Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 WOLNOŚĆ 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Alipiusz napisał(a):
Czy jesteśmy wolni? Czy człowiek posiada wolną wolę? Może panuje powszechny determinizm i nie ma wolności? Może wolność jest tylko złudzeniem, a tak naprawdę wszystko jest określone przez zdarzenia pochodzące ze świata, który nas otacza i przez nasze własne uwarunkowania genetyczne, fizyczne albo psychiczne?


Żeby poprawnie odpowiedzieć na pytanie o wolność człowieka, trzeba zdać sobie sprawę, że człowiek egzystuje w dwóch wymiarach: ziemskim i duchowym.

Jeszcze do niedawna wolną wolę uważałam za czystą bzdurę, biorąc pod uwagę, że człowiek jest zdeterminowany biologicznie (cechy gatunkowe, cechy płciowe), psychologicznie (osobowość, temperament, podatność na zaburzenia psychiczne, choroby psychiczne) i środowiskowo (kultura, tradycja, najbliższe otoczenie).

Mój błąd polegał na tym, że degradowałam człowieka do ciała (do jego fizycznego wymiaru). Tutaj nie ma miejsca na autentyczną wolność.

Prawdziwa wolność (wolna wola) dotyczy tymczasem duchowej płaszczyzny człowieka.

Być wolnym nie oznacza, że nagle przestaje się być zdeterminowanym fizycznie do takich czy innych zachowań, działań, dążeń.

Być wolnym oznacza zaprzestanie utożsamiania się z fizyczną sferą człowieka, ze swoim ciałem, osobowością, płcią etc.

Doświadczenie duchowego uwolnienia się z okowów ciała sprawia, że teraz jest już nas dwóch. Ja (moje uwarunkowane na szereg sposobów ciało) i Duch, w którym to ciało jest odtąd umocowane. Ja mogę zrozumieć i wpływać na moje zachowania i wybory za pośrednictwem tego rozumnego Ducha. Mogę wynieść się ponad własne ograniczenia, spojrzeć na siebie z lotu ptaka.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lip 03, 2018 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Za pomocą ducha czy za pomocą umysłu posiadającego samoświadomość?
To oczywiste że nie jesteś swoim ciałem, tylko je masz.
Tak samo nie jesteś swoimi emocjami, uczuciami i myślami, nie jesteś także swoimi poglądami, opiniami i wspomnieniami - to wszystko też masz - kim w takim razie jesteś?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Moim zdaniem samoświadomość to właśnie Duch świadomy ciała/umysłu. Tylko nie powiedziałabym, że umysł ma (posiada) samoświadomość, tylko, że samoświadomość wyłania się z ciała i umysłu.

Jestem Duchem doświadczającym rzeczywistości poprzez swoje ciało i umysł.

Zabawne, że jednocześnie nie uważam, że Duch może istnieć bez ciała. Bez ciała nie ma egzystencji. Ale bez ducha nie ma życia (samoświadomej egzystencji).

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Wt lip 03, 2018 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
To o czym piszesz mocno przypomina mi moje poglądy sprzed paru dobrych lat :D
Doświadczasz rzeczywistości przez ciało i umysł, czy też doświadczasz tego jak Twój umysł zinterpretował bodźce jakie receptory zmysłowe odebrały z rzeczywistości?
Jesteś samoświadomością czy może jednak ją też doświadczasz?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt lip 03, 2018 22:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
IrciaLilith napisał(a):
Doświadczasz rzeczywistości przez ciało i umysł, czy też doświadczasz tego jak Twój umysł zinterpretował bodźce jakie receptory zmysłowe odebrały z rzeczywistości?


To jest w zasadzie bez znaczenia w tej kwestii. Liczy się to że rzeczywisty podmiot życia jest ponad uwarunkowanym ciałem/umysłem. Przynajmniej ja tak czuję. Niby wiem, że samoświadomość się tłumaczy wysoko rozwiniętą umysłowością. Że umysł tak dalece się rozwinął, że uświadomił sobie sam siebie, ale jakoś tak nie mogę tego przyjąć. Wiesz dlaczego? Bo to coś co jest świadome umysłu ma nad umysłem kontrolę i ma na niego wpływ.

Jak długo człowiek się utożsamia z umysłem, tak długo odpala stare schematy, fobie, nawyki. Idzie utartą ścieżką. Jak jakiś zaprogramowany robot. Kiedy nabiera do niego dystansu, nagle jest w stanie wykreować zupełnie inne ścieżki myślenia, zachowania.

IrciaLilith napisał(a):
Jesteś samoświadomością czy może jednak ją też doświadczasz?


Jeśli samoświadomość to świadomość samego siebie, to znaczy, że jakieś nadrzędna Ja (Duch) doświadcza czegoś podrzędnego (umysłu). Żeby doświadczać samoświadomości musiałoby być jakieś dodatkowe Ja, które by doświadczało tego jak Ja (Duch) doświadcza umysłu.

A więc na moje to Ja doświadczam siebie - ten proces to samoświadomość, jednak nie jest przez nikogo doświadczany. Nie można podnieść krzesła, na którym się siedzi.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lip 04, 2018 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Ale nie znaczy to że tego krzesła nie ma, bo skoro się siedzi to jest coś na czym się siedzi...

Ok, to masz układ:
Otoczenie odbierane przez ciało(zmysły), informacja ze zmysłów jest odbierana przez umysł,który ostro ją obrabia, a samoświadomość doświadcza i kieruje pracą umysłu (czyli zaawansowany system samoprogramowania umysłu doświadcza pracy umysłu i może ją modyfikować). Tylko czy samoświadomość może być świadoma siebie? Czy istnieje samoświadomość samoświadomości? Czy doświadczasz samoświadomości? Jeśli tak to czy nią jesteś, czy też coś jej doświadcza?
Sorki za dziwne zlepki wyrazów, ale dochodzimy do punktu o którym ciężko mówić słowami...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 16:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Nie da się doświadczyć samoświadomości, ponieważ, to czego doświadczam zawsze jest treścią (przedmiotem) umysłu.

Czyli w momencie kiedy założymy hipotetycznie, że istnieje (1) samoświadomość (2) samoświadomości, to ta (2) samoświadomość w tym momencie już nie jest samoświadomością tylko przedmiotem tej (1) samoświadomości.

Samoświadomość zakłada podmiotowość tego co jest świadome i przedmiotowość tego co jest uświadamiane.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lip 04, 2018 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Ok, czyli kim/czym jesteś a czego tylko doświadczasz?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 17:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Ja jestem podmiotem, który doświadcza rzeczywistości za pośrednictwem zmysłów i umysłu, które również należą do tej rzeczywistości. Również umysłu doświadczam.

W takim ujęciu człowiek, który utożsamia się ze swoim umysłem, śpi. Nie on, a jego myśli, emocje, schematy kierują biegiem zdarzeń.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lip 04, 2018 18:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Ty to nazywasz 'podmiotem', ja 'doświadczaniem', ktoś inny 'świadomością', inny 'byciem świadkiem', ale to tylko nazwy :D

Ważne jest to jakie cechy ma to co nazywasz podmiotem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Nie ma żadnych cech. Zauważ, że w momencie nadania czemuś cechy czynisz to coś przedmiotem.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Śr lip 04, 2018 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Czyli się rozumiemy i mówimy o tym samym innymi słowami :D :D :D
Stan przebudzenia masz już na stałe czy czasami zasypiasz, wracasz do zabawy w utożsamianie się?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr lip 04, 2018 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: WOLNOŚĆ
Zdarza mi się ucinać krótkie drzemki :D

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz lip 05, 2018 10:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: WOLNOŚĆ
Mi nawet i dłuższe, ale potem jaka przyjemność z ponownego przebudzenia. Do tego na poziomie umysłu wciąż próbuję to poukładać w sensowną całość, tak aby móc to względnie dobrze ujmować w słowa, wiem że to tylko zabawa iluzjami, ale uważam że bardzo sensowna i satysfakcjonująca, w końcu i tak umysł coś robić musi .

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz lip 05, 2018 11:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL