Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 19:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego tak wielu młodych potępia Kościół ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Jo_tka a znasz to " Wierzę w jeden święta, apostolski Kościół" ???
Więc mamy moralne przyzwolenie na obronę tego co jest święte w Kościele, Oczywiście nie po przez krytykę,

Lecz jeszcze raz powtarzam, że odpowiadam na pytanie zawarte w temacie" Dlaczeko tak wielu młodych potępia Kościół" i o tym chyba rozmawiamy, a tu zaczyna się wyłaniać zupełnie inny wątek. Czy i w jako sposób zdrowa krytyka może wpłynąć pozytywnie na nas w Kościele. Zdrowa krytyka opiera się jak wiesz nie na kontestowaniu tylko lecz na podawaniu akternatywnych rozwiązań.

Myślę, że w Kościele nie jestem dla Boga lecz dla swojego zbawienia, pewnie się przejęzyczyłaś, bo sobą samym żadnej chwały Bogu nie przydam, Bo ON jest Czystą Chwałą . A Kościół jest dla nas nie dla Boga. Bo mamy dzieki niemu możliwość zbawianioa siebie i innych swoją postawą. Gorzej jeśli jestem zgorszeniem.

Jest w świecie jakaś tajemnica zła i nie znamy powodu czemu złym powodzić się może lepiej niż dobrym. To tylko wie Bóg i mi to wystarcza.
A może byś powiedziała jak twoim zdaniem młodzi tak krytykują Kościoł i nie chcą w nim przebywać??. Pominę wętek prozelicki do innych denominacji chrześcijańskich. [/list]

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Śr lip 16, 2003 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Ok, znów nadmiar skrótów myślowych, zatem tłumaczę :)
Wojtek, znam wyznanie wiary :) I nie zamierzam go negować :) Ale dla mojej decyzji przynalezności do Kościola nie jest istotne, czy moi bracia i siostry postępują tak czy inaczej. Powtarzam - dla decyzji o przynależności, nie mówię o odpowiedzialności za Kościół w tej chwili, napominaniu itp (!) Bo należę do Kościoła dlatego, że w nim jest Jezus Chrystus, a nie dlatego, że sa w nim tacy, czy inni ludzie. I nie w tych ludzi przecież wierzę (!) Ani w instytucję w sensie formalno-prawnym (!)
Wierzę w Kościół Boży, wspólnotę ludzi ochrzczonych, kierowaną przez Ducha Sw (!)
I już Mat mnie złapał, owszem, ludzie moga prowadzic do Boga, ale nie zbawiają i to mialam na myśli...
A myslę, że Ci, co potepiają Kościół, potepiają właśnie ludzi i instytucję, zapominając o najistotniejszym w Kościele elemencie - o Bogu, dlatego pytałam - jak im to pokazać? wytłumaczyć? Że to nie tylko ludzie, tacy sami jak gdzie indziej (nie usprawiedliwiam postepków, stwierdzam fakt), nie tylko instytucja w sensie prawno-formalnym, ale ważne w tym wszystkim jest zupełnie co innego?
Nie mówię, że nie trzeba, nie nalezy dążyć do poprawy. Ale to nie o to chodzi chyba najbardziej...
Pozdrawiam :)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lip 16, 2003 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
No to zgadzamy się co do meritum sprawy, a pewne zakłócenia na łączach to właśnie owe skróty myślowe . Lecz ważne w jakim kontekście się pisze bo niechcący może wyjść niezły galimatias. Tak to widze. Co do potępiania kościoła to bym zaraz tak nie fetował wyroków , bo w większości raczej jest to obojętność lub ostra Kontestacja. Nienawiść zarezerwowana jest raczej dla sekt, np ŚJ Oni to dobrze robią.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Cz lip 17, 2003 7:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 06, 2003 19:44
Posty: 25
Post 
Współczesny świat niesie ze sobą wiele propozycji, niebezpieczeństw, wyzwań, niepokojów, ale także daje możliwości pełnego rozwoju intelektualnego, fizycznego jak i duchowego. Młodzi ludzie co rusz zadają sobie pytanie: którędy iść, aby życiu nadać właściwy sens? Często drogą, którą wybierają jako słuszną i prawdziwą jest droga wiary w Boga Trójjedynego, droga, którą ukazuje Kościół katolicki.
Czy dziś łatwo wierzyć? Daje się słyszeć słowa: „ Kiedyś byłem człowiekiem wierzącym i praktykującym. Dziś przeżywam kryzys wiary. Nie wiem nawet, czy jestem wierzącym, czy niewierzącym. Raz przeżywam Boga, jako Kogoś bliskiego; innym razem Bóg znika z mojego serca i pozostaję sam” Czy to, co proponuje świat, nie utrudnia przylgnięcia sercem do Jezusa?
Zasadniczą rolę do spełnienia ma rodzina. To ona jest kolebką wiary, powinna być domowym Kościołem. W niej każdy człowiek uczy się kochać Boga, poznaje Go, wzrasta w wierze. Jeśli rodzina nie spełnia należycie swej funkcji, w pewnym momencie pojawiają się kłopoty z wiarą. We współczesnej kulturze dominują zupełnie inne wzorce małżeństwa i rodziny. Większość środków społecznego przekazu próbuje ośmieszać małżeństwo i rodzinę, albo zastąpić je jakąś karykaturą. Promowane są "małżeństwa" homoseksualne i tak zwane "wolne związki". Rodziny takie określają siebie jako: „wierzących- niepraktykujących”, co oczywiście nie ma nic wspólnego prawdą.
Wielu ludzi kieruje się w swoim życiu konsumpcyjnym używaniem życia. Najważniejsze staje się posiadanie bogactw i korzystanie z nich bez ograniczeń.
Innym zagrożeniem wiary jest rozwój nauk i ich złe pojmowanie. Do głosu dochodzi ratio, pozostawiając fides jako niegodne uwagi.
Życiem wielu ludzi kieruje relatywizm moralny. Nie chcą uznawać Przykazań Bożych ani Przykazań Miłości jako prawa – stworzyli własne prawo, według którego jest łatwiej i spokojniej żyć.
Coraz częściej młodzi ludzie nie uważają Kościoła katolickiego za nieomylną instytucję. Samodzielnie wybierają drogę życiową.
Podałam tylko niektóre z zagrożeń, z którymi przychodzi na codzień spotykać się osobie wierzącej.


N lip 27, 2003 22:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL