Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455 ... 492  Następna strona
 Wzajemne uwagi - między użytkownikami 
Autor Wiadomość
Post Re: Genesis - targum Neofiti 1
zaczął się offtop nie na temat ale odpowiem braminie.

Jednolitej wymowy nie było od samego początku. Już w IX czy Xw. przed naszą erą mamy podobne różnice między zachodnim a wschodnim. Biblijny aramejski w zasadzie zalicza się do Imperialnego zwanego Achmenidzkim; poza różnicami ortograficznymi, które tworzą biblijny aramejski. Targumiczny zaś aramejski uwzględniając targumy galilejskie miesza się z hasmonejskim i talmudycznym babilońskim. Co ciekawe W targumach galilejskich zachodnich bardzo dużo warstw jest wschodnich, nawet występują wschodnie wyrazy. Z mojego doświadczenia obserwacji - zauważyłem że nie ma czystego dialektu, bo często jeden dialekt miesza się z innym. Np. arabski aramejski nabatejski nie różni się tak bardzo od achmenidzkiego a co za tem idzie biblijnego aramejskiego. Ale nie wiem dlaczego uważasz że mamy problem, jeżeli uczymy się różnych dialektów - różnice są ogromne we współczesnych dialektach ale mimo wszystko poznając jeden dialekt - siłą rzeczy nabywamy słówek także wspólnych dla innych dialektów - to bardzo ułatwia naukę następnego dialektu. Nie mniej nie polecam uczenia się wszystkich naraz lub kilku, bo nie rozróżnimy potem cech swoistych danego dialektu - będzie się nam wszystko mieszać. Mi współczesne dialekty jednak ułatwiły a nie przeszkodziły naukę Palestyńskiego aramejskiego z Neofiti chociaż wymowa jest inna, jest też wiele cech wspólnych także wspólnych wyrazów.


Wt sty 11, 2022 19:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Jeśli mogę spytać: zajmujesz się zawodowo aramejskim czy hobbystycznie?

Nie chcę Cię podejrzewać o bajkopisarstwo, być moze tak jest jak mówisz ale uczenie się dialektów aramejskich jest dla mnie trochę nierealne.
Chyba, ze np. jesteś kierownikiem katedry języka aramejskiego, siedzisz tylko w tym, no to czemu nie.

_________________
ksiądz


Śr sty 12, 2022 10:15
Zobacz profil
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Pisałem z głowy więc nie jestem pewien czy tu jest bajkopisarstwo - raczej nie- niemniej informacje o zależnościach między dialektami można znaleźć u Beyera, którego polecam na początek. Zajmuje się aramejskim jedynie hobbystycznie ale już od dłuższego czasu. Wiedza o aramejskim jest raczej w Polsce niepopularna więc nawet kierownik katedry języka aramejskiego może mieć ewidentne braki na temat zależności między dialektami, szczególnie współczesnymi, ponieważ zajmuje się raczej jedynie dialektami starożytnymi albo tylko targumicznymi a o współczesnych wie nie wiele. Jak cię to interesuje mógłbym ci wysłać priva na potwierdzenie tego że raczej nie pisałem bajkopisarstwa.


Śr sty 12, 2022 12:22
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
tak tylko dodam że moja wiedza o aramejskim współczesnym jest jednak jeszcze w powijakach. Przeczytałem jedynie gramatykę Wernera Arnolda o zachodnim aramejskim, o zachodnio syryjskim surayt Szabo Talaya i ewangelię Mateusza w zachodnim dialekcie oraz Turoyo - więc mój zasób słów jest nadal bardzo mizerny i z żywego języka wyłapuję jedynie pojedyncze słówka nierozumiejąc kontekstu - dużym wsparciem jest dla mnie strona rinyo.org zakładka bible. Można tam znaleźć Psalmy w Zachodnim i Turoyo oraz Peshittę NT w swadaya i turoyo - czytam teksty z tej strony porównując z tłumaczeniem angielskim, a klasyczny syryjski literacki znam jedynie jedynie z książki którą reklamowałem Messianic Aleph tav interlinear scriptures. To i tak za mało, żeby rozumieć żywy język


Śr sty 12, 2022 12:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Gramatyk napisał(a):
Jak cię to interesuje mógłbym ci wysłać priva na potwierdzenie tego że raczej nie pisałem bajkopisarstwa.

Nie jest moim zadaniem weryfikacja tego co piszą użytkownicy.

Ja mam możliwości nauki zarówno żywego języka jak i biblijnego czy liturgicznego (Kthobonoyo) ale nie mam na to czasu.
Zastawiam sobie te i inne rzeczy kiedy przejdę na emeryturę. :D
O ile wiem, Turoyo jest dialektem mówionym a nie pisanym.

W Niemczech, w Szwajcarii żyje duża diaspora chrześcijan Orientu mówiących różnymi dialektami aramejskimi, możesz sie z nimi skontaktować i na żywo przeżyć liturgię w języku aramejskim.
W klasztorze St. Avgin w Szwajcarii możesz nauczyć się aramejskiego i liturgii.
https://www.kloster-st-avgin.ch/kloster ... -liturgie/

_________________
ksiądz


Cz sty 13, 2022 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Smokepsv, dostajesz ostrzeżenie.
Na tym forum nie używamy wulgaryzmów ani ich nie cytujemy.
Przypominam Ci również, ze jest to dział zajmujący się wzajemnymi uwagami miedzy użytkownikami. Nie piszemy tu o innych użytkownikach tylko z nimi rozmawiamy.

_________________
ksiądz


Cz sty 20, 2022 10:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Uwagi - tylko i wyłącznie - do moderacji
taryjel napisał(a):
Mam wrażenie, że stało się coś takiego:
1. Quinque zaatakował mnie personalnie w wątku o antyklerykalizmie.
2. W wątku „Wzajemne uwagi” Smokepsv wyśmiał ten atak.

Moderacja postanowiła przyznać ostrzeżenie… Smokepsv.

Ten scenariusz wydaje mi się tak absurdalny, że nie wiem, czy mnie zmysły nie mylą, dlatego pytam modów, czy rzeczywiście tak było.


taryelu, widziałem tamten obrazek i aż prosił o opeera. Nie za cel ale za formę. I powiem tylko tyle, być może bramin przesadził kasując niedawno moje uwagi o "sterczących żerdziach". Czy o "zegarach słonecznych". Ale chyba powinno być jasne, że na forum o takim profilu nie należy używać słów z kategori "chór wujów" czy "stój Halina".

(Mam nadzieję, że za to opeera nie dostanę :D )

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sty 20, 2022 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Ale musicie przyznać Panowie, że mem/cytat idealnie pasował na odpowiedź :P, żeby został dłużej, albo nie został skasowany (w sumie kare dostałem to dobrze żeby inni wiedzieli za co) to QQ miał by szanse jeszcze szminkę albo perfumy wyrwać :D.


Cz sty 20, 2022 12:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Smokepsv napisał(a):
Ale musicie przyznać Panowie, że mem/cytat idealnie pasował na odpowiedź :P.

Mem jest tak popularny, że nawet nie zauważyłem, że znajduje się tam strrraszliwe słowo, którego na katolickim forum używać nie wolno.
Cytuj:
żeby został dłużej, albo nie został skasowany (w sumie kare dostałem to dobrze żeby inni wiedzieli za co) to QQ miał by szanse jeszcze szminkę albo perfumy wyrwać :D
No nie. W tej analogii, to ja bym tę szminkę (albo tiktaalika) kupował.

Obrazek


Cz sty 20, 2022 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 07, 2012 8:14
Posty: 238
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
taryjel napisał(a):
Mem jest tak popularny, że nawet nie zauważyłem, że znajduje się tam strrraszliwe słowo, którego na katolickim forum używać nie wolno.


Generalnie moim zamysłem było pokazanie podobnego poziomu/stylu odpowiedzi QQ.


taryjel napisał(a):
Cytuj:
żeby został dłużej, albo nie został skasowany (w sumie kare dostałem to dobrze żeby inni wiedzieli za co) to QQ miał by szanse jeszcze szminkę albo perfumy wyrwać :D
No nie. W tej analogii, to ja bym tę szminkę (albo tiktaalika) kupował.


W wątku o zgłaszaniu na prokuraturę tak, tutaj żeby dyskusja trwała nadal to już mój koszt :P.


Cz sty 20, 2022 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Podsumowując: primum totus nocere.

Smutne zycie kogoś, kto widzi wyłącznie złe strony rzeczywistości.


Śr lut 02, 2022 22:19
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Cytuj:
Smutne zycie kogoś, kto widzi wyłącznie złe strony rzeczywistości.

Wyrazy współczucia...


Cz lut 03, 2022 12:02
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
andej napisał(a):
Kael napisał(a):
Widze, ze nie tylko ja uwazam, ...

I to mnie właśnie boli. To, że ileś osób koncentruje się na tym, co złe. Zamiast dostrzegać dobro. Wyszukiwać i akcentować je.
Cały czas nagonka. Totalna na wszystko co związane ze znienawidzona partią, z osobami o innych poglądach czy wartościach.
Był taki ksiądz, który wciąż powtarzał: Rz 12,21. Bo to jest jedyną metodą zmniejszania ilości zła wokół nas.

A co o nagonce (niewatpliwie sterowanej przez czynniki partyjne) Elektrowni Polskich na UE masz do powiedzenia?
Ta ciebie nie boli, bo?
Przeciez ja wlasnie, nieuczciwa do tego, nagonke pietnuje.

Czyli ty mozesz swoje bole nad nagonkami wylewac na forum, ale pisanie przez kogos innego o (nieuczciwych) nagonkach ciebie boli?
To musisz dalej cierpiec. Prawda ciebie tez kiedys wyzwoli.


Wt lut 08, 2022 8:20

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Wydawać by się mogło, że nie istnieje symetria między „nagonką” władzy na obywatela, a wyśmiewaniem władzy przez obywateli. I nie bardzo rozumiem, jak to się dzieje, że andej nie rozumie tej oczywistej różnicy. Obóz PiS ma w Polsce władzę absolutną. Oczywiste jest, że inny ładunek moralny ma „osiem gwiazd” niesionych w opozycyjnym marszu, który może się spotkać z brutalnością Policji, a inny „to nie są ludzie” — wypowiadane cynicznie przez osobę piastującą najwyższy urząd w kraju. Inny ładunek moralny mają memy ośmieszające władzę, a inny ma kłamliwa kampania obwiniająca UE za błędy rządzących.

Niestety dla andeja et consortes ta różnica jest niedostrzegalna. Jego obóz polityczny zawsze będzie się stawiał w roli ofiary. Wszak to jego obóz polityczny wrzucając bezbronnych ludzi na płoty żyletkowe krzyczał, że jest atakowany.


Wt lut 08, 2022 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Małgosiaa napisał(a):
No popatrz. Zrozumiałeś tak, jak chciałeś, a ja zapytałam wyłacznie dlatego, że znam Twoje preferencje. Nie powiedziałam, że "jak Kurdupla to wspaniale, a jak Ryżego, to źle". I w sumie cieszę się, że zmieniłeś poglądy na temat nagonek.

Ad Persona
Nie zmieniłem poglądów. Ani na temat sympatii politycznych (w dalszym ciągu jest przeciwny lewicy i sympatyzuję z prawicą), ani w zakresie stosunku do nagonek (to się nie zmieniło od totalnej nagonki rozpętanej w 1965 przeciw biskupom i Kościołowi).
Natomiast uświadomiłem sobie to, że naśladując lewicową retorykę swoich adwersarzy sam stawiam się w ich szeregu. Uświadomiłem sobie, że ze złem nie można walczyć jego metodami. Czyli, jeśli boli mnie to, że ktoś krytykuje Polskę, Kościół, liderów politycznych jakiejś strony (niezależnie od tego w imię jakich wartości), to ja nie powinienem przypominać, że idole tej osoby mają nie mniej za uszami.
Bo przypominając antypolskie, antykatolickie wypowiedzi czy decyzje polityków lewicowych (a do lewicy zaliczam tzw. liberałów) narażam się na ataki nienawiści (szczególnie od paru osób, o czym doskonale wiesz). Nic więcej poza wzbudzaniem negatywnych emocji.
Nie chcę być elementem, który powoduje podniesienie powodu agresji, nienawiści.
Możesz teraz przeanalizować posty z tego wątku. Z tygodnia czy miesiąca. I zobacz, ile jest postów wyrażających się pozytywnie o czymkolwiek lub kimkolwiek. Zobacz ilu dyskutantów nie zdobyło się w tym czasie na ani jeden pozytywny post. Tylko krytyka, szczucie, podburzanie. Zauważanie wyłącznie złych stron i całkowite pomijanie tego, co dobre. A nade wszystko opluwanie polityków, którzy wyznają inne wartości. Charakterystyczne jest też to, że bardzo często posty mniej odnoszą się do tematu rozmowy, a bardziej do osoby – rozmówcy.
Wybacz, że łamiąc regulamin napisałem ad persona, ale na obronę napiszę, że uczyniłem to w odpowiedzi na post o takim samym charakterze.

Kael napisał(a):
A co o nagonce (niewatpliwie sterowanej przez czynniki partyjne) Elektrowni Polskich na UE masz do powiedzenia?

Nagonka prowadzona tu przeciw Elektrowniom Polskim bierze się z baraku umiejętności czytania ze zrozumieniem.
W reklamie podano, że opłata klimatyczna stanowi 60 % kosztów produkcji. Nikt nie napisał, że stanowi 60% wartości rachunków które płacimy.
I szczerze pisząc jest mi obojętne czy stanowi 40%, 50 % czy 60%. Stanowczo za dużo. A czemu tak? Wynika to z jednej strony z serwilizmu do urzędników z UE, a z drugiej strony z zaszłości. Także z oporów społecznych wobec energetyki jądrowej.

Teraz można jątrzyć i szczuć. Można też szukać dróg wyjścia z impasu. Szukać rozwiązań energetycznych, a w szczególności przyspieszyć budowę elektrowni jądrowej. Zainwestować w miniaturowe siłownie. Działać konstruktywnie zamiast wylewać bezproduktywnie swoje frustracje.


Śr lut 09, 2022 9:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 449, 450, 451, 452, 453, 454, 455 ... 492  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL