Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Skarby papieskie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Caritas akurat współdziała z państwem w pomocy społecznej. Co do puszek w kościołach - zapewniam, że ludzie wrzucają tam pieniądze.

_________________
MODERATOR


So cze 16, 2018 9:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Skarby papieskie
Małgosiaa napisał(a):
@george45
Proszę o dowód na powyższe kalumnie. W przypadku braku dostaniesz ostrzezenie, tak samo i @nolda.

@george45
Ponieważ milczysz w tym temacie, a byłeś dzisiaj na forum i z pewnością widziałeś mój post domagający się dowodów, otrzymujesz ostrzeżenie za kalumnie rzucane na KK.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 19, 2018 18:48
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
No ale... to kto rzucał te kalumnie, bo się pogubiłem? To Geogrge, czy Nolda?

_________________
MODERATOR


Wt cze 19, 2018 21:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Skarby papieskie
I jeden i drugi, z tym, że ten drugi jeszcze sie nie pojawił na forum.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 19, 2018 21:47
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Ok. Chyba rozumiem.

_________________
MODERATOR


Wt cze 19, 2018 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Skarby papieskie
Zbigniew3991 napisał(a):
Co do gromadzenia... żeby się czymś dzielić, trzeba coś mieć. Nie można dzielić się tym, czego się nie posiada.

Ile, ile trzeba mieć by zacząć się dzielić? Czy mając Największy skarb na świecie to jest już coś czym można się podzielić?

W mym prostym rozumku zaświtała taka myśl: Ilu ludziom można by ulżyć w cierpieniach, uleczyć, nakarmić… . Powstało również pytanie, kogo Jezus miał na myśli mówiąc:

19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną.
20 Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną.
21 Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje.
22 Światłem ciała jest oko. Jeśli więc twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle.
23 Lecz jeśli twoje oko jest chore, całe twoje ciało będzie w ciemności. Jeśli więc światło, które jest w tobie, jest ciemnością, jakże wielka to ciemność!
24 Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.
(Mt 6)


Śr cze 20, 2018 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Masz rację, ale z drugiej strony każda kuria diecezjalna powinna mieć jakiś majątek, żeby realizować swoje zadania. Tak samo Watykan ma wiele pracy, co wymaga wiele nakładów finansowych.

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 11:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Skarby papieskie
Zbigniew3991 napisał(a):
Masz rację, ale z drugiej strony każda kuria diecezjalna powinna mieć jakiś majątek, żeby realizować swoje zadania. Tak samo Watykan ma wiele pracy, co wymaga wiele nakładów finansowych.

Nie piszę po to by mi przyznawać rację bądź nie. Piszę by poddać dyskusji - rozważyć pewne rzeczy co do których mam wątpliwości.

Luksusowe samochody, dzieła sztuki, pałace, rezydencje… czy to majątek niezbędny do realizacji zadań, czy gromadzenie dóbr doczesnych?
Czy św. January uczynił to co uczynił dla skarbu? Wpadłby w szał, gdyby ktoś przeznaczył ten skarb na licytację, a uzyskane środki przekazał naprawdę potrzebującym. Może byłaby to dalsza kontynuacja cudu (ponoś wojska francuskie przestała nękać zaraza), uwolnienia ludzi, od chorób które są obecnie wyleczalne, jednak by takimi się stały dla wszystkich, potrzebne są środki finansowe.


Śr cze 20, 2018 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Racjonalne dysponowanie środkami, które należą do Kościoła, to już inna sprawa. Luksusowe samochody, dzieła sztuki, pałace i rezydencje - Papież Franciszek powoli się zabiera do przeznaczenia tych środków dla pożytku wiernych i potrzebujących. Mam nadzieję, że uda mu się spożytkować te dobra w szlachetnym celu.

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 13:18
Zobacz profil
Post Re: Skarby papieskie
Zbigniew3991 napisał(a):
Racjonalne dysponowanie środkami, które należą do Kościoła, to już inna sprawa. Luksusowe samochody, dzieła sztuki, pałace i rezydencje - Papież Franciszek powoli się zabiera do przeznaczenia tych środków dla pożytku wiernych i potrzebujących. Mam nadzieję, że uda mu się spożytkować te dobra w szlachetnym celu.

Dzieła sztuki to po części darowizny, lub dotacje Kościoła dla ubogich malarzy.
Pałace też budowano przez wieki, nikt rozsądny nie postuluje chyba, aby biskupi sprzedali je, a sami zamieszkali w namiotach lub mieszkaniach czynszowych. Aktualnie nie buduje się rezydencji na potrzeby duchownych.
Samochody?......otóż to już kwestia priorytetów poszczególnych duchownych, którzy często skromnością nie grzeszą....życie :(


Śr cze 20, 2018 15:26

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Oby tylko Ci duchowni nie grzeszyli nieskromnością i bogactwem.

_________________
MODERATOR


Śr cze 20, 2018 21:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Skarby papieskie
Alus napisał(a):
Racjonalne dysponowanie środkami, które należą do Kościoła, to już inna sprawa. Luksusowe samochody, dzieła sztuki, pałace i rezydencje - Papież Franciszek powoli się zabiera do przeznaczenia tych środków dla pożytku wiernych i potrzebujących. Mam nadzieję, że uda mu się spożytkować te dobra w szlachetnym celu.


Optymistycznie to nie zabrzmiało. Powoli się zabiera – to fakt - zarówno powoli jak i zabiera. Faktem jest też, że napotyka na mocny opór u hierarchów kościelnych. Nie krytykują bezpośrednio tak zwanej polityki „rozkułaczania duchownych”, lecz w sposób pośredni starają się obniżyć autorytet Papieża, ogłaszając deklaracje w których zarzucają Ojcu Świętemu „herezje”. Ponadto taki opór jest również w śród wiernych. Ot chociażby poniższa wypowiedź:

Alus napisał(a):
Pałace też budowano przez wieki, nikt rozsądny nie postuluje chyba, aby biskupi sprzedali je, a sami zamieszkali w namiotach lub mieszkaniach czynszowych.


Wcześniej przytoczyłem słowa Jezusa w których mówi by nie gromadzić skarbów :

19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. (Mt 6)

Jezus mówi także co zrobić z majątkiem który posiadamy, jeśli chcemy osiągnąć życie wieczne:

17 Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»
18 Jezus mu rzekł: «Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg5.
19 Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę»6.
20 On Mu rzekł: «Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości».
21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: «Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»
22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
(Mk 10)


Czy obdarowywanie duchownych, nie jest wodzeniem ich na pokuszenie, a tym samym jako kusiciele nie stajemy się współwinni, że choć nie zabijają, nie kradną, nie cudzołożą …. , odchodzą zasmuceni bo mają wiele posiadłości?


Cz cze 21, 2018 7:26
Zobacz profil
Post Re: Skarby papieskie
george45 napisał(a):
Czy obdarowywanie duchownych, nie jest wodzeniem ich na pokuszenie, a tym samym jako kusiciele nie stajemy się współwinni, że choć nie zabijają, nie kradną, nie cudzołożą …. , odchodzą zasmuceni bo mają wiele posiadłości?

Ofiarodawcy nie obdarowywują poszczególnych duchownych, łożą na potrzeby Kościoła, a te są różne - utrzymanie budynków, utrzymanie seminariów, utrzymanie domów opieki, hospicjów, sierocińców, pomoc materialna dla ubogich rodzin, kolonie dla dzieci z rodzin ubogich, utrzymywanie parafialnych cmentarzy.
Jeśli poszczególny duchowny uszczknie z tego coś tylko dla siebie, to od odpowiedzialności nie ucieknie, jeśli nie w doczesności, to w życiu wiecznym.


Cz cze 21, 2018 7:37

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Skarby papieskie
george45 napisał(a):
19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. (Mt 6)

Kluczowe tutaj jest słowo sobie. Chodzi o to, żeby gromadzenie skarbów tych ziemskich nie stało się celem samym w sobie tylko prowadziło do pomnażania dobra. Jezus nie określa bogactwa jako czegoś złego. Jezus mówi, że bogactwo to wielka odpowiedzialność.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 21, 2018 7:44
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Skarby papieskie
Czym innym jest gromadzenie, a czym innym przywiązywanie się do posiadanych rzeczy i uzależnienie się od nich?

_________________
MODERATOR


Cz cze 21, 2018 9:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL