Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 12:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Szopki w Kościele 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Incognito a mi to przypomina ,,dajcie mi czlowieka a znajdzie sie paragraf">>>>>>


Wt gru 27, 2005 13:32
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
,,dajcie mi czlowieka a znajdzie sie paragraf"


Wyszyński......z tym ze nie Stefan, ale Andriej :)


Wt gru 27, 2005 18:55

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Awa napisał(a):
Incognito a mi to przypomina ,,dajcie mi czlowieka a znajdzie sie paragraf">>>>>>

Tak by było gdybym dowiedział się skądś o tej parafii, szukał haka na proboszcza i znalazł ten występek - tymaczasem cała dyskusja zaczęła się właśnie od opisu tego konkretnego czynu i jego krytyki.
Mam rozumieć, że dla Ciebie wprowadzanie zwierząt do świątyni, a co więcej trzymanie ich tam nie jest ani zbeszczeszczeniem miejsca świętego, ani nawet nadużyciem?
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi:
Kan. 1210 napisał(a):
W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca.

Urządzanie w świątyni tymczasowej stajni dla zwierząt jest jak najbardziej obce świętości miejsca. Czy ludzie przychodzą do kościoła ze swoimi pieskami i kotkami? Nie. Tymbardziej nie przychodzą tam z kuwetami aby zwierzęta mogły się w spokoju załatwiać, a przypominam, że zwierzęta w szopce są przechowywane.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt gru 27, 2005 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
nie znam na pamiec prawa kanonicznego.Prawde mowiac malo znam prawo kanoniczne.Slyszlam jednak cos tam o literze prawa i ducha.moze i pomysl z e zwierzetami w kosciele nie byl szczegolnie szczesliwy ale czy skarzenie do biskupa cos zmieni?czy od tego to ,,zbeszczeszczenie' bedzie mniejsze?Ksiadz mial chyba dobre intencje chcial cos zrobic ,moze rozruszac parafie?


Wt gru 27, 2005 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Widzę, że będę musiał się powtórzyć. Litera prawa i ducha nie są ze sobą sprzeczne. Jak powiedział Chrystus w zacytowanym przeze mnie na drugiej stronie tego tematu fragmencie "to należy czynić, a tamtego nie odpuszczać". Czy "skarżenie" do biskupa coś zmieni? Nie wiem, ale uważam, że katolik ma obowiązek zaprotestować w takiej sytuacji - w innym przypadku mamy do czynienia z zaniedbaniem. Czy zbeszczeszczenie będzie mniejsze? Pewnie, że nie - czasu już nikt nie cofnie. Niemniej można zapobiec jego powtórzeniu i zwrócić pomysłodawcy uwagę na jego błąd. O dobrych intencjach też już pisałem - cel nie uświęca środków.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Wt gru 27, 2005 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 03, 2005 12:06
Posty: 146
Post 
Incognito...Mam już dobry aparat, więć jak pójdę do Kościołą, to narobię zdjęć...i Ci je prześlę... Tylko chyba nie będę w Kościele nie wcześniej niż w niedziele... A co do linków, to mogłabym Ci je przwesłać, ale doszłam do wniosku, że zdjęcia, które sama zrobię lepiej zobrazują całą sytuację... Bo na stronach internetowych są małe i zwierząt nie widać, bo z oddali robione...


Śr gru 28, 2005 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Czekam z niecierpliwością - jak już będziesz miała, odezwij się do mnie na PW to podam Ci maila.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Śr gru 28, 2005 17:31
Zobacz profil
Post 
Liwio, gdzie znajduje sie ten kosciol i pod jakim jest wezwaniem?


Śr gru 28, 2005 17:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 03, 2005 12:06
Posty: 146
Post 
Lucyno, to jest Kośćiół pod wezwaniem Świętego Kazimierza, a znajduje się w Chełmie.


Śr gru 28, 2005 18:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 15:49
Posty: 39
Post 
Ruchomą Szopkę nie tylko można oglądać w Kościele parafialnym w Tarnowie - Mościcach ale także na internecie.

Zapraszam pod link:

http://www.youtube.com/watch?v=sIxAgFE8PIE


N sty 06, 2008 16:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 24, 2006 18:13
Posty: 2267
Lokalizacja: Poznań
Post 
W mojej parafii od zawsze szopka Betlejemska wyglądała beznadziejnie - tekturowa, farbowana, niekształtne postaci :? Totalny zaścianek i zero fantazji artystycznej. O to przecież też chodzi ;-) bo to swego rodzaju sztuka, która też może być uwielbieniem Boga.

Za to jedyna w swoim rodzaju jest Szopka w Woźnickim Klasztorze Ojców Franciszkanów.

Obrazek

Obrazek

_________________
[i]Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam[/i] :)


N sty 06, 2008 17:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 15:49
Posty: 39
Post 
No ale masz filmik tej szopki ??? Co ci po zdjęciach??
Zapraszam pod link:

http://www.youtube.com/watch?v=sIxAgFE8PIE


N sty 06, 2008 18:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
Nie widze nic profanującego w obecności zwierząt w kościele.Sa to tak samo stworzenia boże i istoty czujące ,nasi mniejsi bracia.Niby zwierzęta nie mają świadomości istnienia ? Już był w historii pewien uczony głupiec, który twierdził, że zwierzęta nie czują /coś jak maszyny/,a nazywał się
Kartezjusz.O ile dobrze wiem to są w pewne dni specjalne nabożeństwa gdzie można udać się do kościoła ze zwierzakiem.Sam brałem udział we mszy z udziałem ludzi na koniach,która ze względów lokalowych była odprawiana jako polowa i konie zachowywały się poprawnie.


Cz sty 17, 2008 19:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL