Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy moderacja zna moje hasło? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 21, 2009 13:54
Posty: 326
Post Czy moderacja zna moje hasło?
Mam pytanie z ciekawości o kompetencje moderacji - chyba proste - czy w związku z tym że moderator może kasować, przenosić posty, zmieniac podpisy. Czy moderatorzy mają również dostęp do mojego hasła?
Pozdrawiam.


Pn lip 13, 2009 21:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
nie mają - administrator też nie :)

a zmieniać podpisów moderatorzy nie mogą - tylko admin


Pn lip 13, 2009 21:38
Zobacz profil
Post 
Eeee... saxon, nie wiem jak stoisz z phpBB ale nie jest tak do końca.

Administrator forum w opcji ogólnej nie ma dostępu do hasła. Natomiast istnieje X modyfikacji, które mogą pozwolić na:
- zmianę hasła bez zobaczenia poprzedniego;
- sprawdzenie hasła;
- zobaczenie i zmianę hasła.

Do tego zawsze, ale to zawsze do hasła ma administrator konta. Jest zapisane w bazie SQL.

Generalnie jednak zawsze rejestrując się w danym serwisie musisz mieć świadomość, że istnieje grupa osób z dostępem do Twojego hasła.


Crosis


Wt lip 14, 2009 8:17

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Crosis, ale to phpBB na naszym forum jest z czasów Mieszka I, nie oczekuj po nim za wiele. ;]

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Wt lip 14, 2009 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Crosis napisał(a):
Do tego zawsze, ale to zawsze do hasła ma administrator konta. Jest zapisane w bazie SQL.


Zawsze, jak rozumiem, dotyczy phpBB? Bo w poważnych aplikacjach hasło nigdy ;) nie jest zapisane w bazie SQL (w sposób umożliwiający administratorowi jego zobaczenie). Jeśli w phpBB tak jest, to tylko źle świadczy o phpBB.


Wt lip 14, 2009 9:15
Zobacz profil
Post 
Sweet, zdefiniuj przypadek kiedy właściciel bazy danych nie ma możliwości podejrzenia zawartości danego rekordu tej bazy.

Crosis


Wt lip 14, 2009 11:22

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Nie twierdziłem, że właściciel bazy danych nie ma możliwości podejrzenia zawartości danego rekordu tej bazy. Ma możliwość, ale nie zobaczy w nim hasła użytkownika.

Jednym z najprostszych sposobów jest zastosowanie funkcji haszującej, czyli np. przy moim nicku zapisana jest wartość f("MojeHaslo")="0123456789ABCDEF". Tę wartość ("0123456789ABCDEF") zobaczy administrator, ale na jej podstawie nie może odtworzyć oryginalnego hasła ("MojeHaslo"), bo nieznana jest funkcja odwrotna do f.

Nie znam phpBB, ale gotów byłbym się założyć, że przynajmniej takie proste zabezpieczenie znajduje tam zastosowanie (choćby opcjonalnie).


Wt lip 14, 2009 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Ryzyko ewentualnego zakładu nie dawało mi spokoju, więc trochę przyjrzałem się tabeli, w której zapisywane są dane użytkowników w phpBB:

Tables — Table Structure: phpbb_users

a w niej opis pola zawierającego hasło (user_password):

Cytuj:
A 32 character string resulting from the md5() hash of the user password string. The md5() hash is not reversible; the only means of getting a password are to know it, to guess it, or to brute-force crack it.


Tak więc nie znajduję podstaw, aby zarzucać phpBB lekkomyślne udostępnianie adminowi haseł użytkowników ;)


Wt lip 14, 2009 13:01
Zobacz profil
Post 
Myk jest taki, że bazę możesz sobie ustawić sam. A więc całe to hashowanie hasła jest... cokolwiek niewiele dające - o ile admin to wyłączy i założy jakiekolwiek inne kodowanie.

Co do samego hashowania md5 bez soli, to rainbowtables sobie doskonale radzą. Ćwiczyłem ten algorytm kiedyś na własnym phpBB, kiedy zablokowałem sobie forum. Zrobiłem to łatwo. Zapomniałem jedynego hasła na superadmina, nie mogłem więc nic zrobić (panel był zablokowany odpowiednią modyfikacją). Hasło poszło w 3 minutki ;)

Ale reasumując: wielu administratorów zmienia sposób hashowania haseł, choćby do tego, żeby móc dane hasło przypomnieć ;)

Poza tym, wiele systemów ma hasła zakodowane metodą dwukierunkową, co umożliwia na przykład: odesłanie hasła na maila ;) Również phpbb2 ma moda dającego taką funkcjonalność. A żeby hasło odesłać, należy je przecież... odhashować;)


Crosis


Wt lip 14, 2009 15:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post 
Nie, administrator nie widzi twojego hasła, natomiast ma możliwość jego zmiany bez używania poprzedniego. Może też ingerować we wszelkie ustawienia Twojego profilu itd. Jednym słowem Admin może wszystko i wcale nie jest mu potrzebne do tego Twoje hasło ;)


Wt lip 14, 2009 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post 
A jeśli chodzi o moderatorów to wszystko zależy od tego jakie prawa zostały im nadane przez admina ;)


Wt lip 14, 2009 15:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Crosis napisał(a):
Myk jest taki, że bazę możesz sobie ustawić sam. A więc całe to hashowanie hasła jest... cokolwiek niewiele dające - o ile admin to wyłączy i założy jakiekolwiek inne kodowanie.


"O ile admin to wyłączy" to nie to samo co "zawsze".

Crosis napisał(a):
Co do samego hashowania md5 bez soli, to rainbowtables sobie doskonale radzą. Ćwiczyłem ten algorytm kiedyś na własnym phpBB, kiedy zablokowałem sobie forum. Zrobiłem to łatwo. Zapomniałem jedynego hasła na superadmina, nie mogłem więc nic zrobić (panel był zablokowany odpowiednią modyfikacją). Hasło poszło w 3 minutki ;)


Co nie zmienia faktu, że admin nie ma dostępu do hasła użytkowników.

paul1205 napisał(a):
Jednym słowem Admin może wszystko i wcale nie jest mu potrzebne do tego Twoje hasło ;)


Jak najbardziej, ale pytanie w pierwszym poście brzmiało:
kaloryfer napisał(a):
Czy moderatorzy mają również dostęp do mojego hasła?


Wt lip 14, 2009 16:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 18, 2009 19:20
Posty: 111
Post 
Nie, moderatorzy nie mają dostępu do hasła... ale mogą mieć nadane prawo edycji kont, ustawień czy zmiany haseł ;)


Wt lip 14, 2009 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
paul1205 napisał(a):
Nie, moderatorzy nie mają dostępu do hasła...(...)


Faktycznie, pytanie było tylko o moderatorów, admina saxon dodał w kolejnym poście. Dlatego dodam, że ani moderatorzy ani admin nie mają dostępu do hasła, ewentualnie poza jakimiś szczególnymi przypadkami specjalnej konfiguracji.


Wt lip 14, 2009 16:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Crosis napisał(a):
Co do samego hashowania md5 bez soli, to rainbowtables sobie doskonale radzą. Ćwiczyłem ten algorytm kiedyś na własnym phpBB, kiedy zablokowałem sobie forum. Zrobiłem to łatwo. Zapomniałem jedynego hasła na superadmina, nie mogłem więc nic zrobić (panel był zablokowany odpowiednią modyfikacją). Hasło poszło w 3 minutki ;)


Tak na marginesie, jako że zawsze ciekawiła mnie skuteczność "rainbow tables". Skoro łatwo Ci poszło odzyskanie hasła, to czy mógłbyś "dla sportu" odzyskać hasła z następujących wartości MD5-hash (bez soli):

Kod:
bfeb33bfa78b7dce5e95cd106642c794
031cbcccd3ba6bd4d1556330995b8d08
2ff1420e10f8d966d7600758bad71e7f


Te trzy wartości odpowiadają trzem hasłom o różnej sile, od najprostszego poprzez średnio złożone do najbardziej złożonego.

Oczywiście to prośba zupełnie niezobowiązująca, tym bardziej gdyby odzyskanie haseł wymagało większych nakładów pracy niż kilka minut albo jakiś nakładów finansowych (rejestracja w płatnym serwisie).


Śr lip 15, 2009 10:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL