Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:04
Posty: 24
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Możesz przytoczyć słowa Jezusa, które mówią o zniszczeniu ludzi?
Przypowieść o synu marnotrawnym sugeruje, że każdy dostaje szansę.
Nikt też nie został zniszczony przez Boga od czasów Jezusa.


Cz paź 17, 2013 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Przypowieść o synu marnotrawnym mówi o tym, że Bóg wybacza tym którzy chcą do niego przyjść, jednak w tym świecie niewielu jest takich. Większość raczej odrzuca Boga. Zresztą nie każdy człowiek jest Synem Bożym. Są synowie ciemności i światłości.

"bo synowie tego świata są przebieglejsi w rodzaju swoim od synów światłości."
Ew. Łukasza 16:7

"a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego."
Ew. Mateusza 13:38

" Dlaczego mowy mojej nie pojmujecie? Dlatego, że nie potraficie słuchać słowa mojego. (44) Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego."
Ew. Jana 8:43

Piszę to ponieważ wydaje mi się, że dla ciebie każdy jest synem Bożym, ale nie tak to przedstawia Pismo.
Bóg zawsze dzieli ludzie na dwie kategorie. Jego wiernych i wszystkich innych. Są synowie diabelscy i synowie Boga. Synowie tego świata i synowie Królestwa Bożego, synowie światłości i ciemności. U Boga nie ma nautralności i każdy jest w jednej z tych kategorii, albo jesteś z Bogiem, albo jesteś jego przeciwnikiem.

"Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie"
Ew. Łukasza 11:23

Cytuj:
Możesz przytoczyć słowa Jezusa, które mówią o zniszczeniu ludzi?


"Bynajmniej, powiadam wam, lecz jeżeli się nie upamiętacie, wszyscy tak samo poginiecie."
Ew. Łukasza 13:5

Pisałem wcześniej, co to znaczy upamiętać się. Są dwie drogi, albo opamiętanie się, albo śmierć.

"Ale tych nieprzyjaciół moich, którzy nie chcieli, bym ja królował nad nimi, przyprowadźcie tutaj i zabijcie ich na moich oczach." Ew. Łukasza 19:27

Słowa Jezusa.

Cytuj:
Nikt też nie został zniszczony przez Boga od czasów Jezusa.


Mało masz przykładów ludzi w Biblii których zabił Bóg z powodu ich zła?

"I rzekł do uczniów swoich: Nie podobna, by zgorszenia nie przyszły, lecz biada temu, przez którego przychodzą. Lepiej by było dla niego, gdyby kamień młyński zawisł na szyi jego, a jego wrzucono do morza, niż żeby zgorszył jednego z tych maluczkich."
Ew. Łukasza 17:1

"Ananiaszu, czym to omotał szatan serce twoje, że okłamałeś Ducha Świętego i zachowałeś dla siebie część pieniędzy za rolę? Czyż póki ją miałeś, nie była twoją, a gdy została sprzedana, czy nie mogłeś rozporządzać pieniędzmi do woli? Cóż cię skłoniło do tego, żeś tę rzecz dopuścił do serca swego? Nie ludziom skłamałeś, lecz Bogu. Ananiasz zaś, słysząc te słowa, upadł i wyzionął ducha. I wielki strach ogarnął wszystkich, którzy to słyszeli. Młodsi zaś wstali, owinęli go, wynieśli i pogrzebali. A po upływie około trzech godzin nadeszła i żona jego, nie wiedząc, co się stało. I odezwał się do niej Piotr: Powiedz mi, czy za taką cenę sprzedaliście rolę? Ona zaś rzekła: Tak jest, za taką. A Piotr do niej: Dlaczego zmówiliście się, by kusić Ducha Pańskiego? Oto nogi tych, którzy pogrzebali męża twego, są u drzwi i ciebie wyniosą. I upadła zaraz u nóg jego, i wyzionęła ducha. A gdy młodzieńcy weszli, znaleźli ją martwą, wynieśli i pogrzebali obok jej męża. I wielki strach ogarnął cały zbór i wszystkich, którzy to słyszeli."
Dzieje Apost. 5

" W oznaczonym dniu Herod, odziany w szatę królewską, zasiadł na tronie i w obecności ludu wygłaszał do nich mowę; lud zaś wołał: Boży to głos, a nie ludzki. W tej samej chwili poraził go anioł Pański za to, że nie oddał chwały Bogu; potem stoczony przez robactwo, wyzionął ducha. Lecz Słowo Boże rosło i rozszerzało się. Barnaba zaś i Saul, spełniwszy posłannictwo, powrócili z Jerozolimy, zabrawszy z sobą Jana, zwanego Markiem. "
Dzieje Apost. 12:22

"Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej;....Dlatego jest między wami wielu chorych i słabych, a niemało zasnęło. Bo gdybyśmy sami siebie osądzali, nie podlegalibyśmy sądowi. Gdy zaś jesteśmy sądzeni przez Pana, znaczy to, że nas wychowuje, abyśmy wraz ze światem nie zostali potępieni." <---świat już jest potępiony
1 list do Koryntian 11:17

Żyjemy w kulturze w której Bóg przypomina bardziej świętego mikołaja. Kultura uczy nas, że to fajny staruszek który będzie ci tylko miłe rzeczy robił, niezależnie czy mu będziesz bluźnił czy nie. Jednak jest to tylko złudne światowe myślenia, a ludzie naszego pokolenia nie znają Boga po prostu.
"Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie."
List do Galatów 6:7

Bóg jest miłością i jego miłość polega na tym, że dał swojego syna aby ktokolwiek kto uwierzy nie zginął, ale miał żywot wieczny. Jego miłość nie polega na tym, że będzie tolerował grzech i grzeszników, zapomnij. Jeśli ktoś nie chce się odwrócić od swego złego postępowania, to jego koniec będzie tragiczny. Dla jednych jest życie wieczne, dla innych jest wieczne potępienie....


"I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle."
Ew. Mateusza 10:28

A któż jest tym który może zniszczyć duszę w piekle jeśli nie sam Bóg? Bóg każe za zło, więc jeśli się boimy Boga to i zła unikać będziemy, bo wiemy, że nas kara spotka. Nie ma bojaźni Bożej na świecie ani poczucia tego, że kiedyś zdamy sprawę przed Bogiem za swe uczynki. Zobacz, że Bóg skarcił nawet części z tych koryntian gdzie spożywali niewłaściwie wieczerze pańską, a przecież to jego dzieci Chrześcijanie. Było obżarstwo i pijaństwo i jak się to skończyło? Wielu przypłaciło to zdrowiem, a byli i tacy którzy posnęli, czyli umarli. Z Bogiem na prawdę nie ma żartów.


Może to dla ciebie zupełnie nowe o czym piszę i nigdy czegoś podobnego nie słyszałeś. Wiedz, że jeśli czerpiesz swą wiedzę o Bogu za świata, to będziesz zwiedziony tak samo jak i świat. Weź Nowy Testament i czytaj uważnie. Prawdę znajdziesz w Biblii. Tak Bóg jest miłością i dlatego przygotował nam ratunek przez wiarę w jego syna który umarł za nasze grzechy. Nie odrzuci nikogo kto do niego przyjdzie i daje siłę aby żyć świętym życiem prowadząc zwycięską walkę grzechem. No ale jeśli ktoś nie chce być uratowany, to o co pretensje do Boga, że potępia? Chcesz być zbawionym? Proś Boga a da ci zbawienie. Nie chcesz? To giń. Brutalne ale prawdziwe.

No ale ludzie nie chcą być zbawieni. Dlaczego? Bo trzeba ugiąć swą wolę i ukorzyć się przed Bogiem i żyć na Jego warunkach. "Niestety" trzeba wtedy zerwa ze swoim grzechem, a ludzie lubią swoje grzechy i już mamy odpowiedź dla czego świat wygląda tak jak wygląda.


Pt paź 18, 2013 22:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:04
Posty: 24
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Przypowieść o synu marnotrawnym mówi też o tym, że Ojciec cierpliwie czeka na nawrócenie swoich synów, wg mnie aż do naturalnej śmierci tego syna.
Dla mnie każdy jest synem bożym, bo Bóg stworzył nas wszystkich. Wielu nie wierzy w Boga, wielu czyni zło, ale prawie wszyscy mają czas do końca ziemskiego życia.
Rzeczywiście w ewangelii jest opisanych parę nagłych śmierci z sugestią o nadnaturalnych przyczynach.
Czy takie wypadki zdarzają się też w naszych czasach, biorąc po uwagę np. ostatnie 200 lat?

Miłość Boga nie polega na tolerowaniu grzeszników, ale każdy dostaje odpowiednio dużo czasu na poprawę.
Życie wieczne jest nagrodą, ale nie ma kary na zasadzie globalnego zniszczenia świata - to dopiero przy końcu świata, niekoniecznie w czasie naszego życia. Żniwa są dopiero po śmierci naszych materialnych ciał.

Próbuję przekazać moje obawy co do wartości zbytniego akcentowania tego co złe na świecie.
Wolałbym by było to bardziej stonowane, by nie górowało nad tym co dobre.


So paź 19, 2013 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Rajcelem napisał(a):
W pewnych sprawach oferta świata rzeczywiście nie jest zgodna z naukami Kościoła,
ale to co wymieniłeś jest mi znane głównie z mediów, nie spotykam się z tym na co dzień.
Świat daje mi pracę, możliwość podróżowania, piękne świątynie, domy, ogrody, muzykę, filmy, wynalazki ułatwiające nam codzienne życie.
Wszystko to może być zgodne z duchem nauk Kościoła i wg mnie też jest częścią świata.

Czyli chodzi tu bardziej o zachowanie ludzi i że świat nie promuje moralności, praworządności, tak bardzo jak wolności obyczajów i kłamstwa?


Slowo "świat" ani w Biblii ani w nauczaniu papieskim nie jest używane w znaczeniu potocznym,
ale w znaczeniu ściśle biblijnym świat = ideologie, sposóby myslenia o świecie i zyciu oraz samo życie sprzeczne z chrześcijańskim duchem.



Świat daje mi pracę, możliwość podróżowania, piękne świątynie, domy, ogrody, muzykę, filmy, wynalazki ułatwiające nam codzienne życie.


praca, podróżowanie, piękna architektura, sztuka,
To wszysko nie należy do "świata" w takim znaczeniu tego słowa
w jakim uzywa go Biblia i papież.
(natomiast niezgodny z chrześcijańskim duchem może być ich spoób używania)



Natomiast do "świata" w biblijnym tego słowa znaczeniu należy np.
nieopanowany konsumpcjonizm, pogoń za pieniądzem, rozwiązłość seksualna,
wartościowanie ludzi poprzez kryteria zamożności, wykształcenia, urody,
pogarda okazywana biednymi, słabym, starym i inne

Słowo "świat" to "słowo klucz" otwierające cały zespół pojęć.
Trzeba bardzo uważać, żeby słów występujących w Biblii i nauczania Koscioła nie rozumieć
w sensie potocznym i rozumieć je w nie tylko w kontekscie jakim zostały wypowiedziane
ale w całym kontekście Biblii i nauczania Kościoła.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


N paź 20, 2013 10:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:04
Posty: 24
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
> Trzeba bardzo uważać, żeby słów występujących w Biblii i nauczania Koscioła nie rozumieć
w sensie potocznym

To prawda, teraz to lepiej rozumiem. Obawiam się jednak, że "zwykli" ludzie mogą zrozumieć je w sposób bardziej dosłowny: Kościół jest przeciwko światu. Nie integruje się z nim, nie wspiera, a próbuje walczyć i zmienić wg własnych potrzeb.


Pn paź 21, 2013 7:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Rajcelem napisał(a):
> Trzeba bardzo uważać, żeby słów występujących w Biblii i nauczania Koscioła nie rozumieć
w sensie potocznym

To prawda, teraz to lepiej rozumiem. Obawiam się jednak, że "zwykli" ludzie mogą zrozumieć je w sposób bardziej dosłowny: Kościół jest przeciwko światu. Nie integruje się z nim, nie wspiera, a próbuje walczyć i zmienić wg własnych potrzeb.


Ja mam taką samą refleksję związaną z tematem.
Z jednej strony nie ma w tym nic niewłaściwego, że papież (i Kościół w ogóle)
posługuje się słowami w znaczeniu jakie nadaje mu Biblia ale pozostaje kwestia
czytelności wypowiedzi dla ludzi spoza Kościoła.

Jeżeli chodzi o katolików to sprawę może załatwić odpowiednia edukacja
ale co z niekatolikami? (przecież onio też słuchają co mówi papież,).
Jak zapobiegać niezrozumieniu, które dla w niektórych sytuacjach (wcale nierzadkich)
może mieć poważne konsekwencje?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn paź 21, 2013 10:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Rajcelem napisał(a):
Obawiam się jednak, że "zwykli" ludzie mogą zrozumieć je w sposób bardziej dosłowny: Kościół jest przeciwko światu. Nie integruje się z nim, nie wspiera, a próbuje walczyć i zmienić wg własnych potrzeb.

"Zwykli" ludzie też mogą dosłownie zrozumieć i czasami rozumieją... :lol: teksty o spożywania Ciała i Krwi Pańskiej jako przejaw... kanibalizmu.
Nic na to nie poradzimy.

Z drugiej strony, w celu uniknięcia takich nieporozumień, Kościół posługuje się najczęściej inną terminologią kiedy przemawia do wiernych, a inną, kiedy przemawia do ludzi poza Kościołem.

Oczywiście, ważne jest, by kapłanów, biskupów uczulać na ryzyko używania nieadekwatnego języka.
Kiedy tak naprawdę język Kościoła był także językiem codzienności, przystosowywano język jedynie na misjach (inne środowisko kulturowe).
Dzisiaj język Kościoła różni sie i to znacznie, od języka codzienności.
Nie chodzi o to, żeby Kościół zmienił swój język, bo to wprowadza zagrożenie utraty własnej tożamości. Już dzisiaj, z powodu zmian języka i całego kontekstu kulturowego, przeciętny chrześcijanin nie jest w stanie zrozumieć teologicznych wyjaśnień opartych na języku filozofii sprzed 200-300 lat. Jeszcze gorzej jest z filozofią i teologią scholastyczną, a także z teologią pierwszych wieków opierającą się na starozytnych systemach filozoficznych i używanych w nich języku, definicjach, paradygmacie.
Problemem Kościoła jest konieczność pogodzenia osiagnięć teologicznych wyrażonych w jednym języku (i nie chodzi tylko o grekę czy łacinę, ale o cały system pojęć) z doświadczeniem językowym współczesnego człowieka, które odzwierciedla zupełnie inną rzeczywistość.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn paź 21, 2013 13:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:04
Posty: 24
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Nie uważam, że nie można nic na to poradzić.
Może da się lekko zmienić sformułowania, tak by były bardziej zrozumiałe we współczesnych czasach, unikając nieporozumień.
Czy ktoś dziś w Kościele "tłumaczy" teologiczne wyjaśnienia sprzed wieków na nowoczesne?


Wt paź 22, 2013 19:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Rajcelem napisał(a):
Nie uważam, że nie można nic na to poradzić.
Może da się lekko zmienić sformułowania, tak by były bardziej zrozumiałe we współczesnych czasach, unikając nieporozumień.
Czy ktoś dziś w Kościele "tłumaczy" teologiczne wyjaśnienia sprzed wieków na nowoczesne?

Taka chyba jest idea papieża Franciszka "tłumaczyć", np. w intencji modlitwy na wrzesień - gólna:
"Abyśmy wszyscy odważnie wybierali prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia, doceniając młodych ludzi, którzy się w to mądrze angażują."

Bardziej wygląda to na słowa Szefa KORPORACJI, niż Przewodzącego Kościołowi Chrystusa. Gdy dodać do tych słów papieskie przywitanie i pożegnanie na audiencji południowej, czyli: "Dzień dobry" i "Smacznego obiadu".
Tymi słowami wyznawców Chrystusa prawie wyklucza ze swego zainteresowania.


Cz wrz 02, 2021 14:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Ratio, w wielu krajach czy regionach w kościele poza liturgią używa się zwrotów "dzień dobry", hello lub hallo itp.
Nie bądźmy bardziej papiescy niż papież. Widzę. ze Twoim ulubionym zajęciem jest tropienie wszelkich występków :-D .
Samo mówienie lub nieużywanie "Laudetur...", "Praise be..." czy "Gelobt sei ..." to jeszcze za mało aby mówić o tym, czy ktoś jest lub nie jest prawdziwym wyznawcą Chrystusa.

_________________
ksiądz


Pt wrz 03, 2021 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
ratio napisał(a):
Bardziej wygląda to na słowa Szefa KORPORACJI, niż Przewodzącego Kościołowi Chrystusa.


Każda większa organizacja, przypomina w jakimś stopniu korporacje, tutaj nawet nie wyobrażam sobie, jakby to miało wyglądać inaczej?

No i odpowiadając na główne pytanie tego wątku, to duch tego świata oparty jest na życiu doczesnym w którym są używki, oraz ich konsumpcja, natomiast chrześcijaństwo wymusza rezygnacje z używek na rzecz kwestii duchowych, i za taką rezygnacje jest możliwa nagroda, którą ktoś może dostać po swojej śmierci, no i niestety ludzie nie chcą tej duchowości oraz ewentualnej nagrody która może dzięki temu być, bo batonik aktualnie jest, można go kupić i zjeść, więc mamy wszystko podane w łatwej dostępnej prostej formie, no i mamy pewność że kupiony batonik sobie zjemy, tutaj nie ma nic ukrytego niepewnego, wszystko jest proste i klarowne.
Natomiast duchowość wymaga poświęceń, za które nie ma pewności nagrody, więc niewielu chce z tego skorzystać, z tego co pamiętam(możecie mnie poprawić jak sie mylę)to niecałe 20% Polaków przyjmuje komunie świętą, odliczając tych(którzy w tej grupie robią to na pokaz, bo tak wypada, bo rodzina kazała, bo proboszcz będzie robił problemy przy chrzcie czy komunii dzieci, więc lepiej sie nie wychylać)to wyjdzie 15 może bliżej 10% Polaków, więc widać że jakiś dość mały procent z tego będzie, widać duch tego świata wygrywa i wygrywać będzie dalej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt wrz 03, 2021 13:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Robek napisał(a):
duch tego świata wygrywa i wygrywać będzie dalej.

Robek lubie Twoje posty.
Mysle jednak ze kazdy ma jakies idealy ktore po drodze czesto gdzies sie ulatniaja - zgoda?
Dobra ilustracja moze byc fraszka;
Kiedys jej idealami byly - wiara, nadzieja, milosc.
Teraz zostala jej milosc na wiare, bez nadziei na malzenstwo.


Pt wrz 03, 2021 20:40
Zobacz profil
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Cytuj:
Taka chyba jest idea papieża Franciszka "tłumaczyć", np. w intencji modlitwy na wrzesień - gólna:
"Abyśmy wszyscy odważnie wybierali prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia, doceniając młodych ludzi, którzy się w to mądrze angażują."

Bardziej wygląda to na słowa Szefa KORPORACJI, niż Przewodzącego Kościołowi Chrystusa. Gdy dodać do tych słów papieskie przywitanie i pożegnanie na audiencji południowej, czyli: "Dzień dobry" i "Smacznego obiadu".
Tymi słowami wyznawców Chrystusa prawie wyklucza ze swego zainteresowania.


Bo jak powiem, że Maryja była w ciąży i urodziła Jezusa, a nie była w stanie błogosławionym i powiła Jezusa, tym samym wykluczam się z Kościoła.


So wrz 04, 2021 6:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
robaczek2 napisał(a):
Mysle jednak ze kazdy ma jakies idealy ktore po drodze czesto gdzies sie ulatniaja - zgoda?


No i co to ma do czegokolwiek :mrgreen: przecież życie duchem tego świata, może sie w ogóle nie ulotnic, i dalej można mieć ideały konsumowania używek.

robaczek2 napisał(a):
Dobra ilustracja moze byc fraszka;
Kiedys jej idealami byly - wiara, nadzieja, milosc.
Teraz zostala jej milosc na wiare, bez nadziei na malzenstwo.


To ty będziesz dyskutował, za pomocą piosenek wierszy, powiedzeń i przysłów? tak sie zachowują poważni ludzie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So wrz 04, 2021 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: "chrześcijanin nie może żyć zgodnie z duchem świata"
Robek napisał(a):
To ty będziesz dyskutował, za pomocą piosenek wierszy, powiedzeń i przysłów? tak sie zachowują poważni ludzie?

Alez Robku - Za pomoca piosenek, wierszy, powiedzen i przyslow ich tworcy wyrazaja pewna mysl, pewna prawde, ktora bez tego byla by nieuchwytna dla ogolu populacji mimo ze wszyscy sobie z tej prawdy zdaja sprawe. Czesto postepujemy z duchem tego swiata zatracajac idealy takie jak we fraszce. Albo zyjemy wedlug "latwo i przyjemnie" mimo ze ktos kiedys powiedzial "per aspera ad astra"


N wrz 05, 2021 11:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL