Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453 ... 492  Następna strona
 Wzajemne uwagi - między użytkownikami 
Autor Wiadomość
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Pani Hadley, ubolewam nad faktem, że nie potrafi Pani właściwie się ustosunkować w przypadku gdy o innym userze-kobiecie drugi user określa że jest "świętą krową" i potraktować taki wpis jako ewidentne ad personam.
Natomiast jako ad personam traktuje Pani porównanie zachowania człowiek-urzędnik.

Nie napiszę miłej kawy. Skończyła się.


So paź 23, 2021 13:23
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Kolega Elbrus wyszedl z cienia,zeby dolozyc.
Kolega Yarpen_Zirgin, kiedys tutejszy mod, wrocil, zeby mlotem konczyc kazda dyskusje.

Przylaczam sie do uwag Alus i Believing i mam propozycje na przyszlosc: niech tu dyskutuja sami modzi. Wtedy bedzie to wzorcowe forum wzorcowych dyskusji.
Przypatrze sie waszym wyszukanym, merytorycznym i zawsze regulaminowym dyskusjom i zastanowie sie czy wrocic.

Na razie zostawiam pole dla Elbrusa, Yarpena i moderacji.

Bawcie sie dobrze!


So paź 23, 2021 13:48

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
W zwiazku ze smiercia kliniczna Katolika, gdzie "grupa trzymajaca wladze" wypedzila wszystkich inaczej myslacych YP znowu pojawil sie tutaj, by stosowac swoje metody "dyskusji". Zeszta Jockey w przeszlosci tez przelecial jak meteor, ale obaj nie majac "mocy sprawczej" w postaci pomocy moderatorow i nie mogac znowu narzucic swojej narracji odeszli. Co sadze jest duza korzyscia dla tego forum, bo nie stanie sie ono na razie baza do permanentnych klotni o wszystko w czym celuja wyzej wymienieni.


So paź 23, 2021 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Quinque napisał(a):
Bana dostałeś w pełni zasłużenie więc nie płacz
Prosiłbym następnym razem o okazanie minimalnego szacunku i przeczytanie posta przed taką „odpowiedzią”.


Wt lis 02, 2021 17:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Elbrus napisał(a):
Czy to nie znamienne?
Oczywiście, że to znamienne. Wszak ów wielmoż powtarzał kłamstwa propagandy TVP i w ogóle nie reagował, gdy ktoś z tymi kłamstwami próbował podjąć dyskusję. Dodatkowo ów wielmoż popisywał się skrajną arogancją. Np. wprost twierdził, że „odpowiada pomijając całą wypowiedź dyskutanta”. WIelokrotnie ów wielmoż nazywał wypowiedzi interlokutorów „urojeniami”.

Cytuj:
Czy po tylu latach nie moglibyście w końcu przestać żywić urazy i odnosić się merytorycznie do argumentów osoby, która miała nadzieję, że będzie mogła dołączyć tu do owocnej dyskusji?
Wybacz, ale jakoś takiej nadziei u tego wielmoża nie dostrzegłem.

Cytuj:
Zamiast wywyższać siebie i poniżać drugiego skupcie się na tworzeniu lepszych treści, skupcie się na temacie, a wszystkim na zdrowie to wyjdzie.
Proszę wskazać w moich zwarciach z owym wielmożem takie moje wypowiedzi, które świadczą o „nieskupieniu na temacie” i „wywyższaniu siebie”. Bardzo proszę.


Śr lis 03, 2021 9:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Emigracja 2021
Kael,

Cytuj:
Obywatel kraju nie tylko nie zna, ale i nie chce znac Konstytucji


Błędna interpretacja. Chcę znać. Ale chcę znać też wiele innych rzeczy. Co więcej, chciałbym wiedzieć WSZYSTKO co dobre. Ale czas czy energia to zasób rzadki. Doba ma 24h. (z czego człowiek jeszcze śpi, itp.)
Życie może mieć np. 100 lat. To daje 36.500 dni. (albo dużo mniej) Każdego dnia skreślasz jeden. Odliczanie trwa. Po drodze mogą też umierać bliscy i inne wydarzenia się dziać. (jak np. wojna, która utrudnia naukę) Są jeszcze inne zajęcia i utrudnienia, które ludzie rzucają Ci pod nogi. Np. ludzie którzy się z Tobą kłócą niepotrzebnie, rzucają ad personam, zamiast odpowiadać na pytania merytorycznie, albo dają Ci odpowiedzi wymagające większej pracy, bo np. zamiast dać Ci konkretny cytat to mówią "to jest w Nowym Testamencie", itp.

A ja mam w zwyczaju aby się STARAĆ każdą rzecz, którą badam, badać BARDZO BARDZO dogłębnie i ściśle, głęboko analizując, aby nie gadać NiePrawd w formie zdań oznajmujących zamiast pytań. Starając się też robić syntezy z całą resztą wiedzy aby zachować niesprzeczność z resztą systemu poglądów. To powoduje nieraz, że ten proces staje się dużo bardziej czasochłonny i męczący niż w przypadku osób, które się "uczą na odwal" bez glebszych refleksji i gadają co im "ślina na język przyniesie", niekiedy pod wpływem emocji, nie przejmując się zanadto, czy to co "sprzedają" to Prawda czy nie. Przy tym mogąc tracić wiarygodność jako osoby starające się być Prawdomówne. Z takimi osobami nie ma co ufać i potem może być konieczność czasochłonnej i męczącej weryfikacji każdego zdania, które wypowiadają (każde może być NiePrawdą), co jeszcze dalej wydłuża czas i wysiłek.

Nie nudzę się w życiu, mam wielokrotny nadmiar rzeczy do roboty każdego jednego dnia. Dlatego jestem "zmuszony" priorytetyzować naukę. Poznanie SZCZEGÓŁOWE Konstytucji i innych ustaw nie było dla mnie priorytetem do tej pory choć to nie jest tak, że ich nie czytałem w ogóle. Chciałbym zwrócić uwagę, że nawet Prawnicy nie są zgodni co do interpretacji Prawa. Ale mam zwyczaj starać się dokładnie sprawdzać swoje argumenty pod względem sensowności zanim coś wyślę. Jeżeli Sobie poczytuję coś luźno dla Siebie to inna sprawa. Jak mam zamiar uczestniczyć w rozmowie to staram się wprowadzać "rygor ścisły". Więc to, że ktoś sobie coś luźno przeczyta i coś mu się wydaje, że rozumie, to dla mnie za słabe zrozumienie by warto się z innymi Nim dzielić. Co ponownie może powodować znacznie wydłużony czas i wysiłek badania danej kwestii, niż u kogoś kto "sobie luźno przeczyta i myśli, że już rozumie", a potem w trakcie rozmowy wychodzi, że wcale niekoniecznie rozumie, tylko tak mu się wydaje.

Więc podsumowując, to nie jest kwestia tego, że nie znam czegoś wcale, ani że nie chcę poznać. Tylko kwestia, że w przeciwieństwie do niektórych, staram się nie pisać NiePrawd z powodu np. lekceważącego stosunku do nauki i rozmówcy.

Cytuj:
chwali sie swoja ignorancja, krytykujac to, czego nie zna.


chwalić
mówić o kimś lub o czymś dobrze

Nie jestem zadowolony z mojego niedoboru wiedzy w wielu tematach. Więc jest to fałszywe oskarżenie. Nic nowego.

Poza tym dziedziny wiedzy nie są zlepione ze Sobą w monolit. To, że ktoś nie zna całkowania i różniczkowania nie jest dowodem na to, że nie zna się na dodawaniu i mnożeniu. Ktoś może perfekcyjnie się znać na dodawaniu i mnożeniu, a nie wiedzieć w ogóle co to jest całka i różniczka, a co dopiero procesy stochastyczne czy szeregi Fouriera, całka Stjeltiesa czy przestrzeń Tichonowa. A ten co zna te rzeczy, może robić pomyłki rachunkowe w dodawaniu częściej niż ten co zna.

Więc kolejny chybiony argument. Dyskutuj z treścią zdania (jak potrafisz) a nie ad personam.

Cytuj:
Korzystasz ze zdobyczy demokracji i nic o niej nie wiesz, tylko ci sie wydaje.


To Twoja opinia. Używanie słowa "Nic", "Wszystko", "Zawsze", "Nigdy", itp. jest znakiem alarmowym sugerującym, że możemy mieć do czynienia z osobą, która przemawia emocjonalnie.

Cytuj:
Moze zobaczysz roznice, kiedy ustroj sie zmieni. Przynajmniej w praktyce.


Chciałbym, żeby zmienił się na Monarchię Absolutną pod rządami Króla Jezusa Chrystusa. Preferuję to niż demokrację kłótni, awantur i podziałów.

Nawet myślałem kiedyś czy aby nie poświęcić swojego głosu w wyborach i dopisać krateczkę z napisem "Jezus Chrystus". Na prezydenta, wszystkich posłów, wszystkich senatorów, do samorządów, itd.

Demokracja jest ustrojem pełnym wad. Jak ktoś tego nie widzi, no to cóż.

Cytuj:
Juz teraz minister Ziobro krytykuje, ze "sedziowie zmieniaja decyzje innych sedziow".


Nie jestem w temacie.

Cytuj:
Sa. Dla ludzi, ktorzy skorzystali z szansy, jaka daje powszechny i bezplatny dostep do wyksztalcenia.


Nie mędrkuj. Uczę się tego co jest mi potrzebne priorytetowo. Kolejka jest bardzo długa. Na Ciebie też znalazłbym haki. Nie martw się.

A może Bóg nie życzył Sobie bym się zajmował tym tylko czym innym. Bierzesz to pod uwagę?

Cytuj:
Ale pisac i czytac sie nauczyles. Wiec i podstawa funkcjonowania kraju, ktory umozliwia ci wiele nieoczywistych dla miliardow ludzi wygod powinna byc dla ciebie do przyswojenia.


Napisałem. Pobieżnie mogłem czytać, przynajmniej częściowo. Ale na co mi to jest potrzebne znać w detalach na pamięć?

Czy korzystasz z komputera czy smartfona? A wiesz jak działa programistycznie i elektronicznie?

Cytuj:
Slowo Boze to nie mlot na czarownice.


Jesteś czarownicą? Kolejne fałszywe oskarżenia.

Cytuj:
Cytowanie jako argument fragmentow bo jedno zdanie ma zamknac usta wrogom to naduzycie.


Jeżeli wierzysz w Prawdziwość zdań Biblii to rozumiem, że powinieneś przyjąć je jako Prawda i zsynchronizować je z resztą Twoich poglądów. Jeżeli przyjęcie tej Prawdy spowoduje, że Twój argument się rozwali to chyba powinieneś przyznać się do błędu i zamknąć buzię?

Cytuj:
Zapewne wiesz, ze sa tam rowniez teksty malo moralne i budujace. Ale moze to dla ciebie zbyt trudne...


Nie wiem czy wiesz, ale Biblia ma nie tylko przesłania DOSŁOWNE, ale także PONADDOSŁOWNE, a nawet są tzw. AKOMODACJE. Może też inne rzeczy. Wiele rzeczy może być zakodowane przez Analogie i inne metody.

Jeżeli się zatrzymujesz na najprostszych interpretacjach to wiele wartościowych rzeczy może Ci umknąć.

Bert04,

Cytuj:

Ignorancja to nie jest coś, czym należy się chwalić. Tutaj konkretnie dostałeś pytanie, konkretnie dostałeś odpowiedź, ale ty zawsze miałeś odpowiedź w głębokim poważaniu.


Na to już odpisałem Kael.

Nie miałem i nie mam w głębokim poważaniu. Twoja odpowiedź jest dla mnie za mało konkretna, wymaga zbyt dużych nakładów pracy i czasu (przy nie lekceważącym podejściu do Prawdy) na tą chwilę, a mam inne priorytety. Staram się optymalizować. Wręcz na odwrót, to że nie odpowiadam "na odwal" jest wyrazem szacunku do Ciebie i innych użytkowników by nie mówić słabo przemyślanych rzeczy, potencjalnie dystrybuując między ludźmi NiePrawdy i marnując czas i energię ludzi na czytanje słabo przemyślanych rzeczy. Niektórzy wolą pisać cokolwiek niż nic. Ja mam inne podejście. Wolę nie odpisać nic niż odpisać cokolwiek i zaśmiecać forum i wprowadzać zamęt.

Poczytaj sobie:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawa_Gossena

Cytuj:
Cytując klasyka: "Może się potem wczytam w detale (...). Na razie mi się nie chce tego czytać."


Wolna Wola.


Pt lis 19, 2021 16:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
@Taryel:
Cytuj:
Pytanie (otwarte) – czy moderacja powinna na takie posty pozwalać. „Inwestowanie” w kryptowaluty jest z samej swojej natury spekulacyjne. Aby ktoś mógł zarobić na kryptowalutach, ktoś inny musi stracić (jest to różnica w stosunku do akcji, gdzie zarobić mogą wszyscy, jeśli firma wytworzy wartość). Jeśli zatem ktoś publicznie zachęca do jakichś działań w sferze kryptowalutowej, to oczywistym jest konkluzja, że próbuje on zachęcić innych do działań dla nich szkodliwych. To jest oczywiście „pod rozwagę”. Jak ktoś się na haczyk katona naciągnie, to jest to jego problem.


Temat został wyodrębniony przez moderatora gdyż w jakimś wątku została poruszona kwestia inwestowania.
Pojawił się problem jak ocalić swój kapitał w obliczu zerowych stóp procentowych i przy mającej nadejść wysokiej inflacji.

Nie bardzo rozumiem dlaczego miałby być zakaz dyskusji o inwestowaniu. Nigdzie nie twierdziłem że jest to inwestycja pozbawiona ryzyka.
Ryzykowne jest inwestowanie w akcje, złoto czy inne surowce a także ryzykowne jest inwestowanie w waluty, a także ryzykowne jest branie kredytu w walucie obcej i wielu ludzi straciło niemalże wszystko gdyż banki zachęcały a jeszcze poprzednia władza nie reagowała.
Ryzykowne jest też trzymanie oszczędności na koncie w banku ponieważ masz to jak w banku że stracisz ok 10 % rocznie na inflacji.
A przez kilka lat to przez taką inwestycję w banku kapitał może się nawet przepołowić.
Więc zachęcanie do trzymania pieniędzy na lokatach bankowych to też działania szkodliwe.
A skoro mówisz o publicznym zachęcaniu w inwestycje kryptowalutowe jako działania szkodliwe to dlaczego wolno to robić instytucjom finansowym?
Rekomendacji nie brakuje.


Pt gru 03, 2021 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
katon napisał(a):
Ryzykowne jest inwestowanie w akcje, złoto czy inne surowce a także ryzykowne jest inwestowanie w waluty, a także ryzykowne jest branie kredytu w walucie obcej i wielu ludzi straciło niemalże wszystko gdyż banki zachęcały a jeszcze poprzednia władza nie reagowała.
Ryzykowne jest też trzymanie oszczędności na koncie w banku ponieważ masz to jak w banku że stracisz ok 10 % rocznie na inflacji.


Ech... było. Jest różnica między "Stracić 10% na inflacji" (małe ryzyko), stracić "niemalże wszystko", niech będzie nawet że 100% (to, wbrew pozorom, ryzyko średnie) a stratą kwoty większej od sumy włożonej. I nie mów że nie wiesz, że na opcjach ryzyko jest większe niż 100%. To znaczy, w pozycjach krótkich, które proponowałeś poniżej:

viewtopic.php?p=1080056#p1080056

Nie wiem, co na to moderacja, ale jako osoba bawiąca się w takie rzeczy nie powinieneś ot tak rzucać tego typu poradami bez prznajmniej wspomnienia o tym aspekcie. To nie forum giełdowe, tutaj mogą się kręcić różni ludzie, także tacy, którzy łapią się na lep reklam w stylu "Wojtek zaczął inwestować na Forexie, dziś już nie musi pracować".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt gru 03, 2021 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 28, 2019 10:17
Posty: 1834
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
A dlaczego bert04 podszedł do tematu tak selekcyjnie?
Rozumiem że chcesz mnie o coś oskarżyć. A ja proponowałbym prześledzić ten wątek od samego początku.

Tak jak wcześniej mówiłem wątek został wyodrębniony przez moderatora gdyż gdzieś przypadkowo nawiązała się rozmowa o inwestowaniu.
I nie ja wszedłem w dyskusje o inwestowaniu w Bitcoina i inny krypto.

Oto pierwszy post z tego tematu:

Nolda:

"Prosiłbym o podpowiedź czy kupić Bitcoin, Ripple XRP, Ethereum czy jakąś inną, no i ile, bym nie został posądzony o „zbytnią” zapobiegliwość".

No więc odpowiedziałem:

"Bitcoin jest bezpieczniejszy ponieważ jak coś się wydarzy niekorzystnego dla rynku to mniej spada. Natomiast ma on mniejszy potencjał wzrostu od Ethereum czy innych altów.
Generalnie to na początku hossy powinno się inwestować głównie w bitcoina a potem część się go zamienia na Ethereum czy inne alty. Obecnie nadal jeszcze wchodzą w Bitcoina instytucje i jest on po korekcie ok 30% co było normą w poprzednich hossach a nawet korekta mogła liczyć na ok 40 %. Możliwe są niższe poziomy ok 26- 27 tys - poziomy fibo.
Najlepiej ulokować część środków w bitcoina i część w Ethereum. Można też ok 10 % zainwestować w Ripple bo na wypadek wygranej sprawy procesowej to ten kurs mocno wystrzeli a jak będzie przegrana to kapitał może zostać przepołowiony.
Inwestycja w bitcoina jest jeszcze szansą na ok 100% zysku jeśli nie wpłyną jakieś negatywne informacje typu regulacje rynku czy załamanie na rynkach akcji. Powyżej 70 tys za bitcoina czy ok 2700 za etheereum to już bym się bał dłużej to trzymać choć mogą być dużo wyższe ceny.
Powinno się to skończyć w pewnym momencie krachem. Najprawdopodoniej jesienią tego roku czy na wiosnę przyszłego".

To był 24 styczeń tego roku.
I uczciwie napisałem o szansach na najbliższą przyszłość skoro takie padło pytanie.
I prawie dokąłdnie wszystko się sprawdziło. Bitcoin wzrósł od tego momentu do prognozowanego poziomu czyli o ok 100% ethereum o ok 300% i ok razy 4 ripple.
Dodatkowo ostrzegłem przed krachem na rynku. Bitcoin stracił ok 50% po ok 100% wzroście z poziomów o których mówiłem.

Padło pytanie więc uczciwie odpowiedziałem.

Ponadto wcześniej pisałem:

Zwykły zjadacz chleba prędzej straci jak zarobi gdy tylko sam zacznie inwestować. Do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza, dlatego też najlepszą opcją są różnego rodzaju fundusze które zatrudniają analityków którzy się na tym znają.

A także:

"Tak słyszałem o tym badaniu, ale też jakoś trudno mi spotkać osoby które regularnie na tym zarabiają. Rządzą emocje
i jak nagle masz połowę kapitału mniej bo jakiś covid czy coś tam innego się wydarzy to nie każdy to wytrzymuje
".

"Najważniejsze jest psychologia, następnie zarządzanie pozycją a dopiero potem metoda, tymczasem dla zdecydowanej większości metoda jest najważniejsza".

"Na kontraktach CFD trzeba być bardzo precyzyjnym".

Czy w innym poście:

"Zarządzanie kapitałem to podstawa a zasady aż takie trudne nie są. Max dopuszczalnej straty 2-3%.
Dalej to stosunek ewentualnej straty do do zysku i dobrze aby to było co najmniej 2R czyli ryzykuje jednego dolara aby co najmniej zarobić dwa.
A psychologia w tradingu to jednak wyjątkowo trudna rzecz ponieważ jest pełno pułapek i jest to coś co trzeba wyćwiczyć.
Potem dopiero jest metoda ale taka niezbyt skomplikowana a jak wiadomo często traderzy stosują metody które się już dawno nie sprawdzają czy też stosują za dużo rzeczy na raz i tez dopasowywują na siłę swoje wizje do kresek".

"Prawie 80% traci na CFD ponieważ rządzą tu emocje - strach i chciwość i nadzieja a do tego często nie przestrzega się podstawowych zasad i wchodzi się ze zbyt dużym levarem i nie akceptuje się małym strat a dopuszcza się do strat dużych w nadziei że się rynek odwróci".

Także wcześniej wywiązała się dyskusja z Taryelem o inflacji, więc odkurzyłem ten wątek.
W dyskusji przewijały się opinie że analiza techniczna nie działa no to więc wielokrotnie udowodniłem na przykładach że jednak tak nie jest. Ale też jest to ryzyko bez odpowiedniej wiedzy psychologicznej czy z wiedzy o zarządzaniu kapitałem
tak jak wcześniej stwierdziłem zwykły zjadacz chleba prędzej straci niż zarobi i do tego potrzebna jest odpowiednia wiedza.

Poza tym bert04 piszesz tu o opcjach a to zupełnie inny instrument niż CFD.
Ja tu wyraznie pisałem o maksymalnej stracie na transakcji w wys 2%- 3%.
Także jak ktoś ma dłuższy horyzont czasowy na kryptowalutach niż kilka tygodni to nie powinien robić tego na CFD a to ze względu na wysokie punkty swap.
Poza tym potrzebne jest też doświadczenie i umiejątność oceny czy rynek jest mocny czy słaby a to dokonuje się na bierząco.
I tak wczoraj zdecydowałem się zamknąć wszystkie pozycje na kryptowalutach gdyż w newralgicznym punkcie bitcoin nie ma siły i teraz lepiej moim zdaniem jest być poza rynkiem.

Tak więc Twoje zarzuty bert04 są bezpodstawne.

Natomiast zgodnie z prawem wiele brokerów prowadzi szkolenia gdzie mówi się co prawda o stop loss natomiast tak to się przedstawia jakoby to samo miało wystarczać do ochrony kapitału przed znaczną utratą kapitału.
Nie podaje się tego na co tu zwróciłem uwagę, czyli na odpowiednim zarządzaniu kapitałem czy na wiedzę psychologiczną.


Pt gru 03, 2021 16:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Ostatnie posty zostały przeniesione do tematu o inwestowaniu: viewtopic.php?p=1083579#p1083579 . Ten temat służy do wymiany uwag między użytkownikami, dlatego proszę o trzymanie się tematu wątku.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N gru 05, 2021 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
katon napisał(a):
A dlaczego bert04 podszedł do tematu tak selekcyjnie?
Rozumiem że chcesz mnie o coś oskarżyć.


Co najwyżej o niefrasobliwość. Nie uważam, że działasz w złej wierze, absolutnie, ale jakaś część rad wykracza poza ramy amatorskie, które to forum co najwyżej prezentuje.

katon napisał(a):
Poza tym bert04 piszesz tu o opcjach a to zupełnie inny instrument niż CFD.


Trochę dawno temu jest, że trochę inwestowałem, a dodatkowo może istnieją różnice między terminologią polską a niemiecką, niemniej chodzi mi konkretnie o ten wpis:

"I może warto obstawić krótkie pozycje na SP 500?"

... z postu linkowanego wyżej. Jeżeli mnie skleroza nie myli, to właśnie pozycje krótkie to te właśnie, gdzie ryzyko jest większe od wkładu. Tej informacji nigdzie nie widziałem i nadal nie widzę. Przyznaję też, że to był tylko jeden wpis wśród wielu innych, więc nie jest tak, że zachwalałeś ten sposób inwestowania, niemniej było to dla mnie (nawet jeżeli punktowe) przekroczenie pewnej granicy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 06, 2021 10:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
bert04 napisał(a):
... z postu linkowanego wyżej. Jeżeli mnie skleroza nie myli, to właśnie pozycje krótkie to te właśnie, gdzie ryzyko jest większe od wkładu.
No i pozycje krótkie są inherentnie spekulacyjne i zawsze są dorobieniem się kosztem kogoś innego (tego, kto pożycza te pozycje).


Pn gru 06, 2021 11:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
taryjel napisał(a):
bert04 napisał(a):
... z postu linkowanego wyżej. Jeżeli mnie skleroza nie myli, to właśnie pozycje krótkie to te właśnie, gdzie ryzyko jest większe od wkładu.
No i pozycje krótkie są inherentnie spekulacyjne i zawsze są dorobieniem się kosztem kogoś innego (tego, kto pożycza te pozycje).


Tyle że ten, kto pożycza to w przypadku opcji nie są jakieś osoby prywatne ani nawet właściciele akcji, ale instytucje finansowe. Które w tym przypadku robią za profesjonalnych buchmacherów oferujących zakłady na wzrosty lub spadki kursów. Może być tak, że katon albo taryel albo bert będą chcieli kupić opcje rodzaju X, ale nikt nie będzie ich oferował gdyż banki też nie będą ryzykować. A jak oferują, to już skalkulowały ryzyko i wierzą, że to klienci opcji przepłacą, nie oni. Jedyny kontrprzykład jaki mi wpada na myśl to niedwna "akcja z akcjami" GameStore, gdzie fondy hedżowe spekulowały na spadek akcji a masa redditorów postanowiła założyć się naprzeciw. Owszem, fondy straciły kasę, ale i tutaj moje współczucie jest mocno ograniczone. Może nie powinno, ale tak jest. Dlatego akurat moralny aspekt IMHO nie jest może najważniejszy.

Gorzej jest z funkcją lewarowania opcji, która wprowadza inwestującego w stan permanentnego długu przy każdej transakcji. Przy wspomnianym przez kolegę <1> lewarze 30 inwestycja 1000 jest w istocie pożyczką 29.000 na poczet przyszłych zysków. Albo strat. Nawet jeżeli to ponoć największy lewar, zasada przy mniejszych lewarach jest taka sama, inwestujemy na kredyt, pieniędzmi, których nie posiadamy. Osoba, która w realu nawet chleba nie kupiłaby "na zeszyt", potrafi przez nieostrośność (+chciwość?) "zainwestować" połowę rocznych zarobków w jakiś towar, który istnieje tylko w blockchainach lub określa wartość jakiegoś masła orzechowego czy mleka sojowego czy innego surowca.

Oczywiście profesjonalista może takie konto stuningować w celu ograniczenia ewentualnych strat. Jednakże z tego co pamiętam ten mechanizm ma pewien "poślizg" i w razie wątpliwości to klient musi wyrównywać nadwyżki, nie bank. A nawet jeśli nie, to jest to metoda dla inwestora z dużym zasobem wiedzy co do funkcjonowania tych mechanizmów. Stanowczo ponad poziom tego forum.

<1> viewtopic.php?p=1083591#p1083591

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 06, 2021 12:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
bert04 napisał(a):
Owszem, fondy straciły kasę, ale i tutaj moje współczucie jest mocno ograniczone. Może nie powinno, ale tak jest.
Dlaczego nie powinno? Żadnego współczucia dla kanalii próbujących zniszczyć firmę dla własnych korzyści. Ten przykład pokazuje, jak swobodny dostęp do informacji likwiduje spekulację.


Pn gru 06, 2021 12:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
@bert04 i @taryjel
Na dyskusje tematyczne jest miejsce poza działem Moderacja i wątkiem wzajemnych uwag. Tu wpisujemy tylko i wyłacznie wzajemne uwagi wobec siebie i nie dyskutujemy oi giełdach, spekulacjach i złocie :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 06, 2021 22:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 447, 448, 449, 450, 451, 452, 453 ... 492  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL