Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Filozofia - Wiara 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
A co do łaski wiary... Byłoby czymś bez miary okrutnym skazywać kogoś na bezsens odmawiając mu jej... A Bóg jest miłością :) To teza, ale poparta dowodami z życia :) Więc myślę, że ona (łaska) jakoś jest dana, że tylko trzeba wyciągnąć rękę... i choć odrobinę przesunąć to wszystko w swoim sercu, by było miejsce na ziarnko gorczycy... a już dalej rozrośnie się samo, byle mu nie przeszkadzać... :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lip 02, 2003 13:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post ja się wypisuję
Chodziło mi tylko o to, że dla ludzi niewierzących wiara jest tylko pewną "protezą", a męstwo w życiu polega właśnie na odrzuceniu tej "protezy". Męstwo i odwaga, bo to nie takie chyba proste stawić czoło życiu, nie przyjmując z góry za prawdziwą tezy o istnieniu dobrego, wszechmogącego Boga, który stworzył świat i człowieka i nadaje życiu sens.

A przypadki... Jeżeli świat byłby nieskończony i wieczny, to nie widzę powodu, dlaczego różne niezrozumiałe czasem dla nas zdarzenia, nie miałyby być tylko czystym zbiegiem okoliczności. Wieczność i nieskończoność są tak pojemne, że zmieszczą w sobie KAŻDY zbieg okoliczności. Ich wyjaśnieniem nie musi być koniecznie "palec Boży". ;)

A że Ty, Jo_tko, nie napisałaś słów: "Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam" to wiem. Napisałaś: "ja się z tego wypisuję". ;)

Pozdrawiam! :D


Śr lip 02, 2003 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: ja się wypisuję
Cytuj:
Chodziło mi tylko o to, że dla ludzi niewierzących wiara jest tylko pewną "protezą", a męstwo w życiu polega właśnie na odrzuceniu tej "protezy". Męstwo i odwaga, bo to nie takie chyba proste stawić czoło życiu, nie przyjmując z góry za prawdziwą tezy o istnieniu dobrego, wszechmogącego Boga, który stworzył świat i człowieka i nadaje życiu sens.

No... męstwo istnienia w czymś co nie ma sensu... Męstwo bycia pyłem na wietrze obdarzonym świadomością tego, że jest pyłem... To prawda, ja chyba jestem tchórzem :)
A co do istnienia Boga... Widzisz Alipiuszu... Mnie nauczono tego zdania bez przymiotnika dobry, a zamiast "nadaje sens" było trochę inaczej - "masz obowiązek żyć". I tak też sie nie daje :) Ale podobno źródłem wiary jest doświadczenie Boga, nie założenie :) Dlatego napisałam, że tezę uważam za udowodnioną. W moim życiu :D
Cytuj:
A że Ty, Jo_tko, nie napisałaś słów: "Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam" to wiem. Napisałaś: "ja się z tego wypisuję".

Nie przypisuję ich sobie, Alipiuszu :) Bo to chyba nadmiar wymagań, kazać zatrzymać się światu? Wyskoczyć można nawet z pędzącego pociągu, on niech sobie pędzi, skoro chce ;) Chciałam tylko podkreślić warunkowość mojego stwierdzenia :D

A z przypadkami jest tak, że jeśli nie ma Boga, to cały swiat jest przypadkowy, to istnienie jest skutkiem loterii, totolotka, wylosowała sie taka a nie inna kombinacja kuleczek i to jesteś Ty, to ja, a tamto drzewo, nietoperz lub dżdżownica... To nieskończoność można by zdefiniować matematycznie, jako skończoną liczbę kombinacji, wynikających z raptem czterech (pięciu, jesli liczyć RNA) zasad ułozonych w stałe pary (dwie) tworzących trójki kodujące, i długości łańcucha... Ot, i cały kod genetyczny... No i w końcu aminokwasów strukturalnych czyli tworzących białka jest raptem 20... plus kilka w szlakach metabolicznych... Jakby ktoś się uparł, to pewnie ilość wariantów dałaby sie określić... Czyli nie ma nieskończoności?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lip 02, 2003 13:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post co to znaczy, że Bóg jest miłością
Ilość wariantów w kodzie genetycznym na pewno da się określić, przynajmniej teoretycznie. Ale co do nieskończoności, to chyba jednak jest. Tylko czym jest tak naprawdę??? Oto dopiero zagadka!

A swoją drogą warto byłoby się zastanowić nad tym, co to znaczy, że Bóg jest miłością. Bo że miłość nie jest Bogiem, to jest oczywiste - to byłoby bałwochwalstwo. Więc co to znaczy??? Nie wiem, czy ten temat był poruszany w innych działach forum. Tutaj można by troszkę "pofilozofować" na temat tej dziwnej miłości, co to Bóg nią jest.

Pozdrawiam :D


Cz lip 03, 2003 9:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 17, 2003 17:34
Posty: 619
Post hmmm
hmmm... rekawica podjęta ;)

_________________
"Wielki wstyd dla nas, że święci dokonywali wielkich dzieł,
a my chcemy otrzymać chwałę i cześć, opowiadając o nich"
(św. Franciszek z Asyżu)


Cz lip 03, 2003 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 29, 2004 8:41
Posty: 163
Post Tęsknota
Pytania biologiczne nie mają sensu i są tendencyjne. Problem nie został napeno jeszcze rozwiązany i zapewne nie zostanie. Jeżeli sprawę postawimy centrycznie to musi się wahać i w tym wypadku nikt nie ma racji. Racja leży pośrodku i jest niewspółmiernie wymierna do słów Arystotelesa, który zakładał ciągłość substancji.
Wszystko zadziała, zanim poznamy Absolut, a poznajemy Absolut na miarę naszej odpowiedzi na Jego działanie. Jeżeli odważamy się o Absolucie mówić, to nie z doświadczenia płyną słowa, ale z tęsknoty.

_________________
"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie. (...) Nie chcemy Kościoła, który, jak to piszą gazety, zmienia się wraz ze światem. Chcemy Kościoła, który zmieni świat".
[G.K.Chesterton]


Pt paź 01, 2004 12:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL