Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Podstawy celibatu w Kościele. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
bramin napisał(a):
Za taką wypowiedź powinieneś dostać ostrzeżenie. Na razie tylko upomnienie.

W sensie za jaką? Słyszałeś o teleewangelistach jak Kenneth Copeland?
Cytuj:
Znam wielu protestanckich proboszczów, nie widziałem u nich luksusowego samochodu ani domu, jedynie plebanię jako mieszkanie służbowe.
Bo protestancki zbór ma mało wiernych a często duży kościół na utrzymaniu ( przynajmniej u mnie na Dolnym Śląsku). A mimo wszystko pastor którego znam jeździ luksusowym SUVem. Poza tym nie wiem do czego zmierzasz w tej argumentacji bo ja nie opisuję sytuacji u protestantów tylko rozważam jak by to wyglądało u katolickiego księdza gdyby miał rodzinnę.
Cytuj:
Jak umrze jego rzeczy przejmuje rodzina, krewni itp. Pojęcie kuria nie wystepuje w kosciołach protestanckich.
No i o to mi chodzi - u katolików występuje.

Cytuj:
No widzisz, masz słaby słuch :D Kandydatowi dziękuje się za współpracę jak nie zda egzaminu komisyjnego lub jeśli ogólnie mu nie idzie, czyli ciągle jakieś sesje poprawkowe, przenoszenie egzaminów itp.
a tych co ja znam to zrezygnowali bo jednak zdecydowali że chcą mieć rodzinę lub nie podobało im się jak są traktowani w seminarium.

Cytuj:
Mylisz się, doświadczenie z innych chrześcijańskich Kościołów pokazuje, ze małżeństwo duchownych na pewno rozwiązuje pewne problemy ale nie jest remedium na personalne braki.

Czy uważasz że są osoby które nie idą na księdza z powodu celibatu i poszliby gdyby celibat zniesiono?
Czy uważasz że są osoby które teraz idą na księdza, a gdyby zniesiono celibat to by nie poszły?

Do tego dodaje drugi sposób na poprawę sytuacji kadrowej - dopuścić do kapłaństwa kobiety.

Cytuj:
Jak są w tych strukturach to niby w jaki sposób mogliby być niezależni? Masz fantazję, szacun :D

Ok, może nie mam na poparcie tego jakiś konkretnych argumentów, ale zakładam, że kapłan mający rodzinę byłby mniej odcięty od rzeczywistości i mniej zależny od hierarchii kościelnej.

Ale co ja tam się będę wypowiadał. Im więcej oderwanych od rzeczywistości księży tym większa szansa że to wszystko się rozsypie.


Śr maja 19, 2021 19:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Mówienie o o. Rydzyku jako naciągaczu jest oszczerstwem. I będzie tak samo piętnowane jak mówienie o Owsiaku czy Ochojskiej.

afilatelista napisał(a):
Poza tym nie wiem do czego zmierzasz w tej argumentacji bo ja nie opisuję sytuacji u protestantów tylko rozważam jak by to wyglądało u katolickiego księdza gdyby miał rodzinnę.

No dobra, może nie zrozumiałem ponieważ Twój tryb przypuszczający nie był tak wyraźny.

afilatelista napisał(a):
a tych co ja znam to zrezygnowali bo jednak zdecydowali że chcą mieć rodzinę lub nie podobało im się jak są traktowani w seminarium.

Oczywiście, ze kandydaci rezygnują z różnych powodów, jednym z powodów może być tez słaby intelekt, jak już o tym wspomniałem.

afilatelista napisał(a):
Czy uważasz że są osoby które nie idą na księdza z powodu celibatu i poszliby gdyby celibat zniesiono?

Tak, uważam, ze jakaś cześć młodych ludzi nie idzie do seminarium z powodu obowiązku zachowania celibatu.

afilatelista napisał(a):
Czy uważasz że są osoby które teraz idą na księdza, a gdyby zniesiono celibat to by nie poszły?


Nie, to nie ma nic do rzeczy ponieważ i tak byłaby możliwość bycia celibatariuszem. Mówiąc krótko masz wybór: celibat albo jak dotychczas w Kościołach Wschodu ślub przed święceniami lub jak w niektórych Kościołach rytów orientalnych można się ożenić także po święceniach.

afilatelista napisał(a):
Do tego dodaje drugi sposób na poprawę sytuacji kadrowej - dopuścić do kapłaństwa kobiety.

Są tez dyskusje na ten temat. Problem w tym, ze teksty NT nie zawierają ani wyraźnego zakazu ani nakazu świecenia kobiet.

afilatelista napisał(a):
Ok, może nie mam na poparcie tego jakiś konkretnych argumentów, ale zakładam, że kapłan mający rodzinę byłby mniej odcięty od rzeczywistości i mniej zależny od hierarchii kościelnej.


Tez tak zakładam ale z tą niezależnością się nie zgadzam.

_________________
ksiądz


Cz maja 20, 2021 11:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
bramin napisał(a):
Mówienie o o. Rydzyku jako naciągaczu jest oszczerstwem. I będzie tak samo piętnowane jak mówienie o Owsiaku czy Ochojskiej.

A, i to Ci chodziło? Nie widziałem że nazwanie Rydzyka naciągaczem jest kontrowersyjne. Poruszę ten temat w odpowiednim wątku.



Cytuj:
Tak, uważam, ze z powodu celibatu jakaś cześć młodych ludzi nie idzie do seminarium z powodu obowiązku zachowania celibatu.
[...]
Nie, to nie ma nic do rzeczy ponieważ i tak byłaby możliwość bycia celibatariuszem. Mówiąc krótko masz wybór: celibat albo jak dotychczas w Kościołach Wschodu ślub przed święceniami lub jak w niektórych Kościołach rytów orientalnych można się ożenić także po święceniach.

No właśnie. I na podstawie tych dwóch porzesłanek można stwierdzić że zniesienie celibatu poprawiłoby sytuację kadrową w kościele.

Cytuj:
Są tez dyskusje na ten temat. Problem w tym, ze teksty NT nie zawierają ani wyraźnego zakazu ani nakazu świecenia kobiet.
z listów Pawła można coś wywnioskować;)


Cz maja 20, 2021 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
afilatelista napisał(a):
No właśnie. I na podstawie tych dwóch porzesłanek można stwierdzić że zniesienie celibatu poprawiłoby sytuację kadrową w kościele.


Pytanie kluczowe jest, czy te i inne zmiany poprawiłyby sytuację kadrową. Czy tylko spowolniły jej pogarszanie. To wszytko co pisałeś o przepuszczaniu kandydatów przez seminaria bez dostatecznego sprawdzania dotyczy też nowego "narybku", jeżeli powodem rozszerzania bazy kadrowej mają być braki personalne. To znaczy czasem taka presja może wywołać pozytywne zmiany, nie mówię, nie mniej to może być tylko jeden element. Innym powinny być zmiany w kwestii rozdziału obowiązków między księży i swieckich (rady parafialne powinny co do zasady odciążać księdza). Jeszcze innym, kwestie ogólnie pojętego, a nadszarpniętego, wizerunku KRK. Inaczej na końcu dnia może się okazać, że ani ksiądz z żoną, ani ksiądz w spódnicy (ironia) nie uratując sytuacji KRK w PL.

Cytuj:
Cytuj:
Są tez dyskusje na ten temat. Problem w tym, ze teksty NT nie zawierają ani wyraźnego zakazu ani nakazu świecenia kobiet.
z listów Pawła można coś wywnioskować;)


Jak przykładowo z Listu do Rzymian, 16:1nn? Diakonisę Febę? Apostołkę Junię, którą w ramach walki z dżenderem przerobiono na jakiegoś Juniasa*? Oraz Marię, Tryfenę, Tryfozę, matkę Rufa, siostrę Nereusza, Persydę, Julię oraz Pryskę, których funkcje nie są jednoznacznie określone, ale które (współ-)przewodzą tej wspólnocie?

Tak, jest jeszcze list do Koryntiani do Tymoteusza, przy czym interpretacje sięgają od tezy, że dotyczyło to specyfiki Koryntu (i jego osławionych do dziś "cór"), albo że dotyczyło kobiet zamężnych. Niemniej praktyka diakonatu kobiet była w różnych formach nawet w katolicyzmie do VIII wieku, w kościołach wschodnich jeszcze dłużej, a to jakaś forma święceń jest.


(*Ja tylko się cieszę, że nie nazywała się ona "Kuta" :D )

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz maja 20, 2021 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
afilatelista napisał(a):
No właśnie. I na podstawie tych dwóch przesłanek można stwierdzić że zniesienie celibatu poprawiłoby sytuację kadrową w kościele.

Być może, nie chcę tu mędrkować ale jak już wcześniej wspomniałem, z dyskusji z duchownymi innych konfesji i ze statystyk wynika, ze nie jest to jakiś cudowny lek.

afilatelista napisał(a):
z listów Pawła można coś wywnioskować;)

Napisał o tym Bert więc nie będę się powtarzał.
W świetle dotychczasowych badan nad starożytnością chrześcijańską nie można stwierdzić, ze istniały kobiety mające funkcje prezbitera.
Tradycja Apostolska Hipolita stwierdza, ze wobec kobiet nie stosowano nakładania rąk.
Można tu przytoczyć syryjską "Didaskalię", która mówi o ordynacji kobiet na diakonisy a jednocześnie dystansuje się od od współdziałania kobiet w nauczaniu i liturgii.

Konstytucje Apostolskie z końca IV wieku wspominają o nakładaniu rąk na kobiety pozostające dziewicami lub wdowami.

_________________
ksiądz


Pt maja 21, 2021 10:18
Zobacz profil
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
W Tygodniku Powszechnym jest ciekawy wywiad z benedyktynka z klasztoru sw Hildegard z Bingen (niestety platny)

https://www.tygodnikpowszechny.pl/wiara ... moc-167491

Nie sadze, ze klamie, mowiac o spowiadajacych opatkach w Irlandii czy o opatkach zarzadzajacych takze ksiezmi i rownym w godnosci i funkcjach biskupom.
O tym, ze na kanonizacji sw Hildegardy z Bingenopatki z jej opactwa posadzona nawet za diakonami, tez mowi.


Pt maja 21, 2021 13:48
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Kael napisał(a):
Nie sadze, ze klamie


A ja sądze że kłamie. natomiast jeżeli nie zgadza się z nauczaniem KK to niech z niego wystąpi. lepiej bowiem odrzucać prawdę niż ją zakłamywać


Pt maja 21, 2021 14:30
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Mozna tez, jak aktualnie i nasza wladza swiecka robi, zamykac oczy na niewygodne fakty i pisac historie na nowo.
Moze nie wiesz, ale klasztory, glownie benedyktynskie, przechowuja archiwa od stuleci.
Tylko ci, ktorzy chca pozbac prawde a nie papke wygodna aktualnym "silom wiodacym" beda jej szukac u zrodel a nie w opracowaniach.

Prawda jest tam gdzie jest, a nie gdzie sie podoba (mezczyznom).


Pt maja 21, 2021 15:37
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
No, prawda jest taka że wbrew poglądom wrogów Kościoła. Nie ma on mocy wyświęcać kobiet
Piszemy po polsku: "No, prawda jest taka, że wbrew poglądom wrogów Kościoła, nie ma on mocy wyświęcać kobiet." M.


Pt maja 21, 2021 16:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
A co stoi na przeszkodzie żeby dowolny chrześcijanin odprawił mszę? Jezus w ogóle coś o kapłanach wspominał?
(Na prawdę pytam bo nie kojarzę takich wersetów ale też nie wykluczam że są)


Pt maja 21, 2021 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
afilatelista napisał(a):
A co stoi na przeszkodzie żeby dowolny chrześcijanin odprawił mszę? Jezus w ogóle coś o kapłanach wspominał?
(Na prawdę pytam bo nie kojarzę takich wersetów ale też nie wykluczam że są)
Duchowni w dojrzalej postaci, jak w KK, to 2 i 3 wiek. Przynajmniej wg https://www.youtube.com/watch?v=QeaNedk7BsI&t=1s W czasach apostolskich, choć zrodla wątłe, każdy wierny mógł sprawować Eucharystię, bo Mszy Św. w znanej postaci nie było. To był ciekawy i dość zagadkowy okres, bo przecież jeszcze nie było Ewangelii. Co czytali w czasie tych spotkań?


Pt maja 21, 2021 21:28
Zobacz profil
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
No ciekawe, to listy św. Ignacego z 105 roku mówiące o biskupach którzy kierują w miłości, i którym nakazuje się podporządkować to brednie bo nie było duchowieństwa. Tako rzecze profesor z UW zatem to prawda.


So maja 22, 2021 7:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Podstawy celibatu w Kościele.
Temat o spowiadających opatkach lub o sprawowaniu Eucharystii przez każdego jest bardzo ciekawy ale jest OT dlatego proszę założyć nowe tematy albo pisać już w istniejących wątkach, które poruszają te zagadnienia.

_________________
ksiądz


So maja 22, 2021 10:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL