Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 10:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 EX CATHEDRA 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 18, 2006 20:30
Posty: 1589
Post 
Papieska pułapka.

Papież który ogłosił siebie jako pierwszy nieomylnym, zafundował niezły bigos swoim następcom.

I.
Jedną z głownych przeszkód w zjednoczeniu chrześcijaństwa jest właśnie dogmat o nieomylności papieża.

II.
Głowy innych wyznań chrześcijańskich musiałyby chyba zwariować, aby uznać ten dogmat.

III.
Żaden następca papieża, który jako pierwszy ogłosił się niomylnym nie może znieść tego dogmatu bo by sie skompromitowała instytucja papieska.

IV.
Co oznacza bowiem zniesienie dogmatu o nieomylności - ano to, że papież też człowiek, i moze się mylic w każdej sprawie, nawet wiary.

Jest to szczególnie istotne przy przyszłych próbach zjednoczenia chrześcijaństwa gdzie wiadomo - trzeba iść na ustępstwa, aby zjednoczenie było w ogóle mozliwe !

P.S.
Dlaczego papież uznał się w 1850 roku nieomylnym ?

Czyżby uznał, że poprzednicy mylili się, a od tej pory każdy następny papież będzie nieomylny ?

Co za pycha i głupota !


Wt lut 28, 2006 0:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Gdybyś popatrzył, co było wcześniej w tym wątku, nie traciłbyś czasu na pisanie powyższego posta.

Po pierwsze to nie papież ogłosił ten dogmat. Po drugie nie w 1850 roku, ale to akurat szczegół. Po trzecie o problemach między innymi wyznaniami chrześcijańskimi a KK związanymi z tym dogmatem również było. Osobiście podejrzewam, że nikomu nie będzie się chciało pisać tego ponownie...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt lut 28, 2006 1:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 02, 2007 10:22
Posty: 1324
Post 
jo_tka napisał(a):
Katechizm Kościoła Katolickiego, który zatwierdziłem 25 czerwca tego roku i którego publikację zarządzam dziś mocą mojej władzy apostolskiej, wykłada wiarę Kościoła i naukę katolicką, poświadczone przez Pismo święte, Tradycję apostolską i Urząd Nauczycielski Kościoła i w ich świetle rozumiane. Uznaję go za pewną normę nauczania wiary, jak również za pożyteczne i właściwe narzędzie służące komunii eklezjalnej. [...]
Zatwierdzając Katechizm Kościoła Katolickiego i nakazując jego publikację, Następca Piotra spełnia swoją posługę wobec Świętego Kościoła Powszechnego i wszystkich Kościołów partykularnych, żyjących w pokoju i komunii ze Stolicą Apostolską w Rzymie

Konstytucja "Fidei Depositum" dotyczy całości treści Katechizmu...[/quote]

Czy powyższe można rozumiec w sposób taki, że nauka KK przedstawiona w Katechiźmie jest nauczaniem nieomylnym w całej treści tam przedstawionej? Interesuje mnie to w kontekście małżeństwa, bowiem
często kwestionowane są treści Katechizmu dotyczące współżycia małżeńskiego, zakresu, jaki Kościół rozciągnął na VI przykazanie (petting, antykoncepcja). Argumentacja bywa taka, że nauczanie KK nie jest w tychże kwestiach nieomylne.

Moje pytanie jest takie: Czy zatem w kontekście Konstytucji Fidei Depositum (przytoczonej fragmentarycznie przez jotkę), to, co ogłoszone w Katechiźmie jest nauczaniem pewnym (w moim rozumieniu - nieomylnym)?
Czy jest jakaś kompetentna osoba, która mogłaby odnieśc się do powyższego?


Cz sie 16, 2007 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 19:10
Posty: 463
Post 
A mnie interesuje pewna kwestia. Czy ten papież był też nieomylny??
"
Papież Paweł IV ( zm.18.08.1559). Przyczynił się do opublikowania po raz pierwszy indeksu ksiąg zakazanych ,był przeciwny kontynuowaniu obrad Soboru Trydenckiego i dalszym reformom Kościoła. Za pontyfikatu Pawła III otrzymał urząd Wielkiego Inkwizytora i jako inkwizytor znany był z bezwzględności. Mawiał: "Gdyby mój własny ojciec popadł w najmniejszą choćby herezję, własnoręcznie zebrałbym drewno na stos dla niego". Jako papież zamknął Żydów w gettach i kazał im nosić charakterystyczne nakrycia głowy. Rządził Państwem Kościelnym wyjątkowo okrutnie, zatwierdzając wszystkie surowe wyroku inkwizycji; był despotą, znienawidzonym przez ludność Rzymu. Po jego śmierci wzburzony lud rzymski usiłował uniemożliwić jego pochówek; porozbijał również jego pomniki."

Mod - proszę nie wycinać, to temat do dyskusji :)

_________________
"Extraordinary claims require extraordinary evidence" - Carl Sagan,astronom


So sie 18, 2007 13:05
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Cytuj:
A mnie interesuje pewna kwestia. Czy ten papież był też nieomylny??


a masz jakieś wątpliwości?psychopata jak psychopata.
stanowisko KK jest jednak takie,jesli dobrze rozumiem,że kiedy ten bandyta ubrał sie odpowiednio i zwołał kogo trzeba,wtedy,przemawiajac EX CATHEDRA w sprawach wiary nie mógł sie omylić.
psychopatą był prywatnie,a że akurat wtedy funkcja papieża wiązała się ze sporą władzą ... cuż,pech.


Cz sie 30, 2007 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Każdy papież jest omylny, podobnie jak wszyscy ludzie. Kiedy jednak wypowiada się oficjalnie w imieniu całego Kościoła, a czyni to rzadko, w kwestiach wiary i moralności, wtedy można powiedzieć, że jakaś jego konkretna wypowiedź jest nieomylna, gdyż pozostaje w całkowitej zgodzie z wiarą Kościoła.
Tak więc nie każda wypowiedź i nie każdy czyn papieski jest nieomylny.


Cz sie 30, 2007 16:20
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
Wydaje mi się,że właśnie zrozumienie tej kwestii zaznaczyłem,w swoim poście.

Rozumiem,że Kosciół nie utrzymuje,że niomylne były jego czyny zbrodnicze a jedynie,że w pewnych oficjalnych okolicznościach ów zbrodniarz bywał nieomylny.

Chociaż moze rodzić to pewne kłopoty,bo przypuszczam,że nieraz zdarzyło się temu osobnikowi wypowiadać oficjalnie w kwestii zasadności zabijania ludzi za odstępstwa od wiary?


Cz sie 30, 2007 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Oficjalnie nie znaczy ex cathedra, czyli nieomylnie.


Cz sie 30, 2007 16:36
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
aha.czyli rozumiem,że owo ex cathedra oznacza oficjalnie+spełnione jeszcze jakies okreslone przez KK warunki.
w porządku,tak czy inaczej koncepcja przemawiającego nieomylnie zbrodniarza za bardzo do mnie nie trafia.
a czy jest dopuszczalna-albo znana w praktyce-sytuacja w której papież ani razu w ciągu całego pontyfikatu nie wypowiedział się ...ex cathedra?


Cz sie 30, 2007 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Poczytaj sobie tutaj:

http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_47.htm


Cz sie 30, 2007 16:49
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
dziękuję.poczytam,rozważę,a co rozwazę tym się podzielę.,ale raczej jutro niz dziś.


Cz sie 30, 2007 16:54
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
z lektury tego tekstu wyniosłem jedynie tyle,że KK uprzejmie deklaruje,że jego nieomylność jest niezwykle pokorna.

rozumiem,że Kościół chce pielegnowac raczej "tę prawdę, która rozszerza jedynie rozum, ile raczej o tę, która rozszerza duszę, przynosi zbawienie",której gwarancją ma być wspólne z następca Piotra wyznawanie prawd wiary.

na szczęście wizja całego Kościoła wierzącego w to samo co Paweł IV nigdy nie została zrealizowana


Cz sie 30, 2007 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
a czy jest dopuszczalna-albo znana w praktyce-sytuacja w której papież ani razu w ciągu całego pontyfikatu nie wypowiedział się ...ex cathedra?


owszem.
znana jest też sytuacja, że żaden papież nie oglosił nieomylnie niczego co byłoby potem prostowane.
Nawet Ci papieże, których postępowanie pozostawiało wiele do życzenia pod względem moralności, nie ogłosili nic, co by musiało być odwoływane (z punktu widzenia nauki Kościoła).
Ot taka ciekawostka.


Cz sie 30, 2007 18:00
Zobacz profil ICQ WWW
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 24, 2007 7:05
Posty: 1600
Post 
rozumiem,że swoje psychopatyczne poglądy zachowywali na inne okazje.miło z ich strony,no i-faktycznie-ciekawostka.
czyli żaden z nich nie ogłosił nigdy z pozycji nieomylności,że nalezy zabijać heretyków lub innowierców,okradać nowo odkryte kraje,lub nawracać siłą na chrześcijaństwo kogokolwiek?

aha,nurtuje mnie jeszcze tylko-po czym poznać,że papiez akurat wypowiada się niemylnie?


Cz sie 30, 2007 18:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 03, 2006 18:03
Posty: 680
Post 
WaszJudasz napisał(a):
rozumiem,że swoje psychopatyczne poglądy zachowywali na inne okazje.miło z ich strony,no i-faktycznie-ciekawostka.
czyli żaden z nich nie ogłosił nigdy z pozycji nieomylności,że nalezy zabijać heretyków lub innowierców,okradać nowo odkryte kraje,lub nawracać siłą na chrześcijaństwo kogokolwiek?


ano

WaszJudasz napisał(a):
aha,nurtuje mnie jeszcze tylko-po czym poznać,że papiez akurat wypowiada się niemylnie?


nie było w tekście ?


Cz sie 30, 2007 18:20
Zobacz profil ICQ WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL