Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:10



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Na forum często padają pojęcia: opinie, oceny, interpretacje, fakty.
Jak myślicie, czym są opinie, oceny, interpretacje i fakty? Czy według Was te pojęcia oznaczają to samo, czy są istotne różnice?

Czy o opiniach można dyskutować? Czy można dojść do porozumienia, czy też każdy ma swoją opinię i tak powinno pozostać?

_________________
MODERATOR


So lip 25, 2020 9:28
Zobacz profil
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Myślę, że przede wszystkim bardziej chodzi o wymianę myśli, zdań, poglądów, w sprawach którymi żyjemy. Większość z nas uznaje, że ktoś inny może mieć własne zdanie w takiej czy innej sprawie, kwestii. A to, że nasze dyskusje są czasami burzliwe, świadczy jedynie o temperamencie i zaangażowaniu, by druga strona lepiej zrozumiała, i pojęła swój błąd ;)


So lip 25, 2020 13:13

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
A co jeśli to my się mylimy? Jak rozpoznać to, że się zapędziliśmy i nie chcemy przyznać się do swojego błędu? Czasem zastanawiam się nad moimi motywacjami - dlaczego ciągle upieram się przy swoim?

_________________
MODERATOR


So lip 25, 2020 20:06
Zobacz profil
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Myślę, że nie chodzi o "mylenie się". To bardziej kwestia naszego punktu widzenia, który w danym momencie jest jaki jest. Także dzięki innym ludziom, ich poglądom, opiniom, możemy zweryfikować własne postrzeganie danego tematu, świata. Kwestia naszej otwartości na innych, ale i na siebie samego odgrywa tu dużą rolę. W końcu odkrywając inne spojrzenie jakie reprezentują przedmówcy, odkrywamy też siebie (i to, co my z tym zrobimy). Możemy wzrastać dzięki sobie nawzajem lub nie. Możemy się otworzyć na innych, bądź zasklepić jeszcze bardziej.

Myślę, że sami najlepiej wiemy kiedy nasz pogląd uległ weryfikacji, zmianie. Pytanie - co my z tym zrobimy? Czy przyznamy się publicznie, do własnych przemyśleń, czy też nie. Czy nadal będzie negacja. To kwestia sposobu komunikowania się: otwartego bądź nie.
Z pewnością dobrze wiesz, że ile ludzi, tyle postaw. I trzeba to uszanować pamiętając, że każdy z nas jest integralną częścią tego świata.

Dlaczego stoimy przy swoim? Lubimy mieć rację? Łatwiej nam się rozmawia z ludźmi podzielającymi nasze poglądy. Ale dobrze nam robi, gdy ktoś ma zupełnie inny punkt widzenia i stara nam się uzmysłowić, że istnieje coś więcej niż nasz ciepły kącik własnego postrzegania wspólnej rzeczywistości.

A co Ty o tym myślisz? Trudno jest rozmawiać z kimś, kto zadaje tylko pytania. Skąd mam wiedzieć czy się "mylę" czy nie? ;)


N lip 26, 2020 9:38

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Piszesz o otwartości na innych. Masz rację, tylko zastanawia mnie to, gdzie jest poszukiwanie prawdy o otaczającym świecie. Można dyskutować dla samej pasji dyskutowania lub dyskutować w celu wypracowania wspólnego stanowiska. A nawet wtedy, kiedy wypracujemy wspólne stanowisko, znajdą się osoby, które jednak nie będą się zgadzać. Gdzie w tym jest prawda? Czy można poznać prawdę, kiedy są osoby, które mają inne zdanie i wydaje się, że mają argumenty?

_________________
MODERATOR


N lip 26, 2020 14:27
Zobacz profil
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
A co to jest prawda?
Równie dobrze Ty możesz poznać prawdę, ja mogę poznać prawdę, ale nie musi to oznaczać, że będziemy mówić o tej samej prawdzie.
Czy nie uważasz, że prawda zależy od naszych kryteriów, którymi się kierujemy w życiu? Ba, nawet życiowych doświadczeń, wiedzy, formacji. Bądź zwyczajnie, od tego co nam mówią inni ludzie? Czy wtedy ich prawda, nie staje się i naszą?

A boża prawda? Czy też jest jednoznaczna dla każdego z nas?
Z ciekawości nt. bożej prawdy, pierwszy lepszy link z wyszukiwarki:

Zgodzisz się z tym?
Dla mnie bliższa bożej prawdy jest prostota Dekalogu? A dla Ciebie? Co na temat prawdy sam myślisz?


N lip 26, 2020 15:28

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Prawda obiektywna?
Nie wiem czy istnieje cos takiego, kazdy fakt ogladany przez 2 rpzne osoby bedzie przefiltrowany przez ich sposob odbioru o czym zaswiadczaja czesto w trakcie rozprawy sadowej zeznania roznych swiadkow tego samego zdarzenia widziane z dwoch odmiennych perspektyw.
Czyli zgodnie z powiedzeniem ks. Tishnera istnieje moja prawda, twoja prawda i g...prawda


N lip 26, 2020 17:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Nie wiem czy pasuje do tego watku proba odpowiedzi na "A jakież to są te antykatolickie postawy?"
Bo z opiniami (opartymi lub nie na faktach) na temat przynaleznosci do narodu polskiego lub Kosciola spotykamy si dosc czesto.


N lip 26, 2020 19:45
Zobacz profil
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Zbigniew3991 napisał(a):
Czy o opiniach można dyskutować? Czy można dojść do porozumienia, czy też każdy ma swoją opinię i tak powinno pozostać?
To zależy. Bo jednak opinie ludzkie to jest złożony konstrukt. U jego podstawy leżą jakieś mniej lub bardziej uświadomione aksjomaty. Zdarza się, że w dyskusji o opiniach dojdziemy do tych aksjomatów i dalej się już nie da. Ale zdarza się, że dwie osoby podzielają przynajmniej część aksjomatyki i wtedy mają pole do dyskutowania nad opiniami szczegółowymi.

Przykład – osoba, która uważa płód ludzki z człowieka z przynależnymi mu wszystkimi prawami nigdy nie zgodzi się w kwestii aborcji z osobą, która płodu za pełnoprawnego człowieka nie uważa. Pierwszy uzna drugiego za mordercę, a drugie pierwszego – za niepotrzebnie ograniczającego ludzką wolność.

Z drugiej strony może być tak, że dwie osoby np. zgadzają się co do tego, że maksymalizacja ludzkiej wolności jest z zasady dobra. Ale nie zgadzają się co do wprowadzenia określonego prawa, gdyż ich zdolność wyobrażenia sobie konsekwencji tego prawa jest ograniczona. W takiej sytuacji na drodze dyskusji może dojść nawet do przekonania jednej osoby przez drugą.


Pn lip 27, 2020 10:40
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
subadam napisał(a):
Prawda obiektywna?
Nie wiem czy istnieje cos takiego, kazdy fakt ogladany przez 2 rpzne osoby bedzie przefiltrowany przez ich sposob odbioru o czym zaswiadczaja czesto w trakcie rozprawy sadowej zeznania roznych swiadkow tego samego zdarzenia widziane z dwoch odmiennych perspektyw.
Czyli zgodnie z powiedzeniem ks. Tishnera istnieje moja prawda, twoja prawda i g...prawda


W kwestii poznawania prawd wielu. Istnieje prawda objawiona , czy jest także równoznaczna z dogmatem?

Tuż za nią prawda absolutna - jako prawda ostateczna, bądź prawda całościowa. Ale także prawda absolutna jest powiązana z buddyzmem.


I ostatnia jak mi przyszła ma myśl - najprawdziwsza prawda - jedyna, której nie trzeba tłumaczyć. ;)


Pn lip 27, 2020 14:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
gzaze napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
U jego podstawy leżą jakieś mniej lub bardziej uświadomione aksjomaty. Zdarza się, że w dyskusji o opiniach dojdziemy do tych aksjomatów i dalej się już nie da

Mamy swoje aksjomaty i tego sie nie przeskoczy. Czy to nie jest zwiazane z ograniczeniami poniewaz kazdy z nas otrzymal inna liczbe talentow. W ten sposob nie jestesmy odpowiedzialni ze akceptujemy takie opinie lub takie fakty. Wiaze sie to z osadzaniem wymienionym w Biblii. Nie wiemy jaka ilosc talentow otrzymal morderca albo zwolennik takiej czy innej organizacji.


Pn lip 27, 2020 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
@robaczek2 z tej deterministycznej koncepcji wynika wniosek: morderca nie jest winien morderstwa. To czemu w naszym kraju karze się morderców? Czy braki talentów ograniczają nasze poznanie do tego stopnia, że nie wiemy o istnieniu Kodeksu Karnego i dekalogu?

_________________
MODERATOR


Pn lip 27, 2020 18:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Wina a odpowiedzialność. Wina, możliwość postąpienia inaczej a reguła przyczyn i skutków, skutków stanowiących też kolejną przyczynę...
Może problem leży w słowie kara? W systemie deterministycznym zamiast kar i nagród są po prostu skutki oceniane pozytywnie i negatywnie, gdzie oceny też są uwarunkowane ciągiem przyczynowo skutkowym...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 28, 2020 16:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
Zbigniew3991 napisał(a):
@robaczek2 z tej deterministycznej koncepcji wynika wniosek: morderca nie jest winien morderstwa. To czemu w naszym kraju karze się morderców? Czy braki talentów ograniczają nasze poznanie do tego stopnia, że nie wiemy o istnieniu Kodeksu Karnego i dekalogu?

Moga ograniczac. Z roznych wzgledow. Czynniki wrodzone, wychowanie itd. Nie wiem jak Bog bedzie patrzyl na dzieci-zolnierzy lub terrorystow. Albo na kogos kto jest na tyle ograniczony ze wierzy tylko mediom A. Albo co powie B to swiete.


Wt lip 28, 2020 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Postmodernizm - opinie, oceny, interpretacje i fakty
@robaczek2 - sprawa jest bardziej złożona. Mają na nas wpływ trzy czynniki: biologiczny (to, co przekazane w genach, stan zdrowia - niektóre choroby mają wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości), kulturowy (wychowanie) oraz wkład własny.
Biologia jest elementem najbardziej deterministycznym - nie mamy wpływu na geny, nie zawsze mamy wpływ na to, że jakieś nasze zmysły są upośledzone.
Wkład własny jest najbardziej woluntarystyczny. To my wybieramy system wartości, podejmujemy decyzje o tym, co robimy.
Wychowanie jest po środku - podlegamy wychowaniu, ale jednocześnie mamy wpływ na swoje wychowanie. Nie mamy wpływu na program nauczania, bo ten program nauczania jest ustawą przyjętą przez Sejm i Senat. Mamy jednak wpływ na to, na jaki stopień chcemy się nauczyć - czy chcemy tylko zdać do następnej klasy, czy też chcemy się nauczyć czegoś więcej. Każdy młody człowiek jest pod wpływem rodziców, szkoły, katechety, ale jednocześnie decyduje, czy chce poddać się temu wpływowi, czy chce się buntować.

Myślę więc, że jesteśmy odpowiedzialni za to, w jaki sposób myślimy i nie możemy do końca się usprawiedliwiać tym, że "takie mamy geny", "tak zostaliśmy wychowani", "takie mam doświadczenie, bo tak mi się w życiu ułożyło". Jestem przekonany o tym, że to my w dużej części jesteśmy odpowiedzialni za nasz światopogląd.

_________________
MODERATOR


Pt lip 31, 2020 18:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL