Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Co mają ze sobą wspólnego Ateny i Jerozolima? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post 
Bo ja studiowałem filozofię 1,5 roku i byłem świetny w tym, ale też bardzo nielubiany, dlatego skończyłem. Etyka bez BOGA jest nic warta doświadczyłem tam :o :D :biggrin:

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Pt gru 08, 2006 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 10:49
Posty: 453
Post 
O, taki fajny temat, czemu wcześniej nie znalazłem :)

Tak się zastanawiam, czy jest możliwe, aby skrajni przedstawiciele obu tych grup jakoś się ze sobą dogadali? Czy raczej prędzej czy później zaplączą się we wzajemnych nieporozumieniach, zarzucą drugiej stronie złą wole i się po prostu pokłócą?

Ciekawi mnie to, bo sam jestem dość skrajnym sceptykiem. Milo byłoby potrafić się dogadać, ale nie na zasadzie omijania drażliwych tematów, tylko na zasadzie zrozumienia i zaakceptowania tego, czemu w niektórych kwestiach się nie zgadzamy i czemu nigdy się zgadzać nie będziemy. Możliwe to? Czego wymaga od obu stron? Może przez przypadek ktoś ma jakieś doświadczenia czy tez przemyślenia w tym względzie? Jam jeszcze młokos, wiec sam zbytnio doświadczeń nie mam.


To może od razu jeszcze jedną kwestie zapodam, trochę powiązaną. Komuś może się udało pogodzić w pełni te dwa podejścia? Nie chodzi mi tutaj o przypadki, gdzie Jerozolima podporządkowała sobie Ateny czy tez na odwrót - takie coś widze wyraźnie chociażby tu, na a forum. Widze tez osoby, które zbudowały sobie własne, część biorąc z Aten a część z Jerozolimy. Ale komuś może udało się scalić? Wujowizbujowi szło nieźle, ale jednak parę budynków z obu musiał wyburzyć. Jo_tka 3 lata temu chyba też probowała (wnioskuje z wypowiedzi w tym wątku, może się mylę), czy się udało?


N gru 10, 2006 16:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post Chrześcijaństwo jest szczytem filozofii!
Filozofia to jest szukanie prawdy, a nauka JEZUSA jest prawdą. = " 30 Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego. 31 Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami 32 i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. 33 " (J 8 ).

" 13
1 Głupi [już] z natury2 są wszyscy ludzie,
którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,
patrząc na dzieła nie poznali Twórcy,
2 lecz ogień, wiatr, powietrze chyże,
gwiazdy dokoła, wodę burzliwą
lub światła niebieskie3 uznali za bóstwa, które rządzą światem.
3 Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa -
winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca,
stworzył je bowiem Twórca piękności;
4 a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw -
winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił.
5 Bo z wielkości i piękna stworzeń
poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę.
6 Ci jednak na mniejszą zasługują naganę,
bo wprawdzie błądzą,
ale Boga szukają i pragną Go znaleźć.
7 Obracają się wśród Jego dzieł, badają,
i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą.
8 Ale i oni nie są bez winy:
9 jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy,
by móc ogarnąć wszechświat -
jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?
" (Księga Mądrości).
= A to jest bardzo podobne do dowodu Arystotelesa (=naokoło z mojej pamięci) że w łańcuchu powodów i skutków w Wszechświecie musi być Jeden pierwszy Powód (na samym początku tego łańcucha wtedy) który Spowodował wszystko inne. A ON Sam nie jest spowodowany przez nic. I tak Arystoteles doszedł do Prawdy o Jednym BOGU, STWÓRCY Wszystkiego, chociaż ze żył w pogańskim kraju.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Pn gru 11, 2006 1:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post O wierze i wiedzy :D
To jest kopia mojego postu na : http://forum.servis.pl/viewtopic.php?t= ... c&start=15

Aniaww napisał(a):
Wiara to nie nauka. No - istnieje nauka o wierze, ale sama wiara to coś innego niż nauka. Wiara udowodniona stałaby się wiedzą, to tak poza nawiasem, więc samo istnienie wiary opiera się na czymś innym niż nauka.

Wszytko jest wiarą (i dlatego pewna wiara o BOGU też jest wiedzą), bo jak n.p. sławny Kartezjusz (Descartes) mówił, że wszystko może być iluzją stworzoną przez diabła, albo jak jest w tym sławnym filmie "Matrix" (z Keanu Reeves): że wszystko może być iluzją ("matrixem") stworzonym przez komputera = Bo jak n.p. zobaczysz coś na pustyni to to może być halucynacją/urojeniem (to jest iluzja dla wzroku), a jest też takie uskodzenie uszów zwane "tinnitus": gdzie cały czas słyszysz dzwięk w twoich uszach który nie istnieje w rzeczywistości (to jest iluzja dla słuchu), albo ci co mają kikuty po jakiś wypadkach: czasami dalej czują swoje brakujące kończyny chociaż że one już nie istnieją (to jest iluzja dla dotyku), a jak ja jestem przeziębiony to czasami czuje mocny zapach rosołu naokoło, chociaż że nigdzie w pobliżu takiej zupy nie ma :) (to jest iluzja dla węchu) i też są iluzje smakowe, n.p. chyba jak pijesz słodką wodę na zamian z zwykłą to w końcu nawet zwykła woda smakuje słodko, coś takiego widziałem na kanale telewizyjnym Discovery (to jest iluzja dla smaku) = I gotowe: cały Świat może być urojeniem :!: :!: :idea:
" 8 Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, albo jak dar języków, który zniknie, lub jak wiedza, której zabraknie. 9 Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy. 10 Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe. ... 12 Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz: Teraz poznaję po części, wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany. 13 Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość. " (1 List do Koryntian) = że kiedyś zniknie chyba nawet wiedza (n.p. "naukowa") i zostanie tylko Wiara, i to jest chyba nawet trochę proste do zrozumienia: bo wiedza mieści się w mózgu (jako różne pamięci), a dusza n.p. nie ma ma mózgu, że ona chyba tylko wierzy (może ma automatyczny dostęp do prawie każdej wiedzy której tylko zapragnie od SAMEGO BOGA?). Ze z tego wszystkiego wynika że nie ma żadnej różnicy między wiarą a wiedzą (tylko ta może że wiedza to jest wiara bez wątpliwości), i że ja naokoło taksamo wierzę naukowcą jak ja wierzę Pismu Świętemu, a ja wierzę też że ateisci (nawet naukowcy) mają blisko do kłamstwa :(, ale że pisarze Pisma Świętego są prawdomówni :D.

Aniaww napisał(a):
Na podstawie pokoleń można było oszacować przypuszczalny czas powstania człowieka, wynosił on w przybliżeniu kilka tysięcy lat pCh. Ale wiemy, że to nieprawda. Zwyczajnie wiemy - bo najstarsze siedliska ludzkie sa starsze. I to znacząco.
i "W dodatku mówiono o długowieczności, podczas gdy wiemy, że czas życia był masakrycznie krótki." : " 3 Wtedy Bóg rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat» " (Księga Rodzaju 6) = a ja czytałem że najstarsza kobieta na świecie (francuzka) mniała właśnie dokładnie 120 lat jak umarła :D. I oprócz tego to do dziszaj istnieją legendy o elfach (i karłach, i trollach), którzy żyją właśnie setki lat jak ci pierwszi ludzie, a w każdej bajce (legendzie) mówi się, jest ziarenko prawdy, prawda :?: :mrgreen: I czas rzeczy mierzy się metodą 14C, datowania radiowęgla, a ja słyszałem że są różne takie metody podobne do tej pierwszej, i one się różnią od siebie nawzajem o miliony lat w datowaniu rzeczy :!: I też że spalone drzewa dawają bardzo dziwne rezultaty tą metodą, albo że świeżo zabite mięczaki wyglądają strasznie stare tą metodą, coś takiego; że jeszcze raz, naukowcom nie da się ufać (tak dla przypomnienia :D).

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Pn gru 11, 2006 1:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 24, 2006 13:06
Posty: 60
Post 
Cytuj:
I oprócz tego to do dziszaj istnieją legendy o elfach (i karłach, i trollach), którzy żyją właśnie setki lat jak ci pierwszi ludzie,

Legendy pogańskie... zresztą jakoś nie jestem w stanie wierzyć w zawarość Biblii, niesolidnie uargumentowane, przesiąknięte zawiścią do innych wyznań i poglądów, czego doświadczam ostatnio coraz częściej od "chrześcijan" a czy chrześcijaństwo jes szczytam filozofii to bym się musiał poważnie zastanowić... zresztą też mam jednoznaczną opinie o czyichś zdolnościach kiedy mówi "jestem świetny", czyżby niedosyt ego? :D Wiele takich przypadków w swoim krótkim życiu poznałem i nieraz się myliły co do swoich umiejętności...


Pn gru 11, 2006 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post 
myślący napisał(a):
Bo ja studiowałem filozofię 1,5 roku i byłem świetny w tym, ale też bardzo nielubiany, dlatego skończyłem. Etyka bez BOGA jest nic warta doświadczyłem tam :o :D :biggrin:

a może byłeś za słaby, profesjonalna filozofia do łatwych nie należy. tak czy inaczej to żaden dowód na to co powiedziałeś. jak niby chrześcijaństwo ma być szczytem filozofii skoro na początku nic z filozofią nie miało wspólnego, co więcej było długo nastawione antyfilozoficznie?

_________________
ateista


Pt sty 05, 2007 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post ;)
Na przykład (św.) Arystoteles, (św.) Platon i (św.) Sokrates są zwani “świętymi” przez takiego świętego wczesnochrześcijańskiego myśliciela (a święty oznacza kogoś kto nie cierpi zło a kocha dobro, czytałem w takim katechizmie). I filozofia wywarła aż za duży wpływ na religię katolicką; gdzie więcej przywiązywano wagi do Arystotelesa niestety niż do Pisma Świętego czasami. Ale czy ty nie czytałeś moich innych wypowiedzi co też dobrze odpowiadają na twoje pytanie?

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


N sty 14, 2007 0:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
To prawda. Zwłaszcza w średniowieczu stosunek wielu chrześcijańskich myślicieli do Filozofa (jak nazywano Arystotelesa) był niemalże hagiograficzny.

_________________
www.onephoto.net


N sty 14, 2007 0:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post Re: ;)
myślący napisał(a):
Na przykład (św.) Arystoteles, (św.) Platon i (św.) Sokrates są zwani “świętymi” przez takiego świętego wczesnochrześcijańskiego myśliciela (a święty oznacza kogoś kto nie cierpi zło a kocha dobro, czytałem w takim katechizmie). I filozofia wywarła aż za duży wpływ na religię katolicką; gdzie więcej przywiązywano wagi do Arystotelesa niestety niż do Pisma Świętego czasami. Ale czy ty nie czytałeś moich innych wypowiedzi co też dobrze odpowiadają na twoje pytanie?


Proszę o podanie źródeł do tego posta. Bo te ogólniki są zbyt ogólne.

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Wt sty 16, 2007 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post o_o
Dziękuje Paschalis :)
I moje źródło to wykład na PAT, kierunek filozofia. I to był jeden z najwcześniejszych męczenników co to powiedział z tego co ja pamiętam, sławny Orygnes mówił na jego pogrzebie zdaje się mi.

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


Wt sty 16, 2007 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 07, 2006 15:45
Posty: 280
Post dowód wyższości Jerozolimy nad Atenami :D :D :D
Raczej chyba "Orygenes" to ma być.

I dowód wyższości Jerozolimy nad Atenami (z tego tematu: viewtopic.php?p=289371#289371 ) =

1 Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie,
którzy nie poznali Boga:
z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest,
patrząc na dzieła nie poznali Twórcy,
2 lecz ogień, wiatr, powietrze chyże,
gwiazdy dokoła, wodę burzliwą
lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem.
3 Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa -
winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca,
stworzył je bowiem Twórca piękności;
4 a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw -
winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił.
5 Bo z wielkości i piękna stworzeń
poznaje się przez podobieństwo ich Stwórcę.
6 Ci jednak na mniejszą zasługują naganę,
bo wprawdzie błądzą,
ale Boga szukają i pragną Go znaleźć.
7 Obracają się wśród Jego dzieł, badają,
i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą.
8 Ale i oni nie są bez winy:
9 jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy,
by móc ogarnąć wszechświat -
jakże nie mogli rychlej znaleźć jego Pana?
“ (Księga Mądrości 13, albo inaczej zwana Mądrość Salomona) = A, co ciekawe, patrzcie na te dwa cytaty z Wikipedii (np.): http://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3l_Salomon : “Salomon, hebr. Szlomoh (שלמה) (zm. około 931 p.n.e.) – król Izraela, syn i następca Dawida.” i “Arystoteles (gr. Ἀριστοτέλης, Aristotelēs, ur. 384 p.n.e., zm. 322 p.n.e.)
= Że widocznie Dowód na Istnienie BOGA ze skutków JEGO, jako że ON Jest ich Przyczyną, był spisany dużo wcześniej od Arystotelesa przez króla Salomona, co pokazuje przewagę Izraelskiej kultury nad grecką :D :D :D

_________________
Przykazanie nowe Daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak JA was Umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (Dobra Nowina Świętego Jana 13, 34). = Ale tego JEZUSOWEGO Przykazania nie ma w Katechizmie (dla dzieci)!


So wrz 29, 2007 15:13
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL