Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 21:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 nadużywanie wizerunku papieża 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post nadużywanie wizerunku papieża
Czy wizerunek papieża Jana Pawła II jest w Polsce nadużywany? W moim mieście jest tego bardzo dużo... nawet w salonach kosmetycznych - kiedyś zapytałem po co - a oni na to że uświęca to miejsce. Na przystankach są postery z golącym sie papieżem i podpisem wychowawca młodych, takie jak na stronie JPII się goli. czemu to ma służyć? wpływaniu na świadomość? kontroli przestrzeni publicznej? [ja od jakiegoś czasu zapuszczam brodę :)]
A w autobusach ostatnio Popieuszko - żeby wszyscy byli jedno... no ale w Polsce żyją nie tylko katolicy i może nie wszyscy chcą być jedno...
Co o tym myślicie?

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Pt paź 24, 2008 18:19
Zobacz profil
Post Re: nadużywanie wizerunku papieża
sinuhe napisał(a):
Czy wizerunek papieża Jana Pawła II jest w Polsce nadużywany? W moim mieście jest tego bardzo dużo... nawet w salonach kosmetycznych - kiedyś zapytałem po co - a oni na to że uświęca to miejsce. Na przystankach są postery z golącym sie papieżem i podpisem wychowawca młodych, takie jak na stronie JPII się goli. czemu to ma służyć? wpływaniu na świadomość? kontroli przestrzeni publicznej? [ja od jakiegoś czasu zapuszczam brodę :)]
A w autobusach ostatnio Popieuszko - żeby wszyscy byli jedno... no ale w Polsce żyją nie tylko katolicy i może nie wszyscy chcą być jedno...
Co o tym myślicie?


Co ja na to ?-ano jak coś jest ważne czy popularne -nic nie zrobisz ;
Mnie też prześladuje Doda czy J.Rutowicz-i nie będe zapuszczał brody -bo mam :D
A poważnie -brak wiary i jej powierzchowność powoduje "chwytanie"-symboli jedni "kochają "-inni nie nawidzą jak w życiu a szczególnie w Polsce... :lol:


Pt paź 24, 2008 19:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 27, 2007 15:17
Posty: 1233
Lokalizacja: Nowy Sącz
Post 
Czy wizerunek JPII jest nadużywany? Tak. W sumie ja już duszę się świecie, w którym na ulicy częściej spotyka się wizerunek Papieża niż człowieka, który cokolwiek z Jego nauki pamięta. Nie tędy droga.

_________________
"Nauka robi 95 kroków. Pozostałe 5 trzeba przejść na klęczkach."
Zenon Ziółkowski

http://blog.wiara.pl/nomines/ zapraszam :)


So paź 25, 2008 23:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wizerunek jest nadużywany - także przez to, że na siłę wszędzie, w każdym miasteczku musi być "coś" noszące imię papieża. Jak nie ulica, aleja, to jakiś plac, skwer itp.

Papież był wielkim człowiekiem - tylko czy to jest potrzebne :?: Kasę władowaną w zmianę papierów, wymianę dowodów osób zamieszkujących daną ulicę można by przekazać na cele dobroczynne.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N paź 26, 2008 8:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Tak, jest nadużywany. Jednakże:

Cytuj:
W sumie ja już duszę się świecie, w którym na ulicy częściej spotyka się wizerunek Papieża niż człowieka, który cokolwiek z Jego nauki pamięta.


Ostatnio spotkałem się z opinią, i zgodziłem się z nią, że w opozycji do " dewocjonalnej " pamięci o papieżu trochę przesadnie podkreśla się " jego naukę ". Owszem, jego nauka jest ważna, i trzeba ją czytać - ale czy aby na pewno to, że ludzie bardziej pamiętają człowieka niż " naukę " jest takie złe ? Czy człowiek nie jest ważniejszy niż " nauka " ?


N paź 26, 2008 11:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
ToMu napisał:
Cytuj:
Papież był wielkim człowiekiem

Tak jak Słowacki był wielkim poetą? [choc z tym akurat się zgadzam, choć mam mu za złe że Kordian był tak mało skuteczny]
Co jest miarą wielkości człowieka?
Według mnie JPII był aktorem, podatnym na politycze manipulacje i uważam że nie wiedział do końca co naprawdę dzieje się na świecie, w Polsce czy chocby w Kościele.

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


N paź 26, 2008 11:24
Zobacz profil
Post 
sinuhe napisał(a):
Według mnie JPII był aktorem, podatnym na politycze manipulacje i uważam że nie wiedział do końca co naprawdę dzieje się na świecie, w Polsce czy chocby w Kościele.

Zabawna ta Twoja opinia o poltycznych manipulacjach jako, że JPII nie różnicował żadnego człowieka wg jego poglądów politycznych - przyjmował ludzi prezentujących różne diametrialnie poglądy i pielgrzymował do krajów o różnych systemach politycznych.
O niewiedzy - klasycznym "argumencie" wojujących ateistów, komunistów i wszelkiej maści wrogów Koscioła, szkoda czasu na dyskusję :D


N paź 26, 2008 13:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post zabawne?
Co innego filozoficzna antropologia, którą się zajmował, gdzie rzeczywiście nie różnicuje się ludzi, a co innego polityka którą też się zajmował - niektórzy przypisują mu nawet zasługę obalenia komunizmu albo przynajmniej przyczynienie się do tego [przy współpracy wiadomo z kim] - neutralność światopoglądowa?
W meksyku potępił teologie wyzwolenia, choć wg bardzo wielu osób jest bliższa ewangelii i nauczaniu Jezusa niż oficjalna wykładnia kościoła.
'Wrogowie kościoła'? A może z dystansu lepiej widać?
Religia Wielkiego Babilonu

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Pn paź 27, 2008 15:20
Zobacz profil
Post Re: zabawne?
sinuhe napisał(a):
W meksyku potępił teologie wyzwolenia, choć wg bardzo wielu osób jest bliższa ewangelii i nauczaniu Jezusa niż oficjalna wykładnia kościoła.

Tylko dla tych, którzy nie pojmują posłania Ewangelii, lub je wypaczają.


Pn paź 27, 2008 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
Poprawka, chodziło nie tylko o oficjalną wykładnie ale też o nieoficjalną praktykę, co jednak jest ze sobą ściśle powiązane.

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Wt paź 28, 2008 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
sinuhe napisał(a):
ToMu napisał:
Cytuj:
Papież był wielkim człowiekiem

Tak jak Słowacki był wielkim poetą? [choc z tym akurat się zgadzam, choć mam mu za złe że Kordian był tak mało skuteczny]
Co jest miarą wielkości człowieka?
Według mnie JPII był aktorem, podatnym na politycze manipulacje i uważam że nie wiedział do końca co naprawdę dzieje się na świecie, w Polsce czy chocby w Kościele.

Masz prawo tak uważać - odnośnie manipulacji.

Jednak - co jak co - ale ja się z tym nie zgodzę, ponieważ był wręcz, moim zdaniem, ewenementem gdy chodzi właśnie o dowolność, spontaniczność i nieskrępowanie pewnymi zwyczajami, od których się wyłamywał. Nie, zdecydowanie nie :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So lis 01, 2008 9:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
Cytuj:
dowolność, spontaniczność i nieskrępowanie pewnymi zwyczajami

Aktorstwo. W młodości planował zostać aktorem. Myślę że naprawdę nieskrępowany czuł się tylko sam w swoim pokoju - a i to nie jest pewne.
Wielu wpływowych ludzi w Kościele uważa go za najgorszego papieża od kilkuset lat.
Cytuj:
Nie, zdecydowanie nie

Zdecydowanie nie nadużywany?
Wizerunek papieża odwołuje się do symboliki która nie jest wyłączną własnością kościoła katolickiego - moim zdaniem kościół powinien oddziaływać przez hierarchiczne struktury i postawy samych katolików, a nie na poziomie marketingu proszku do prania albo... bo skoro można tak używać papieża, to można też innych ludzi [taki wniosek mogą wyciągnąć młodzi ludzie których to niby wychowuje] - ale co to ma wspólnego z godnością osoby ludzkiej o której JPII pisał?

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Wt lis 04, 2008 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
choć wg bardzo wielu osób


Cytuj:
Wielu wpływowych ludzi w Kościele


Każdy ma prawo mieć takie zdanie o JP II jakie mu pasuje, tak samo, jak każdy ma prawo się z tym zdaniem nie zgadzać.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 04, 2008 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 20, 2008 10:47
Posty: 47
Post 
A kto ma prawo wpływać na to jakie inni mają zdanie o JPII? każdy kto ma taką możliwość?

_________________
"Widzę i osądzam, jak Stwórcy namiestnik,
Taniec śmierci, zdrady, gwałtu i rabunku."


Wt lis 04, 2008 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
sinuhe napisał(a):
Według mnie JPII był aktorem, podatnym na politycze manipulacje i uważam że nie wiedział do końca co naprawdę dzieje się na świecie, w Polsce czy chocby w Kościele.


A na jakiej podstawie tak twierdzisz - może podasz garść faktów, co?.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt lis 04, 2008 17:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL