Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kupujecie relikwie? 

Co myślisz o relikwiach?
mam reliwkie w domu i jestem z tego dumny/dumna 6%  6%  [ 1 ]
chciałbym/chciałabym mieć relikwie w domu 11%  11%  [ 2 ]
są bardzo potrzebne i lubię ich kult 11%  11%  [ 2 ]
są potrzebne, ale ich kult mnie nie pociąga 6%  6%  [ 1 ]
są wskazane, ale tylko dla duchowieństwa 0%  0%  [ 0 ]
nie mam zdania 6%  6%  [ 1 ]
są raczej niepotrzebne w dzisiejszych czasach 0%  0%  [ 0 ]
są przykładem złej religijności 17%  17%  [ 3 ]
są zupełnie zbędne i najwyższy czas, żeby z nich zrezygnować 28%  28%  [ 5 ]
nigdy nie chciałbym/chciałabym mieć w domu relikwii 17%  17%  [ 3 ]
Liczba głosów : 18

 Kupujecie relikwie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
chwat napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
Ale po co dawać - poprzez kult relikwii - ludowi katolickiemu miast i wsi, okoliczności mogące ich do grzechu wieść??... :hmmm:
Jak modlitwa do Boga, może wieść do grzechu?

A potrafisz się modlić do Boga bez patrzenia na relikwie... bez obecności w pobliżu relikwii... bez całowania relikwii... bez obnoszenia relikwii w procesjach...?

Yarpen_Zirgin napisał(a):
W takim wypadku należy również zlikwidować małżeństwa, bo po co dawać kobiecie lub mężczyźnie okoliczności, które mogą ich doprowadzić do grzechu?

Różnica jest fundamentalna: małżeństwo to jest Boży sposób na ludzkie więzi, mające za cel rozmnażanie się ludzi - taka jest Boża wola i likwidacja małżeństw była by rebelią przeciw Bogu!
Z kolei kult relikwii nie jest Bożego pochodzenia (chyba, że przeoczyłem jakiś werset w Piśmie) - jego likwidacja była by mile przez Boga widziana...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 15:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
W takim wypadku należy również zlikwidować małżeństwa, bo po co dawać kobiecie lub mężczyźnie okoliczności, które mogą ich doprowadzić do grzechu?

Różnica jest fundamentalna: małżeństwo to jest Boży sposób na ludzkie więzi, mające za cel rozmnażanie się ludzi - taka jest Boża wola i likwidacja małżeństw była by rebelią przeciw Bogu!

Skoro coś może stać się powodem do grzechu, to idąc Twoim tokiem rozumowania, należy to zlikwidować. Zwykła logika.

Cytuj:
Z kolei kult relikwii nie jest Bożego pochodzenia (chyba, że przeoczyłem jakiś werset w Piśmie) - jego likwidacja była by mile przez Boga widziana...

Może najpierw wykaż, że coś musi być zapisane w Biblii, aby było "Bożego pochodzenia". Zaś co do tego, co jest w Biblii na ten temat, to może powinieneś przeczytać 19 rozdział Dziejów Apostolskich?


Śr lip 26, 2017 15:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
A potrafisz się modlić do Boga bez patrzenia na relikwie... bez obecności w pobliżu relikwii... bez całowania relikwii... bez obnoszenia relikwii w procesjach...?
Dziwne pytanie, mega dziwny pomysł, że ktoś może nie potrafić.

Czy jak byłeś katolikiem, to nie potrafiłeś się modlić, albo byłeś bałwochwalcą?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Z kolei kult relikwii nie jest Bożego pochodzenia (chyba, że przeoczyłem jakiś werset w Piśmie) - jego likwidacja była by mile przez Boga widziana...
No to chyba przeoczyłeś, i to całkiem sporo :)
Najpierw wypada powiedzieć o relikwiach Jezusa:
„Wtem jakaś kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza.
Bo sobie mówiła: żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. Jezus obrócił się, i widząc ją, rzekł: Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła. I od tej chwili kobieta była zdrowa.”
/Mt 9,20-22/
Jest to przykład najmniej wyraźny, bowiem rzecz się dzieje niejako „przy Jezusie”. Jednak już w Dziejach Apostolskich czytamy:
„Bóg czynił też niezwykłe cuda przez ręce Pawła, tak że nawet chusty i przepaski z jego ciała kładziono na chorych, a choroby ustępowały z nich i wychodziły złe duchy.” (Dz 19,11-12)
„Relikwią” były nawet tak nietrwałe rzeczy jak… cień, byle były związane ze świętym Pańskim:
„Wynoszono też chorych na ulicę i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.” /Dz 5,15-16/
Zresztą relikwie znane były także w Starym Przymierzu: na przykład kości kości Józefa wielce szanowano (Wj 13;19, Syr 49;15) zaś kości Elizeusza „uczyniły” cud wskrzeszenia (!):
„Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.” /2Krl 13;20-21/
W ogóle kult Elizeusza był bardzo podobny do kultu relikwii. Przykładem może być poniższy tekst:
„Gdy Eliasza zakrył wir powietrzny, Elizeusz został napełniony jego duchem. Za dni swoich nie lękał się [żadnego] władcy i nikt nie osiągnął nad nim przewagi. Nic nie było zbyt wielkie dla niego i w grobowym spoczynku ciało jego prorokowało. Za życia czynił cuda i przy śmierci jego działy się rzeczy przedziwne.” /Syr 49:12-14/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 26, 2017 16:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
chwat napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
A potrafisz się modlić do Boga bez patrzenia na relikwie... bez obecności w pobliżu relikwii... bez całowania relikwii... bez obnoszenia relikwii w procesjach...?
Dziwne pytanie, mega dziwny pomysł, że ktoś może nie potrafić.

Czy jak byłeś katolikiem, to nie potrafiłeś się modlić, albo byłeś bałwochwalcą?

Tak zdarzało się mi bałwochwalczo zachowywać - z powodu kultu np. maryjnego!

Pytanie było takie, bo skoro umiesz się modlić bez użycia relikwii, to... po co Ci relikwie?

Marku, Twoje cytaty albo dotyczą żyjących osób (mnie się relikwie tylko z martwymi kojarzą), albo z wtórnokanonicznej Księgi coś dałeś, czego ja nie uznaję; albo nadajesz wydarzeniom ze ST sens kultu relikwii w aktualnym katolicyzmie...
Nie przekonuje mnie to ani trochę!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 16:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Marku, Twoje cytaty albo dotyczą żyjących osób (mnie się relikwie tylko z martwymi kojarzą), albo z wtórnokanonicznej Księgi coś dałeś, czego ja nie uznaję;


Druga księga królewska jest wtórnokanoniczna? Chyba nie nadążam za protestantyzmem. :-P

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lip 26, 2017 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
bert04 napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
Marku, Twoje cytaty albo dotyczą żyjących osób (mnie się relikwie tylko z martwymi kojarzą), albo z wtórnokanonicznej Księgi coś dałeś, czego ja nie uznaję;


Druga księga królewska jest wtórnokanoniczna? Chyba nie nadążam za protestantyzmem. :-P

Syracedesa (lub Syracha) Księga, kolego bercie... :oops:

Marku, tyś tu nadworny teolog.... - jak się zapatrujesz na handel o.Rydzyka chustkami, co to mają być ponoć relikwiami?...

Wiecie co, taki tekst mi się przypomniał:
1Tes 5:22 bt4
(22) Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.

Jeśli kult relikwii (o nim tu mowa, ale takich kultów jest masa w KRK), ma choćby pozór zła (a ma, z racji ryzyka bałwochwalstwa, jakie z nim się łączy), to czy nie warto go unikać?...

Yarpen_Zirgin napisał(a):
Skoro coś może stać się powodem do grzechu, to idąc Twoim tokiem rozumowania, należy to zlikwidować. Zwykła logika.

Pokrętna to Twoja logika, bo wtedy trzeba by zlikwidować cały świat...
Moja logika jest zasadna: Bóg ustanowił małżeństwo, to nie ma mowy o likwidacji (mimo zagrożeń);
Bóg nie ustanowił kultu relikwii, to... resztę sobie dopowiedz, boś inteligentny.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 16:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Tak zdarzało się mi bałwochwalczo zachowywać - z powodu kultu np. maryjnego!
Na pewno wiesz co mówisz? Wyparłeś się Boga i modliłeś się do czegoś, co sprzeciwiało się Jemu i Jego zasadom?
czytelnikBiblii napisał(a):
Pytanie było takie, bo skoro umiesz się modlić bez użycia relikwii, to... po co Ci relikwie?

Świadectwo świętości, to coś, co dla nas ludzi modlących się, jest wymierne tam gdzie jesteśmy słabi.
W necie jest dużo świadectw nawrócenia, duża część z nich to świadectwa protestantów. Uważam to za wartościowe, zasada skuteczności jako pomoc w wierze, jest nieco podobna do relikwii. Przykład wiary innych, pozwala nam spojrzeć na siebie samych z dystansu, a to pomaga.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Syracedesa (lub Syracha) Księga, kolego bercie...


Ale to nie jedyny cytat z ST, jeżeli nie zauważyłeś. A konstrukcja zdania "albo żyjące albo wtórnokanoniczne" sugeruje, że poza tymi dwoma opcjami już nie ma żadnej innej.

Ale tak nie jest. Powinno być "albo żyjące, albo wtórnokanoniczne, albo nieżyjący+protokanoniczne"... a tym ostatnim jest 2 Krl 13:20nn.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr lip 26, 2017 16:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
bert04, napisałem:
" Twoje cytaty albo dotyczą żyjących osób (mnie się relikwie tylko z martwymi kojarzą), albo z wtórnokanonicznej Księgi coś dałeś, czego ja nie uznaję;"
Jak widzisz, użyłem liczby pojedynczej: " z wtórnokanonicznej Księgi coś dałeś" - co oznacza jedną, tu: Syracha; a że było też odwołanie do Wj i 2Krl - to zauważyłem, kolego, zauważyłem. Dlatego nie napisałem "Ksiąg", ale "Księgi" (jednej: Syracha).

chwacie, nie o wyparciu się Boga myślałem, ale o tym, że uczestniczyłem w jakimś wędrowaniu obrazu Matuchny po domach (Matuchna to NMP -w wielu kręgach tak zwana), itp.
Dla mnie to bałwochwalcze było, bo nie do Boga, ale do kogoś poza Nim skierowane...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 17:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kupujecie relikwie?
Niestety, mało uważnie czytasz Biblię, skoro tak dalece nie rozumiesz czym jest bałwochwalstwo.
Co do ksiąg deuterokanonicznych - jak myślisz, jakie znaczenie ma dla mnie to, że Luter sobie 16 wieków po Chrystusie wymyślił, że należy unieważnić kilka dotychczas uznawanych ksiąg, ponieważ nie pasowały do jego nauki (dokładnie tak było - Marcin Luter ,któremu przeciwstawiono wersety z Drugiej Machabejskiej, podczas dysputy o Czyśćcu w roku 1519, nie potrafił takiego argumentu odeprzeć. Nie mając innego wyjścia, Luter postanowił wyłączyć z kanonu 7 ksiąg tzw. deuterokanonicznych Starego Testamentu).

Co do o.Rydzyka - nie znam sprawy. Sądząc po przytaczanych tu cenach, relikwie są za darmo, a opłaty są za przesyłkę bądź oprawę (ale jak mówię, nie znam sprawy). Nie potrafię się również wypowiedzieć co do klasy tych relikwii.

Osobiście sądzę, że kult relikwii będzie zanikać, gdyż zmieniło się nasze podejście do śmierci itp. Jest to jednak raczej kwestia estetyczna, niż teologiczna czy etyczna.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lip 26, 2017 17:59
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Co do ksiąg deuterokanonicznych - jak myślisz, jakie znaczenie ma dla mnie to, że Luter sobie 16 wieków po Chrystusie wymyślił, że należy unieważnić kilka dotychczas uznawanych ksiąg, ponieważ nie pasowały do jego nauki (dokładnie tak było - Marcin Luter ,któremu przeciwstawiono wersety z Drugiej Machabejskiej, podczas dysputy o Czyśćcu w roku 1519, nie potrafił takiego argumentu odeprzeć. Nie mając innego wyjścia, Luter postanowił wyłączyć z kanonu 7 ksiąg tzw. deuterokanonicznych Starego Testamentu).

To nie temat tu, ale to nie było tak prosto...
Istniały różne "warianty" zbioru Ksiąg (nie jestem znawcą Kanonu); Luter wybrał ten, gdzie nie było Ksiąg ST po grecku. I dobrze się stało!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 18:32
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Kupujecie relikwie?
Luter odrzucił też List św. Jakuba, bo nie pasował do jego teorii zbawienia z wiary bez uczynków. Także żaden to autorytet w kwestii kanoniczności ksiąg Biblii, nie mówiąc o Tobie ("... i dobrze się stało").

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lip 26, 2017 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
Małgosiaa napisał(a):
Luter odrzucił też List św. Jakuba, bo nie pasował do jego teorii zbawienia z wiary bez uczynków. Także żaden to autorytet w kwestii kanoniczności ksiąg Biblii, nie mówiąc o Tobie ("... i dobrze się stało").

Wyraziłem swoją opinię, a nie autorytarne zdanie...
Nie wykreślił Luter Listu Jakuba z Biblii. Miał tylko do niego negatywne nastawienie; na pewno nie takie jak sugerujesz: odrzucił...
Luteranie (nie jestem nim, ale wiem) po dziś dzień cytują ten List.
Luter nie był bez wad, ale zrobił trochę porządku w ówczesnej stajni Augiasza...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 19:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelniku - odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta - odrzucenie kultu relikwii oznacza odrzucenie tej wiary, którą ów kult wyraża. Wiary w działanie Boga w materii, a więc i wiary we Wcielenie. Zresztą jesteś doskonałym przykładem na to, że właśnie tak jest. Dla Ciebie Wcielenie to "to ziemskie wcielenie", a zapytany o to, co stało się z ludzką naturą Chrystusa po Wniebowstąpieniu, zmieniasz temat. Nie jesteś pierwszym takim, który wojuje z ikonami i relikwiami, by potem pokazać zwichniętą chrystologię. Podobnie było z motkiem z "katolika".


Śr lip 26, 2017 19:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL