Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wszechmoc Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 04, 2003 15:49
Posty: 236
Post Uzupełnienie.
Dzięki łasce Boga świętość Maryi była tak wielka, że szatan w żaden sposób nie miał do Niej dostępu. Trudno mówić o podleganiu pokusom kogoś: 1 - kto nie posiada skłonności do grzechu (posiada wewnętrzną harmonię), 2 - do kogo szatan w żaden sposób nie ma dostępu. Nie oznacza to jednak, że Maryja nie mogła podczas swego ziemskiego życia zasługiwać.
A "więcej" niż Syn Boży mogła otrzymać w tym znaczeniu, że Chrystus nie otrzymał od Boga łask, ale je posiadał od zawsze.


Pt gru 05, 2003 20:58
Zobacz profil
Post 
Przestroga. "Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo a człowiek mu się tym samym odwdzięczył". Tylko czy taka wdzięczność jest Mu potrzebna.


Pt gru 05, 2003 22:40

Dołączył(a): Pt sty 02, 2004 16:42
Posty: 1
Post Re: Wszechmoc Boga
Witam,
Szukając informacji na temat paradoksu kaminia trafiłem na Wasze forum.
Temat interesuje mnie jako problem loiczny. I uważam, że ma on logiczne rozwiązanie. Podałem je na stronie:
http://www.filozofia.pl/dysputy/odp.php3?nzw=54446
Wdzięczny będę za uwagi (tutaj, albo na forum filozoficznym)


Pt sty 02, 2004 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 04, 2003 15:49
Posty: 236
Post Czy Maryja mogła zgrzeszyć?
Może jeszcze coś odnośnie świętości Maryi... Z tego co mi wiadomo w nauczaniu Kościoła nie ma wyraźnego stwierdzenia, że była ona kuszona przez szatana, więc chyba jednak jakieś jednoznaczne stwierdzenia w tej kwestii mogą okazać się błednymi...

Jurek Wawro - zajrzałem na poleconą stronę, no i wnioski tam przedstawione są zbliżone do zawartych tutaj: wewnętrzna sprzeczność zagadki.
Ten problem z golibrodą nie jest mi bliżej znany, choć mogę się domyślać o co chodzi...
Ale jest jeszcze inny ciekawy, uważam, problem: Kiedy sprzątać dywan?
Ze względu na nieco inny charakter został on zamieszczony w temacie "Pofilozofujmy" niniejszego działu. Polecam zajrzeć.


Wt sty 06, 2004 18:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
Hm, stary temat ale co tam... :D

Też uważam, że problem Boga i kamienia to nie zagadka ale paradoks :)
Bóg jest wszechmogący więc jest w stanie stworzyć kamień, którego nie podniesie, a jednocześnie podniesie i ten kamień ponieważ jest Wszechmogący :)

No ja wiem, że to nielogiczne, ale czy w odniesieniu do Boga, który jest dla nas Kimś niepojętym i jest "nie z tego świata", musimy stosować miary i logikę tego świata? Skoro Bóg jest Wszechmogący (to przecież bezdyskusyjne) to niemożliwe jest dla niego możliwe, czyż nie?

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Śr cze 30, 2004 15:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post logika jest tylko jedna
Spoonman napisał(a):
No ja wiem, że to nielogiczne, ale czy w odniesieniu do Boga, który jest dla nas Kimś niepojętym i jest "nie z tego świata", musimy stosować miary i logikę tego świata? Skoro Bóg jest Wszechmogący (to przecież bezdyskusyjne) to niemożliwe jest dla niego możliwe, czyż nie?
Gdyby faktycznie tak było, że Bóg dał nam logikę i rozum, a jednocześnie nie stosuje się do zasad logiki i rozumu, to Bóg byłby wówczas oszustem. Jeżeli już mamy rozum, a człowiek właśnie przede wszystkim przez rozum podobny jest do Boga, to Bóg również stosuje zasady rozumu. Dlatego musimy też stosować do niego logikę tego świata (logika zresztą jest tylko jedna).

Pozdrawiam!

_________________
Wino i muzyka rozweselają serce,
ale wyżej od tych obu rzeczy stoi umiłowanie mądrości.


Śr cze 30, 2004 22:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
OK, jeśli jesteś w 100% pewnien, że Niebo i Ziemia rządzą się tymi samymi prawami to mój post można uznać za niebyły :)

<niemniej nadal uważam zadany problem za paradoks :) >

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Cz lip 01, 2004 6:10
Zobacz profil
Post 
Ja cały czas nie rozumiem, po co dyskutujemy o teoretycznym kamieniu, zamiast o faktach. Pytanie: czy Bóg jest w stanie stworzyć istoty, który nie może przestać kochać? Odpowiedź: może, uczynił to.


So lip 03, 2004 19:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Ja mysle, ze to nie jest paradoks boskiej wszechmocy tylko bledy w ludzkim rozumowaniu tej wszechmocy. Wszechmoc do zdolnosc do rozwiazania kazdego problemu. Wiec, jesli wszechmocny Bog stoi przed zadaniem stworzenia takiego kamienia, ktorego nie moze podniesc, to taki kamien stworzy. I gdy nastepnie stanie przed zadaniem, by ten kamien podniesc, to doda sobie sil, aby go dzwignac. :)

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Pn lip 05, 2004 2:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
Żem chciał odświeżyc temat moimi ostatnimi przemyśleniami...

Nasz los jak sądzę nie jest zdeterminowany... niby mamy wszyscy jeden wspólny cel: ZBAWIENIE, ale dróżek do niego nieskończenie wiele a i tak na koniec może się okazać że trafiamy do piekła...

Nasze życie to pasmo wyborów...każda sytuacja, w jakiej stawia nas Bóg ma 2 rozwiązania: dobre i złe. Jakie wybierzemy-nasza wolna wola...Bóg dobija się do naszych serc, kieruje nami, naprowadza nas, podpowiada, pomaga wybrac dobro...jesli tego chcemy...a jeśli nie - no to spadamy lotem koszącym na sam dół...

WOLNA WOLA - słowo klucz

Czy w takim razie Bóg wie od samego początku do samego końca jaki jest los każdego jednego człowieka? Jest Wszechwiedzący i Wszechmocny. Jest w każdej sekundzie istnienia wszechświata, nic nie dzieje się bez Niego.

Nie podważam absolutnie Wszechmocy Boga, jego Wszechwiedzy i Wszechobecności...wyobraźnia mi się kończy jednak jak zastanawiam sie nad ww. tematam...czy w oczach Boga wszystko jest zdeterminowane od początku do końca? Czy dla Boga nie ma niespodzianek? Czy los każdego człowieka w oczach Boga jest z góry przesądzony?

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Wt sie 24, 2004 7:41
Zobacz profil
Post 
Odpowiedź jest prosta:
Bóg nie działa wbrew sobie.


N maja 15, 2005 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 01, 2005 22:00
Posty: 435
Post 
Kris_yul napisał(a):
Odpowiedź jest prosta:
Bóg nie działa wbrew sobie.


Chociaż może ;)

_________________
"Nie ma nic gorszego jak życie, którego nikt nie obserwuje."
Irving Yalom


N maja 15, 2005 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post 
Bóg nie może stworzyć boga


Śr mar 22, 2006 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post 
Odpowiedz dla Dynks’a przeniesiony z zamkniętego tematu „Czy Bóg jest wszechmogący”

Twoje pytanie – dylemat, jest usiłowaniem zrozumienia Absolutu z pozycji mrówki :-D

Wbrew pozorom (potocznemu rozumowaniu) wszechmoc Boga nie polega na działaniu – tworzeniu czegokolwiek ale wręcz przeciwnie – to brak jakiegokolwiek działania. Jeśli Bóg miał by cokolwiek tworzyć „robić” aby cokolwiek udowodnić byłoby to oznaką Jego bezsilności i słabości
Bóg nie tworzy niczego „zewnętrznego” ponieważ wszystko co istnie zawsze było w Nim samym (zawierało się w nim) dlatego nie ma potrzeby tworzenia czegokolwiek, po co tworzyć coś co zawsze było – istniało? Przecież to absurd. Wieczność polega między innymi na tym że to co istnieje istniało zawsze a to czego nie ma istnieć nigdy nie będzie.
Bóg jeśli coś „tworzy” robi to z samego siebie (albo inaczej rodzi to coś) - to coś wyłania się z niego samego, a więc to coś musi istnieć w nim zawsze, oczywiście w sensie potencjalnym. Jeśli Bóg zmuszony byłby coś zrobić tym samym musiałby stwierdzić, że nie jest pełnią samą w sobie – czegoś mu brakuje, nie jest samowystarczalny - nie jest absolutem, a tym samym nie jest wszechmocny.

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


Wt mar 28, 2006 22:30
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 6:38
Posty: 668
Post 
taki kamień to i człowiek potrafi stworzyć, po co mieszać do tego Boga ;)


Wt lip 24, 2007 6:46
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL