Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kupujecie relikwie? 

Co myślisz o relikwiach?
mam reliwkie w domu i jestem z tego dumny/dumna 6%  6%  [ 1 ]
chciałbym/chciałabym mieć relikwie w domu 11%  11%  [ 2 ]
są bardzo potrzebne i lubię ich kult 11%  11%  [ 2 ]
są potrzebne, ale ich kult mnie nie pociąga 6%  6%  [ 1 ]
są wskazane, ale tylko dla duchowieństwa 0%  0%  [ 0 ]
nie mam zdania 6%  6%  [ 1 ]
są raczej niepotrzebne w dzisiejszych czasach 0%  0%  [ 0 ]
są przykładem złej religijności 17%  17%  [ 3 ]
są zupełnie zbędne i najwyższy czas, żeby z nich zrezygnować 28%  28%  [ 5 ]
nigdy nie chciałbym/chciałabym mieć w domu relikwii 17%  17%  [ 3 ]
Liczba głosów : 18

 Kupujecie relikwie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
zefciu napisał(a):
Dla Ciebie Wcielenie to "to ziemskie wcielenie", a zapytany o to, co stało się z ludzką naturą Chrystusa po Wniebowstąpieniu, zmieniasz temat. Nie jesteś pierwszym takim, który wojuje z ikonami i relikwiami, by potem pokazać zwichniętą chrystologię.

Nie mam żadnej "zwichniętej chrystologii", a jedynie trochę niefortunnego sformułowania użyłem, któremu Ty nadajesz nieistniejące znaczenie; zatem tłumaczę i objaśniam raz jeszcze.

Użyłem słów "ziemskie wcielenie":
# aby zaznaczyć jednoznacznie, że chodzi mi o moment narodzin Jezusa w Betlejem (wtedy były narodziny, ale poczęcie 9 mies. wcześniej w Nazarecie) - generalnie chciałem zaznaczyć: chodzi mi o pojawienie się Jezusa jako Człowieka na ziemi, pośród ludzi.

# aby nikt nie pomyślał, że wzorem świadków Jehowy, uznaję jakieś zaistnienie, stworzenie Jezusa (jakby: inkarnacja jego - pojawienie się), w czasie poprzedzającym Jego przybycie na ziemię w ludzkiej postaci.
Odwieczne Słowo, Odwieczny Bóg (Boska Osoba) nie ma początku; początek natomiast ma jako Człowiek - pisząc (już więcej takiego sformułowania nie użyję) więc o "ziemskim wcieleniu", to właśnie chciałem wyrazić.
Czy teraz rozumiesz?...

Nie zauważyłem, byś mnie pytał o to, co się stało z ludzką naturą Chrystusa po Wniebowstąpieniu (ale w ferworze pisań mogłem to jakoś pominąć niechcący). Zatem piszę wyraźnie: Uznaję, i wierzę, że po Wniebowstąpieniu Jezus nie pozbył się ludzkiej natury: ma ją nadal, z tym, że ona jest przemieniona, nie tak materialna jak za życia na ziemi (dlatego już po zmartwychwstaniu On mógł przenikać przez materię, typu drzwi czy ściany).

Mamy obietnicę - Flp 3,20-21 - że też tego typu ciało będziemy mieć po zmartwychwstaniu lub przemienieniu (zależnie, kiedy zastanie nas paruzja Pana).
Uznaję w całej pełni 1Tm 2,5, gdzie Paweł pisze jasno, że Chrystus jest Człowiekiem (pogrubiam, żebyś dobrze widział).
"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,"

zefciu napisał(a):
czytelniku - odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta - odrzucenie kultu relikwii oznacza odrzucenie tej wiary, którą ów kult wyraża. Wiary w działanie Boga w materii, a więc i wiary we Wcielenie.

Co za głupota! Wg Ciebie, jeśli odrzucam i nie praktykuję kultu relikwii (jaki jest w Twojej cerkwi, i w kościołach katolickich) to odrzucam wiarę we Wcielenie?! Nonsens do potęgi n-tej!
Wyżej Ci opisałem, jak wierzę we Wcielenie.
Do tej wiary nie potrzeba czcić ziemskich pozostałości po jakichś śmiertelnikach typu Karol Wojtyła (katolicyzm) czy Bazyli Marzysz (prawosławie)!!
Nawet cokolwiek, co by pozostało po Chrystusie, nie wymaga kultowej czci, bo my mamy czcić żywego Chrystusa, a nie pieluszki Jego, czy napletek...!
Chrystus żyje! - mówi Ci to coś?...

Nie odrzucam też wiary w działanie Boga w materii. On działa w materii tak, jak chce. Zechciał by była inkarnacja - to była; zechciał, żeby się Morze Czerwone rozstąpiło - to tak było....
Co Ty mi za kuriozalne zarzuty robisz, zefciu?! Miałeś kiepski dzień??...

zefciu napisał(a):
Nie jesteś pierwszym takim, który wojuje z ikonami i relikwiami, by potem pokazać zwichniętą chrystologię. Podobnie było z motkiem z "katolika".

Motka nie znam. Moje "wojowanie" z relikwiami i ikonami/obrazami/figurami (Ty akurat figur nie czcisz), jest wojowaniem typu: ale tego nie ma w Biblii.
Nie wojuję więc na zasadzie rozwalania ich siekierą, ale na zasadzie tłumaczenia: to nie jest wolą Bożą, żeby człowiek - śmiertelnik - czcił religijnym kultem, jakieś martwe fragmenty innego śmiertelnika!
Litości! Do czego to doszło! Gdzie masz biblijne uzasadnienie dla czegoś takiego?!
Owszem, należy się szacunek dla ciał naszych zmarłych - ale ten szacunek wyraża się w ich nie bezczeszczeniu, w godnym pochówku, ale nie w kulcie religijnym, w czczeniu tych ciał na podobieństwo czci boskiej!

Karalne jest coś, co się nazywa bezczeszczeniem zwłok, prawda? I gdybym poszedł do prosektorium, i uciął bym zmarłemu jeden tylko mały palec - to bym stanął przed sądem (monitoring działa, złapano mnie, nie mam wymówki).
Ale, gdy się - w towarzystwie kościelnej hierarchii - ucina jeden mały palec zmarłemu, którego tak pozyskane relikwie się chce potem czcić, to już to nie jest w majestacie prawa bezczeszczenie zwłok, tak?
Czegoś tu nie rozumiem: w czym jest jeden czyn (ucięcie palca zmarłemu) lepszy od drugiego?!
Ponoć w KRK już się nie robi tak (nie wiem jak u Ciebie), ale tak się robiło (np. ze zwłok/kości Popiełuszki kosteczki z nadgarstka wycięto, w 2011 roku bodajże).

:D Zefciu, swoimi zarzutami do mnie kierowanymi trafiłeś :brawo: , jak przysłowiową kulą w płot - w ten płot, przy którym stoi Pawlak i woła: Kargul, a podejdźno do płota!... :badgrin:

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 6:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Kupujecie relikwie?
Bardzo się cieszę czytelniku, że moje podejrzenia się nie potwierdziły. Natomiast do argumentu "nie ma tego w Biblii" odniósł się już Marek.


Cz lip 27, 2017 6:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kupujecie relikwie?
Dodajmy w kontekście dekretu o "dzieleniu ciał", że dotyczył on sytuacji, w których przykładowo w jednym miejscu pochowane jest ciało, w innym ręka, w jeszcze innym serce (z tego m.in. powodu odmówiono, żeby serce JP2 było pochowane w Polsce). Ma być jedno miejsce pochówku. Natomiast pobieranie, nazwijmy to, próbek w celu uzyskania relikwii nie jest objęte przez ten dekret, nie to było jego celem.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lip 27, 2017 7:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
bert04 napisał(a):
Natomiast pobieranie, nazwijmy to, próbek w celu uzyskania relikwii nie jest objęte przez ten dekret, nie to było jego celem.

A co robi hierarchia, że ten czyn: "pobierania próbek" (w praktyce: ucinanie czegoś) - nie jest podciągnięty pod paragraf karny zabraniający bezczeszczenia zwłok ludzkich?
Czy ja mógłbym np. zmarłemu koledze uciąć kciuka, i go trzymać w formalinie? - czy byłbym bezkarny?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 7:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Kupujecie relikwie?
Polskie przepisy obejmują znieważanie zwłok i ograbianie zwłok. A nie konkretne czynności, te już są określane przez wykładnię sądową, przepisy o ekshumacji. Trudno widzieć intencję znieważania w otaczaniu szczątków zmarłego czcią. Widziałem próby podciągniecia pobierania relikwii pod ograbianie, ale też cienkie, bo zakładające, ze korzyść materialna jest celem tej czynności.

Natomiast przy tym wszystkim uwzględnić należy, że praktyki religijne są w Polsce konstytucyjnie uprzywilejowane i mogą być ograniczone tylko ustawą i tylko w uzasadnionych przypadkach. W przypadku uboju rytualnego nawet to nie starczyło.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz lip 27, 2017 8:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kupujecie relikwie?
Nie bardzo rozumiem zarzutu - czy uważasz, Czytelniku, że znieważenie zwłok poprzez rozrzucenie ich poćwiartowanych po polu oraz pobranie fragmentu ciała by kontemplować objawienie się chwały bożej w oddanym Bogu człowieku to podobne zdarzenia?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz lip 27, 2017 8:38
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
zefciu napisał(a):
Natomiast do argumentu "nie ma tego w Biblii" odniósł się już Marek.

No to też się odniosę.
Marek pisze (niebieski tekst to jego słowa):
Najpierw wypada powiedzieć o relikwiach Jezusa:
„Wtem jakaś kobieta, która dwanaście lat cierpiała na krwotok, podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza.
Bo sobie mówiła: żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa. Jezus obrócił się, i widząc ją, rzekł: Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła. I od tej chwili kobieta była zdrowa.” /Mt 9,20-22/
Jest to przykład najmniej wyraźny, bowiem rzecz się dzieje niejako „przy Jezusie”.

Gdzie tu Marek widzi relikwie, to ja nie wiem...
Relikwie (łac. reliquiae: pozostałości, resztki) – szczątki ciał osób świętych lub przedmioty z którymi te osoby miały związek w czasie życia, stanowiące przedmioty czci w wielu religiach (np. drewno lub drzazgi z krzyża na którym umarł Jezus). - za Wikipedią.
Przecież to był żyjący Jezus; dokonał się cud (jeden z wielu) - gdzie tu uzasadnienie dla kultu relikwii??
Absolutnie nie przyjmuję tego za argument (Marek też widzi tu słabość; kto by nie widział?).
Idąc za tym tokiem rozumowania, to by można np. całą ziemię Palestyny mieć za relikwię: wszak to z niej Jezus uczynił błoto, by użyć go do cudownego uzdrowienia ślepca!...

Jednak już w Dziejach Apostolskich czytamy:
„Bóg czynił też niezwykłe cuda przez ręce Pawła, tak że nawet chusty i przepaski z jego ciała kładziono na chorych, a choroby ustępowały z nich i wychodziły złe duchy.” (Dz 19,11-12)
„Relikwią” były nawet tak nietrwałe rzeczy jak… cień, byle były związane ze świętym Pańskim:
„Wynoszono też chorych na ulicę i kładziono na łożach i noszach, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na któregoś z nich. Także z miast sąsiednich zbiegało się mnóstwo ludu do Jerozolimy, znosząc chorych i dręczonych przez duchy nieczyste, a wszyscy doznawali uzdrowienia.” /Dz 5,15-16/

Dzieje Apostolskie to relacja historyczna z wydarzeń, bardzo żywiołowo się dziejących, u zarania Kościoła. Wyciąganie z Dziejów Apostolskich doktrynalnych nauk jest ryzykowne, bo o doktrynie świadczą głównie Listy Apostolskie - a tam nic nie ma o relikwiach! (a była już okazja, by o nich pisać...).
Myślę, że tak spektakularne wydarzenia, jak to podają te wersety (chustki, cień), miały za cel przykuć uwagę ludności miast i wsi, na czymś co się zaczęło - na rodzącym się chrześcijaństwie.
Tamci ludzie potrzebowali cudów na lewo i prawo, żeby one im pomagały wierzyć.

Trzeba chyba też zauważyć, że to były chustki Pawła... że to był cień Piotra... - ludzi szczególnie przez Boga wybranych do szczególnego celu: rozgłoszenia wiary w Chrystusa.
W późniejszych latach, gdy ci apostołowie piszą Listy do wspólnot kościelnych i prywatnych osób, już nie czytamy o tego typu spektakularnych cudach (przynajmniej nie są one wymienione).
Paweł w Dziejach Apost. uzdrawia tego i tamtego... ale potem pisze, że "chorego Trofima zostawił w Milecie" (2Tm 4,20) - czemu go nie uzdrowił?
Ja to odbieram tak, że czas tak spektakularnych cudów, jak te pod wpływem chustek i cienia (akurat nie podano, co ten cień "robił"), zdaje się przeminął, albo przynajmniej znacząco się zmniejszył... (mówię o bardzo spektakularnych cudach; wierzę, że cuda były dalej i są obecnie, ale ich "wysyp" był w okresie początkowym spektakularny).
Dlatego nie traktuję relacji z Dz. Ap. jako nauki doktrynalnej: że tak jak było wtedy, tak ma być do końca świata!
Ponadto, to były chustki od żyjącego Pawła... ten cień też nie opuszczał żywego Piotra... - odczytywanie tego, jako uzasadnienia dla kultu relikwii, jest nie na miejscu.

Zresztą relikwie znane były także w Starym Przymierzu: na przykład kości kości Józefa wielce szanowano (Wj 13;19, Syr 49;15) zaś kości Elizeusza „uczyniły” cud wskrzeszenia (!):
„Elizeusz umarł i pochowano go. Oddziały zaś Moabitów wpadały do kraju każdego roku. Zdarzyło się, że grzebiący człowieka ujrzeli jeden oddział [nieprzyjacielski]. Wrzucili więc tego człowieka do grobu Elizeusza i oddalili się. Człowiek ten dotknął kości Elizeusza, ożył i stanął na nogi.” /2Krl 13;20-21/

Okres życia Eliasza i Elizeusza to był chyba w ST najbardziej "okraszony" cudami (no może czas plag egipskich by jeszcze trzeba wspomnieć). Jak dla mnie to ten cud z kośćmi Elizeusza jest przykładem na to, że jak Bóg zechce, to nawet w tak niezwykły sposób może się coś wydarzyć (może to jakaś alegoria z tego wynika?; przypomina mi się wizja Ezechiela z tą doliną suchych kości...).
Czy w późniejszych wiekach był ktoś taki, jak Elizeusz, żeby jego kości traktować w sposób kultowy? Czy stał się cud ożywienia zmarłego, na skutek zetknięcia się z kośćmi czyimiś?...
Chyba nie, prawda?
Zatem robienie analogii między kośćmi Elizeusza, a kultem relikwii, nie widzę; nie zachowały się te jego kości dla potomnych - to znaczy, że nikt ich chyba nie zebrał, nie używał do wskrzeszania zmarłych (no chyba, że gdzieś są relikwie elizeuszowe?; ale prawdziwe!!).

Natomiast kości Józefa były otoczone szacunkiem należnym zmarłej, wybitnej osobie w narodzie.
Po prostu nie dokonała się profanacja szczątków, ale - zgodnie z wolą zmarłego - potraktowano je z szacunkiem; tyle.
Czy to był kult jakiś w Izraelu tych Józefowych kości? Nic o tym nie świadczy!
A np. gdy powstał fałszywy kult miedzianego węża, to znajdujemy o tym relację - król Ezechiasz zniszczył tego węża! (zniszczył coś, co Bóg przecież kazał zrobić; ale intencją Boga nie było robienie religijnego kultu tego wizerunku!)
Czy jest intencją Stwórcy, aby to, co On robi, tu: sprawia, że powstaje człowiek, stało się po jego śmierci obiektem religijnego kultu?!...
Przykład miedzianego węża, jest zaprzeczeniem takiego myślenia! Do mnie to mocno przemawia, a do was?...

W ogóle kult Elizeusza był bardzo podobny do kultu relikwii. Przykładem może być poniższy tekst:
„Gdy Eliasza zakrył wir powietrzny, Elizeusz został napełniony jego duchem. Za dni swoich nie lękał się [żadnego] władcy i nikt nie osiągnął nad nim przewagi. Nic nie było zbyt wielkie dla niego i w grobowym spoczynku ciało jego prorokowało. Za życia czynił cuda i przy śmierci jego działy się rzeczy przedziwne.” /Syr 49:12-14/

Tutejszy cytat pochodzi z Księgi nie uważanej przeze mnie za natchnioną, zatem cóż mogę rzec...
Syrach relacjonuje coś z życia Elizeusza - ten cud, co wyżej omawialiśmy...
Co znaczą słowa: "i w grobowym spoczynku ciało jego prorokowało" - to nie wiem; prorokować w języku biblijnym, to przekazywać prawdy Boże... - czy martwe ciało Elizeusza tak robiło? A jeśli tak - to jak??
Dziwny to zapis, i dlatego nie martwi mnie, że nie jest ta Księga ujęta w Kanonie, który uznają protestanci.

Podsumowując: żadne podane przez Marka argumenty z Pisma na rzecz kultu relikwii, nie wytrzymują rzetelnej analizy. Są to naciągane argumenty, zebrane w celu niby uwiarygodnienia tej praktyki, ale to jak budynek postawiony bez fundamentu, na piasku...
:-)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 9:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie bardzo rozumiem zarzutu - czy uważasz, Czytelniku, że znieważenie zwłok poprzez rozrzucenie ich poćwiartowanych po polu oraz pobranie fragmentu ciała by kontemplować objawienie się chwały bożej w oddanym Bogu człowieku to podobne zdarzenia?

Nie pisałem o ćwiartowaniu zwłok i ich rozrzucaniu po polu! Pisałem tak!? Nie! To czemu używasz tak drastycznego obrazu?...
Pisałem o ucięciu małego palca z ręki nieboszczyka (reszta ciała nietknięta... w prosektorium, nie na polu...).
Gdybym zrobił takiej amputacji, to chyba kara by mnie nie ominęła, prawda? A porównałem to do amputacji fragmentu ciała "świętej" osoby, za co nikt karany nie jest...
Widzę tu jakiś brak konsekwencji...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 9:18
Zobacz profil WWW
Post Re: Kupujecie relikwie?
czytelnikBiblii napisał(a):
Przecież to był żyjący Jezus
Frędzle to był żyjący Jezus. Aha.
Cytuj:
Idąc za tym tokiem rozumowania, to by można np. całą ziemię Palestyny mieć za relikwię
No wszak mówimy o niej "Ziemia Święta".
Cytuj:
Wyciąganie z Dziejów Apostolskich doktrynalnych nauk jest ryzykowne, bo o doktrynie świadczą głównie Listy Apostolskie
Wszyscy wiemy, że traktujesz Pismo Święte wybiórczo. Ale aż tak się z tym faktem nie obnoś.
Cytuj:
Tamci ludzie potrzebowali cudów na lewo i prawo, żeby one im pomagały wierzyć.
Nawet kosztem "ryzyka bałwochwalstwa"?
Cytuj:
Trzeba chyba też zauważyć, że to były chustki Pawła... że to był cień Piotra... - ludzi szczególnie przez Boga wybranych do szczególnego celu: rozgłoszenia wiary w Chrystusa.
Relikwie też są ludzi szczególnie przez Boga wybranych.
Cytuj:
Ponadto, to były chustki od żyjącego Pawła... ten cień też nie opuszczał żywego Piotra...
Czyli uważasz, że Piotr i Paweł po prostu pomarli? Skoro o Abrahamie Izaaku i Jakubie Chrystus wyraźnie mówi, że żyją, to jak Piotr i Paweł przynależący do Nowego Przymierza tak sobie zmarli?
Cytuj:
Podsumowując: żadne podane przez Marka argumenty z Pisma na rzecz kultu relikwii, nie wytrzymują rzetelnej analizy.
Jeśli za "rzetelną analizę" weźmiemy "mnie się wydaje" czytelnika, wybiórcze traktowanie Biblii, otwarte zaprzeczanie słowom Chrystusa (Bóg jest Bogiem żywych a nie umarłych) czy w ogóle gadanie nie na temat (kiedyś było więcej cudów, a teraz mniej), to owszem - argumenty Marka leżą i kwiczą pod tą "rzetelną analizą".


Cz lip 27, 2017 9:36

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kupujecie relikwie?
Zrobiłem hiperbolę byś lepiej zrozumiał, iż ważny jest cel, a nie sam czyn.
W ogóle to wikłasz się w jakieś rozważania prawne wobec prawa, którego i tak nie szanujesz - trudno się oprzeć wrażeniu że szukasz kija by uderzyć (albo "dziury w całym").

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz lip 27, 2017 9:39
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 21, 2012 18:32
Posty: 54
Post Re: Kupujecie relikwie?
Macie prawo, oczywiście, wierzyć w co chcecie, ale dla mnie jest to po prostu obrzydliwe.
Według Biblii dotykanie zmarłego powoduje nieczystość.
Żydzi zajmujący się pochówkiem i w ogóle "działaniami"przy osobach zmarłych musieli się oczyszczać, rytualnie.
A tu...pobieranie fragmentów zmarłego i w dodatku pielgrzymowanie do jakiegoś kawałka trupa, oddawanie czci...Zastanówcie się tak całkiem po ludzku, bez jakichkolwiek odnośników do wiary. Przecież to jest obrzydliwe. Nie chcę was urazić, a jedynie zachęcić do zastanowienia się nad ta sprawą.
Przytoczony przykład z chusteczką ap.Pawła nie ma tu nic do rzeczy.


Cz lip 27, 2017 10:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kupujecie relikwie?
Żydzi w szabat nie mogli masować chorej ręki czy nogi. Mogli przejść tylko 1000 kroków w ciągu szabatu. Też się do tego stosujesz?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lip 27, 2017 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
zefciu napisał(a):
Frędzle to był żyjący Jezus. Aha.

Zefciu, poziom Twoich odpowiedzi, skutecznie mnie zniechęca do wdawania się z Tobą we wszelkie dyskusje!

Objaśnij widowni, czego nie rozumiesz w wyrażeniu: "Mnie dotknął" ?
Mk 5:31 bt5 "Odpowiedzieli Mu uczniowie: Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto Mnie dotknął."
Łk 8:45 bt5 "Lecz Jezus zapytał: Kto się Mnie dotknął? Gdy wszyscy się wypierali, Piotr powiedział: Mistrzu, to tłumy zewsząd Cię otaczają i ściskają."
Łk 8:46 bt5 "Lecz Jezus rzekł: Ktoś się Mnie dotknął, bo poznałem, że moc wyszła ode Mnie."


Czy nie widzisz, że Jezus nie pyta: Kto dotknął Moich frędzli u płaszcza?
Ale pyta: Kto Mnie dotknął?
On nie mówi: moc wyszła z Mojego frędzla... ale mówi: moc wyszła ode Mnie!

Dlatego Twoje zdanie: Frędzle to był żyjący Jezus. Aha.
będące reakcją na moje słowa: Przecież to był żyjący Jezus; dokonał się cud
pokazuje, jak usilnie szukasz tylko okazji, żeby mi dopiec, żeby wykazać moją jakąś ignorancję...
A tymczasem sam sobie wystawiłeś piękną laurkę ignorancji, i braku dobrej woli - taką, że od teraz będę pomijał Twoje posty (masz wolny czas - zamiast pisać do mnie, idź na spacer, albo łowić ryby...).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 10:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
Małgosiaa napisał(a):
Żydzi w szabat nie mogli masować chorej ręki czy nogi. Mogli przejść tylko 1000 kroków w ciągu szabatu. Też się do tego stosujesz?

A masz jakiś stosowny cytat, jak Żydzi praktykowali kult relikwii?... [powtarzam: kult, religijny kult zmarłych, oraz ich szczątków].

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 10:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Kupujecie relikwie?
Aha, zefciu, jeśli cała Ziemia Święta jest relikwią (tak zrozumiałem Twoje słowa), to... jak można deptać po relikwii!?...
Deptałbyś po relikwiach swoich prawosławnych świętych?? Nagraj filmik, :D jak to robisz!... bo ludzie wciąż nagrywają, jak depczą po Palestynie... - po glebie, z której Jezus uczynił błoto, by nałożyć na oczy niewidomego... (widocznie to jednak gleba nie jest relikwią, co?).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Cz lip 27, 2017 11:07
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL