Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Nowy, lepszy Bóg 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post Nowy, lepszy Bóg
http://www.ekumenizm.pl/content/article ... 220412.htm


....................................


"Katolikom gratulujemy papieża"


Śr sie 10, 2005 0:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Te trzy kropki to zamiast komentarza?
Chodzi Ci o Światowe Dni Młodzieży, czy podane tam linki?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sie 10, 2005 0:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
jo_tka napisał(a):
Te trzy kropki to zamiast komentarza?
Chodzi Ci o Światowe Dni Młodzieży, czy podane tam linki?

Trochę mnie poniosło przyznaję, ponieważ nie rozumiałem czym jest "odpust". Mimo że nadal jestem w szoku, wydawało mi się że KK powróci do swojej starożytnej a nie średniowiecznej formy (:(), to po przeczytaniu b.dobrego (moim zdaniem) artykułu http://www.mateusz.pl/czytelnia/sl-odpusty.htm na temat odpustów w mig pojąłem Wasze, rzymskich katolików, intencje :) Nie zgadzam się z nimi, ale "rzymski jurydyzm" wszystko tłumaczy. Moje zaskoczenie spowodowane jest tym, że chyba pomyliłem się jednak co do Benedykta XVI ...

Wiem że pewnie kopiuje pytania z innego wątku, ale myślę że wciąż są na czasie :)
Jakie macie odczucia odnośnie decyzji BXVI? Czy jest to potrzebne dla rozwoju duchowego? W jakim świetle stawia KK na tle innych wyznań chrześcijańskich i dialogu międzychrześcijańskiego?

podyskutujmy...


pzdr
didym


Śr sie 10, 2005 0:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ktoś mógłby powiedzieć - aha, to jak mam kasę na wyjazd do Kolonii, to załapię się na odpust (w domyśle - nie mam, to jestem gorszy, bo się nie załapię)... I to nie jest zbyt dobre.

Ja zacytuję ostatni akapit druygiego artykułu, tego z Mateusza:
Cytuj:
Zyskanie odpustu zupełnego zależy od otwartości na Bożą Miłość. Bóg jest Miłością i obdarza człowieka swą łaską nadobficie. Jest ona jak deszcz, który spada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Deszcz jednak różnie można chwytać. Kto chwyta sitem, zbierze tylko trochę wilgoci, kto naczyniem ten zbierze więcej, tak iż starczy jemu i dla innych. Owa otwartość jest zawierzeniem Bogu i Jego prowadzeniu. Bez wiary nie otrzymuje się łaski. Zresztą, każda miłość, także ta ludzka, dostępna jest jedynie przez wiarę. Nie można nikogo przekonać o miłości, jeśli w nią nie uwierzy. Nikt też nie może korzystać z dobrodziejstw miłości, jeśli się jej nie powierzy.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 06, 2006 21:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Odpusty były, są i będą co prawda nie wiem jak to wygląda na tle dialogu międzywyznaniowego, ale na pewno nie można powiedzieć jak ToMu, że ktoś nie ma kasy to jest gorszy bo nie pojedzie. Ja wszelkie imprezy na kształt ŚDM omijam szerokim łukiem ale nie będę płakać bo na odpust się nie załapałam. Wszak okazji aby go otrzymać jest bez liku od święta patrona parafii, przez oktawę Wszystkich Świętych po cały Rok Eucharystii który się skończył a był wręcz "nabity" możliwościami otrzymania odpustu pod zwykłymi warunkami i wcale nie trzeba było się specjalnie ruszać poza miejsce zamieszkania...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt sty 06, 2006 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
ale na pewno nie można powiedzieć jak ToMu, że ktoś nie ma kasy to jest gorszy bo nie pojedzie

Ja tak, broń Boże, nie uważam :) Przedstawiłem tylko bardzo... płytki sposób myślenia, który u pewnych ludzi może się pojawić :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 06, 2006 21:52
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Wiem ToMu, że to nei Twoje zdanie bo znam Twoje inne wypowiedzi, ale tak zabrzmiało więc dobrze, że doprostowujesz :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt sty 06, 2006 23:40
Zobacz profil
Post 
Dobrze, ale czy Benedykt XVI powiedział, że odpust można otrzymać tylko i wyłącznie na Światowych Dniach Młodzieży?? NIE. Po prostu dał możliwość wiernym będącym uczestnikami tego wielkiego wydarzenia dostąpić odpustu zupełnego. Kto nie znalazł się tam na tych uroczystościach ma jeszcze wiele okazji uzyskać odpust zupełny w czasie innych świąt i okazji. Nie dawno można było w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Więc nie mówcie, że jak ktoś ma kase to może mieć odpust a jak jej nie ma to nie może.


So sty 07, 2006 10:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Jaaaaaaaaaa... Przecież podałem to jako przykład ZŁEGO, NIEDOKŁADNEGO I WYRYWKOWEGO ROZUMIENIA INTENCJI PAPIEŻA. Chyba jest to oczywiste wreszcie, czy jeszcze nie :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So sty 07, 2006 21:45
Zobacz profil WWW
Post 
Witam.
Odpust zupełny można uzyskać <b>codziennie</b> na zwykłych warunkach :
czytanie P.Św. przez min. 30 min. albo
nabożeństwo Drogi Krzyżowej albo
przez różaniec w kościele, czy w kółku różańcowym albo
adorację Najświędszego Sakramentu przez min. 30 min

Inne odpusty i dalsze szczegóły tutaj

Tak więc dla chcącego nic trudnego. Maksymalny wydatek to kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za NT/PŚw i odpustu można dostąpić codzień.

Najciekawszym jest:
<i>"PODWÓJNY SKUTEK GRZECHU
KARA DOCZESNA jest nieuporządkowanym przywiązaniem do stworzeń, które wymaga oczyszczenia, albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie nazywanym czyśćcem.
Od kary doczesnej uwalnia odpust.
KARA WIECZNA jest pozbawieniem komunii z Bogiem, a przez to zamknięciem dostępu do życia wiecznego.
Od kary wiecznej uwalnia sakrament spowiedzi."</i>
Krótko mówiąc po spowiedzi i komuni tego samego dnia czytanie pół godziny P.Św. z intencją uzyskania odpustu zupełnego zwalnia nas z kary doczesnej za nasze grzeszki, jaką byśmy na ziemi lub po śmierci ponieśli.
---


Pn sty 09, 2006 0:36

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Didymosie staralem sie wytlumaczyc ze roznica nie jest teraz tak wielka jak z uporem ktos caly czas powtarza.

W prawoslawiu modli sie przy kazdej Eucharystii by zmarli wzrastali w swietosci. My kalotolicy modlimy sie o to samo, tylko jak sam zauwarzyles nasze zachodnie rozumowanie podzielilo ten proces na etapu, czysciec to pierwszy taki etap.

To ze Kosciol, wladza nadana mu przez Pana Boga i siegajac do tradycji zydowskiej (czyli zrodla pierwotnego Kosciola, gdy byl jeszcze niepodzielony) roku jubileuszowego gdy byly darowane wszytkie winy, daje mozliwosc pomozenia tym braciom i siostrom ktorzy jeszcze w pelni nie ciesza ogladaniem Boga twarza w twarz jest czyms wspanialym i wielkim znakiem milosierdzia i milosci dla nich.

Jeszcze raz powtorze ze tu nie chodzi o sama doktryne ale o to ze nie zostala uznana na jakims soborze.

Po prostu mozna przyjac ze chrzescianstwo zachodnie ma wieksza potrzeba podzielenia rzeczywistosci, a wschodnia czesc ma bardziej tendecje do dewagycji myslowych. Nie mowie tego zeby krytykowac, moze wreszcie pora siegnac do obu tradycji, i w obu tradycjach zaczerpnac z darow jakie Pan Bog dal miedzy innymi przez nadanie roznych charakterow intektualnych roznym narodom.


Pn sty 09, 2006 2:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL