Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 12:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy porzucenie powołania moze się wiązac z pieniędzmi ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 21:55
Posty: 409
Post 
ToMu napisał(a):
Bartoś, moim zdaniem, wykazał się odwagą polegającą ba tym, że gdy utracił wiarę w to, czemu miał służyć, po prostu odszedł. W tej chwili nie wnikam w przyczyny - patrzę na sam fakt, że nie potrafił odnaleźć się jako kapłan i zakonnik. Co jest lepsze - facet nie będący przekonany do tego co robi, frustrat; czy człowiek, który nie czując się na siłach, rezygnuje :?: Ja bardziej cenię tego, kto potrafi odejść gdy nie daje sobie rady. To jest bardziej uczciwe wobec tych, którym miałby służyć - mówić coś, w co sam nie wierzy, z czym sam się nie zgadza :?: To byłaby dwulicowość. I to, de facto, jest większy problem Kościoła - co więcej, uważam że to jest przyczyna może nie większości, ale dużej części sytuacji gdy kapłani rezygnują ze swojej posługi.


Mądrze piszesz, ToMu...

Zresztą - to na pewno dla żadnego z odchodzących księży nie była łatwa decyzja, zwłaszcza patrząc na to, jakie są opinie niektórych... i nie mówię tu tylko o wypowiedziach na różnych forach itp. Widziałem np. dramat człowieka, który odszedł nawet nie z kapłaństwa czy zakonu, ale z seminarium po dwóch latach studiów, jak został potraktowany przez wiele osób, które powinny mu być bliskie i wspierać go...


N maja 13, 2007 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
profos napisał(a):
Wywiad z (obecnie już panem) Batosiem

http://www.gazetawyborcza.pl/1,76498,4124487.html

(...)

To tylko dwa wybrane fragmenty, dosyć jednak charakterystyczne dla całego wywiadu.
(...)
Przeczytać jednak warto


Oj warto, warto - warto też porownać:

dr Bartoś napisał(a):
- "Ten rodzaj przynależności nie ma odpowiednika w żadnych przyjętych współcześnie typach organizacji społecznych. Już od dawna o podmiotowości człowieka czy społeczności decydują umowy pomiędzy jednostkami a instytucjami i ograniczenia nakładane na te umowy. A przynależność do stanu duchownego nie respektuje żadnej z tych zasad. Jest raczej zaangażowaniem jednostronnym, rodzajem weksla wypisanego instytucji Kościoła in blanco. Ja podpisuję, a wy możecie wpisać tam wszystko, co uważacie (przy zachowaniu dziesięciu przykazań)."


KKK 1551 Kapłaństwo ma charakter służebny. "Urząd... który Pan powierzył pasterzom ludu swego, jest prawdziwą służbą". Kapłaństwo jest całkowicie skierowane ku Chrystusowi i ludziom. Zależy całkowicie od Chrystusa i Jego jedynego kapłaństwa; zostało ustanowione dla ludzi i dla wspólnoty Kościoła. Sakrament święceń przekazuje świętą władzę, która jest jedynie władzą Chrystusa. Wykonywanie tej władzy powinno więc stosować się do wzoru Chrystusa, który z miłości uczynił się ostatnim i stał się sługą wszystkich. "Słusznie więc nazwał Pan opiekę nad owieczkami dowodem miłości względem Niego".

dr Bartoś napisał(a):
- "niezdrowy typ mistyczności: swoista mistyka fascynacji przemocą, wedle której im bardziej się upokorzę, tym to jest szlachetniejsze, im bardziej się poświęcam, tym to jest wznioślejsze. Ta "mistyka" zbudowała całą narrację, za wzór stawiając świętych, którzy zawsze są gotowi, by poświęcić siebie w ofierze."


Już wiemy, czym była ofiara św. Maksymiliana - "niezdrowym typem mistyczności".

dr Bartoś napisał(a):
- "Pracownika trzeba szanować, bo sobie pójdzie - tak jest wszędzie. "


W 1999 r. ks. Wojciech Grygiel FSSP napisał:
"Mieszkając w Stanach Zjednoczonych Ameryki (...) w niektórych ekstremalnych wypadkach zacząłem spostrzegać, iż kapłaństwo nie jest traktowane jako dozgonna święta misja pośrednika między ludźmi a Bogiem (tu es sacerdos in aeternum), tylko jako wygodny i bezpieczny zawód, który zarzuca się zaraz po przejściu na emeryturę."

Osiem lat później w Polsce niektórzy nawet do emerytury nie chcą doczekać...

dr Bartoś napisał(a):
- "Nie istnieje prawna procedura rozwiązania zobowiązania, którą mógłby przedsięwziąć sam duchowny. "


KKK 1582 Jak w przypadku chrztu i bierzmowania, to uczestnictwo w funkcji Chrystusa jest udzielane raz na zawsze. Sakrament święceń wyciska również niezatarty charakter duchowy i nie może być powtarzany ani udzielany tylko na pewien czas

KKK 1583 Kto został wyświęcony w sposób ważny, może oczywiście z ważnych powodów zostać zwolniony z obowiązków i funkcji związanych ze święceniami lub otrzymać zakaz ich wykonywania, nie może jednak stać się człowiekiem świeckim w ścisłym sensie, ponieważ charakter wyciśnięty przez święcenia jest nieusuwalny."

dr Bartoś napisał(a):
- "Mówienie zaś o zdradzie, porównywanie tego do małżeństwa to kreowanie świata wirtualnego. Małżeństwo, rodzina, dzieci - to wszystko są istotne więzi. Rozpad małżeństwa jest autentycznym dramatem. A ksiądz rezygnujący z pracy księdza? To nieporównywalne."


"KKK 1534 Dwa (...) sakramenty: święcenia (kapłaństwo) i małżeństwo są
nastawione na zbawienie innych ludzi. Przez służbę innym przyczyniają się także
do zbawienia osobistego. Udzielają one szczególnego posłania w Kościele i służą
budowaniu Ludu Bożego.

KKK 1536 Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone
przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów.
Jest to więc sakrament posługi apostolskiej.

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Pn maja 14, 2007 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 23, 2006 12:06
Posty: 51
Post 
Co jest lepsze - facet nie będący przekonany do tego co robi, frustrat; czy człowiek, który nie czując się na siłach, rezygnuje :?:


Przekonania można od siebie oddzielić :) . I można trzymać się drogi, którą się już wybrało, mimo najbardziej dotkliwego braku. Ale zasmucająca decyzja pana Bartosia, od której tutaj abstrahuję, nie zmienia faktu, że w sposób kapitalny rozporządza swoimi myślami.


Wt maja 15, 2007 20:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL