Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Następna strona
 Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentarze 
Autor Wiadomość
Post Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentarze
Cały świat komentuje każdy najzwyklejszy gest Franciszka, nowego papieża KK. Wymeldował się z hotelu, zakończył prenumeratę, porozmawiał z ludźmi, pożegnał się po nabożeństwie - same "sensacje". Zwykłe ludzkie zachowania, ludzkie gesty.

Aaaaaa załapałem, to ludzkie gesty, nie gesty władcy oddzielonego od tłumu najemnikami szwajcarskimi i szybami pancernymi.
Pod tym względem papież Franciszek jest inny od swych poprzedników. Na tyle inny, że ludzie złaknieni zmian w KK w każdym takim zachowaniu widzą wiatr zwiastujący nowe nauki, nowe tematy, jak wiatr majowy poprzedzający ciepły deszcz oczyszczający zastały zaduch i kurz.

O niektórych gestach nie wiem co myśleć. Franciszek mieszka obecnie w hotelu dla pracowników Watykanu. Nie chce się przeprowadzić do apartamentu papieskiego, bo jest za duzy. Mogłoby w nim wg niego zamieszkac 300 osób. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi stwierdził, że "Papież eksperymentuje formę prostego stylu mieszkania, razem z innymi księżmi ". No to niech apartamenty papieskie podzieli na pokoje i niech zamieszkaja w nim ci księza, którzy chcą ale z hotelu niech się wreszcie wyprowadzi, bo swoją obecnością wprowadza tylko zamieszanie i nie pozwala zwyczajnie innym odpocząć. Ludzie potrzebują trochę prywatności, także księża. Utrzymywanie uwagi tłumów na miejscu zamieszkania papieza przypomina mi zagrywki celebrytów i to zagrywki gorszego gatunku.

Prośba do moderacji:
Z racji funkcji jaka pełni w KK papież Franciszek dyskusja moze schodzić czasowo na tematy ogólnokatolickie, czy ogólnochrześcijańskie. Korzystając z przywileju okreslenia charakteru tematu (§ I p.6 regulaminu) i szanując prawo moderatora do sposobu jego moderacji (§ I p.7 regulaminu) PROSZĘ o nie zamykanie tematu z powodu ewentualnych przedłużających się wątków pobocznych, a korzystanie z innych form moderacja jak zwrócenie uwagi, przeniesienie części dyskusji do innego tematu czy w przypadkach skrajnych kasowania postów.


Śr mar 27, 2013 9:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Przychylam się do prośby przedmówcy, jednocześnie podaję linka do pierwszego wątku o papieżu, w którym poruszono m.in. sprawy kontrowersji związanych z działalnością kard. Bergoglio w Argentynie w czasie tzw. brudnej wojny oraz zamieszania/cenzury w Wikipedii, jakie nastąpiło zaraz po konklawe.

viewtopic.php?f=16&t=33453

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 27, 2013 9:51
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Nie "nowe nauki", bo papież nie wniesie nic ponad Ewangelie, ale właśnie powrót do istoty, głębi nauk Chrystusa, Jego przekazu.
Czytam w GN, że papież Franciszek nigdy nie pozwalał się tytułować "eminencja/ekscelencja" i budzi to moją nadzieję na zmiany w Kościele. Bo przecież ta tytułomania w Kościele to tylko wymysł ludzi. Apostołowie zwracali się do wiernych "bracia", i w ten sposób zwracano się do nich.
Wielu purpuratów zachowuje się jak udzielni książęta/królowie....powłóczyste szaty, świta u boku, najdroższe samochody, pałace jako miejsca zamieszkania....i służba Temu, dla Którego brakło miejsca do narodzin, który został złożony w cudzym grobie.
I to totalne koncentrowanie się na sobie, na własnym "męczeństwie" ponoszonym w obronie Kościoła.
Mam nadzieję, że wielu zrozumie, że Największą władzą jest służba, papież Franciszek.

Jajko - powtarzasz się upierdliwie, choć wiele razy dementowano te pomówienia.
W ostatnim GN wypunktowano jak media tworzyły historię - zdjęcia ponoć kardynała z gen. Videlą z czasów, gdy Franciszek był tylko zwykłym braciszkiem, nie posiadał jeszcze sakry biskupiej (sakrę uzyskał w 1992r). Inne zarzuty maja podobną wiarygodność.
Polecam artykuł w GN "Portret ze skazą".


Śr mar 27, 2013 10:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Ja też wiążę duże nadzieje na naprawę Kościoła. Papież Franciszek wydaje się być zupełnie inny od większości biskupów. Jakby z Księżyca spadł. No ale spadł na tron papieski (nota bene, teraz bardzo skromny) i może zrobi porządek w tej stajni Augiasza.

Co było pod "(censored)"? Ja się powtarzam? Ja tylko opisałem o czym w dużej mierze był tamten wątek. Nie ustosunkowałem się do tego nijak.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 27, 2013 10:13
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Alus napisał(a):
Jajko - powtarzasz się (censored), choć wiele razy dementowano te pomówienia.
W ostatnim GN wypunktowano jak media tworzyły historię - zdjęcia ponoć kardynała z gen. Videlą z czasów, gdy Franciszek był tylko zwykłym braciszkiem, nie posiadał jeszcze sakry biskupiej (sakrę uzyskał w 1992r). Inne zarzuty maja podobną wiarygodność.
Polecam artykuł w GN "Portret ze skazą".

Ten artykuł to raczej apologetyka niż rzetelne dziennikarstwo. Oskarżenia były znacznie wcześniej i kardynał ich nie wyjaśniał, a że po konklawe gazety zaliczyły wiele wpadek, to juz inna historia.
Na starych smieciach drzewo może wyrosnac, a drzewo trudniej wykarczowac niz wywieść śmieci.
Mam nadzieję, ze nowa funkcja w KK zmieni podejście Franciszka i w przyszłych konfliktach jego strategią nie będzie milczenie.


Śr mar 27, 2013 10:18
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Jajko - powtarzasz się (censored), choć wiele razy dementowano te pomówienia.
W ostatnim GN wypunktowano jak media tworzyły historię - zdjęcia ponoć kardynała z gen. Videlą z czasów, gdy Franciszek był tylko zwykłym braciszkiem, nie posiadał jeszcze sakry biskupiej (sakrę uzyskał w 1992r). Inne zarzuty maja podobną wiarygodność.
Polecam artykuł w GN "Portret ze skazą".

Ten artykuł to raczej apologetyka niż rzetelne dziennikarstwo. Oskarżenia były znacznie wcześniej i kardynał ich nie wyjaśniał, a że po konklawe gazety zaliczyły wiele wpadek, to juz inna historia.
Na starych smieciach drzewo może wyrosnac, a drzewo trudniej wykarczowac niz wywieść śmieci.
Mam nadzieję, ze nowa funkcja w KK zmieni podejście Franciszka i w przyszłych konfliktach jego strategią nie będzie milczenie.

Odpowiadasz jak fanatycy lustracji - brak dowodów współpracy z SB, tym gorzej: na pewno akta są w Moskwie.
Sąd w Buenos Aires wyrokiem wydanym w grudniu 2011r uznał iż, oskarżenia są fałszywe, a kardynał Bergorgio nie doniósł na dwu podwładnych zakonników.
Skoro oskarżenie jednego człowieka są ważniejsze od orzeczenia sądu.....to zapewne akta są w Moskwie.


Śr mar 27, 2013 11:48
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Alus napisał(a):
Odpowiadasz jak fanatycy lustracji - brak dowodów współpracy z SB, tym gorzej: na pewno akta są w Moskwie.
Sąd w Buenos Aires wyrokiem wydanym w grudniu 2011r uznał iż, oskarżenia są fałszywe, a kardynał Bergorgio nie doniósł na dwu podwładnych zakonników.
Skoro oskarżenie jednego człowieka są ważniejsze od orzeczenia sądu.....to zapewne akta są w Moskwie.


Spokojnie, nie denerwuj się tak z rana.

Przeczytaj jeszcze raz spokojnie. Nie przypisuj mi czegoś, czego nie napisalem.

Nie oskarżam Franciszka. Oceniłem dwie sprawy:
- artykuł w GN (apologetyczny)
- taktykę jaką przyjął jako kardynał (jak widzisz sama nieskuteczną)
Teraz wszyscy mogą prostować, ujmowac się itd itp ale przez ponad 5 lat pozwolono oskarzeniu zyc własnym zyciem i z małego problemu zrobił się duży. Przez kilka lat będzie sie to teraz ciagneło i będzie wywlekane jeszcze wiele razy.


Śr mar 27, 2013 12:20
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Aby jakikolwiek sąd wydał wyrok musi opierać się na dowodach.
Zebranie wszystkich zapewne trwało.
Stąd ten okres między wydaniem książki "Cisza" a werdyktem sądu.
U nas ludzie przez dziesięciolecia dowodzą swojej niewinności.

Nie denerwuję się :)


Śr mar 27, 2013 12:26
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Alus napisał(a):
Aby jakikolwiek sąd wydał wyrok musi opierać się na dowodach.
Zebranie wszystkich zapewne trwało.
Stąd ten okres między wydaniem książki "Cisza" a werdyktem sądu.
U nas ludzie przez dziesięciolecia dowodzą swojej niewinności.

Oskarżenie bez dowodów pojawiło się w 2005 roku. Kardynał Bergoglio nie odpowiadał na nie ani nie komentował przez 5 lat, a oskarżenie żyło własnym życiem.
Innym oskarżeniem jest bierność KK wobec terroru "brudnej wojny", a szczególności wobec porywania dzieci. Oskarżenie wysunęło stowarzyszenie Babcie z Plaza de Mayo (stowarzyszenie otrzymało pokojowa nagrodę UNESCO za obrone praw człowieka). W 2012r. kardynał przeprosił za to.

Na temat naszego systemu sądowego wolę sie nie wypowiadać. Ja też nie chce się denerwować z rana. 8)


Śr mar 27, 2013 13:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Papież Franciszek podkreślał, że chce Kościoła "ubogiego i dla ubogich". Co oznaczają te słowa dla Kościoła?

bp Wojciech Polak:
- Kościół zawsze i w każdym czasie jest wzywany do tego, by być solidarnym z ludźmi ubogimi. Trzeba jednak pamiętać, że Kościół nie jest jedną z wielu organizacji charytatywnych, ale to wspólnota, która przede wszystkim głosi zbawienie ludziom ubogim. Oczywiście, Kościół jest wezwany do niesienia konkretnej pomocy, ale przede wszystkim do głoszenia Ewangelii. Tak więc nie chodzi tylko o zaspokajanie materialnych potrzeb człowieka, bo to robią różne organizacje, niejednokrotnie lepiej niż Kościół.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... __ale.html

Kardynał Kazimierz Nycz:
- Papież Franciszek wprost powiedział: "chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich" - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej.
- Ale czy to znaczy, że papież wypisze z Kościoła ludzie zamożnych? Czy to znaczy, jak niektórzy myślą, że papież będzie pozbywał się tych wszystkich zabytków i dzieł dwóch tysięcy lat Watykanu? - pytał metropolita warszawski.

- Nie - odpowiadał sobie. - Papież doskonale rozumie istotę ubóstwa chrześcijańskiego, tego, o którym mówi Jezus: "błogosławieni ubodzy w duchu". Istota tego ubóstwa polega na tym, jakie ma człowiek ręce, czy one się nie kleją zbytnio do rzeczy materialnych, do których się przywiązuje - podkreślił kardynał.

http://wyborcza.pl/1,75478,13659188,Kar ... ciola.html



Dla mnie takie wykręcania kota ogonem jest, delikatnie mówiąc, niesmaczne. Senyszyn dobrze to skomentowała na swoim blogu:

http://senyszyn.blog.onet.pl/tag/papiez-franciszek/

[ciach - s33]

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Ostatnio edytowano Pn kwi 01, 2013 21:00 przez Soul33, łącznie edytowano 2 razy



Pn kwi 01, 2013 19:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Forum nie jest platformą wyborczą posłów, aby zamieszczać tu ich głupkowate, prowokacyjne teksty.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 01, 2013 20:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
No ale jeśli owe teksty (głupkowate i prowokacyjne, zdaniem niektórych, a trafne i dowcipne, zdaniem innych) są na temat Kościoła i papieża, to też nie można? W ogóle posłów nie można cytować, czy tylko niektórych?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 01, 2013 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Poniżej nieco mniej humorystyczny i nie pisany ręką posła tekst na ten sam temat. Mam nadzieję, że przeczytacie z zainteresowaniem i skomentujecie. Polecam też, jakżeby inaczej, komentarze internautów pod artykułem. Nie cytuję ich bo jest to wbrew jakiemuś niewidzialnemu punktowi regulaminu :)


http://wyborcza.pl/1,75248,13659753,Ape ... rchom.html

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 01, 2013 21:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Jajko napisał(a):
No ale jeśli owe teksty (głupkowate i prowokacyjne, zdaniem niektórych, a trafne i dowcipne, zdaniem innych) są na temat Kościoła i papieża, to też nie można? W ogóle posłów nie można cytować, czy tylko niektórych?

Generalnie prowokacje i trolling są niedopuszczalne. A wykręcanie się w stylu "to tylko cytat" nie pomoże.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 01, 2013 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 10, 2011 8:40
Posty: 234
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Jajko napisał(a):
Papież Franciszek podkreślał, że chce Kościoła "ubogiego i dla ubogich". Co oznaczają te słowa dla Kościoła?

Bp z Rzeszowa wytlumaczyl wiernym na mszy św, że to tylko dotyczy Argentyny, wszystko juz jasne i ja mu wierzę.


Wt kwi 02, 2013 4:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 63  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL