Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 1:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Cel uświęca środki 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Cel uświęca środki
1. Jesz na jawie truskawki w poniedziałek, w nocy sni Ci się że jesz truskawki (powiedzmy że podświadomość wypluła taką wizję).
Czy jedzenie truskawek na jawie jest bardziej realne niż w śnie?

2. W bezpośrednim doświadczeniu to się wie, a przesłanki naukowo filozoficzne też są za tym bardzo silne.
Ale nie będę nic udowadniał bo to nie o to chodzi.


Pt mar 06, 2020 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Cel uświęca środki
Nad napisał(a):
1. Jesz na jawie truskawki w poniedziałek, w nocy sni Ci się że jesz truskawki (powiedzmy że podświadomość wypluła taką wizję).
Czy jedzenie truskawek na jawie jest bardziej realne niż w śnie? .

Zależy co rozumiesz przez "jedzenie truskawek"? jeśli wkładanie fizycznych truskawek do fizycznych ust, to tona jawie jest realne, a we śnie nie. Natomiast jeśli przez jedzenie truskawek rozumiesz subiektywne wrażenie jedzenia truskawek, to ciężko powiedzieć, co tutaj jest bardziej realne.

W potocznym jezyku mówi się, że to co we śnie nie było naprawdę, ale filozoficznie rzecz biorąc, jest to bardziej skomplikowane.
Cytuj:
2. W bezpośrednim doświadczeniu to się wie, a przesłanki naukowo filozoficzne też są za tym bardzo silne.
Ale nie będę nic udowadniał bo to nie o to chodzi.

Nie będę Cię ciągnąć za język. Moje doświadczenie ani przemyślenia filozoficzne tego nie potwierdzają, więc jestem bezradna wobec Twojej deklaracji. Mogę na to powiedzieć tyle co "Cóż, mnie się ta prawda absolutna nie objawiła".

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt mar 06, 2020 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Cel uświęca środki
To po prostu odrębna kwestia, bardzo rozległa i omówię ją dopiero w osobnym temacie o Dzogchen choć nie wiem czy tu czy na katoliku.


Pt mar 06, 2020 17:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Cel uświęca środki
To na jawie jest bardziej realne ponieważ wystąpiło względem większej ilości punktów odniesienia.
Absolut istnieje względem wszystkich punktów odniesienia. Jego istnienie jest absolutne. Jest to rzeczywistość ostateczna.


Pt mar 06, 2020 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Cel uświęca środki
Nad napisał(a):
To na jawie jest bardziej realne ponieważ wystąpiło względem większej ilości punktów odniesienia.

Dlaczego bardziej realne ma być to, co występuje względem większej ilości punktów odniesienia?
Cytuj:
Absolut istnieje względem wszystkich punktów odniesienia. Jego istnienie jest absolutne. Jest to rzeczywistość ostateczna.

Skąd wiesz, że istnieje absolut?

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Pt mar 06, 2020 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 23, 2019 4:23
Posty: 310
Post Re: Cel uświęca środki
Coś co istnieje bardziej bezwzględnie jest jak dla mnie bardziej realne niz to co mniej, tu nie ma dlaczego - to synonim.
Na tej zasadzie jedzenie truskawek w śnie, które jest wydarzeniem przejawiającym się tylko względem jednego punkt odniesienia - śniącego, jest mniej realne niż jedzenie truskawek na jawie, a to z kolei jest mniej realne niż Absolut istniejący bezwzględnie - w sposób absolutny.

Absolut to to samo co nieuwarunkowane, użyłem tego słowa jako synonimu. Skrótowo napisałem skąd wiem żeby tak szerzej objaśnić no to bym musiał poświęcić temu osobny wątek. Nie chcę takiego tematu ruszać po łebkach, wolę zgromadzić odpowiednie linki i założyć osobny temat porządnie się do tego zabrać niż tak rzucać kawałeczki.


Pt mar 06, 2020 23:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Cel uświęca środki
Ok, w takim razie poczekam, aż powstanie ten nowy wątek. Zapowiada się ciekawie.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


So mar 07, 2020 9:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Cel uświęca środki
"Cel uświęca środki" to podstawa wszelkiej (sensownej) moralności. A jako, że moralność chrześcijańska tę zasadę odrzuca na starcie...


Cz cze 09, 2022 14:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL