Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 14:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kapłani a male wspólnoty w Kościele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt paź 27, 2006 20:11
Posty: 23
Post Kapłani a male wspólnoty w Kościele
Pojawil sie tu niedawno watek czego oczekujemy od kaplanow: ja mam pytanie , ktore jest jakby jego kontynuacją: Jak myslicie czy dziś kaplani sa przygotowani do pracy, do dialogu z malymi wspólnotami w Kościele: np odnowa, oazy, naokatechumenta itp. ? Czy znacie takich kaplanow i czy Waszym zdaniem takie wspolnoty moga cos dac samym kaplanom?


Pn kwi 02, 2007 7:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
To zależy.

Ja odnoszę wrażenie, że niestety do pracy w poszczególnych i nie ukrywajmy, często specyficznych wspólnotach (neo) przygotowani głównie są tylko kapłani, którzy wiedzę o nich czerpią nie z nauki w seminarium pod tym kątem - a z praktyki: własnej styczności, członkowstwa w tych wspólnotach przed seminarium.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 02, 2007 11:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Elbaa naprawdę różnie, choć mam wrażenie, że ostatnio jest jakby zamykanie się młodych księży na określony "typ" wspólnoty. Ktoś pracujący z Odnową nie umie poprowadzić Oazy, albo świetnie spisujący się z grupami dziecięco-młodzieżowymi zupełnie nie radzi sobie z duszpasterstwem studentów albo dorosłych.

Napisałam, że "nie umie" ale mam poczucie, że chodzi bardziej o "nie chce". Nie chce otworzyć podręcznika, dokształcić się z zakresu formacji danej grupy i potem z Oazy robi się Odnowa, a dorosłym odgrywa się scenki i mówi jak do dzieci, ewentualnie na spotkaniach dzieciaczków wymaga się od nich własnej inicjatywy i kreatywności niczego samemu nie inicjując. Oczywiście jeden ksiądz czuje się lepiej w takim a drugi w innym typie duszpasterstwa, jednak to go nie zwalnia z obowiązku rzetelnej pracy ze wszystkimi, którzy tylko przyjdą do danej wspólnoty.

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pn kwi 02, 2007 12:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 27, 2006 20:11
Posty: 23
Post 
hej hej a moze macie jeszcze jakies skojarzenia, pomysły, rozwiązania?


Wt kwi 17, 2007 20:48
Zobacz profil
Post 
A czy coś się tutaj nie poodwracało? To grupa ma uczyć kapłana, czy raczej kapłan grupę? Bo jeśli z grupą trzeba prowadzić "dialog", jeśli trzeba poznawać jej specyficzną formację, zamiast po prostu ją formować, to coś w takim duszpasterstwie stoi na głowie.


Wt kwi 17, 2007 23:00

Dołączył(a): N paź 28, 2007 12:34
Posty: 12
Post 
W mojej miejscowości jest mała wspólnota,i muszę powiedzieć.Wszystko zależy od zangażowania księdza.Małych wspólnotach,jest o tye lelepiej,że ludzie lepiej się znają,przeszkoda tu moze bycprzede wszystkim brak anoniwości,co przeszkadza,ze dobrze się skupić na modlitwie.

_________________
Chwila w której trwasz,może być twoją najpiękniejszą z twoch chwil.


Pn paź 29, 2007 10:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 04, 2007 13:36
Posty: 110
Post 
ja należę do Neokatecjumenatu i wciąż się uczymy nowych rzeczy,
ciągle odkrywamy coś na nowo,a Nasz Prezbiter ciągle podkreśla,że uczy się właśnie od nas. Myślę,że akurat Ci kapłani,którycgh ja znam są doskonale przygotowani do nauki w neo (nasza wspólnota liczy ok. 35 osób),a nieraz łatwiej im jest nawet przemiawiać do nas aniżeli do 3tysięcy wiernych zgromadzonych na Mszy.

_________________
Jesteśmy dziećmi Boga,
a jezeli dziećmi,
to i dziedzicami.
Współdziedzicami Chrystusa,
dziedzicami Boga.


Śr paź 31, 2007 17:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL