Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wszechmoc Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn mar 10, 2008 9:03
Posty: 1
Post wszechmoc Boga
Witam właśnie trafiłem na to forum i chociaż widzę że temat jest już stary postaram się dać jeszcze swoją odpowiedź na ten temat.

Nie przeczytałem wszystkich postów toteż nie wiem czy przypadkiem nie ma już tu takiej odpowiedźi. W niektórych odwołujecie się do praw logiki, ktoś napisał że być może te prawa które są dla nas oczywiste są w rzeczywistości inne - bynajmniej tak zrozumiałem. Ale nie pozbywając się praw logiki które znamy chcę odpowiedzieć na pytanie: Czy Bóg może stworzyć taki kamień którego nie może podnieść?

Odp. Bóg nie może stworzyć kamienia którego nie może podnieść. Co więcej nie kwestionuje to jego wszechmocy. A dlaczego Bóg nie może stworzyć takiego kamienia?

Odpowiadam: jeżeli dokonamy następującego rozróżnienia: a) duch b) materia. To byt duchowy jest zawsze wyższy od bytu materialnego. Kamień jako materia z definicji nie może być dla Boga przedmiotem nie do podniesienia.


Śr mar 12, 2008 10:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post 
Hehe. przyznam się, że czekałem na boski paradoks.

Ale mogliście zapytać inaczej.
Czy Bóg może stworzyć żółty kamień, który jest czerwony.
Czy może stworzyć kwadrat, który jest okrągły.
Albo czy może stworzyć diament, który jest zwyczajnym kamieniem.
Albo żeby liczba 2 była większa od 3.

Powiem tak, na paradoksach się znam i podam wam taki przykład.
Paradoks żółwia i Achillesa.
Żółw i Achilles mają się ścigać. Żółw ma fory i startuje 100 na przodzie.
Achilles biegnie 10 razy szybciej niż żółw.

A więc tak - start.

Achilles przebiegł 100 m, ale żółw przebiegł 10m więc żółw prowadzi.
Kiedy Achilles przebiegł te 10 metrów żółw przebiegł 1 metr.
Kiedy Achilles przebiegł ten metr żółw przebiegł 10 cm.
Jak Achilles przebiegł 10 cm to żółw przebył 1 cm.
Jak Achilles przebył 1 cm to żółw przebył 1mm.

Wniosek - gdy Achilles dobiega gdzie żółw był przed chwilą to żółw jest już dalej tak więc Achilles nigdy nie wyprzedzi żółwia.

Gdzie jest błąd?

Otóż błąd jest we wnioskach.

Tak samo jak w waszym przykładzie wysnuliście złe wnioski.

A ja np mogę odpowiedzieć w ten sposób.
Tak Bóg potrafi stworzyć kamień, którego nie podniesie.
Tyle, że będzie potrafił go podnieść.

I co, jak się chcecie bawić paradoksami to zagłębcie się troszkę w paradoksy

Jak to ujął Harry Frankfurt, "Jeśli byt wszechmogący może dokonać tego, co jest logicznie niemożliwe, to może nie tylko stworzyć sytuacje, z którymi sobie nie może poradzić, ale, co więcej, ponieważ nie jest związany ograniczeniami logiczności, to może poradzić sobie z sytuacjami, z którymi nie może sobie poradzić".

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Cz mar 13, 2008 17:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 25, 2008 17:53
Posty: 1
Post Bóg wszechmogacy, mogacy wszystko...
Bog moze stworzyc kamien ktorego sam by nie byl w stanie podniesc, jest wszechmogacy.... uniesc lub cokolwiek, bedac jednoczesnie stworca wszystkiego, nawet sytuacji ktora spowodowala stworzenie tego przewrotnego pytania, stwierdzenia,jakkolwiek zwał,
moze jednoczesnie zmienic zdanie i odmienic regole....
"Jezus mu rzekl:Napisane jest rowniez; Nie bedziesz kusil Pan, Boga swego."
Bog stwarza regoly, ale moze je zmieniac, a ograniczac go moga tylko ludzie w swoich sercach...
jak dla mnie wszystko jasne...


N maja 25, 2008 20:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 02, 2008 19:43
Posty: 195
Post 
dla mnie też.


Śr maja 28, 2008 18:52
Zobacz profil
Post 
Pozwólcie że się wtrące:Otóż nie potrzeba tyle "filozofowania" by odpowiedzieć na jedną prostą podchwytliwą zagadkę.Wystarczy ująć to w mniej więcej następujący sposób:Bóg jest wszechmocny co nie ulega wątpliwości i może stworzyć kamień,który zawsze będzie w stanie udżwignąć a nie ma takiego którego by nie udżwignął bowiem nie ma dla Boga rzeczy niemożliwych a tym bardziej nie ma takiej miary która mogłaby by Boga objąć czy też której Bóg nie mógłby objąć,podnieść itp.Więc reasumując:Bóg jest wszechpotęgą i nie ma takiego kamienia którego by nie podniósł i nie ma takiej rzeczy której by nie stworzył.Więc:Bóg stworzył by z założenia kamień którego nie da się udzwignąć a pomimo tego i tak by go udzwignął.Jest to czysty paradoks i nielogika. Jednak Bóg to nie logika(doczesna,materialna) ,to nie miary,obszary,jednostki czasu czy miejsca,odległości,szerokości,długości,ciężkośći,itp.itdale to niepojęty,nieogarnięty,wszechobecny duch.Nie da się go objąć,zmierzyć ani On nie będzie mierzył ponieważ On obejmuje wszystko ani nie będzie obejmował ponieważ obejmuje wszystko i wszystkich.Jest we wszystkim i we wszystkich ale nie jest wszystkim i wszystkimi.My tak naprawde wiemy o Bogu mało,bardzo mało,niewiele,prawie nic.To co wiemy to tylko podstawy dopiero po śmierci w wiecznym Królestwie w pełni go doświadczymy co jest niewyobrażalnie piękne.Apropo tematu Bóg jest niezmienny i będzie sobie zaprzeczał ani nie będzie tworzył czegoś co jest nierealne i nie będzie obchodził praw logiki ponieważ po to mamy wiarę aby wierzyć w Jego wszechmoc a jeśli dałby taki znak niepotrzebna by nam była wiara,bo byśmy na własne oczy tą potęgę zobaczyli -to jest jednak nieuniknione dojdzie do tego na końcu świata.Wtedy prawdziwie zobaczymy i prawdziwie uwierzymy.


N gru 21, 2008 15:34

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 8:36
Posty: 366
Post 
Cytuj:
Apropo tematu Bóg jest niezmienny i będzie sobie zaprzeczał ani nie będzie tworzył czegoś co jest nierealne i nie będzie obchodził praw logiki ponieważ po to mamy wiarę aby wierzyć w Jego wszechmoc a jeśli dałby taki znak niepotrzebna by nam była wiara,bo byśmy na własne oczy tą potęgę zobaczyli -to jest jednak nieuniknione dojdzie do tego na końcu świata.Wtedy prawdziwie zobaczymy i prawdziwie uwierzymy.


To dobrze, czyli moge sobie nie wierzyć, bo i tak kiedyś uwierzę i prawdziwie zobaczę? Bóg chce, żebym nie wierzył, bo chce mi zrobić niespodziankę. Jeżeli bym uwierzył i był pewien, że koniec świata nastąpi zasmuciłbym boga, bo gdyby wyskoczył i powiedział "koniec świata", a ja na to "wiem, już mi powiedzieli ci na dole" to by sie tylko zasmucił, bo w swojej wszechwiedzy wiedział, że będzie zasmucony faktem, że ja wiem o jego niespodziance. Jestem Bogiem


Pn wrz 14, 2009 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 06, 2009 18:56
Posty: 14
Post 
Jako, że mój temat o tym tytule zamknięto odsyłając tutaj, tu też umieszczam swój początkowy post z tamtego tematu. Mówi się, że Bóg jest wszechmocny i wszechwiedzący ale co to znaczy? Czy Bóg zna całą przeszłość i przyszłość, a więc wszystko co się we Wszechświecie nie tylko wydarzyło ale i wydarzy, od początku aż do samego dnia sądu? Czy zna każdy przeszły i przyszły uczynek każdego człowieka? Jako, że wcześniej kładziony był nacisk na wszechmoc Boga, ja podkreślę, że chodzi mi o wszechwiedzę, zwłaszcza o znajomość tego co będzie. Dodatkowo takie nieco humorystyczne pytanie: interesuję się historią i jej tajemnicami. Czy gdy umrę i trafię do raju i zechcę poznać całą historię świata, wiedza ta zostanie mi udostępniona? :D

_________________
"człowiek stał się Człowiekiem przez akt nieposłuszeństwa i poznania. A więc wzorem dla niego powinien być Szatan - odwieczny buntownik, pierwszy wolnomyśliciel i pierwszy bojownik o emancypację światów"
M. Bakunin


Pn wrz 14, 2009 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 0:02
Posty: 6
Post Re: Wszechmoc Boga
Silmeor napisał(a):
Czy Bóg zna całą przeszłość i przyszłość, a więc wszystko co się we Wszechświecie nie tylko wydarzyło ale i wydarzy, od początku aż do samego dnia sądu? Czy zna każdy przeszły i przyszły uczynek każdego człowieka?


Przeszły napewno, skoro już zaistniał. Co do przyszłości-skąd pewność że wydarzenia (poza jakimiś tam głównymi) przebiegają w sposób liniowy?Tzn. chodzi mi o to,że mogą istnieć miliardy (albo i wiele,wiele więcej) możliwych przyszłości, w odniesieniu do każdego człowieka i wszystkich razem, a przebieg wydarzeń zależy od wyborów jakich dokonuje człowiek. A podsumowując Twoje pytanie - pytasz człowieka o to, co wie Bóg - skąd jakikolwiek człowiek ma to wiedzieć? Nawet gdybyś spytał kogoś o to co wie jakiś tam człowiek, którego spytana osoba nie zna, nie byłaby w stanie odpowiedzieć, więc to pytanie skierowane raczej jest nie tam gdzie powinno:)

EDIT:

Co do pytania o kamień.

Pomijam fakt, że jest ono moim zdaniem idiotyczne.Nie wiem czy padła taka odpowiedź, ale brzmi ona wg mnie następująco: tak,jest w stanie stworzyć taki kamień, ale fakt że nie będzie w stanie go podnieść, wynika z ograniczenia wszechmocy Z WŁASNEJ WOLI. Tak więc, jedyna rzecz jaką to pytanie udowadnia, to fakt, że jest On w stanie ograniczyć swoją wszechmoc z WŁASNEJ WOLI, stwarzając taki kamień. Nie udowadnia ono, że nie jest On wszechmocny.


Śr gru 09, 2009 0:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 17, 2008 0:02
Posty: 6
Post Re: Wszechmoc Boga
A na marginesie, uważam że logika jest typowo ziemskim sposobem rozumowania, dobrym do rozpatrywania ziemskich spraw. Jeśli o świat duchowy chodzi, nie zdaje ona egzaminu.Jest tak dlatego, że wielu rzeczy zachodzących na poziomie duchowym albo nie da się opisać słowami,albo opisywanie ich nie ma sensu, ponieważ słowa nie oddadzą dobrze ich istoty.Można ich jedynie doświadczyć.
Jak mówi Pismo Święte (nie pamiętam niestety w których miejscach dokładnie):

"To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi"

"Mądrość tego świata jest głupstwem u Boga"


Śr gru 09, 2009 0:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 19:43
Posty: 231
Post Re: Wszechmoc Boga
Gdybyście widzieli jak Bóg stwarza i podnosi kamień, którego nie może podnieść, byście umarli, wasz mózg by nie wiedział co się stało, bo BÓG może wszystko. Tylko my jesteśmy za tępi , żeby to pojąć :D

_________________
-Odliczanie do wieczności: http://opoka.tv/video/filmy/odliczaniedowiecznosci,mf,vid,fil,p_238.html
-www.prawdapisma.blogspot.com
"Przestań płakać: Oto zwyciężył Lew z pokolenia Judy, Odrośl Dawida, tak że otworzy księgę i siedem jej pieczęci"


N sty 03, 2010 12:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 03, 2010 18:55
Posty: 22
Post Re: Wszechmoc Boga
Czy Bóg może stworzyć taki kamień którego nie może podnieść?
a po co.


Cz cze 03, 2010 20:02
Zobacz profil
Post Re: Wszechmoc Boga
Nie może. Bo wtedy się by okazało że jest sprzeczny wewnętrznie, a to była by dopiero niedoskonałość!


N cze 20, 2010 21:16

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Wszechmoc Boga
Z tym kamieniem wielokrotnie słyszałem i zawsze mnie to bawi.
I faktycznie ma tu zastosowanie proste pytanie/odpowiedź (dla niektórych za proste i oczekujących sporego wywodu) : po co.
Ma sobie udowadniać cokolwiek,komuś? W jakim celu ?
Na tej samej "logice" można zadać inne pytanie : czy Bóg może siebie sam unicestwić ? Skoro może tworzyć....prosta logika i odwrócenie.
I tak naprawdę adekwatna do takiej logiki : fortepian można zasłonić,a czy słonia można zafortepianić ?
Choć to durne ale logicznie można tak wyprowadzić, odwrócić.
Czyli przyjęcie że Bóg zrobi coś absurdalnego dla...zgrywu...takiego samego jak to pytanie o kamień ;)


Cz paź 07, 2010 0:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 16, 2010 14:14
Posty: 53
Post Re: Wszechmoc Boga
do autora tej zagadki która jest tematem ..
"u ludzi to jest niemożliwe ale u Boga wszystko jest możliwe"
ta zagadka to dowód nie na brak wszechmocy Boga ale na to ,że my nie potrafimy zrozumieć jak Bóg mógłby to zrobić żeby podnieść kamień którego podnieść nie może ...ja jestem pewny ,że On to potrafi , ale mój móżdżek jest za mały ,żeby wiedzieć jak to zrobić może...
ktoś kto nie jest wszechmocny (czyli każdy z nas) nie może ocenić wszechmocy
może tak (lużna koncepcja:) : tu w tej zagadce zgubne jest pojęcie czasu , znaczy - Bóg stwarza kamień którego nie może podnieść (w chwili stwarzania) , ale jak już jest stworzony to podnosi i tak , bo jest wszechmocny tak bardzo ,że podnosi nawet to czego podnieść nie mógł chwile wcześniej ....
ale ktoś zmieni treśc zagadki i doda że "taki kamień którego nigdy nie mógłby podnieść "
to dalej nie ma znaczenia bo ten kamień i tak kiedyś musi zostać stworzony (taki nie do podniesienia ),a jak już zostanie stworzony wtedy go i tak podniesie bo jest mocniejszy nawet od samego siebie
On stwarzając kamień stworzy taki właśnie którego nigdy nie podniesie , ale on jest wszechmocny więc nawet mocniejszy jest od "nigdy" i i tak podniesie ten kamień którego nie mógł podnieść
Jezus tylko potrafiłby to prawidłowo przedstawić :)
:D nie myślcie ,że od Boga jesteście mądrzejsi :D aż mnie rozbawiło to jak nad tym myślałem , chyba to ,że uświadomiłem sobie ,że Bóg to naprawdę jest sprytny :D podnieść kamień którego się nie może podnieść :D:D:D przypomniały mi się te kawały o szczytach np. złapać w rękawicy bokserskiej komara w locie za lewe jajo :D
Bóg to naprawdę jest wielki i chyba naprawdę fajny :D:D:D wyobraziłem sobie jakbym się uśmiał jakby Bóg opowiedziałby swojego kawała jakiegoś :D


Cz paź 28, 2010 21:58
Zobacz profil
Post Re: Wszechmoc Boga
Bóg powiedział św. Faustynie,że:"W jednej sekundzie może zniszczyć świat i stworzyć nowy."


Pt paź 29, 2010 7:45
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL