Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 14:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Papież 
Autor Wiadomość
Post Re: Papież
Niczego innego od Quinque nie oczekiwalam: uogolnienia bez dowodow i oczywiscie wszystkie negatywne.
Wyobrazenie Quinque o Kosciele jest tez dosyc specygiczne: krytykowac wladzy (papieza) nie wolno, nalezy trz mac gebe na klodke, moze zeby moc awansować na biskupa?
Rewelacja! Tak wyglada ideal Kosciola dla Quinque: dyscyplina, zmowa milczenia i kariery.
Jak za czasow apostolskich wrecz. Powrot do korzeni.

A co ma "kariera na biskupa" do powszechnego celibatu ksiezy, ktory wedlug przeciekow, ma byc niezbedny by byc ksiedzem, wie tylko Quinque.


Wt sty 14, 2020 22:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Papież
Odpowiedź autora książki:
https://deon.pl/kosciol/kard-sarah-jak- ... x84nwILqsw

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 14, 2020 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Papież
zefciu napisał(a):
Jednocześnie jednak poważny teolog pisze, że istnieje jakiś głęboki ontologiczny związek między celibatem, a kapłaństwem.


Uwazam, ze ten powazny teolog w ferworze dyskusji z przeciwnikami celibatu mocno sie zagalopowal (zakladajac, ze prawda jest to co pisze prasa), nie ma podstaw biblijnych ani historycznych aby glosic takie poglady.

Believing napisał(a):
A to ci dopiero tajemnica poliszynela.


Jesli w taki sposob bedziemy "argumentowac" to po co dyskusja? Przeciez wszyscy wiedza. Moze i ja mam dziecko i kobiete a tego nie wiem.
To nie jest plotkarskie forum, mam nadzieje.

Quinque napisał(a):
Niemieckie dzienniki nie mają problemu z tym że praktycznie cały Episkopat Niemiec, popadł w schizme.


Mam rozumiec, ze na ten temat rozmawiales z papiezem Franciszkiem i masz wiadomosci z pierwszej reki?

Quinque napisał(a):
Niemiecki episkopat broni jawnych heretyków jak jezuita Ansgar Wucherpfennig.


On nie podlega biskupom tylko swojemu zakonowi, a po drugie kongregacja odpowiedzialna za szkoly katolickie miala pewne watpliwosci co do jego ortodoksji, nie chciala mu udzielic nihil obstat na jego uczelni, ktorego jest rektorem, ostatecznie go otrzymal.

Quinque napisał(a):
Bulwersuje ich fakt że znienawidzony biskup Józef Ratzinger, podniósł głos w którym broni tradycyjnej wizji kapłaństwa


Ratzinger nie byl nigdy znienawidzony, byl i jest uwazany za dobrego teologa raczej konserwatywnego.

_________________
ksiądz


Wt sty 14, 2020 23:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 843
Post Re: Papież
Czy aby Ratzinger nie zobowiązał się do niezabierania głosu publicznie, ustępując z funkcji ? Tym bardziej dziwne, ze zabiera głos w kwestii tak naprawdę niedogmatycznej.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr sty 15, 2020 7:42
Zobacz profil
Post Re: Papież
Paoiez-emeryt Benedykt XVI nie bedzie co- autorem ksiazki, jak sie okazuje, tylko kardynala Sarah.

https://www.kirche-und-leben.de/artikel ... von-sarah/
Tylko jeden fragment bedzie oficjalnie od niego. Wyglada na to, ze mial zostac wykorzystany.
Nieladne gierki na gorze koscielnej hierarchii.


Śr sty 15, 2020 8:20
Post Re: Papież
Quinque napisał(a):
Uzasadniałem w innych tematach. Ale zrobię to raz jeszcze. Niemieckie dzienniki nie mają problemu z tym że praktycznie cały Episkopat Niemiec, popadł w schizme. Ponadto Niemiecki episkopat broni jawnych heretyków jak jezuita Ansgar Wucherpfennig. Czy Niemieckie dzienniki się tym faktem bulwersują? A skądże. Bulwersuje ich fakt że znienawidzony biskup Józef Ratzinger, podniósł głos w którym broni tradycyjnej wizji kapłaństwa
Aha. No dla mnie to nie było takie oczywiste. Odniósł się do tego Bramin.
Cytuj:
I który z tych księży może awansować na biskupa?
Przecież w ortodoksji też żonaty ksiądz nie może „awansować na biskupa”. Ale nikt z tego powodu nie twierdzi, że istnieje jakiś konflikt między powołaniem do prezbiteratu i małżeństwem. Wręcz przeciwnie – podkreśla się relację kapłana i matuszki jako obrazu relacji Chrystusa i partykularnego kościoła.


Śr sty 15, 2020 8:45
Post Re: Papież
bramin napisał(a):
Jesli w taki sposob bedziemy "argumentowac" to po co dyskusja? Przeciez wszyscy wiedza. Moze i ja mam dziecko i kobiete a tego nie wiem.
To nie jest plotkarskie forum, mam nadzieje.

Zamierzam zlikwidować konto, ale jeszcze odpowiem braminowi.
Plotkarze:
https://wprost.pl/164408/zona-ksiedza.html
https://deon.pl/wiara/wiara-i-spoleczen ... cie,520965
https://niedziela.pl/artykul/43749/Ks-P ... ezy-wymaga
i pytanie - Jezus nie znalazłby w Galilei 12 nazirejczyków, bezżennych poświęconych Bogu i dlatego spośród apostołów musiał wybrać żonatych?


Śr sty 15, 2020 10:56
Post Re: Papież
W którym z tych trzech linków mamy badania potwierdzające, że większość księży żyje w związkach? Oczywiście w żadnym. Bo jakby był taki link, to Alus by podała tylko ten link, a nie trzy.


Śr sty 15, 2020 11:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Papież
Z tych linkow nic nie wynika, nie sa one potwierdzeniem tezy Alus, ze wiekszosc ksiezy zyje w oficjalnych zwiazkach.

Jest mowa o swieckich wspolpracownikach ale to nic nowego.
W wielu krajach takie cos funkcjonuje od dawna.
U mnie tacy ludzie glosza kazania, odprawiaja pogrzeby, przygotowuja do sakramentow, sporzadzaja protokoly przedslubne, przygotowuja nabozenstwa, Msze sw. itd.

Jest mowa o viri probati lub po prostu o zniesieniu celibatu dla mezczyzn chcacych byc kaplanami.

_________________
ksiądz


Śr sty 15, 2020 11:20
Zobacz profil
Post Re: Papież
bramin napisał(a):
Z tych linkow nic nie wynika, nie sa one potwierdzeniem tezy Alus , ze wiekszosc ksiezy zyje w oficjalnych zwiazkach.

Jest mowa o swieckich wspolpracownikach ale to nic nowego.
W wielu krajach takie cos funkcjonuje od dawna.
U mnie tacy ludzie glosza kazania, odprawiaja pogrzeby, przygotowuja do sakramentow, sporzadzaja protokoly przedslubne, przygotowuja nabozenstwa, Msze sw. itd.

Jest mowa o viri probati lub po prostu o zniesieniu celibatu dla mezczyzn chcacych byc kaplanami.

W Brazylii według różnych wyliczeń, już teraz celibat lekceważy 50-80% księży - konserwatywny Terlikowski publicznie kłamie?
Statystyki kościelne podają masowe przejścia Brazylijczyków do Kościołów protestanckich, w których nie brakuje pastorów.
A co z odpowiedzią o decyzji Jezusa powołującego żonatych apostołów.
Tak kapłaństwo, jak i małżeństwo jest sakramentem.
Osobiście nie zawadza mi przyjmowanie Komunii z rąk żonatego diakona, ale czy dla moich wnuków, przy aktualnym spadku powołań wystarczy kapłanów do sprawowania Mszy św :placze: skoro już od stycznia 2020r w moim parafialnym kościele 7 niedzielnych Mszy zmniejszono do liczby 5.

To tyle odpoczywam od forum :papa:


Śr sty 15, 2020 11:31
Post Re: Papież
Alus napisał(a):
W Brazylii według różnych wyliczeń, już teraz celibat lekceważy 50-80% księży - konserwatywny Terlikowski publicznie kłamie?
Być może. Skoro Ty możesz, to czemu Terlikowski nie może? Nie wiemy, na jakie „różne wyliczenia” powołuje się Terlikowski. Gdybyś jednak od razu podała wypowiedź Terlikowskiego, to bym Ci odpuścił. Wiara Terlikowskiemu na słowo (choć nierozsądna) to jednak nie jest ten sam kaliber, co świadome kłamstwo.
Cytuj:
Statystyki kościelne podają masowe przejścia Brazylijczyków do Kościołów protestanckich
Ale przecież nigdzie nie byłaś oskarżana o to, że skłamałaś na temat masowych przejść Brazylilczyków do kościołów protestanskich. Zatem nie rozumiem, czemu zmieniasz temat.
Cytuj:
A co z odpowiedzią o decyzji Jezusa powołującego żonatych apostołów.
A kto ma Ci na to odpowiedzieć? Bramin przecież zgadza się z Tobą, że nie ma tego rzekomego „ontologicznego połączenia”. Zaś ja należę do parafii, gdzie służy dwóch żonatych kapłanów. Mam wrażenie, że znowu nie przeczytałaś, co inni piszą.


Śr sty 15, 2020 11:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Papież
Alus napisał(a):
W Brazylii według różnych wyliczeń, już teraz celibat lekceważy 50-80% księży - konserwatywny Terlikowski publicznie kłamie?


Jakich wyliczen? Jaki instytut zajmujacy sie badaniami socjologicznymi lub jaka diecezja podala takie dane?

Mnie nie interesuje teraz czy Terlikowski jest konserwatywny czy klamie. Mnie interesuja konkretne badania i ewentualnie oficjalne dane konkretnej diecezji.

To jest forum wiara Alus a nie polski superexpres czy plotkarski portal.

Alus napisał(a):
A co z odpowiedzią o decyzji Jezusa powołującego żonatych apostołów.


Nie wiemy czy wszyscy apostolowie byli zonaci. Mozemy przypuszczac, ze niektorzy z nich byli zonaci, nie ma swiadectw biblijnych i zrodel wczesnochrzescijanskich, ktore by potwierdzily, iz wszyscy apostolowie byli zonaci.

Alus napisał(a):
Statystyki kościelne podają masowe przejścia Brazylijczyków do Kościołów protestanckich, w których nie brakuje pastorów.


To nie jest powod odejscia do innych kosciolow. Po drugie, nie chodzi tu o Koscioly protestanckie w scislym tego slowa znaczeniu (luteranie czy reformowani) chodzi o odejscia do wspolnot pentekostalnych i ewangelikalnych.
To one sa bardzo ekspansywne, dynamiczne, to one "oferuja" wiecej niz "tradycyjne" Koscioly

_________________
ksiądz


Śr sty 15, 2020 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 843
Post Re: Papież
bramin napisał(a):

Alus napisał(a):
A co z odpowiedzią o decyzji Jezusa powołującego żonatych apostołów.


Nie wiemy czy wszyscy apostolowie byli zonaci. Mozemy przypuszczac, ze niektorzy z nich byli zonaci, nie ma swiadectw biblijnych i zrodel wczesnochrzescijanskich, ktore by potwierdzily, iz wszyscy apostolowie byli zonaci.


Wiemy, że Jezus mianował swoim następcą żonatego. Jakoś nie było problemem, by pierwszy papież miał żonę i dzieci.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr sty 15, 2020 13:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Papież
zepp napisał(a):
Wiemy, że Jezus mianował swoim następcą żonatego.


Ale ja tego nie neguje. Okreslenie, ze Piotr jest nastepca Jezusa nie jest wlasciwe.

Piotr mial "umacniac swoich braci w wierze". Historia Kosciola pierwszych pieciu wiekow pokazuje, ze Piotr i jego nastepcy byli wazna instancja w roznych sporach. Bylo to raczej zwierchnictwo na zasadzie ojcowskiego autorytetu.

Od Damazego zaczyna sie okreslenie biskupiej siedziby w Rzymie jako Stolica Apostolska.

Biskup Rzymu Syrycjusz powoluje sie na pismo cesarza Gracjana, w ktorym to cesarz nadaje wszystkim biskupom Rzymu wszelkie prawne rozstrzygniecia takze wobec lokalnych Kosciolow na calym Zachodzie.
Syrycjusz jako pierwszy nadaje sobie tytul Papa czyli papiez od greckiego pappas. Juz wczesniej w Kosciolach Wschodu tak tytuluje sie biskupow.

zepp napisał(a):
Jakoś nie było problemem, by pierwszy papież miał żonę i dzieci.


Nie byl on pierwszym i ostatnim. Innocenty I byl synem papieza Anastazego I.

O ile rzady Syrycjusza mialy cos w sobie ojcowskiego tak Innocenty mial juz wszelka wladze dotyczaca takze wiary, koscielnej dyscypliny i liturgii.

Wielu historykow uwaza, ze pierwszym "wlasciwym" papiezem, czyli majacym duchowa i swiecka wladze, majacym tez wplyw na caly Kosciol Zachodu byl wlasnie Innocenty I.

_________________
ksiądz


Śr sty 15, 2020 16:05
Zobacz profil
Post Re: Papież
bramin napisał(a):
Mam rozumiec, ze na ten temat rozmawiales z papiezem Franciszkiem i masz wiadomosci z pierwszej reki?

Ja nie rozumiem dlaczego nie używasz polskich znaków. No ale mniejsza

A o czym mam dyskutować z Franciszkiem. Skoro Jose Bergolio sam rozpoczął ten precedens
Cytuj:
ostatecznie go otrzymal

No właśnie. Heretyk nadal wykłada na rzekomo katolickiej uczelni :(
Cytuj:
Ratzinger nie byl nigdy znienawidzony,

Był przez Niemiecki Episkopat
Cytuj:
byl i jest uwazany za dobrego teologa raczej konserwatywnego

Ale na jasną stronę przeszedł dopiero, widząc dokąd doprowadził Kościół liberalizm i rozmydlanie doktryny


Śr sty 15, 2020 20:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL