Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Niewolnicy lewej półkuli 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Niewolnicy lewej półkuli
W tym wątku chciałabym poruszyć bardzo istotny problem, który dotyczy znakomitej większości społeczeństwa, a do niedawna problem dotyczył mnie samej, więc świetnie go rozumiem.

Chodzi o pranie mózgu, jakie gotuje ludziom społeczeństwo od momentu przekroczenia progu szkoły, a które polega na tresowaniu młodego człowieka do używania tylko połowy swojego mózgu - tej, która odpowiada za myślenie logiczno-analityczne.

Ktoś sobie może teraz pomyśleć "No i co z tego? Przecież takie myślenie jest potrzebne w życiu, a nie jakieś prawopółkulowe fantazjowanie". I tu się mylisz.

Niezależnie od tego, czy jesteś ateistą, czy teistą, zadaj sobie pytanie: Czy po to Bóg/natura obdarzyła mnie zarówno zdolnością myślenia logiczno-analitycznego, jak i emocjonalno-intuicyjnego, żeby używał tylko jednej z nich?

Nie chcę siać teorii spiskowej, ale władzom może zależeć na tym, żebyśmy byli "półgłówkami". Dlaczego? Bo takimi łatwiej manipulować.

Przypomnij sobie, czego Cię uczono w szkole. Czy tak jak mnie - wkuwania dat, pamięciowego, bezrefleksyjnego zapamiętywania faktów, których nie pamiętasz krótko po zakończeniu edukacji? Czy też kazano Ci interpretować na polskim dzieło literackie w drodze ścisłej analizy (pod klucz)? Czy szkoła, do której uczęszczałeś/aś kładła nacisk na wykształcenie zdolności samodzielnego/krytycznego myślenia? Czy może karała za niesubordynację, a nagradzała za odklepywanie niepoddającej się kwestionowaniu wiedzy?

Podrzucam fajny filmik na ten temat
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... hZtvPSiqAM

A i jeszcze jedno. Jeśli myślisz, że problem Cię nie dotyczy, bo nie masz/nie zamierzasz mieć dzieci, to się mylisz. Te indoktrynowane dzieci to przyszli obywatele, wyborcy, politycy, ludzie kultury i nauki.

Cała przyszłość w naszych dzieciach :-)

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr sie 08, 2018 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski_pelikan napisał(a):
Niezależnie od tego, czy jesteś ateistą, czy teistą, zadaj sobie pytanie: Czy po to Bóg/natura obdarzyła mnie zarówno zdolnością myślenia logiczno-analitycznego, jak i emocjonalno-intuicyjnego, żeby używał tylko jednej z nich?



Jeśli nawet takie coś istnieje( myślenie emocjonalno-intuicyjne) to jak ty chcesz tego uczyć? chcesz nauczyć ludzi emocji?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sie 08, 2018 20:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Robek napisał(a):
Jeśli nawet takie coś istnieje( myślenie emocjonalno-intuicyjne) to jak ty chcesz tego uczyć? chcesz nauczyć ludzi emocji?


Chcę, żeby zaczęli korzystać z tych emocji, z intuicji. Tego nie trzeba uczyć (w sensie - dyktować). To już w ludziach siedzi, tylko od małego się uczy, że masz to olewać. Nikt Ci nie da za to 5 w szkole, że np. podważysz teorię ewolucji :razz: Gabrysia dostanie 5, bo wyklepie bezbłędnie, co Pani kazała. A Robuś dostanie pałę z wykrzyknikiem i lanie od wściekłego ojca za nieuctwo.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr sie 08, 2018 20:44
Zobacz profil
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski_pelikan napisał(a):
Robek napisał(a):
Jeśli nawet takie coś istnieje( myślenie emocjonalno-intuicyjne) to jak ty chcesz tego uczyć? chcesz nauczyć ludzi emocji?


Chcę, żeby zaczęli korzystać z tych emocji, z intuicji. Tego nie trzeba uczyć (w sensie - dyktować). To już w ludziach siedzi, tylko od małego się uczy, że masz to olewać. Nikt Ci nie da za to 5 w szkole, że np. podważysz teorię ewolucji :razz: Gabrysia dostanie 5, bo wyklepie bezbłędnie, co Pani kazała. A Robuś dostanie pałę z wykrzyknikiem i lanie od wściekłego ojca za nieuctwo.


Swietny temat Pelikanie :-D

To, czego wrogi Bogu swiat potrzebuje najbardziej , to wlasnie ludzie, ktorzy sa autentyczni.
Jezus potwierdza to swoimi slowami, mowiac zindoktrynowanym ofiarom religii, aby staly sie "jak dzieci, bo do takich nalezy Krolestwo Boze" :-D

"Niewolnicy lewej polkuli"...lepiej nie mozna tego ujac :-D

Brawo.


Śr sie 08, 2018 20:58

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Popieram , choć nie utożsamiałabym tego jednoznacznie z lewą półkulą , bo sprawa jest bardziej zawiła.

Generalnie w procesie edukacji nacisk jest na rozwój pamięci, dopasowywania faktów i zjawisk według klucza, ćwiczy się myślenie analityczne i logiczne ( choć z kiepskim skutkiem), zaniedbując holistyczne nie mówiąc o rozwijaniu myślenia emocjonalno- intuicyjnego.

Szeroko pojęta inteligencja emocjonalna jest zaniedbywana, tak samo jak inteligencja interpersonalna, podstaw uczy się np na warsztatach dla młodzieży i dzieci wysłanych tam przymusowo w ramach kary za posiadanie narkotyków,poważne bójki czy akty wandalizmu, gdyż właśnie nauczenie takich ludzi rozpoznawania i radzenia sobie z własnymi emocjami i uczuciami oraz nawiązywania dobrych relacji interpersonalnych daje najlepsze wyniki. Już po pierwszych zajęciach padało :
Czemu nie uczy się tego w szkole?
To przynajmniej do czegoś się przyda.
Ja zawsze waliłem po ryju, ale te metody wydają się sensowne...

Edukuje się także rodziców, niektóre zajęcia są z całymi rodzinami, osoby prowadzące coś takiego mają jedną sugestię : a może by tak poćwiczyć to przed wyrokiem sądu a nie po?
Większość tych dzieciaków trzeba nauczyć elementarnej empatii, przeprogramować ich teorię umysłu, przerobić schematy poznawcze i powoli coś zaczyna działać... Na początku gdy prosi się aby ktoś wyszedł da środek i pokazał emocję którą wylosował są ogromne problemy aby ktoś wpadł na to o co chodzi, nam też jest trudno, bo nie potrafią okazywać emocji w adekwatny sposób, ani ich odczytywać, ale to da się wyćwiczyć... Da się oswoić emocje, tak aby z wrogów stały się kompanami, da się oduczyć pewnych niekorzystnych reakcji... Generalnie każdy mógłby się tego uczyć sam w domu, najlepiej z kimś, bo sporo ćwiczeń robi się w parach, a jak nie to można udawać i też są efekty.

Nauka kreatywności jest trudniejsza, ale w praktyce tak samo jak z emocjami - to już siedzi w ludziach , trzeba tylko zdjąć blokady i naoliwić trybiki, potem już działa...

Do tego nikt nie uczy jak się uczyć - to jest dopiero karygodne, bo techniki oparte na zabawie z wyobraźnią, wykorzystania emocji są wielokrotnie skuteczniejsze.

Nikt nie uczy obsługi własnego umysłu, większość nawet nie wie jakie ma tam super funkcje i nie potrafi z nich korzystać, a wręcz one robią co chcą doprowadzając do patologii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 22:15
Zobacz profil
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
IrciaLilith napisał(a):
Popieram , choć nie utożsamiałabym tego jednoznacznie z lewą półkulą , bo sprawa jest bardziej zawiła.
Pisałem już o tym pelikan, ale ona to olała ciepłym moczem, jak wszystko, co jej do wizji świata nie pasuje.
Cytuj:
Generalnie w procesie edukacji nacisk jest na rozwój pamięci, dopasowywania faktów i zjawisk według klucza, ćwiczy się myślenie analityczne i logiczne ( choć z kiepskim skutkiem), zaniedbując holistyczne nie mówiąc o rozwijaniu myślenia emocjonalno- intuicyjnego.
No właśnie nie ćwiczy się w szkole praktycznie żadnego myślenia. Przede wszystkim wpaja się fakty. Rozwiązywania problemów prawie nie ma (są jakieś zadania tekstowe). Nie ma sztuki dyskusji (ja miałem w szkole raz zajęcia z dyskusji na... religii). Nie wiemy, skąd wiemy to co wiemy. Stąd potem się wylęgają w społeczeństwie różne antyszczepionkarstwa, płaskoziemstwa i pelikanizmy.

Problemów tutaj jest kilka:
  • Kazanie nauczenia się garści faktów i następnie z tych faktów egzaminowanie jest najłatwiejszym sposobem nauki. Uczenie ludzi myślenia wymaga wysiłku.
  • Sami uczniowie również nie garną się do nauki myślenia. Chodziłem do klasy informatycznej w liceum. Niektórzy moi koledzy zamiast próbować rozumieć programowanie kuli na pamięć kod określonego programu i potem z pamięci, bez zrozumienia go wklepywali w ramach sprawdzianu.
  • Żeby uczyć myślenia, trzeba samemu uczyć myśleć, a z tym wśród kasty nauczycielskiej różnie bywa.

Kwestia zaś towarzyskiej_pelikan narzekającej na to, że ludzie nie myślą intuicyjne to zaś zupełny absurd. Oczywiście że intuicja odgrywa olbrzymią rolę w nauce, czy inżynierii. Ale musi być sparowana z myśleniem analitycznym. Intuicja podpowiada rozwiązania, a myślenie analityczne je uzasadnia. Czasem myślenie analityczne każe nam odrzucić jakiś pomysł, a czasami poprawić go. U towarzyskiej zaś proces myślenia wygląda tak „coś mi się skojarzyło, zatem to prawda i objawienie z samego Źródła”. Przypomina się kawał o tym, że matematyk potrzebuje do pracy tylko papieru, długopisu i kosza na śmieci. Zaś filozof – tylko papieru i długopisu.


Cz sie 09, 2018 6:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
zefciu napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Popieram , choć nie utożsamiałabym tego jednoznacznie z lewą półkulą , bo sprawa jest bardziej zawiła.
Pisałem już o tym pelikan, ale ona to olała ciepłym moczem, jak wszystko, co jej do wizji świata nie pasuje..


Właśnie oboje daliście zgodnie popis swojego zniewolenia lewą półkulą. Dlaczego? Bo to Wasze rozmienianie się na drobne to jest właśni efekt poddania się dyktatowi myślenia logiczno-analitycznego.

Powiedzcie mi, elito intelektualna, czy sens problemu, który poruszam w tym wątku stał się w Waszych ściśliwych patrzajach bardziej mglisty, kiedy w ramach uproszczenia upchnęłam myślenie logiczno-analityczne do lewej półkuli? Jeśli tak, to bardzo współczuję. Wasze życie musi być niezmiernie problematyczne.
:D
https://www.youtube.com/watch?v=xrfj80SuamI

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 09, 2018 7:42
Zobacz profil
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Czyli tak jak się można było spodziewać – pelikan nie odniesie się do żadnych argumentów, tylko wrzuci swoje mundrości, wklei śmieszny filmik i będzie jej się wydawało, że „dyskutuje”.


Cz sie 09, 2018 8:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
Ależ masz argument powyżej. Z czego, zefciu, zasłynąłeś na tym forum? Czy nie z czepiania się słówek, błędów, przejęzyczeń, robienia wideł z igieł?

Komu zefciu nigdy nie wypomniał błędu, komu nie zarzucił, że nie mówi po polsku albo bełkocze, albo krzyczy na niego CAPSLOCKIEM? Ręka do góry!

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 09, 2018 8:16
Zobacz profil
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ależ masz argument powyżej.
Ad personam. Natomiast na temat tego, jak powinno wyglądać owo łączenie obu sposobów myślenia (i dlaczego, Twoim zdaniem, prawdziwi naukowcy i inżynierowie tego nie czynią) – nic.


Cz sie 09, 2018 8:23
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ależ masz argument powyżej. Z czego, zefciu, zasłynąłeś na tym forum? Czy nie z czepiania się słówek, błędów, przejęzyczeń, robienia wideł z igieł?

Komu zefciu nigdy nie wypomniał błędu, komu nie zarzucił, że nie mówi po polsku albo bełkocze, albo krzyczy na niego CAPSLOCKIEM? Ręka do góry!

Obrazek

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sie 09, 2018 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
zefciu napisał(a):
Czyli tak jak się można było spodziewać – pelikan nie odniesie się do żadnych argumentów, tylko wrzuci swoje mundrości, wklei śmieszny filmik i będzie jej się wydawało, że „dyskutuje”.

towarzyski_pelikan napisał(a):
Ależ masz argument powyżej. Z czego, zefciu, zasłynąłeś na tym forum? Czy nie z czepiania się słówek, błędów, przejęzyczeń, robienia wideł z igieł?

Komu zefciu nigdy nie wypomniał błędu, komu nie zarzucił, że nie mówi po polsku albo bełkocze, albo krzyczy na niego CAPSLOCKIEM? Ręka do góry!

zefciu napisał(a):
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ależ masz argument powyżej.
Ad personam. Natomiast na temat tego, jak powinno wyglądać owo łączenie obu sposobów myślenia (i dlaczego, Twoim zdaniem, prawdziwi naukowcy i inżynierowie tego nie czynią) – nic.

Pelikanku, Søren Aabye Kierkegaard powiedział: „Dawniej ludzie wiedzieli mało, ale to „mało” poruszało do głębi ich serca. Dzisiaj ludzie wiedzą wiele, ale to „wiele” porusza ich tylko powierzchownie i karykaturalnie”.
Wiedza to teoria, poznanie to doświadczenie. Oznacza że otworzyłeś oczy i zobaczyłeś. Wiedza oznacza, że ktoś otworzył oczy i zobaczył, zaczął o tym rozmawiać a ty zbierasz tylko informacje.
Jestem pod wrażeniem twego poznania i symbolicznej wiedzy. Zefciu - cóż mogę powiedzieć, ma wiedzy bardzo dużo.


Cz sie 09, 2018 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
zefciu napisał(a):
Ad personam.


Ja próbuję przemówić do Twojej prawej półkuli, a Ty mnie czytasz lewą i się obrażasz. Prawa półkula się uśmiecha do moich wypowiedzi, a lewa ma dupościsk.

zefciu napisał(a):
Natomiast na temat tego, jak powinno wyglądać owo łączenie obu sposobów myślenia (i dlaczego, Twoim zdaniem, prawdziwi naukowcy i inżynierowie tego nie czynią) – nic.


Owo łączenie polega na skoordynowaniu tych półkul. I prawdziwi geniusze każdej dziedziny nauki i sztuki to robią.

Sposobów jest bez liku. Zależnie od predyspozycji można sobie coś znaleźć. Jak się ma zadatki artystyczne, to polecam oddanie się sztuce. Jak się ma zadatki naukowe, to polecam samodzielne prowadzenie badan naukowych. Jak się ma talent do majsterkowania, to polecam opracować jakaś własną metodę naprawy czegoś tam.

Są też metody uniwersalne takie jak medytacja czy humor. Nic tak nie koordynuje półkul jak śmieszkowanie, szczególnie z samego siebie.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 09, 2018 8:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
"Ignoranci zawsze są wszechstronni."
Autor: Antoni Regulski
"Ignorancja i arogancja to dwie nierozłączne siostrzyce."
Autor: Giordano Bruno
"Ignorancja ma skrzydła orła i wzrok sowy."
Autor: Zbigniew Herbert

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sie 09, 2018 9:12
Zobacz profil
Post Re: Niewolnicy lewej półkuli
towarzyski_pelikan napisał(a):
Owo łączenie polega na skoordynowaniu tych półkul. I prawdziwi geniusze każdej dziedziny nauki i sztuki to robią.
Nie tylko. Ja też często to robię. Czasami jest tak np. że jakieś rozwiązanie programistyczne wydaje mi się dobre, zanim dojdę do tego, czemu jest to dobre rozwiązanie. A nie jestem żadnym geniuszem. Zwykły code monkey ze mnie.

U Ciebie zaś w czym się przejawia używanie owej analitycznej strony umysłu?


Cz sie 09, 2018 9:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL