Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Benedykt XVI i ekumenizm 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt cze 08, 2010 11:05
Posty: 2
Post Benedykt XVI i ekumenizm
Ostatnio przeczytałam pewne dzieło kard. Ratzingera/Benedykta XVI na temat ekumenizmu. Pisał on w nim, że chrześcijanie wszystkich denominacji: katolicy, prawosławni, protestanci powinni się zjednoczyć, bo przecież wierzą w tego samego Chrystusa, Zbawiciela. Nie jest w takim wypadku (wg tego dzieła) ważne, czy wierzymy TAK SAMO w TO SAMO (to ostatnie nie ulega wątpliwości, bo chodzi o Jezusa). Zanim wyjaśnimy między sobą różnice, powinniśmy się zjednoczyć. Dla kard. Ratzingera ważną osobą, spajającą i jednoczącą powinien być papież. To on wychodziłby do innych denominacji, on prowadziłby wszystkich jako "jeden pasterz" do "jednej owczarni". Ratzinger zdaje sobie sprawę, że w historii papież często był przeszkodą drodze do widzialnej wspólnoty chrześcijan. Jednak nie może on być postrzegany jako zagrożenie dla innych, nikt nie musi czuć się pozbawiony swojej tożsamości.

Co sądzisz o takiej interpretacji?


Pt maja 02, 2014 12:26
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
Jeśli rzeczywiście tak powiedział, to jest to albo nierealna wizja, albo jakaś dziwaczna pułapka. Bo aby się "zjednoczyć pod papieżem" trzeba uznać tego papieża za nieomylnego w sprawach wiary. Więc już potem nie będzie miejsca na "wyjaśnianie różnic".


Pt maja 02, 2014 12:58
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
aginx napisał(a):
Zanim wyjaśnimy między sobą różnice, powinniśmy się zjednoczyć.

Dobrze byłoby podać o jaki konkretnie dokument chodzi, byłyby podstawy do poważniejszej rozmowy.


Pt maja 02, 2014 13:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
Ano właśnie, jaki to tekst?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt maja 02, 2014 14:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 08, 2010 11:05
Posty: 2
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
do mnie takie wyjaśnienie przemawia. Dlaczego? Jest tu kilka wątków, które warto przeanalizować.
1. Prawdą jest, że wszyscy wierzymy w tego samego Chrystusa, a szerzej, jako monoteiści: w tego samego Boga. Czyż nie? Inaczej oznaczałoby to, że tych B(b)ogów jest wielu, i być może w konsekwencji, każdy z nich ma moc zbawczą. Prowadziłoby to do pluralizmu religijnego i przyjęcia, że nieważne w CO się wierzy, bo i tak zostanie się zbawionym. W rzeczywistości jest inaczej: zbawia Chrystus Pan, nawet jeśli ktoś wierzy np. w Buddę (innymi słowy: jeśli po śmierci spotkamy się w wieczności z buddystą, będzie to zasługa Chrystusa). Inną rzeczą jest JAK wierzymy: inaczej wiarę w Boga wyrażają muzułmanie, Żydzi, inaczej chrześcijanie. Wróćmy jednak do nich. Dzielą nas tradycje, sposób wyrażania wiary w Boga. Jednak warto zauważyć (i na tym opiera się ratzingerowska koncepcja), że zdecydowanie więcej rzeczy nas łączy: wiara w Chrystusa, który zbawia, wiara w Trójcę, jeden chrzest.
2. Dlatego (wg Ratzingera) lepiej się zjednoczyć w wyznawaniu jednej wiary, po to, by pokazać światu, że nasza wiara jest autentyczna, by powiedział on kiedyś "popatrzcie jak oni się miłują". Czy nie jest dla nas zgorszeniem ten zadawniony podział? Czy nie lepiej usiąść i razem pomodlić się do naszego Zbawiciela?
3. Papież jako ten, który wszystkich jednoczy. Tak, to dość kontrowersyjna teza, zważywszy, że naprawdę wszystkie denominacje musiałby uznać jeśli nie jego prymat, to przynajmniej najwyższy autorytet. To chyba jedna z dwóch trudności. Druga - wg Ratzingera - polegałaby na nieustannym wychodzeniu Głowy Kościoła do świata i chrześcijan w ogóle. Tylko czy nie taka jest jego rola? Czy papież nie jest tym, który powinien wychodzić do świata i sprawiać, że każdy weźmie sobie do serca słowa Chrystusa powtarzane i interpretowane przez niego? Ważna tu jest jeszcze taka zwyczajna obserwacja świata: o żadnym innym przedstawicielu religijnym nie mówi się tak dużo i z tak dużym poważaniem w mediach jak o papieżu właśnie, nieważne kto nim dziś jest.


Pt maja 02, 2014 16:07
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
Ale skad jest to wyjasnienie?
Piszesz, ze przeczytalad to w jakims dziele kard Ratzingera, to co za problem podac to dzielo, badz nawrt zacytowac caly akapit?
Tak to bedziemy dywagowac o czyms, czego moze w ogole nie bylo.


Pt maja 02, 2014 16:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
Szczególnie, że w Dominus Iesus wyraził się chyba w inny sposób na temat Kościoła...

Dwie osoby napisały z prośbą o źródło i zamiast tego dostają wypracowanie...

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt maja 02, 2014 17:27
Zobacz profil
Post Re: Benedykt XVI i ekumenizm
WIST napisał(a):
Szczególnie, że w Dominus Iesus wyraził się chyba w inny sposób na temat Kościoła...


Też tak myślę i w głowę zachodziłam o co może chodzić, póki co ten szkic @aginx bardziej mi pasuje do wizji Kościoła wg. K. Rahnera (znam co prawda tylko z opracowań) wg. której papież miałby być głową zjednoczonego Kościoła, choć raczej jako pewien symbol jedności.
No to ponawiamy prośbę o podanie źródła, żebyśmy nie musieli uprawiać gdybologii ;)


Pt maja 02, 2014 20:25
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL