Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 17, 2024 1:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
 O papieskiej nieomylności-małe sprostowanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 07, 2009 15:57
Posty: 122
Post O papieskiej nieomylności-małe sprostowanie
Wiem, że początek mojego poprzedniego postu mógł się wydać kilku osobom (w szczególności moderatorom) niestosowny i mam nadzieję, że został zamknięty właśnie z powodu tonu poprzedniej wypowiedzi, a nie przez samą jej tematykę. Zdaję sobie sprawę z tego, że pytania były dość niewygodne, ale prosiłbym o to, żeby ich nie ignorować. Wbrew sugestiom moderatorów nie chodziło mi o wyśmiewanie czegokolwiek (pewnie wyciągnęli taki wniosek z ironicznego wstepu tamtej wypowiedzi). Pytania były zadane całkiem poważnie i chętnie dowiedziałbym się co inni dyskutanci z tego forum mają na ten temat do powiedzenia.

Dla przypomnienia: skoro papież, w świetle stosownego dogmatu, posiada w pewnych okolicznościach moc nieomylnego wypowiadania się w kwestiach wiary, to:

a) czy mógłby on (gdyby chciał), powołując się na swoją nieomylność, wypowiedzieć dwie sprzeczne tezy dotyczące wiary?

b) skoro ma taką możliwość, dlaczego nie zbawi wszystkich jednym zdaniem mówiąc, że wszyscy pójdą do Nieba?

Ktoś, kto zdążył wypowiedzieć się po mnie w tamtym wątku przed jego zamknięciem, stwierdził, że tego drugiego papież zrobić nie może, bo piekło istnieje. Mam więc pytanie do tamtej osoby: czy naprawdę uważasz, że papież NIE MÓGŁBY (gdyby chciał) powiedzieć czegoś takiego, tzn. coś by go przed tym powstrzymało? Oczywiście cały czas chodzi mi tu o wypowiadanie się z powołaniem się na nieomylność.

Liczę na to, że tym razem wątek nie zostanie zamknięty-nie sądzę, abym łamał jakikolwiek punkt regulaminu (rozpocząłem merytoryczną dyskusję, nikogo nie obrażam ani nie wyśmiewam).


Pt mar 20, 2009 16:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 17:36
Posty: 229
Post 
Podejmę temat, choć katolikiem nie jestem. Popełniasz jeden logiczny błąd w swym pytaniu odnośnie definicji słowa nieomylność. Nie da się ukryć iż stwierdzenie o nieomylności nie równa się stwierdzeniu o wszechwładzy słowa. To znaczy, być nieomylnym znaczy być człowiekiem który wypowiada słowa, które zawsze zgadzają się z prawdą, czyli nie wypowiada słów które się z prawdą mijają. Nieomylność nie ma siły twórczej, tylko poznawczą. Inaczej, osoba nieomylna zna prawdę, ale to nie znaczy że potrafi ją zmienić. Czyli jeśli założyć iż prawdą jest że nie wszyscy pójdą do nieba, to osoba nieomylna nie potwierdzi że jest inaczej, bo wtedy już by nie była nieomylna. Osoba nieomylna musi się trzymać w ryzach prawdy. To właśnie, co do definicji słowa nieomylność.


Pt mar 20, 2009 16:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 11, 2009 14:18
Posty: 6
Post 
moje zdanie co do pytania 1 brzmi tak: każdy medal ma dwa końce, więc myślę, że tak się da...
nie mam żadnej większej wiedzy co do odpowiedzi na 2 pytanie, ale MOIM ZDANIEM gdyby z góry było powiedziane, że wszyscy będą zbawieni zapanowałby chaos, nikt by nie przestrzegał przykazań, wszyscy by sobie wszystko olali, bo przecież i tak byliby zbawieni;p


Pt mar 20, 2009 16:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Przeniosłem z Wiary i Prawdy


Pt mar 20, 2009 17:39
Zobacz profil
Post 
@ Karwoch: gdzieś w Piśmie jest kawałek o tym, że postanowienia dokonane przez apostołów i ich spadkobierców na Ziemi będą honorowane nawet w Niebie (dokładnie nie pamiętam, ale coś w tym guście - może ktoś znajdzie). Więc, deklaracje głowy KRK mogą mieć pewną moc sprawczą z punktu widzenia wiary.

@ garfield: a może odwrotnie, gdyby wszyscy mieli PEWNOŚĆ zbawienia, wtedy zaczęli by żyć lepiej, naturalnie, bez strachu, rozwijając się bez ograniczeń?


Pt mar 20, 2009 17:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 17, 2009 20:07
Posty: 441
Post 
@Peter

Myślę, że jestem w stanie odpowiedzieć dość prosto na punkt a)

Słusznie zauważyłeś, że papież jest nieomylny tylko w pewnych okolicznościach. Myślę, że jedną z tych okoliczności jest niesprzeczność jego tezy ze wszystkimi poprzednimi, które zostały uznane za nieomylne.

Gdyby papież wypowiedział po kolei dwie wzajemnie sprzeczne tezy, spełniając przy tym pozostałe warunki, to tylko ta pierwsza byłaby nieomylna, ponieważ druga nie spełniałaby warunku niesprzeczności.

To wyjaśnienie to jednak tylko mój pomysł i mogę się mylić.

_________________
Wiara jest tylko tam, gdzie nie ma wiedzy


Pt mar 20, 2009 18:08
Zobacz profil
Post 
Papież jest nieomylny, a nie władny zmieniać rzeczywistość - i ta prosta konstatacja każe odpowiedzieć na oba pytania "nie".

Zresztą, czy wypowiedziana przez Jezusa obietnica:
"I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie."/Mt 16,19/
oznacza że Piotr może "dyktować prawa Niebu" ?

Oczywiście nie !

Subtelności gramatyki greckiej (czas podobny do angielskiego Future Perfect Passive) powodują że zwrot "będzie związane w niebie" jest czasowo zwrotem wcześniejszym niż "cokolwiek zwiążesz na ziemi".

Zatem należałoby chyba rozumieć to zdanie w ten sposób :
" I dam ci klucze Królestwa Niebios; i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie tak jak jest związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie tak jak jest rozwiązane i w niebie."
Jak widać jest to po prostu obietnica asystencji Ducha Świetego w rozsądzaniu o tym "jak jest związane i rozwiązane w niebie" - czyli nieomylności w orzekaniu o Prawdach Wiary. Nie ma mocy o narzucaniu czegokolwiek Bogu ("Niebu").
I chyba takiego właśnie rozwiązania należało się spodziewać - jest to logiczna konsekwencja przekazania niesamowitego, bezwarunkowego pełnomocnictwa "kluczy". Takie pełnomocnictwo musiało być jakoś zabezpieczone przed robieniem głupstw na "rachunek Boga".
Jest to obietnica wykraczająca poza nieomylność - tłumaczy bowiem także dlaczego nawet papieże niegodni nie byli w stanie wydać np. dogmatu wbrew woli Boga.

Najlepszy komentarz do "władzy związywania i rozwiązywania" stanowi modlitwa, jaką przekazał apostołom Jezus : ,,...niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.” Mt.6:10


Pt mar 20, 2009 18:25
Post 
Dawniej uważano, że papież jest nieomylny we wszystkich kwestiach.
Niestety okazało się, że tak nie jest.
Ziemia krąży jednak wokół Słońca.
Teraz papież jest już nieomylny tylko w kwestiach wiary, czyli takich, których nie można sprawdzić.


Pt mar 20, 2009 22:54

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
User napisał(a):
Dawniej uważano, że papież jest nieomylny we wszystkich kwestiach.


Zatem na podstawie:
Regulamin napisał(a):
§ II: Prawa i obowiązki użytkownika:
3. (...)Poglądy, jeśli stanowią oskarżenia, powinny zawierać argumenty, a nie jedynie nie podlegające dyskusji stanowiska. Ciężar dowodzenia oskarżenia spoczywa na oskarżającym, a brak dowodu jest równoznaczny z oszczerstwem.


Poproszę o udowodnienie tego - w przeciwnym razie zostanie to uznane za oszczerstwo i w konsekwencji spowoduje usunięcie oczerniającego z forum.


Pt mar 20, 2009 23:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post 
Papież nie może być nieomylny ponieważ jego domniemana nieomylność została ustanowiona w chwili gdy jeszcze był omylny, więc istnieje prawdopodobieństwo, że popełniono błąd ustalając tą zasadę co w konsekwencji powoduje, że nie wiemy czy papież jest nieomylny a co za tym idzie jest omylny.

A mówiąc prościej. Omylna osoba nie może sobie (lub innej omylnej osobie) nadać przymiotu nieomylności. Mogłaby to zrobić jedynie gdyby już wcześniej była nieomylna co byłoby bez sensu.

_________________
...


Wt mar 24, 2009 3:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post 
Cytuj:
(...)a co za tym idzie jest omylny.


Oczywiście poprzez omylność rozumiem, że jest możliwość popełnienia błędu a nie, że zawsze jest popełniany.

_________________
...


Wt mar 24, 2009 3:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 15:55
Posty: 728
Post 
xeloreu napisał(a):
Papież nie może być nieomylny ponieważ jego domniemana nieomylność została ustanowiona w chwili gdy jeszcze był omylny, więc istnieje prawdopodobieństwo, że popełniono błąd ustalając tą zasadę co w konsekwencji powoduje, że nie wiemy czy papież jest nieomylny a co za tym idzie jest omylny.

A mówiąc prościej. Omylna osoba nie może sobie (lub innej omylnej osobie) nadać przymiotu nieomylności. Mogłaby to zrobić jedynie gdyby już wcześniej była nieomylna co byłoby bez sensu.
Nieomylność papieża została orzeczona przez Sobór.

_________________
Obrazek
Ten post jest opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska.


Wt mar 24, 2009 9:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Dokładnie. Sobór jedynie uroczyście potwierdził ten fakt istniejący od początku Kościoła. Nic nie ustalono, a jedynie potwierdzono, by każdy miał świadomość istnienia tego charyzmatu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 24, 2009 10:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post 
Nie uznaję odpowiedzi, że tak było "od zawsze". Od zawsze, to był tylko Bóg. Skoro Sobór tego nie ustanowił tylko "potwierdził" to kiedy było to ustanowione? Gdzie w Piśmie Świętym pisze, że Papież będzie nieomylny?

_________________
...


Wt mar 24, 2009 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post 
No dobra. Napisałeś "od początku Kościoła" a nie "od zawsze". Mój błąd. Tak to jest, jak się za szybko czyta :D . Ale pytanie wciąż aktualne. Na jakiej podstawie stwierdzono, że tak jest?

_________________
...


Wt mar 24, 2009 11:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL