Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 16:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 O oficjalnym języku forum 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
jo_tka napisał(a):
A ja bym prosiła o przetłumaczenie i na przyszłość pisanie postów w języku polskim - chyba, że celem jest powieszenie postu z cytatem, a nie dialog, wtedy niech sobie wisi, ale proszę o niepomnażanie postów stanowiących jedynie rodzaj "sztuki". Forum nie jest jednak miejscem działalności "artystycznej"...

A cóż to znowu za bzdura? Pani chyba zapomniała, że łacina jest oficjalnym językiem Kościoła... [/list]

_________________
z Bogiem!

JG


Wt mar 22, 2005 23:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
jo_tka napisał(a):
A ja bym prosiła o przetłumaczenie i na przyszłość pisanie postów w języku polskim - chyba, że celem jest powieszenie postu z cytatem, a nie dialog, wtedy niech sobie wisi, ale proszę o niepomnażanie postów stanowiących jedynie rodzaj "sztuki". Forum nie jest jednak miejscem działalności "artystycznej"...

A cóż to znowu za bzdura? Pani chyba zapomniała, że łacina jest oficjalnym językiem Kościoła katolickiego. A swoją drogą to przykre, gdy komuś miesza się moderamus z ignoramus...

_________________
z Bogiem!

JG


Wt mar 22, 2005 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Ale nie jest oficjalnym językiem rozmów na tym forum. I to mi najzupełniej wystarczy.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt mar 22, 2005 23:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
jo_tka napisał(a):
Ale nie jest oficjalnym językiem rozmów na tym forum. I to mi najzupełniej wystarczy.

1) Nie widzę takiego zapisu w regulaminie forum (gdyż go nie ma), zatem uwaga jest bezzasadna. Tuszę, że nie posunie się Pani do stwierdzenia, iż Pani słowo jest tu regulaminem?

2) Gdyby cytował ktoś z "katolików nietradycyjnych", z pewnością nie byłoby czerwonych krzyków. Kolejny przykład specyficznie pojętej sprawiedliwości, zachowującej szacunek dla odmienności, uznanie wolności religijnej oraz tolerancję dla poglądów innych...

_________________
z Bogiem!

JG


Wt mar 22, 2005 23:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
1. Pana wrażenia i przekonania na dowolny temat są Pana wrażeniami i przekonaniami i jako takie dyskusji nie podlegają. Dyskutować można o argumentach.

2. Regulamin forum musiał Pan zaakceptować przy rejestracji.

3. Oczywiście może Pan pisać również po grecku i hebrajsku - jeśli ma Pan na to ochotę - i taką czcionkę w komputerze. Jeśli pisze Pan po to żeby pisać - proszę bardzo. Jeśli po to, żeby dyskutować - rozsądniej byłoby używać przyjętego na tym forum języka komunikacji (jest na tyle oczywisty, że nie musi być zapisany w regulaminie).

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt mar 22, 2005 23:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Cytuj:
Myślę, że teraz już wszystko jasne. Oczywiście nie dla oświeconych inaczej.


Dzięki za oświecenie inaczej :) Do mnie łacina jakoś słabo przemawia... wolę matematyczny zapis... Józefie już nawet nie chodzi o oświecenie (czy też szydzenie z takich osób jak ja) ale o zwykłą kulture bo nie wiem co chciałeś tekstem po łacinie przekazać - to że uważasz się za kogoś lepszego, to że posługujesz się jezykiem, którego większość zjadaczy chleba nie rozumie, czy tylko chciałeś zaszpanować.

Kiedyś na tym forum była dyskusja dot. używania śląszczyzny i innych dialektów rgionalnych - forum służy do dyskusji i rzeczą oczywistą jest że musi być pisane w języku zrozumiałym - więc nie rozumiem skąd u Ciebei to oburzenie.

Pozdrawiam.

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt mar 22, 2005 23:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
Cytuj:
Myślę, że teraz już wszystko jasne. Oczywiście nie dla oświeconych inaczej.


Dzięki za oświecenie inaczej :) Do mnie łacina jakoś słabo przemawia... wolę matematyczny zapis...

Wystarczy zatem, jeśli powstrzyma się Pani od dyskutowania zagadnień teologicznych i kanonicznych, w których znajomość łaciny jest niezbędna, jak tego dowodzi obowiązujące dziś prawodawstwo dotyczące studiów teologicznych.

_________________
z Bogiem!

JG


Śr mar 23, 2005 9:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A ja tylko przypomnę, że to nie jest forum dyskusyjne teologów, tylko forum dla ludzi chcących rozmawiać o wierze. Niekoniecznie posiadających jakiekolwiek formalne wykształcenie w tym kierunku.

Dlatego każdy, który chce się wypowiadać na dany temat i potrafi to robić kulturalnie, ma do tego prawo. Jeżeli życzy sobie Pan rozmawiać wyłącznie z dyplomowanymi teologami - proszę poszukać forum teologicznego. Dopóki jednak rozmawiamy tutaj stawianie takich wymagań, jak w powyższym poście, jest conajmniej nie na miejscu.

Pozdrawiam

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 23, 2005 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
To nie ja usiłuję tu stawiać wymagania, lecz Pani. Ja od nikogo nie wymagam odpowiadania na moje posty.

_________________
z Bogiem!

JG


Śr mar 23, 2005 10:09
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Kolejny przykład specyficznie pojętej sprawiedliwości, zachowującej szacunek dla odmienności, uznanie wolności religijnej oraz tolerancję dla poglądów innych...


Tym "kolejnym przykładem" jest własnie to co robisz TY...Józku!

Nie zachowujesz szacunku do tych, którzy j. łacinskiego nie znaja, gdyz szczerze mówiac jest im on całkowicie zbedny i niepotrzebny do niczego.
Owszem jest to oficjalny jezyk Kościoła, zapomniałes jednak dodać, ze KrK dopuszcza używania jezyków narodowych nawet w Liturgii....nie mówiąc juz o potocznych dyskusjach.
Pisząc o obowiązujacym parwodastwie dotyczącym studiów teologicznych....takze wprowadzasz wszystkich w błąd. O ile bowiem wiem, jezykiem wykładowym na wydziałach teologicznych ( w Polsce) jest j. polski. Łacina jest tylko jezykiem dodatkowym.

...a moze problem lezy gdzie indziej?
Zaczynam sie obawiac, ze po prostu nie jestes w stanie przetłumaczyc tego co skopiowałes......stad Twoje smieszne oburzenie, tak charakterystyczne dla wszystkich pseudotradycjonalistów

pozdrówka


Śr mar 23, 2005 10:12

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 19:22
Posty: 83
Post 
Perversi difficile corriguntur et stultorum infinitus est numerus.

_________________
z Bogiem!

JG


Śr mar 23, 2005 10:14
Zobacz profil
Post 
Vanitas vanitatum dixit Ecclesiastes vanitas vanitatum omnia vanitas


Śr mar 23, 2005 10:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
jo_tka napisał(a):
Uwagi do moderacji przeniesiono do działu moderacja.

Szalenie wygodna metoda. Wypadałoby przy okazji przenieść tam także swój post, który nic nie wnosi do tematu i w dodatku nie ma nic wspólnego z moderacją.

Powtórzę zatem swoje uwagi, dodając parę nowych:

1) Łacina jest oficjalnym językiem Kościoła katolickiego. Nie ma żadnych powodów, by jej użycie ograniczano na katolickim forum.

2) Regulamin forum nie zabrania wstawiania cytatów łacińskich.

3) Moja odpowiedź była skierowana do Crusadera, więc najwyżej on mógłby protestować, że czegoś nie rozumie.

4) Nienawiść do łaciny zawsze była charakterystyczną cechą protestanckich reformatorów. Z tego względu np. twierdzenie, że Msza winna być sprawowana tylko w języku narodowym, zostało nieomylnie potępione jako heretyckie. Dowodzi to zresztą kompletnej ignorancji tych, którzy twierdzą, że Kościół nie może nieomylnie orzekać w sprawach liturgicznych.

* * *


Z postu Pana Gubały w temacie głownym.
Moje zdanie na ten temat znajduje sie powyżej.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 23, 2005 10:59
Zobacz profil
Post 
Józef Gubała napisał(a):
Perversi difficile corriguntur et stultorum infinitus est numerus.


Primo: Nie uważam się ( ani moich rozmowców) ani za osobę głupią ani przewrotną. Natomiast sądzę, że Pana post jest obraźliwy w stosunku do wszystkich osób tutaj piszących.

Secundo: Forum nie jest miejscem siłowego korygowania poglądów innych osób ( na zasadzie wygłaszam wykład, tylko ja mam rację , a jak kto się nie zgadza, to jest głupi), ale miejscem dialogu.

Tertio: Dyskusja zakłada używanie języka zrozumiałego przez wszystkich rozmówców. Jest to wymóg kultury.
Pisze Pan, że łacina jest oficjalnym językiem Kościoła i popiera Pan swoją tezę argumentem o prawodawstwie dotyczącym studiów teologicznych....

Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż łacina nie przestała być oficjalnym językiem Kościoła. Jednak tłumaczenie tekstów na języki narodowe jest jednym z zadań priorytetytowych Konferencji Episkopatu danego kraju:

Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego napisał(a):
389. Do Konferencji Episkopatu należy przede wszystkim przygotowanie i zatwierdzenie przekładu tego wydania Mszału Rzymskiego na uznane języki narodowe, tak aby po uzyskaniu aprobaty przez Stolicę Apostolską Mszał ten mógł wejść w życie w krajach, dla których jest przeznaczony


Jeżeli tak duży nacisk jest kładziony na przekład tekstów liturgicznych, tym bardziej nie można się domagać, aby wszystkie wypowiedzi związane z wiarą były po łacinie.

Jeśli mogę spytać: W jakim języku się Pan spowiada :co:

Język ma ułatwiać porozumiewanie się, a nie utrudniać.

Józef Gubała napisał(a):
Wystarczy zatem, jeśli powstrzyma się Pani od dyskutowania zagadnień teologicznych i kanonicznych, w których znajomość łaciny jest niezbędna, jak tego dowodzi obowiązujące dziś prawodawstwo dotyczące studiów teologicznych.


Wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą brać udział we wszystkich dyskusjach. Żeby mogli włączyć się do rozmowy, muszą zrozumieć, o czym się rozmawia.
Proszę także wziąć pod uwagę, iż na Forum spotykają się ludzie reprezentujący różne światopoglądy, wyznający różne religie- a zatem również osoby nie będące członkami KK...

Argument dotyczący studiów teologicznych jest chybiony. Na teologii ( KUL) jest dwa razy mniej łaciny niż np. na ochronie środowiska :-D

Józef Gubała napisał(a):
Moja odpowiedź była skierowana do Crusadera, więc najwyżej on mógłby protestować, że czegoś nie rozumie.


Do wymieniania prywatnych uwag służy PW. Nie musi Pan uciekać się do używania języka niezrozumiałego dla częsci Forumowiczów, jeżeli chce Pan z kimś prywatnie porozmawiać.
Do wypowiedzi zamieszczonej na Forum może się ustosunkować KAŻDY użytkownik, nawet, jeśli post nie był skierowany wprost do niego.


Śr mar 23, 2005 17:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
PRYMAS POLSKI
Warszawa, dnia 12 grudnia 03 r.

N. 4546/03/P.

DEKRET

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zezwalam na druk „Ogólnego wprowadzenia do Mszału rzymskiego”. Przekład polski, przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski, został potwierdzony przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sa-kramentów Dekretem z dnia 6 listopada 2003 r. (Prot. 1617/03/L).
.............................................
11. Już Sobór Trydencki uznał wielką wartość pouczającą zawartą w sprawowaniu Mszy świętej. Nie zdołał jednak wyprowadzić stąd wszystkich wniosków dla praktycznego życia. Wielu usilnie domagało się zezwolenia na używanie języków narodowych w sprawowaniu eucharystycznej Ofiary. W stosunku do tego żądania Sobór, uwzględniając ówczesne okoliczności, uważał za swój obowiązek znowu podkreślić tradycyjną naukę Kościoła, według której eucharystyczna Ofiara jest przede wszystkim dziełem samego Chrystusa; na jej skuteczność zatem nie wywiera wpływu sposób, w jaki wierni w niej uczestniczą. Dlatego ogłoszono w następujących, a jednocześnie umiarkowanych słowach: „Chociaż Msza zawiera bogatą treść dla pouczenia wiernego ludu, mimo to nie wydało się Ojcom właściwe, aby wszędzie była sprawowana w języku narodowym” . Sobór Trydencki obwieścił, że na odrzucenie zasługuje ten, kto by utrzymywał, że „liturgiczne zarządzenie Kościoła rzymskiego, według którego część kanonu i słowa konsekracji odmawia się po cichu, jest godne potępienia albo że Mszę św. należy odprawiać tylko w języku narodowym” .
Niemniej, chociaż Sobór Trydencki zakazał używania języka narodowego w Mszy, to jednak nakazał duszpasterzom, by zastępowali jego brak odpowiednią katechezą: „aby owce Chrystusa nie cierpiały głodu (...), poleca święty Sobór pasterzom i wszystkim sprawującym pieczę nad duszami, by często w czasie odprawiania Mszy św. – czy to sami, czy przez kogoś innego – wyjaśniali niektóre teksty czytane podczas sprawowania Mszy i między innymi żeby wyjaśniali jakąś tajemnicę tej Najświętszej Ofiary, szczególnie w niedziele i święta” .

12. Dlatego Sobór Watykański II, zgromadzony w celu przystosowania Kościoła do wykonywania jego apostolskiego posłannictwa, tak jak Sobór Trydencki, w pełni docenił dydaktyczny i duszpasterski charakter liturgii . Ponieważ żaden katolik nie przeczył prawowitości i skuteczności świętego obrzędu sprawowanego w języku łacińskim, Sobór mógł przyznać: „używanie języka ojczystego nierzadko może być bardzo pożyteczne dla wiernych” i pozwolił na jego używanie . Żarliwość, z jaką tę uchwałę wszędzie przyjęto, sprawiła, że pod kierunkiem biskupów i samej Stolicy Apostolskiej wszelkie czynności liturgiczne z udziałem ludu wolno było sprawować w języku ojczystym, aby wierni pełniej rozumieli sprawowane misterium.

13. Chociaż używanie języka ojczystego w liturgii świętej jest ważnym środkiem jasnego wyrażania katechezy misterium zawartej w celebracji, Sobór Watykański II wezwał ponadto do wykonania niektórych przepisów trydenckich, które nie wszędzie przyjęto, jak głoszenie homilii w niedziele i święta i możliwość wprowadzania wyjaśnień podczas świętych obrzędów.

tyle mówi Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr mar 23, 2005 18:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL