Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Trochę historii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
No właśnie - biskup Aleksandrii został przez sobór zrównany kompetencjami z bp Rzymu. A od IVw. do dzisiaj papież rości sobie prawa do zwierzchności nad całym chrześcijaństwem.


Wt kwi 25, 2006 12:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
o mógł Tertulian, jako montanista
I zakłada własna sektę Tertulianie ( podaje za Encyklopedią Forga
Cytat
Cytuj:
Dopuszczał też niektórych księży, którzy zawarli małzeństwo, do funkcji kapłańskich.
Nie jest znane pojęcie ksiądz w tamtym czasie Za Encyklopedią Forga
Ksiądz, do XVI w. w Polsce nazwa władców świeckich. Od XVII w. tytuł duchownych katolickich, używany także w stosunku do duchownych innych wyznań

Co do Kapłaństwa było on jeszcze inaczej pojmowane .. niż to ma miejsce dzisiaj ..w kościele katolickim.
A co do celibatu.. To nie ta epoka .. To tysąc lat później coś księdzu przstawiło..!!

Cytat
Cytuj:
Natomiast jest tam jakby rozgraniczenie władzy patriarszej, w tym i biskupa Rzymu. Każdy patriarchat, także Rzymski, ma granice terytorialne i granice swoich uprawnień. To normalne!
Dzisiaj jak by biskup krakowski zwołał synod iuchwalił by na Swoim Synodzie że Rzymowi wara od tego co on czyni w swojej diecezji .. Długo byśmy nie czekali na ekskomunikę wyklęcie z kościoła etc. Tak że księże proboszczu nie wypisuj publicznie bzdur.
A dlaczego uchwalono Kanon VI na soborze ??
Ano dlatego że już wtedy Rzym ( biskup rzymski ) chciał mieć nadzór nad innym stolicami apostolskimi. I powiedziano w sposób dyplomatyczny.. Precz ręce Rzymu od naszych diecezji..
Dlatego uchwalono ten kanon..


Wt kwi 25, 2006 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
chrześcijanin napisał(a):
No właśnie - biskup Aleksandrii został przez sobór zrównany kompetencjami z bp Rzymu. A od IVw. do dzisiaj papież rości sobie prawa do zwierzchności nad całym chrześcijaństwem.
Papież jako neden z kolegium biskupów ma kompetencje tylko w diecezji rzymskiej, na równi z wszystkimi biskupami w swoich diecezjach.
Papież jako następca św. Piotra, głowy kolegium Apostołów, ma prymat (kompetnecję w całym kościele).
Papież jako patriarcha msza taką "władzę", jaką przypisze mu kodeks prawa kościelnego, z uwzględnieniem komeptencji innych patriarchów. Może być ścisle honorowa albo żadna.
Więc po co znęcać sie nad dekretem nicejskim i przypisywać mu inne znaczenie?


Wt kwi 25, 2006 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
o mógł Tertulian, jako montanista
I zakłada własna sektę Tertulianie ( podaje za Encyklopedią Forga)
Nie "zakłada własnej sekty", tylko przyłącza sie do monatnistów, wyznaje jego zasady. Wyróznikiem tej sekty nie było zaprzeczanie papiestwu, tylko upieranie sie przy surowości dyscypliny kościelnej, odrzucanie pokuty i przebaczenia. To oczywiście rodziło konflikty z papiestwem!


Wt kwi 25, 2006 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
Nie jest znane pojęcie ksiądz w tamtym czasie Za Encyklopedią Forga Ksiądz, do XVI w. w Polsce nazwa władców świeckich. Od XVII w. tytuł duchownych katolickich, używany także w stosunku do duchownych innych wyznań
Co do Kapłaństwa było on jeszcze inaczej pojmowane .. niż to ma miejsce dzisiaj ..w kościele katolickim.
A co do celibatu.. To nie ta epoka .. To tysąc lat później coś księdzu przstawiło..!!
Wtedy nie było nie tylko słowa ksiądz, bo jest ścisle polskim, ale nawet kapłaństwo, bo i to jeszcze nie istniało!
Czy więc miałem pisać literami greckimi presbyteros, albo po łacinie sacerdos, żeby mądrzy zrozumieli, o czym mówię?
A co do celibatu w Kosciele, to wbrew prymitywnej poreformacyjnej propagandzie, nie jest on dziełem Grzegorza VII i w interesie ochrony majatków kościelnych :oops: !
Pierwsze zdecydowane ślady powszechnego celibatu prezbiterów w Rzymie znalazłem u Hipolita w "Filozofumena", z roku 204 (IX,11):
Potępia Hipolit papieża Kaliksta, że dopuszczał do święceń ludzi żonatych, "co więcej, nawet takiego, który juz po wyswięceniu zawarł małżeństwo, pozostawiono nadal wśród kleru, jak gdyby żadnego grzechu nie popełnił!"


Wt kwi 25, 2006 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
Natomiast jest tam jakby rozgraniczenie władzy patriarszej, w tym i biskupa Rzymu. Każdy patriarchat, także Rzymski, ma granice terytorialne i granice swoich uprawnień. To normalne!
Dzisiaj jak by biskup krakowski zwołał synod iuchwalił by na Swoim Synodzie że Rzymowi wara od tego co on czyni w swojej diecezji .. Długo byśmy nie czekali na ekskomunikę wyklęcie z kościoła etc. Tak że księże proboszczu nie wypisuj publicznie bzdur.
A dlaczego uchwalono Kanon VI na soborze ??
Ano dlatego że już wtedy Rzym ( biskup rzymski ) chciał mieć nadzór nad innym stolicami apostolskimi. I powiedziano w sposób dyplomatyczny.. Precz ręce Rzymu od naszych diecezji..
Dlatego uchwalono ten kanon..
? ? ?


Wt kwi 25, 2006 16:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytuj:
Nie "zakłada własnej sekty", tylko przyłącza sie do monatnistów,


Kliknij Tu przeczytaj

Coś sie nibyło na wykładach z historii !!!!
A w podanym linku se piszą

Tertulian w traktacie De idololatria po raz kolejny w tak obszerny sposób, niemal w dziesięć lat po napisaniu De spectaculis, podejmuje temat bałwochwalstwa. W okresie od napisania De spectaculis można zaobserwować zmieniające się duchowe oblicze Tertuliana. Nieustannie pogłębia się jego rygoryzm, by ostatecznie doprowadzić do zerwania jedności z Kościołem i do związania się z montanizmem, chociaż również nie na stałe. Ostatecznie bowiem zbierze Tertulian wokół siebie grupę podobnych sobie radykałów i stworzy własną wspólnotę znaną w historii jako tertulianizm. Przetrwali oni aż do czasów św. Augustyna, który przywrócił ich do jedności z Kościołem
Czyli zakąłda wlasna sekte




Ps Co do reszty ciekawie w terminie późniejszym


Wt kwi 25, 2006 19:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
Tertulian w traktacie De idololatria po raz kolejny w tak obszerny sposób, niemal w dziesięć lat po napisaniu De spectaculis, podejmuje temat bałwochwalstwa. W okresie od napisania De spectaculis można zaobserwować zmieniające się duchowe oblicze Tertuliana. Nieustannie pogłębia się jego rygoryzm, by ostatecznie doprowadzić do zerwania jedności z Kościołem i do związania się z montanizmem, chociaż również nie na stałe. Ostatecznie bowiem zbierze Tertulian wokół siebie grupę podobnych sobie radykałów i stworzy własną wspólnotę znaną w historii jako tertulianizm. Przetrwali oni aż do czasów św. Augustyna, który przywrócił ich do jedności z Kościołem
Czyli zakąłda wlasna sekte
Zakłada własną wspólnotę, ale czy z odrębną nauką? Czy na penwo sektę? Może...




Ps Co do reszty ciekawie w terminie późniejszym[/quote]


Wt kwi 25, 2006 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Atimeres napisał(a):
Papież jako neden z kolegium biskupów ma kompetencje tylko w diecezji rzymskiej, na równi z wszystkimi biskupami w swoich diecezjach.
Papież jako następca św. Piotra, głowy kolegium Apostołów, ma prymat (kompetnecję w całym kościele).
Papież jako patriarcha msza taką "władzę", jaką przypisze mu kodeks prawa kościelnego, z uwzględnieniem komeptencji innych patriarchów. Może być ścisle honorowa albo żadna.
Więc po co znęcać sie nad dekretem nicejskim i przypisywać mu inne znaczenie?


1.Podałem dekret nicejski jako przykład tego,że bp rzymski nie miał władzy absolutnej w chrzescijanstwie przed IV w.

2. Z listy podanych przez Ciebie kompetencji biskupa Rzymu tylko pierwsza jest słuszna. KRzK nie potrafi udowodnic "pontyfikatu Piotra" w sposob wiarygodny, ani tez opracowanej w IV w. listy bp Rzymu: Piotr,Linus, Anaklet itd...

3. Podalem sposoby jak w IV w. biskupi rzymscy umacniali swoją pozycję w episkopacie, dążąc do prymatu, które Ty zanegowałeś, bo pochodziły od "historyka-ateisty" oraz opinie prof. archeologii o rzekomym grobie Piotra na Pagórku Watykańskim, do której się nie odniosłes.

Uważam że dalsza dyskusja jest zbędna. Jesli chcesz - wierz sobie w legendę o ukrzyżowaniu sw. Piotra w Rzymie i jego pontyfikacie. KRzK miesza wiare z legendami i chrzescijanstwo z poganstwem od 16 wieków, ale wierze ze w miare postepow w ekumenizmie bedzie coraz lepiej....

[/url]


Wt kwi 25, 2006 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
tat
Cytuj:
Zakłada własną wspólnotę, ale czy z odrębną nauką? Czy na penwo sektę? Może...

Co na to Encyklopedia


Sekta - kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka, od sequi - iść za kimś, postępować, towarzyszyć) - określenie grupy wyznawców, których poglądy religijne są przez tradycyjne Kościoły uznane za nieoficjalne i niezgodne z oficjalną, dominującą doktryną.

Czyli dokładnie Tertulianizm spełna te cechy.. 1!!!!
Wracajmy do poprzednich kwestii
Piszesz
Cytuj:
Wtedy nie było nie tylko słowa ksiądz, bo jest ścisle polskim, ale nawet kapłaństwo, bo i to jeszcze nie istniało!
Po raz pierwszy piszesz zgodnie z prawdą historyczną !! Faktycznie nie istnieją żadni kapłani w formie dzisiejszej tym bardziej księdza.
Piszesz dalej
Cytuj:
Czy więc miałem pisać literami greckimi presbyteros, albo po łacinie sacerdos, żeby mądrzy zrozumieli, o czym mówię?
A to ja doskonale wiem ,że uważasz wszystkich tych co mają inne zdanie za idiotów i nieudaczników.. W tym cytowanym zdaniu to widać.. Ale wracając do historii . Za Czasów Tertuliana nie ma jeszcze kasty kapłanów a co za tym idzie każdy może pełnić wszelką posługę w nabożeństwie ( przy agapach) pojęcie mszy nie istnieje.. Każdorazowo biskup mógł każdego chrześcijanina wyznaczyć do pełnienia każdej posługi w kościele . W tym do uczty liturgicznej głoszenia słowa bożego etc.
Piszesz na koniec

Cytat
Cytuj:
A co do celibatu w Kosciele, to wbrew prymitywnej poreformacyjnej propagandzie, nie jest on dziełem Grzegorza VII i w interesie ochrony majatków kościelnych :oops: !
Ni e bardzo lubie w temacie przeskakiwać o cały tysiączek lat jak to Ty czynisz.. W omawianym okresie stoswano sie do zasad Pawła z Tarsu do wyboru Biskupów prezbiterów..
Co do wspomnianego celibatu .. Fakty historyczne są takie , Urzędy biskupa w tym Biskupa Rzymu (papieży ) były niemal dziedziczone. Były to lukratywne stanowiska o charakterze świeckim.. .
Cytat
Cytuj:
Potępia Hipolit papieża Kaliksta, że dopuszczał do święceń ludzi żonatych,
To był ciekawy facet ten biskup. W tym czasie zaczyna wyłaniać sie kasta lepszych chrześcijan to jest kasta która przyjmie nazwę kapłani . A Chrystus przypominam ustanawia kapłaństwo powszechne..

Tyle tylko że na pewno Kailkst nikogo nie wyświeca . W tamtych czasach nie istnieje pojecie jak wyświecanie ludzi .. sakrament kapłaństwa te atrybuty kościoła katolickiego .. powstaję znacznie później .
To gwoli prawdy bo co niektórzy tu o niej zapomina ją pewnie celowo no ale


Śr kwi 26, 2006 6:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
tat
Cytuj:
Zakłada własną wspólnotę, ale czy z odrębną nauką? Czy na penwo sektę? Może...
Co na to Encyklopedia Sekta - kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka, od sequi - iść za kimś, postępować, towarzyszyć) - określenie grupy wyznawców, których poglądy religijne są przez tradycyjne Kościoły uznane za nieoficjalne i niezgodne z oficjalną, dominującą doktryną.
Czyli dokładnie Tertulianizm spełna te cechy.. 1!!!!
Zawodowa etymologia słowo "sekta" wywodzi raczej od słowa "secare" 'tnę, odcinam'. Sekta to gałąź odcięta. Od słowa "sequor" nie powstaje forma "secta", co najwyżej "secuta"
godunow napisał(a):
Wracajmy do poprzednich kwestii
Piszesz
Cytuj:
Wtedy nie było nie tylko słowa ksiądz, bo jest ścisle polskim, ale nawet kapłaństwo, bo i to jeszcze nie istniało!
Po raz pierwszy piszesz zgodnie z prawdą historyczną !! Faktycznie nie istnieją żadni kapłani w formie dzisiejszej tym bardziej księdza.
Forma nieistotna. W istocie kapłaństwa jest sprawowanie ofiary. Od poczatku Koscioła prezbiterzy (kapłani) towarzyszą biskupowi przy składaniu ofiary. O tym - najdawniejsze opisy mszy i hierarchii
godunow napisał(a):
Piszesz dalej
Cytuj:
Czy więc miałem pisać literami greckimi presbyteros, albo po łacinie sacerdos, żeby mądrzy zrozumieli, o czym mówię?
A to ja doskonale wiem ,że uważasz wszystkich tych co mają inne zdanie za idiotów i nieudaczników.. W tym cytowanym zdaniu to widać.. Ale wracając do historii . Za Czasów Tertuliana nie ma jeszcze kasty kapłanów a co za tym idzie każdy może pełnić wszelką posługę w nabożeństwie ( przy agapach) pojęcie mszy nie istnieje.. Każdorazowo biskup mógł każdego chrześcijanina wyznaczyć do pełnienia każdej posługi w kościele . W tym do uczty liturgicznej głoszenia słowa bożego etc.
Kasta? Jezus więc tworzył "kastę" apostołów? Apostołowie tworzyli "kastę" "presbyteroi e episkopoi?"
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
A co do celibatu w Kosciele, to wbrew prymitywnej poreformacyjnej propagandzie, nie jest on dziełem Grzegorza VII i w interesie ochrony majatków kościelnych :oops: !
Ni e bardzo lubie w temacie przeskakiwać o cały tysiączek lat jak to Ty czynisz.. W omawianym okresie stoswano sie do zasad Pawła z Tarsu do wyboru Biskupów prezbiterów..
Cytowany Hipolit kazał przenieść się z tym tematem o całe tysiąclecie!
godunow napisał(a):
Co do wspomnianego celibatu .. Fakty historyczne są takie , Urzędy biskupa w tym Biskupa Rzymu (papieży ) były niemal dziedziczone. Były to lukratywne stanowiska o charakterze świeckim.. .
Urzędy bywały dziedziczne, ale czy majątki KOŚCIELNE? Wtedy naprawdę potrafiono rozrózniać miedzy majątkiem rodzinnym a publicznym!
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
Potępia Hipolit papieża Kaliksta, że dopuszczał do święceń ludzi żonatych,
To był ciekawy facet ten biskup. W tym czasie zaczyna wyłaniać sie kasta lepszych chrześcijan to jest kasta która przyjmie nazwę kapłani . A Chrystus przypominam ustanawia kapłaństwo powszechne.. Tyle tylko że na pewno Kailkst nikogo nie wyświeca . W tamtych czasach nie istnieje pojecie jak wyświecanie ludzi .. sakrament kapłaństwa te atrybuty kościoła katolickiego .. powstaję znacznie później .
To gwoli prawdy bo co niektórzy tu o niej zapomina ją pewnie celowo no ale
Co my na to poradzimy, że Hipolit taki dokument zostawił? Korzystam z przekładu dokonanego przez zawodowego patrologa, ks. Mariana Michalskiego. Natomiast co do wkładania rąk na prezbiterów to czytamy juz w Nowym Testamencie. Czy to był sakrament? Na pewno nie był to tylko gest symboliczny!


Śr kwi 26, 2006 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
chrześcijanin napisał(a):
Uważam że dalsza dyskusja jest zbędna. Jesli chcesz - wierz sobie w legendę o ukrzyżowaniu sw. Piotra w Rzymie i jego pontyfikacie. KRzK miesza wiare z legendami i chrzescijanstwo z poganstwem od 16 wieków, ale wierze ze w miare postepow w ekumenizmie bedzie coraz lepiej....
Wiem, że taka jest WIARA u "poreformacyjnych". Dlatego lubię cytować źródła sprzed IV wieku! Zauważacie to?


Śr kwi 26, 2006 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 18, 2006 10:47
Posty: 228
Post 
Atimeres napisał(a):
chrześcijanin napisał(a):
Uważam że dalsza dyskusja jest zbędna. Jesli chcesz - wierz sobie w legendę o ukrzyżowaniu sw. Piotra w Rzymie i jego pontyfikacie. KRzK miesza wiare z legendami i chrzescijanstwo z poganstwem od 16 wieków, ale wierze ze w miare postepow w ekumenizmie bedzie coraz lepiej....
Wiem, że taka jest WIARA u "poreformacyjnych". Dlatego lubię cytować źródła sprzed IV wieku! Zauważacie to?


Spoko - zauważyłem. To nie jest nasza WIARA - opanuj się bracie !

Pozdrawiam


Śr kwi 26, 2006 9:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
Forma nieistotna. W istocie kapłaństwa jest sprawowanie ofiary. Od poczatku Koscioła prezbiterzy (kapłani) towarzyszą biskupowi przy składaniu ofiary. O tym - najdawniejsze opisy mszy i hierarchii

Straszliwie to przekładasz na wzornictwo dzisiejsze w kościele katolickim Ale ono ma nie wiele wspólnego Sama istota ofiary .. II i początek III to agapy .. ni e wiele one maja wspólnego z dzisiejszą msza w rozumieniu katolickim....
Cytat
Cytuj:
Zawodowa etymologia słowo "sekta" wywodzi raczej od słowa "secare" 'tnę, odcinam'. Sekta to gałąź odcięta. Od słowa "sequor" nie powstaje forma "secta", co najwyżej "secuta"
Musiałbyś napisać sprostowanie do wydań encyklopedycznych .. Może Ciebie jako wybitnego specjalistę w tej dziedzinie usłuchają.. Póki co opieram sie na tej przytoczonej terminologii Zreztą podane znaczenie przeze mnie nie równi się zbytnio chodzi o to samo . Nie wiem ska masz problem !!

Cytat
Cytuj:
Kasta? Jezus więc tworzył "kastę" apostołów? Apostołowie tworzyli "kastę" "presbyteroi e episkopoi?"

Apostolos znaczy posłaniec ( za encyklopedią ) Czyli kązdy wierzący w Chrystusa jest jego posłańcem .. Czyli jest jego apostołem !! Taki jest sens tego powiedzenia To czyńcie na moją pamiątkę Co poniektórzy te słowa Chrystusa zbezcześcili uważając ze to Chrystus ich ustanowił wybranymi Apostołami Chrystusa są wszyscy Chrześcijanie.. Ci co głoszą [b] Dobrą Nowinę
Zaś mi nie wyjeżdżaj pytaniem dlaczego tylko było dwunastu...!!!
Cytat
Cytuj:
Cytowany Hipolit kazał przenieść się z tym tematem o całe tysiąclecie!
To w cale nei oznacza ze w omawinym okresie funkcyjni kościoła wszyscy byli w celibacie . Raczej wyjątki i o tym pisze zapewne wspomniany Hipolit !!

Cytat
Cytuj:
Urzędy bywały dziedziczne, ale czy majątki KOŚCIELNE? Wtedy naprawdę potrafiono rozrózniać miedzy majątkiem rodzinnym a publicznym!
Jak go zwał tak go zwal chodziło zazwyczaj o władzę tę ziemską i pieniądze . Czasami bywały kobiety w tle..
Cytat
Cytuj:
Co my na to poradzimy, że Hipolit taki dokument zostawił? Korzystam z przekładu dokonanego przez zawodowego patrologa, ks. Mariana Michalskiego.
Wątpię aby Hipolit pisał cos o wyświęcaniu księży .. To raczej wspomniany tłumacz zastosował bardzo wolne tłumaczeni Stad Twój cyta.t. Dlatego z całym szacunkiem dla księży historyków .. Wole inne źródła . Przynajmniej do sprawdzenia . Ich t tłumaczenia naciągają teksty do ich teorii

Cytat
Cytuj:
Wiem, że taka jest WIARA u "poreformacyjnych". Dlatego lubię cytować źródła sprzed IV wieku! Zauważacie to?

Zauważyłaś to że Lubię cytować dokumenty z przed IV wieku. Potem był papież co siebie uznał zastępcę następce , namiestnika etc. Chrystusa na ziemi i tymi bluźnierczymi tytułami posługują sie biskupi takiej jedne j religii. Po dzień dzisiejszy !! Nie wiesz czasami jaka to religi[ a???..?? Bo zapomniałem !!!


Pozdrawiam


Śr kwi 26, 2006 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post 
godunow napisał(a):
Cytat
Cytuj:
Forma nieistotna. W istocie kapłaństwa jest sprawowanie ofiary. Od poczatku Koscioła prezbiterzy (kapłani) towarzyszą biskupowi przy składaniu ofiary. O tym - najdawniejsze opisy mszy i hierarchii
Straszliwie to przekładasz na wzornictwo dzisiejsze w kościele katolickim Ale ono ma nie wiele wspólnego Sama istota ofiary .. II i początek III to agapy .. ni e wiele one maja wspólnego z dzisiejszą msza w rozumieniu katolickim....
Proszę przeczytać najstarsze teksty eucharystyczne i o Eucharystii, począwszy od Didache z I w. Ile tam razy pisze się o ofierze Chrystusa i Kościoła! Nie wolno lekceważyć źródeł!
Oczywiście forma Eucharystii w wielu szczegółach została dopracowana w II-IV wieku i w czasach nowożytnych, ale to tylko forma, a nie istota!
Proszę czytać też u św. Justyna, z II w.!


Śr kwi 26, 2006 13:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL