Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!" 
Autor Wiadomość
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
bert04 napisał(a):
@Alus

Ale zdajesz sobie sprawę, że właśnie zdezawuowałaś tego samego kardynała, na którego autorytet powoływałaś się jeden post wcześniej? No chyba że taki był cel wypowiedzi.

Odwrotnie zrozumiałeś mój poprzedni wpis.....żaden autorytet nie pozwoli sobie wypowiadać się o innych ludziach kłębowisko żmij i kretów.
Człowiek, który w ten sposób wyraża sie o innych, sam osobiście przynależy do owego kłębowiska.


Wt maja 16, 2017 12:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus napisał(a):
Odwrotnie zrozumiałeś mój poprzedni wpis


Ta opcja docierała do mnie w trakcie pisania mojego postu, ale już puściłem tak dla pewności.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 16, 2017 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus napisał(a):
Można tak długo dywagować.
A krótko i prosto - zdecydowanie nie jest mocą informacja płynąca z Watykanu, że kardynał z puli funduszy zebranych na potrzeby najuboższych dzieci na świecie, remontuje i luksusowo wyposaża sobie ogromny apartament w Rzymie.
Zaprzeczające ewangelicznym nakazom zachowania musiały być ukrócone dla dobra Kościoła i wiary jego członków.
Decyzje personale i duchowość muszą być skorelowane.

Jak widzisz księdza mieszkającego w luksusowym apartamencie, to przestajesz wierzyć?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt maja 16, 2017 15:08
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Ja przestaje wierzyc temu ksiedzu.


Wt maja 16, 2017 15:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
No. Była taka @adaBRD i jest taka @wybrana i może jeszcze nasz wczorajszy interlokutor @Samolub i jest pewnie jeszcze wiele innych osób, którzy to takim księżom nie wierzą.

Nie zapomnijmy o czym mówimy, @Alus powiedziała: "aby radykalnie wyczyścić Watykan z tego rodzaju sług Pana". Oczywiście dobrze mieć wiadomości o tym co się dzieje dookoła, ale sedno wiary chyba nie tkwi w radykalizmie oczyszczania struktur i trzymaniu pod butem, bo jeśli tak by było, to raz dwa będziemy mieli drugi islam albo drugi bolszewizm.

Myślę, że mowienie o mocy Franciszka w tym kontekście, w kontekście uzdrawiania struktur, to grube nieporozumienie i wpuszczanie się krok za krokiem i niepostrzeżenie, w lewacką retorykę krewkiego papieża-działacza i papieża-porządkowego, ale nikogo poza tym, czyli w retorykę akcentującą instytucjonalizm Kościoła i docelowo laicyzującą wiarę.
A to długofalowo chyba bardziej niebezpieczne niż stereotyp chciwego księdza, bo robi z wiary tylko politykę.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt maja 16, 2017 16:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Tak najbardziej ogolnie to zamilowanie KK do gromadzenia majatku ( wszelkiego rodzaju ) i luksus w ktorym od wiekow zyli hierarchowie tegoz kosciola troche sie kloci z przeslaniem religii katolickiej, nieprawdaz ?
To ze Franciszek osobiscie zachowuje sie inaczej znacznie podnosi go w moich oczach w porownaniu z poprzednikami.


Wt maja 16, 2017 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
chwat napisał(a):
Jak widzisz księdza mieszkającego w luksusowym apartamencie, to przestajesz wierzyć?


Chyba umknęło Ci, w jaki sposób miał być finansowany ten apartament. Oczywiście gazety się różnią w szacunkach, ile z funduszu charytatywnego zostało na ten cel przeznaczone, ale najniższa kwota mówiła o ok. 50%. A niech by nawet było 10%, to chyba zwłaszcza osoba duchowna nie powinna korzystać z funduszu przeznaczonego na pomoc dzieciom.

chwat napisał(a):
No. Była taka @adaBRD i jest taka @wybrana i może jeszcze nasz wczorajszy interlokutor @Samolub i jest pewnie jeszcze wiele innych osób, którzy to takim księżom nie wierzą.


Powiedzmy, że zaufanie może być w ten sposób mocno nadwyrężone. Z Niemiec jest głośna sprawa biskupa, co to sobie apartament budował i z kosztami nie liczył. Nawet po odsunięciu na bok "lewicowej" retoryki i uwzględnieniu, że koszty przebudowy starych objektów tradycyjnie mogą się przeszacować - pozostaje fakt, że z drugiej strony zamykane są kościoły i przykościelne instytucje (przedszkola etc.). Tak trochę ciężko słuchać nawoływania do oszczędzania w takiej sytuacji.

Pominę to, że największe przewinienie wspomnianego biskupa nie było nic a nic związane z medialnym tematem budowy.

===================
subadam napisał(a):
Tak najbardziej ogolnie to zamilowanie KK do gromadzenia majatku ( wszelkiego rodzaju ) i luksus w ktorym od wiekow zyli hierarchowie tegoz kosciola troche sie kloci z przeslaniem religii katolickiej, nieprawdaz ?


Nie, żadne "nieprawdaż". Natomiast owszem, majątek może wystawiać na pokusy co słabsze jednostki wśród duchowieństwa. Także najwyższego. I prowadzić do zgorszeń.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 16, 2017 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
subadam napisał(a):
Tak najbardziej ogolnie to zamilowanie KK do gromadzenia majatku ( wszelkiego rodzaju ) i luksus w ktorym od wiekow zyli hierarchowie tegoz kosciola troche sie kloci z przeslaniem religii katolickiej, nieprawdaz ?
To ze Franciszek osobiscie zachowuje sie inaczej znacznie podnosi go w moich oczach w porownaniu z poprzednikami.

Oczywiście, że życie w luksusie kłóci sie z przesłaniem chrześcijaństwa. Trzykrotne zaparcie się św. Piotra Jezusa też nie jest dowodem wiary. I każdy z nas pewnie też ma coś za uszami... Kwestia jest taka, że możemy się bawić w weryfikatorów innych, jak faryzeusz w świątyni, a możemy pójść krok dalej i spojrzeć w lustro.
Franciszek daje świadectwo i to jest jego moc, zgadzam się, że to robi wrażenie. Tylko obok tego świadectwa, a ono jest najważniejsze, pojawia się zracjonalizowana retoryka, próbująca mówić, że jego moc to nic więcej jak sprawne decyzje surowego zwierzchnika.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt maja 16, 2017 17:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
bert04 napisał(a):
Chyba umknęło Ci, w jaki sposób miał być finansowany ten apartament...

Powiedzmy, że zaufanie może być w ten sposób mocno nadwyrężone...

Nie umknęły mi przekręty finansowe. I wiem też, że zaufanie możne zostać nadwyrężone. Dla każdego to żenujące i trudne. Zwykle prawie tak trudne jak rachunek sumienia.
Warto pamiętać, że nie będą nas sądzić z sądzenia innych, ale z tego co sami prezentujemy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt maja 16, 2017 17:40
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
chwat napisał(a):
Alus napisał(a):
Można tak długo dywagować.
A krótko i prosto - zdecydowanie nie jest mocą informacja płynąca z Watykanu, że kardynał z puli funduszy zebranych na potrzeby najuboższych dzieci na świecie, remontuje i luksusowo wyposaża sobie ogromny apartament w Rzymie.
Zaprzeczające ewangelicznym nakazom zachowania musiały być ukrócone dla dobra Kościoła i wiary jego członków.
Decyzje personale i duchowość muszą być skorelowane.

Jak widzisz księdza mieszkającego w luksusowym apartamencie, to przestajesz wierzyć?

W Boga nie przestaję wierzyć, ale takiego kapłana omijam na kilometr.
Nie omijam duchownego, który upada - alkohol, kobieta - bo to jedynie słabość, a nie egocentryzm i snobizm.
Duchowny zabiegający o dobra doczesne, o wygodne własne życie, usiłuje pogodzić służbę Bogu i mamonie.
Do tego mam pełna świadomość, że wielu chrześcijan traktując duchownych jak mówił Jezus "sól ziemi", zniechęca i powoli odchodzi od Kościoła, albo nawet i od wiary.


Wt maja 16, 2017 17:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus napisał(a):
W Boga nie przestaję wierzyć, ale takiego kapłana omijam na kilometr.
Nie omijam duchownego, który upada - alkohol, kobieta - bo to jedynie słabość, a nie egocentryzm i snobizm.


Alus, coś mi w tej wypowiedzi przeszkadza. Nawet nie to, że stosujesz jakąś osobistą miarę słabości wybaczalnych. Ale bardziej to, że wspomniana postawa możw być oznaką zazdrości. A nawet, w radykalnej odmianie, zawiści. Akceptujesz (przesadzę trochę) księdza pijaka czy księdza babiarza, no ale jak ma więcej niż pryczę i kozetkę, to już tfu i obraza b-ska...

Mnie tam nie ziębi i nie grzeje, jak ktoś posiada więcej niż inni. Interesuje mnie co najwyżej, jak on do tego doszedł.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 16, 2017 18:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Cytuj:
Serio? Rezygnacja ze stanowiska nie wystarcza jako potwierdzenie faktu, że sobie nie radził?


Nie. :(
Nawet jeżeli jednym z powodów rezygnacji był fakt, iż przestawał sobie radzić/obawiał się, że sobie nie poradzi to nie oznacza tego, iż dotychczasowy podówczas pontyfikat był naznaczony "nieporadnością".

Ergo, możemy mieć znakomitego papieża ze znakomitym pontyfikatem, który w momencie, gdy zaczynają go opuszczać siły podejmuje odpowiedzialną decyzję o abdykacji; możemy mieć również papieża kiepskiego z kiepskim pontyfikatem, który kiepścił sobie w najlepsze aż do śmierci, gdzie przez ostatnie kilka miesięcy trwało de facto sede vacante, gdyż ów kiepski papież toczony chorobą nie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Fakt abdykacji nie jest w żadnym ucinającym dyskusję argumentem.

Cytuj:
A jako papież jeszcze 50 lat wcześniej może byłby jednym z lepszych. Ale nie w takich burzliwych czasach.


Zimna wojna i Vaticanum Secundum stanowiły czas spokojniejszy dla Kościoła? ;)

Cytuj:
Nie oceniam tutaj "polityki medialnej", bo nawet jeżeli czapeczka skrojona na jakąś renesansową modłę nie jest najszczęśliwszym nakryciem głowy, no to tylko czapeczka.


Co jest „nie najszczęśliwszego” w kultywowaniu tradycji żywej jeszcze w XX wieku?
Camuaro było (i jest) noszone chociażby przez świętego Jana XXIII. Natomiast czerwony mucet (który też co poniektórzy wypominają Benedyktowi) nosił już sam Jan Paweł II…

Jako esteta po stokroć wolę Benedykta w camuaro, mucecie, długim paliuszu i w czerwonych trzewikach niż Franciszka w rozklekotanych czarnych buciorach. ;)

Takoż mam zdecydowanie większe uznanie dla Benedykta i jego propagowanie pięknego rytu trydenckiego, niż Franciszka biorącego (jeszcze jako kardynał) udziału w takim czymś:
https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_3498052905&feature=iv&src_vid=AB8no3qVgYw&v=RwS9umpEkvs

Nomen omen, "jego cyrk, jego małpy", ale więcej sacrum można się dopatrzyć w meczu tenisowym, niż owej "mszy" (?) z animatorami (sic!) odstawianej na tym korcie...

Cytuj:
Zabrakło pewnej zręczności, koniecznej dla osoby na tak eksponowanym stanowisku.


Franciszek niby tę zręczność posiada? :D :D :D

"Sądzę, że dzisiaj nie ma strachu przed islamem, ale jest przed Państwem Islamskim i jego wojną polegającą na podbijaniu terenów, która częściowo bierze się z islamu".

"To prawda, że idea podboju należy do ducha islamu. Ale można by interpretować zgodnie z tą samą ideą zakończenie Ewangelii według świętego Mateusza, gdzie Jezus wysyła swych uczniów do wszystkich narodów" - zauważył papież.

http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,4330,papiez-o-terroryzmie-i-isis.html

Doprawdy niezwykle fortunna, zręczna i niewywołująca niepotrzebnego szumu medialnego i kontrowersji wypowiedź. :) Wcale media nie huczały o "porównywaniu uczniów Jezusa do terrorystów z ISIS przez samego papieża". :D

„Nie wiem, czy udało się mu wyjść z tego obozu koncentracyjnego, bo obozy uchodźców są obozami koncentracyjnymi dla tłumów pozostawionych tam ludzi. A wielkoduszne narody, które ich przyjmują muszą nieść ten ciężar, bo wydaje się, że umowy międzynarodowe są ważniejsze niż prawa człowieka”

[url]http://pl.radiovaticana.va/news/2017/04/22/papież_w_sanktuarium_nowych_męczenników_to_żywa_krew_kościo/1307493[/url]

Kolejne bardzo trafne porównanie obozów dla uchodźców (z owszem czasem złymi/bardzo złymi warunkami wewnątrz) do obozów koncentracyjnych których celem była eksterminacja zamkniętych w nich ludzi przez wyniszczającą, niewolniczą pracę. Niezwykle zręczna i fortunna wypowiedź doprawy. ;)

W opublikowanej w piątek rozmowie założyciel rzymskiej gazety Eugenio Scalfari zapytał papieża, czy przedstawiając wizję społeczeństwa opartego na równości, myśli o marksistowskim wzorze. Franciszek odparł, że wiele razy mówiono już o nim, że jest komunistą.
"A moja odpowiedź jest zawsze taka, że ostatecznie to komuniści myślą jak chrześcijanie. Chrystus mówił o społeczeństwie, w którym to ubodzy, słabi, wykluczeni mają decydować. Nie demagodzy, nie nicponie, ale lud, biedni, którzy mają wiarę w Boga" - powiedział papież. "To im musimy pomóc, by osiągnąć równość i wolność" - podkreślił.

http://gosc.pl/doc/3545476.Papiez-mowia-ze-jestem-komunista-ale-to-komunisci-mysla-jak

„Ostatecznie komuniści myślą jak chrześcijanie” i znów w cale nie kontrowersyjna, nie napędzająca wiru medialnego, zręczna wypowiedź Papieża. :D

Najlepiej chyba powyższe podsumuje zdanie które już gdzieś słyszeliśmi, mianowicie, iż Franciszkowi rzeczywiście „zabrakło pewnej zręczności, koniecznej dla osoby na tak eksponowanym stanowisku”. ;)


Wt maja 16, 2017 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Iago, chyba trochę dyskutujesz z jakąs własną projekcją "największego fana Franciszka". Są na tym forum tacy, możesz z nimi dyskutować do woli. Ja postawiłem tezę, że Franciszek radzi sobie lepiej, niż B16. Ale jeszcze daleko mu do JP2. Uzasadniłem tezę. Nic w Twoich tekstach czy cytatach tego nie podważyło.


Moze inną razą skomentuję obszerniej, na razie tyle. Franciszek też nie jest papieżem moich marzeń, niemniej przynajmniej skuteczności mu odmówić nie można. Ba, JP2 nawet w czasie, jak to raczyleś napisać, "de facto sede vacante" mial większą kontrolę nad podległa mu kurią, niż jego bezpośredni następca do momentu abdykacji.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 16, 2017 23:57
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
W Boga nie przestaję wierzyć, ale takiego kapłana omijam na kilometr.
Nie omijam duchownego, który upada - alkohol, kobieta - bo to jedynie słabość, a nie egocentryzm i snobizm.


Alus, coś mi w tej wypowiedzi przeszkadza. Nawet nie to, że stosujesz jakąś osobistą miarę słabości wybaczalnych. Ale bardziej to, że wspomniana postawa możw być oznaką zazdrości. A nawet, w radykalnej odmianie, zawiści. Akceptujesz (przesadzę trochę) księdza pijaka czy księdza babiarza, no ale jak ma więcej niż pryczę i kozetkę, to już tfu i obraza b-ska...

Mnie tam nie ziębi i nie grzeje, jak ktoś posiada więcej niż inni. Interesuje mnie co najwyżej, jak on do tego doszedł.

Nie akceptuję księdza pijaka czy babiarza - wyraźnie piszę o upadających w grzech alkoholizmu, czy nieczystości, upadający jak my wszyscy, którzy podnosimy sie usiłujemy iść dalej unikając grzechu. Pojmuję, że sutanna, czy habit nie chronią od upadków.
Duchowni zaś lubujący sie w bogactwach, gromadzący je, trwają w stałym grzechu służenia mamonie.
A trwanie w stałym grzechu, jak uczy Kościół, nie jest odpuszczalne, podobnie jak w przypadku ludzi w związku niesakramentalnych.
Posiadać więcej niż inni, a otaczać sie zbytkiem i luksusem przez ludzi głoszących przekaz tego, który mówi o sobie lisy mają nory, ptaki gniazda, a Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie mógłby głowę oprzeć jest wyrazem odejścia od Jego nauki.


Śr maja 17, 2017 6:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus napisał(a):
Posiadać więcej niż inni, a otaczać sie zbytkiem i luksusem przez ludzi głoszących przekaz tego, który mówi o sobie lisy mają nory, ptaki gniazda, a Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie mógłby głowę oprzeć jest wyrazem odejścia od Jego nauki.


Masz prawo tak sądzić, ale to jest tylko Twoja prywatna opinia. Może nie tak radykalnie jak Samoluub (co to chciał pieniądze likwidować), ale też dryfujesz w kierunku, w którym posiadanie jest źródłem zła. Zwłaszcza "posiadanie więcej niż inni"... No chyba nie muszę pisać, z czym to się kojarzy. Z jakimi czasami.

Można być bogaczem, który do swoich dóbr doszedł uczciwą pracą. Można być biedakiem i kraść. Można połowę majątku przeznaczyć na cele charytatywne. Można skąpić, mając niewiele. Jak pisał św. Paweł: "12 Wiem, jak znosić biedę i jak żyć w dostatku. Jestem przygotowany do życia w każdych warunkach: z pełnym i z pustym żołądkiem, w dobrobycie i w niedostatku. 13 Dzięki Temu, który dodaje mi sił, umiem radzić sobie w każdej sytuacji."

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 12:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL