Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 błędy logiczne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: błędy logiczne
Czyli wyraziłem się niedokładnie, co?

Bo sam widzę, że wyszło mi trochę takie masło maślane: żeby mówić o rzeczywistości fizycznej, biologicznej, historycznej etc., etc., już trzeba poczynić pewne założenia w mózgownicy. De facto porównujemy więc modele z modelami, a do "surowej" rzeczywistości nie mamy w ogóle dostępu, bo już nasze zmysły stanowią filtr, i to gęsty. Jak więc należałoby precyzyjniej wyrazić tę moją intuicję...?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N sie 19, 2012 8:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2012 12:02
Posty: 146
Post Re: błędy logiczne
Jeśli moją wypowiedź Bracie odebrałeś , jako ocenę Twojej , to w żadnym wypadku nie o to ni chodziło i jestem daleki od oceniania osób !
Czy nie precyzyjny ? Myślę , że nikt nie może być na tyle odważnym , a może i głupim , by powiedzieć , że jest precyzyjnym w ocenie rzeczywistości , ponieważ osąd Zawsze jest SUBIEKTYWNY.

Natomiast rola intuicji jest tutaj nie do przecenienia !!!

Semantyka w postach , które reprezentują taką, a nie inną składnię , płata figle i dlatego nie rozumieliśmy się na początku naszego dialogu
;-)


N sie 19, 2012 9:19
Zobacz profil
Post Re: błędy logiczne
lne napisał(a):
Natomiast rola intuicji jest tutaj nie do przecenienia !!!
Jaki związek ma intuicja z logiką?


Pt wrz 14, 2012 19:17

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: błędy logiczne
Dużo, jeśli intuicję rozumie się nie jako magiczne przeczucia, "trzecie oko", dar niebios, ale jako psychologiczny konstrukt. Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści od człowieka mówią o intuicji jako o tym, co jest automatyczne i nieświadome. W jednej sekundzie dociera do nas milion bodźców, wrażeń, obrazów, dźwięków, zapachów, wrażeń ze skóry, wrażeń z narządów wewnętrznych. Jednocześnie pracuje przecież pamięć i wyobraźnia. W naszym polu uwagi dostrzegamy tylko nieznaczną część z tych bodźców. Kiedy wychodzę z pracy, nie pamiętam już, czy zamknąłem szafę z dokumentami. Nie pamiętam tego, jak były ubrane osoby, na które patrzyłem przez osiem godzin. Widziałem je przecież, ale nie było to w moim polu uwagi, bo miałem obowiązki, na których się skupiałem. Kiedy jednak przyjdę jutro do pracy, mogę stwierdzić, że drzwi od szafy zamknąłem poprzedniego dnia. Już dzisiaj mogę intuicyjnie powiedzieć, że zamknąłem szafy. Skąd to wiem? Zawsze to robię, więc intuicyjnie pamiętam o tym. Tak samo intuicyjnie powiem, jaki kolor lubi mój przyjaciel, bo chociaż świadomie nie analizuję tego, jak codziennie się ubiera, to mogę to zaobserwować, a więc w mojej pamięci są dane o tym, że mój przyjaciel lubi ciemne kolory, głównie brąz i odcienie szarości. Jest to logiczne - skoro ktoś nosi takie ubrania, to lubi takie kolory. Zaś intuicyjność polega na automatyzmie - nie analizuję świadomie ubioru moich przyjaciół w ciągu ostatniego roku, ale przecież w mojej głowie są gdzieś dane o tym, jakie ubiory i jakie kolory preferują.

_________________
MODERATOR


Cz lip 25, 2019 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: błędy logiczne
Dokładnie- intuicja to wynik podświadomych czynności umysłu, opiera się na doświadczeniu, ale i na heurystykach i błędach poznawczych, choć w standardowych sytuacjach to po prostu się sprawdza.
Czymś trochę innym jest tzw intuicja ekspercka oparta praktycznie tylko na doświadczeniu i to takim nieświadomym.
Intuicja przejawia się wiedzą o czymś gdy nie wiesz skąd to wiesz, nie znasz podstaw tego przeczucia i o tyle często bywa pozornie lub realnie sprzeczna z logiką.

O ile intuicyjne osądy często opierają się na heurystykach o tyle logiczna argumentacja nie może. Często startuje się od intuicyjnego zrozumienia i dopiero kombinuje się jak to logicznie uzasadnić.

Pytanie czy sam fakt posiadania takiej intuicji jest choćby w pewnych konkretnych rodzajach sytuacji dobrym uzasadnieniem, oraz jeśli tak to dlaczego?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 25, 2019 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: błędy logiczne
Jeśli widzę człowieka na ulicy z nożem, z którego spływa coś czerwonego, to raczej skorzystam z intuicji i będę uciekał. Powód: nie mam czasu na weryfikację tego, co mówi intuicja i sprawdzanie, czy to może nie keczup lub rzeźnik podczas przerwy na papierosa, może kosztować mnie zbyt wiele.

Jeśli na sali operacyjnej wykrwawiam się, a chirurg w mojej jamie brzusznej napotyka na specyficzny torbiel, to wolę, żeby intuicyjnie zakończył operację, zamiast analizować, szukać w encyklopedii lub dzwonić po onkologa. Jeśli zaś się nie wykrwawiam a pod ręką jest patomorfolog, to nie chciałbym, żeby ten chirurg polegał tylko na swojej intuicji, ale żeby świadomie przeanalizował sprawę i wysłał próbkę torbieli do patomorfologa, który pod mikroskopem w ciągu 15 mint sprawdzi, czy trzeba wyciąć torbiel przed skończeniem operacji. To wszystko zależy od czasu i presji (niebezpieczeństwa). Jeśli się wykrwawiam, to niech chirurg postępuje według swojej intuicji, a potem sprawdzi w wielotomowej encyklopedii, czy zrobił dobrze, czy może ma znowu zamawiać salę operacyjną.

_________________
MODERATOR


Cz lip 25, 2019 19:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL