Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Co konkretnego wymodlili nam papieże? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 07, 2009 15:57
Posty: 122
Post Co konkretnego wymodlili nam papieże?
Jak wiadomo, papieże od wielu lat nie ustają w modlitwach i apelach o pokój na świecie. Moje pytanie: co konkretnego w tym zakresie udało się wymodlić zwierzchnikom KK w ciągu ostatnich, powiedzmy, 50 lat? Czy ktoś kiedyś podjął się rzetelnej analizy skuteczności ich modlitw, dokonał jakiegoś podsumowania tych wieloletnich wysiłków? Ile światowych konfliktów udało się zażegnać za ich pomocą? Skoro wpływ modlitw na pokój na świecie jest zerowy (a wiemy, że jest), to dlaczego każdy kolejny papież kontynuuje bezowocny nawyk swojego poprzednika?


N wrz 13, 2015 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
Ale skąd wiemy że jest zerowy?

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 13, 2015 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
Peter napisał(a):
Jak wiadomo, papieże od wielu lat nie ustają w modlitwach i apelach o pokój na świecie. Moje pytanie: co konkretnego w tym zakresie udało się wymodlić zwierzchnikom KK w ciągu ostatnich, powiedzmy, 50 lat? Czy ktoś kiedyś podjął się rzetelnej analizy skuteczności ich modlitw, dokonał jakiegoś podsumowania tych wieloletnich wysiłków? Ile światowych konfliktów udało się zażegnać za ich pomocą? Skoro wpływ modlitw na pokój na świecie jest zerowy (a wiemy, że jest), to dlaczego każdy kolejny papież kontynuuje bezowocny nawyk swojego poprzednika?



Pierestrojka w ZSRR, a nie 3 wojna światowa - Zawierzenie całego świata Niepokalanej :) To jeden z największych cudów wymodlonych przez naszego Świętego Jana Pawła II :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N wrz 13, 2015 12:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 07, 2009 15:57
Posty: 122
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
WIST - jeśli uważasz, że wpływ papieskich modlitw jest niezerowy, to z ciekawością poznam jakiś przykład konfliktu (zbrojnego, religijnego itp.), którego uniknięcie lub zakończenie było bezpośrednim skutkiem takiej modlitwy.


N wrz 13, 2015 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2015 13:30
Posty: 174
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
Wymodlili dobrobyt.
Dla siebie.

:D


N wrz 13, 2015 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
ototoksyczna napisał(a):
Wymodlili dobrobyt.
Dla siebie.

:D



Nie żartuj proszę.
Popatrz na papieża Franciszka, pokorny i ubogi Sługa Pana :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N wrz 13, 2015 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Co konkretnego wymodlili nam papieże?
A zatem pozwolę sobie rozpisać się. Twoje rozumowanie w tym temacie ma wiele luk. Pierwsza to założenie że papież jest jakby nadczłowiekiem, którego kontakt z Bogiem, powinien zażegnać wszystkie konflikty. Otóż modlitwa każdego człowieka, włącznie z papieżem, ma wielką moc. Ale Bóg jak dobrze chyba wiemy nie przychodzi i nie wymusza na nas odłożenia broni, czy siłą nie rozdziela walczących stron.

Podstawowy błąd logiczny polega na tym że oczekujesz certyfikatu: "Ja Bóg, oświadczam Tobie Peter, że nie dopuściłem do wybuchu III wojny światowej". Oczywiście nie wiesz o tym... bo jak można się domyśleć wojny nie było. Chyba w tym właśnie rzecz że cud pokoju, nie pozwala zauważyć tego co mogłoby być gdyby nie nastąpił. Oczywiście dobrze rozumiem że tak można sobie wszystko wyjaśnić. Ale zarazem nikt nie ma podstaw aby twierdzić że skuteczność modlitw jest równa zero. Inna sprawa że błędem jest myślenie że modlitwa ma być niczym zadanie spełniona od razu.

Kolejny błąd podobny do powyższego - skąd masz pewność że wszystkie konflikty jakie miały miejsce, zakończyły się w najgorszy możliwy sposób, że nie doszło do jakiejś ingerencji która je skróciła, załagodziła, lub zamroziła?

Mój charakter jest jednak taki, że szukam wyjaśnienia wydarzeń geopolitycznych w ciągach przyczynowo skutkowych. Dlatego wbrew temu co może o mnie pomyślałeś, nie mam potrzeby udowadniać że nie było globalnej wojny atomowej, bo Bóg nie dopuścił. Bóg nie wyrywa najczęściej naszej codzienności z okowów praw, zasad, ciągów przyczynowo-skutkowych, aby bez ładu i składu, logiki, oraz sensu sprawić że niedawno wybuchła wojna, nagle się zakończyła, żołnierzom broń znikła z ręki i sama cudownie wróciła do magazynów.

W związku z tym daleki jestem od uznawania takich wydarzeń jak bitwa pod Lepanto, czy "Cud nad Wisłą", uznać za coś więcej niż kolejne wydarzenia mające swój sens. Trzeba tylko trochę poczytać i mieć choć podstawową wiedzę o wojskowości. Wątpię osobiście że Bóg staje po czyjejś ze stron, gdy giną jego dzieci. Natomiast nie mam podstaw aby twierdzić że moglibyśmy żyć w o wiele bardziej zniszczonym i zdegradowanym jakaś wojną świecie, niż żyjemy.

Na koniec, stawiając tezę Ty powinieneś ją udowadniać. Skoro zatem pytam skąd pewność że modlitwy przyniosły zerowy skutek, to Ty powinieneś to udowodnić.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 13, 2015 16:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL