Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 O pomnikach Jana Pawła II 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 17, 2011 17:36
Posty: 1407
Post Re: O pomnikach Jana Pawła II
To moze sprawdzmy wspolnie co na to Slowo Boże?
Zajrzyjmy do 5 Mojzeszowej. Co tam czytamy?
"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze i co jest na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (9) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą,:
ja tu czytam, ze kto czyni jakas podobizne i im sie klania ten nienawidzi Boga.
Czy ktos jeszcze to widzi procz mnie?
2 Mojzeszowa 20
"Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. (4) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą."
Nie mamy sie klaniac, sluzyc zadnym posazkom, bo Bog jest Bogiem zazdrosnym. Zgadza sie?
No to lepiej badzmy posluszni, dla naszego wlasnego dobra.
I na koniec moze jakis fragment z Nowego Testamentu?
Rzymian 1,25
" ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen."
Jak widac sluzenie stworzeniu - aniolom, zmarlym swietym, modlenie sie do nich jest zlem w oczach Boga.


Śr paź 02, 2013 16:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: O pomnikach Jana Pawła II
Nikt ze świadomych katolików nie modli się ani do figury, czego właśnie zabrania to przykazanie, bo inaczej nie miałoby sensu dopisywanie treści i kłanianiu się, ani tym bardziej nikt nie modli się do aniołów, czy świętych, jako bezpośrednich odbiorców modlitwy i bezpośrednich sprawców np cudu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr paź 02, 2013 16:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: O pomnikach Jana Pawła II
majanovak napisał(a):
To moze sprawdzmy wspolnie co na to Slowo Boże?
Zajrzyjmy do 5 Mojzeszowej. Co tam czytamy?
"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze i co jest na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (9) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mię nienawidzą,:
ja tu czytam, ze kto czyni jakas podobizne i im sie klania ten nienawidzi Boga.
Czy ktos jeszcze to widzi procz mnie?
2 Mojzeszowa 20
"Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. (4) Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. (5) Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą."
Nie mamy sie klaniac, sluzyc zadnym posazkom, bo Bog jest Bogiem zazdrosnym. Zgadza sie?
No to lepiej badzmy posluszni, dla naszego wlasnego dobra.
I na koniec moze jakis fragment z Nowego Testamentu?
Rzymian 1,25
" ponieważ zamienili Boga prawdziwego na fałszywego i oddawali cześć, i służyli stworzeniu zamiast Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen."
Jak widac sluzenie stworzeniu - aniolom, zmarlym swietym, modlenie sie do nich jest zlem w oczach Boga.


I przekonałem się, że Pismo swiete interpretujesz sobie, jak chcesz, bez najmniejszej wiedzy.
W Księdze Powtórzonego Prawa wyraźnie napisano:


Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie.
Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego,
- co jest na niebie wysoko
- albo na ziemi nisko,
- lub w wodzie poniżej ziemi.
Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył
Pwt 5, 7-9

O co chodzi?
Cały ten tekst jest w tradycji żydowskiej jednym przykazaniem mowiącym o zakazie oddawania czci innym bogom.

W tradycji judaistycznej istnieje swoiste widzenie swiata polegajace na jego trichotomii (trójpodziale), a za każdy z tych trzech elementów świata w pogaństwie otaczającym naród izraelski odpowiadało jakieś bóstwo czy jakieś bostwa.
Tak więc:
- są bóstwa odpowiadajace za to, co jest na niebie wysoko
- są bóstwa odpowiadające za to, co jest na ziemi nisko
- są bóstwa odpowiadające za to, co jest w wodach pod ziemią

[Jesli ktoś nie wierzy, niech zapozna się z tym, co pisze św. Paweł w Liście do Filipian, (Flp 2, 10) gdzie przypomina ten sam trójpodział: „...aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych”]

W drugim przykazaniu Bóg zakazuje (po kolei):
- posiadania cudzych bogów przed Nim samym,
- czynienia rzeźb i obrazów tych cudzych bóstw
- oddawania pokłonu i służenia tym bóstwom

Ten zakaz czynienia podobizn został w katechizmie katolickim (czyli we wprowadzeniu w wiarę, a nie w szczegółową analizę zasad wiary) rzeczywiście zepchnięty na plan dalszy i odsunięty, na tej samej zasadzie, na jakiej dzieciom w szkole tłumaczy się, że tęcza powstaje gdy światło sloneczne rozprasza się i rozdziela w kropelkach deszczu, podczas gdy rzeczywiwsta zasada fizyczna jest bardziej skomplikowana. Ale dzieciom tyle wystarczy na ich poziom, a czesto nawet i dorosłym, ktorym bardziej szczegółowa wiedza fizyczna nie jest potrzebna. Podobnie z przykazaniem o zakazie czynienia podobizn.
Dzieci musza wiedziec, że nie wolno oddawac czci innym bogom - i zakaz czynienia ich podobizn jest tu zawarty choć nie explicite.

Także i Ty powinnaś doszkolić sie z Biblii i zrozumieć, że nie klaniamy się żadnym innym bogom, a słuszna cześć oddawana wybitnym osobom różni się od klaniania się Bogu.

Pomnik Jana Pawła II nie jest obrazem tego,
co jest na niebie wysoko,
ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią

a więc nie podpada pod zakaz Boga z Pwt 5

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr paź 02, 2013 17:02
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL