Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Franciszek na święcie Reformacji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Różnica jest pomiędzy nami taka, Kael, że ja jestem wierny papieżowi co do nauki (np., w sprawie bezwzględnego zakazu aborcji, także w razie np. gwałtu), zaś Ty niekoniecznie - za to w ciemno akceptujesz wszelkie posunięcia papieża o charakterze organizacyjnym.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 09, 2016 13:41
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Raczej nie organizacyjnym a prorockim.
Poza tym ja osobiscie jestem jak najbardziej przeciw aborcji, gwaltom, nawet transplantacji od unierajacych.
Jesli chodzi o mnie.

Kobiety przez stulecia umieraly z powodu niekompetentych aborcji, ktorych dokonywaly z braku wyboru i w roznych skomplikowanych sytuacjach zyciowych, pozostawione samym sobie orzez samcow, ktorzy je zaplodnili.
I dopoki nie usunie sie przyczyn, dla ktorych kobieta decyduje sie na ten ostateczny krok, dopoty aborcje beda.
Odebranie legalnej mozliwosci aborcji kobietom zdeterminowanym, to pilatowskie umycie rak.

Jakze typowe dla wiernych nauce i przestrzegajacych ostatniej litery prawa. Bez milosierdzia.

Dlatego nierzadnice przed wami wejda do Krolestwa.
Czy wejda tam ci, ktorzy doskonale potrafia wyliczyc brakujace godziny w winnicy tym zagubionym, ktorym nie pomogli?

@medieval to bylo do mnie?
Ja nie zaczynam od osadu papieza w swietle prawa. Ja zastanawiam sie, jak postepowal Jezus Chrystus i czy papiez zyje tak samo jak On.
W koncu te klosy w szabat byly bardzo nie ok no i gorszyly tych wiernych Bogu w nauce. Nieladnie, nieladnie.


Śr lis 09, 2016 14:30
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
medieval_man napisał(a):
No sorry, ale to Franciszek jest pasterzem, a my duszami pasionymi....
Błogosławiona jesteś, że w lot pojmujesz wszystkie decyzje papieża i żadna z nich nie skłania cię do okazania jakiejkolwiek wątpliwości.

Jak definiują egzorcyści wątpliwości to oręż szatana.


Śr lis 09, 2016 14:49
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie mam nic przeciw spotkaniom ekumenicznym (sam w swoim czasie byłem mocno w to zaangażowany). Nie to jest problemem.
Problemem jest sam Dzień Reformacji (czyli dzień rozłamu) który jest świętem dla luteran.
I teraz tak: skoro pozostają w oddzieleniu, trudno mieć o to do nich pretensje (uważają zapewne, że ten rozłam był konieczny i pozytywny). Natomiast podobne podejście u katolika byłoby (delikatnie mówiąc) dziwne.
Nie sądzę, by papież popierał rozłam czy coś w tym rodzaju - jednak nie mam wątpliwości, ze wysyła sygnał który niestety może (i już jest!) tak właśnie odczytywany.
W ogóle papież Franciszek ma problem z komunikacją (pisałem już o Komunii małżonków, podobnie było z homoseksualizmem - na szczęście to już papież przeciął kolejnym komentarzem. Tylko że znowu powstało zamieszanie).

Papież to nie tylko głowa państwa - to przede wszystkim kompas moralny. I kiepsko, kiedy kompas wskazuje niewyraźnie, wskazówka ,choć generalnie wskazuje północ, to jednak waha się po całej tarczy.

Papież Franciszek ma problem z komunikacją dla tych, co szukają dziury w całym.
Ty nie sądzisz, że papież popierał rozłam, a ja jestem o tym przekonana. Ot taka, nieznaczna różnica w spojrzeniu na to co robi papież.
Miałeś ten sam problem z zaakceptowaniem całowania Koranu przez św. Jana Pawła II? O ile pamiętam, to broniłeś tego gestu papieża.
Już to ktoś pisał, jakkolwiek reformacja doprowadziła do podziału, ale też wniosła wiele dobrego do Kościoła i jako zajmujący się historią, wiesz to lepiej ode mnie. Prawdopodobnie nie doszłoby do podziału, gdyby nie nadużycia duchowieństwa.
Cytuj:
Zasady moralne - takie jak zakaz mordowania (w tym aborcji), jak wierność przysiędze małżeńskiej to nie jest to "Prawo" o którym pisał Paweł. On ganił tych, co sądzili ze otrzymają zbawienie "z uczynków prawa" (czyli z przestrzegania nakazów rytualnych) - w żadnym wypadku nie była to furtka do relatywizowania np. 10 przykazań.

Seks pozamałżeński to grzech ciężki. W stanie grzechu ciężkiego nie należy przystępować do Komunii Świętej, bo grozi to czymś znacznie gorszym, niż dezaprobata papieża (patrz 1 Kor 27,30).
Tyle.
Tak tak, nie nie.

Św. Paweł pisał o Prawie Starego Przymierza oczywiście poszerzonym o rytuały i odniósł je do konkretnej sytuacji. Ja mówiąc o tych co trzymają się litery Prawa miałam na myśli niekoniecznie właściwym rozumieniem Prawa Nowego Przymierza, którym jest prawo miłości.
Powiedz mi tez, gdzie papież mówi o możliwości przystępowania do Komunii św. w stanie grzechu ciężkiego (seks pozamałżeński)?
Soul33 napisał(a):
Jeśli papież uważa, że w Reformacji należy dostrzec też dobre skutki (w końcu uznaje się, że Bóg ze wszystkiego potrafi dobro wyprowadzić), to według mnie czas wybrał bardzo trafnie.

Też tak uważam.
Marek_Piotrowski napisał(a):
Więc albo świętujemy pozytywnie rocznicę tego rozłamu, albo wspieramy ekumenizm.
Świętowanie rozłamu pod hasłem ekumenizmu jest pomieszaniem pojęć i jakimś kolejnym nieuporządkowaniem, wysyłaniem mylnych i sprzecznych sygnalów.

Wskaż mi wypowiedź papieża, że świętuje rocznicę rozłamu. Bo jak na razie to widzę, że wszyscy wiedzą lepiej od samego papieża, jak on się dzisiaj czuje.
medieval_man napisał(a):
Zgadzam się z opinią Marka, że wybranie daty na takie świętowanie może być odbierane, przynajmniej ze zdumieniem przez część katolików.
Być może w komunikacji Franciszka z częścią wiernych zabrakło jakichś wcześniejszych zabiegów przygotowujących do tego wydarzenia?

A może jest tak, że niekoniecznie słuchano papieża, a słuchano mediów w tej sprawie?


Śr lis 09, 2016 15:23

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Papież Franciszek ma problem z komunikacją dla tych, co szukają dziury w całym.
Też tak myślałem. Dlatego tak długo trzymałem gębę na kłódkę. Ale teraz to jest już zbyt wyraźne.
Cytuj:
Miałeś ten sam problem z zaakceptowaniem całowania Koranu przez św. Jana Pawła II? O ile pamiętam, to broniłeś tego gestu papieża.
Nie całkiem
Podobnie jak w przypadku Franciszka, uznawałem za bzdurę by JPII propagował synkretyzm. Ale uważałem - podobnie jak w przypadku Franciszka - że to duża niezręczność.
Ciekawostka: podobnie uważał późniejszy papież, Benedykt XVI. I jakoś nikt nie rozdzierał szat że "życje pod niewolą prawa".
Cytuj:
Już to ktoś pisał, jakkolwiek reformacja doprowadziła do podziału, ale też wniosła wiele dobrego do Kościoła i jako zajmujący się historią, wiesz to lepiej ode mnie. Prawdopodobnie nie doszłoby do podziału, gdyby nie nadużycia duchowieństwa.
Przykro mi, że powielasz podobne kalki. Kto uczciwie poznał biografię (nie mylić z hagiograficznym filmem) Lutra, czegoś podobnego by nie napisał.

Cytuj:
Cytuj:
Zasady moralne - takie jak zakaz mordowania (w tym aborcji), jak wierność przysiędze małżeńskiej to nie jest to "Prawo" o którym pisał Paweł. On ganił tych, co sądzili ze otrzymają zbawienie "z uczynków prawa" (czyli z przestrzegania nakazów rytualnych) - w żadnym wypadku nie była to furtka do relatywizowania np. 10 przykazań.

Seks pozamałżeński to grzech ciężki. W stanie grzechu ciężkiego nie należy przystępować do Komunii Świętej, bo grozi to czymś znacznie gorszym, niż dezaprobata papieża (patrz 1 Kor 27,30).
Tyle.
Tak tak, nie nie.

Św. Paweł pisał o Prawie Starego Przymierza oczywiście poszerzonym o rytuały i odniósł je do konkretnej sytuacji. Ja mówiąc o tych co trzymają się litery Prawa miałam na myśli niekoniecznie właściwym rozumieniem Prawa Nowego Przymierza, którym jest prawo miłości.
Nie ma częstszego wytłumaczenia relatywizmu moralnego, niż powoływanie się na prawo miłości.
Cytuj:
Powiedz mi tez, gdzie papież mówi o możliwości przystępowania do Komunii św. w stanie grzechu ciężkiego (seks pozamałżeński)?
Podawałem linki.
Soul33 napisał(a):
Jeśli papież uważa, że w Reformacji należy dostrzec też dobre skutki (w końcu uznaje się, że Bóg ze wszystkiego potrafi dobro wyprowadzić), to według mnie czas wybrał bardzo trafnie.

Też tak uważam.[/quote]DOprawdy?
jakieś marginalne "dobre skutki" mają zrównoważyć trwającą do dziś hańbę rozłamu?
Cytuj:
Marek_Piotrowski napisał(a):
Więc albo świętujemy pozytywnie rocznicę tego rozłamu, albo wspieramy ekumenizm.
Świętowanie rozłamu pod hasłem ekumenizmu jest pomieszaniem pojęć i jakimś kolejnym nieuporządkowaniem, wysyłaniem mylnych i sprzecznych sygnalów.

Wskaż mi wypowiedź papieża, że świętuje rocznicę rozłamu.
Pojechał na Dzień Reformacji, który jest poświęcony świętowaniem rocznicy rozłamu.
O tym właśnie rozmawiamy, nie zauważyłaś? ;)

Cytuj:
Bo jak na razie to widzę, że wszyscy wiedzą lepiej od samego papieża, jak on się dzisiaj czuje.
Nie ma znaczenia "jak się czuje", tylko jaki sygnał wysyła.
Cytuj:
medieval_man napisał(a):
Zgadzam się z opinią Marka, że wybranie daty na takie świętowanie może być odbierane, przynajmniej ze zdumieniem przez część katolików.
Być może w komunikacji Franciszka z częścią wiernych zabrakło jakichś wcześniejszych zabiegów przygotowujących do tego wydarzenia?

A może jest tak, że niekoniecznie słuchano papieża, a słuchano mediów w tej sprawie?
Niestety, papież wysłał nieczytelny sygnał. A raczej błędny sygnał. Nie po raz pierwszy.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 09, 2016 21:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Alus napisał(a):
medieval_man napisał(a):
No sorry, ale to Franciszek jest pasterzem, a my duszami pasionymi....
Błogosławiona jesteś, że w lot pojmujesz wszystkie decyzje papieża i żadna z nich nie skłania cię do okazania jakiejkolwiek wątpliwości.

Jak definiują egzorcyści wątpliwości to oręż szatana.

Słusznie. I właśnie dlatego papież powinien wypowiadać się jednoznacznie i klarownie, wysyłając jasne sygnały. By nie było wątpliwości.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 09, 2016 21:34
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Wątpliwości rodzą się w sercach ludzi pysznych.


Cz lis 10, 2016 7:59
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Niestety, pokora nie jest dominującą cechą Polaków :?


Cz lis 10, 2016 8:14

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Myślę, że osiągnięty w dwu ostatnich postach poziom demagogii oznacza, że możliwości wątku się wyczerpały.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz lis 10, 2016 13:43
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
- pokornie stwierdził Marek_Piotrowski.


Cz lis 10, 2016 15:21
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
- pokornie stwierdził Marek_Piotrowski.

Ex cathedra.....


Cz lis 10, 2016 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
@Marku, nie wiem czy to urok osobisty, czy autorytet, ale widać że opędzić się od kobiet nie możesz :) Pozazdrościć

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lis 10, 2016 17:07
Zobacz profil
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy i Ciebie zaczęły adorować w ten sam sposób. Podzielasz tak rygorystyczne zdanie Marka na temat gestów i nauczania papieża Franciszka? To dalej, w te pędy zacznij go mieszać z błotem, a adorowanie masz jak w banku :D.


Cz lis 10, 2016 17:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Wg mnie, zdanie Marka na temat gestów papieża, mieści się w normalnych granicach. Parę stron wcześniej zapytałem go krótko, na temat niezręczności odbioru wizyty papieża:
chwat napisał(a):
Miejmy nadzieję, że z tej niezręczności powstaną jakieś pozytywne skutki. Oby gest papieża, został przez drugą stronę odebrany jako akt dobrej woli i był początkiem refleksji, gdzie historyczny podział przestanie być odbierany jako reforma, ale zostanie nazywany po imieniu jako dramat.

Na co Marek odpowiedział:
Marek_Piotrowski napisał(a):
Obyś miał rację. Oby!

Co oznacza - że mimo jego wątpliwości, które może są i duże, bo ma do tego prawo - przewagę odbioru gestu papieża i jego pozytywne skutki, rozumiane zgodnie z nauczaniem KK.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz lis 10, 2016 19:12
Zobacz profil
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Myślę, że osiągnięty w dwu ostatnich postach poziom demagogii oznacza, że możliwości wątku się wyczerpały.

Ja mam wrażenie, że pewne osoby wykorzystują ludzi Kościoła do atakowania Kościoła. Wykorzystują biblię żeby zaatakować Kościół. Przykładów na tym forum jest mnóstwo a autorzy wciąż ci sami.


Cz lis 10, 2016 19:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL