Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 16:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Promowanie liturgii łacińskiej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Promowanie liturgii łacińskiej
Zakładam ten temat z zamiarem nawiązania konstruktywnej rozmowy ze zwolennikami liturgii łacińskiej. Proszę aby osoby które jej nie popierają i nie mają nic do powiedzenia na opisane przeze mnie kwestie powstrzymały się od wypowiadania w tym temacie. Proszę też o powstrzymanie się od wszelkich sporów i wykluczenie z tej dyskusji wszelkich emocji.

Nie wiem czy wydanie bulli przywracającej liturgię łacińską do łask przez Jego Świątobliwość Benedykta XVI zostało oficjalnie potwierdzone, jednak zakładając iż tak właśnie się stanie stoimy przed potencjałem którego wykorzystanie wymaga działania i rozwagi.

Zwracam się do zwolenników liturgii łacińskiej w celu stworzenia burzy mózgów - zbioru pomysłów nakierunkowanych na rozpowszechnienie wiedzy o Mszy Świętej Wszechczasów i ukazanie możliwości rozwoju duchowego jakie ona oferuje.
Ze swojej strony uważam za konieczne upowszechnienie następujących informacji:
-dokładnego tekstu litrugii łacińskiej wraz z tłumaczeniem na język polski poszczególnych fragmentów;
-opisu znaczenia gestów wykonywanych podczas liturgii, strojów i akcesoriów liturgicznych;
-opisu przyczyn ustanowienia takich a nie innych słów liturgii, gestów etc. oraz wskzań na dokumenty kościelne lub teksty pozwalające na zgłebianie tych zagadnień;
-wykazu zaleceń liturgicznych II Soboru Watykańskiego;
-działań które osoby świeckie oraz duchowne mogą podjąć w celu doprowadzenia do odprawiania mszy w ten sposób w ich kościele;
-kontaktu do kapłanów którzy mogliby nauczyć innych kapłanów odprawiania mszy według liturgii łacińskiej;
-historii sztuki sakralnej/kościelnej w tym chorału gregoriańskiego.

Czemu zakładam taki temat? Ponieważ jestem webdesignerem który rozważa zrobienie strony internetowej służącej jako źródło informacji o liturgii łacińskiej oraz wskazówek dla osób które chciałyby doświadczyć uczestnictwa w niej. Zaznaczam, że nie obiecuję iż cokolwiek zrobię i nie chcę aby ktoś robił sobie w związku z tym niewiadomo jakie oczekiwania - utworzenie takiej strony jest po prostu możliwe i byłbym nią zainteresowany. Zaznaczam też że nie zamierzam identyfikować się z jakimkolwiek środowiskiem tradycjonalistycznym/konserwatywnym ani promować jakiegokolwiek stowarzyszenia bądź strony jeśli utworzyłbym wortal o jakim piszę. Niestety mój kontakt z tradycjonalistami na najróżniejszych forach internetowych wspominam bardzo nieprzyjemnie i nie chciałbym aby ich postawy, które mnie raziły, stały się bardziej powszechne (i nie zamierzam w tym temacie wracać do przeszłych spraw). Chciałbym też wszelkie osoby które tego nie wiedzą, a byćmoże to będzie dla nich istotne, poinformować że nie jestem katolikiem ani nawet chrześcijaninem lecz agnostykiem. Jeśli ktoś uważa, że taka osoba nie powinna tworzyć strony o liturgii to rozumiem taką postawę i nie mam do niej żadnych uwag tak długo jak osoby ją prezentujące nie będą robić w tym temacie zamieszania. Myślę, że nikt nie straci jeśli powstanie dobre źródło informacji o liturgii łacińskiej, nawet jeśli stworzy je osoba niewierząca, jeśli więc ktoś chciałby nakierować mnie na odpowiednie źródła informacji lub przedstawić swój pomysł - ten temat jest dla niego. Wszelkie pytania do mnie proszę zadawać przy pomocy Prywatnych Wiadomości aby w temacie panował porządek.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn paź 16, 2006 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
http://www.manuale.glt.pl/
http://faq.tridentina.net/index.php?tit ... 2%C3%B3wna

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Wt paź 17, 2006 13:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Może troche precyzji - rozumiem że chodzi Ci o Msze Trydencką - więc nie używajmy zamiennie określenia "litrugia łacińska" bo jest to mylące - NOM tez może być po łacinie
To tylko taka uwaga uściślająca ;)


Wt paź 17, 2006 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
osoby zainteresowane uruchomieniem u siebie mszy trydenckiej, a także kapłanów pragnących celebrować po staremu (przypominam, że na odprawianie prywatne nie trzeba żadnych zezwoleń ani indultów) proszę o informację na PW - służę radą, informacjami i inną pomocą


Wt paź 17, 2006 13:36
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Proszę o wypowiedzi zgodne z zamysłem Autora tematu. W przeciwnym razie posty będą usuwane.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


So paź 21, 2006 19:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL