Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 15:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 11, 2014 10:51
Posty: 2
Post Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Kenijska feministka Faith Ndwia, zainaugurowała działalność polegającą na dostarczaniu Kenijczykom prezerwatyw, które mają pomóc w zwalczaniu AIDS.
więcej info tutaj: http://myslglobalnie.blogspot.com/2014/02/kenia-tabu-srodki-antykoncepcyjne.html

Czy waszym zdaniem to dobry sposób na walkę z HIV? Czy kościół w obliczy śmiercionośnego wirusa powinien zezwolić na prezerwatywy?


Ostatnio edytowano So lut 15, 2014 23:31 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

- poprawiony tytuł



So lut 15, 2014 20:04
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Namawiamie do wstrzemiezliwosci, wiernosci i odpowiedzialnosci za siebie i partnera pewnie by te pania przeroslo...


So lut 15, 2014 20:13
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Jedynym środkiem, który zapobiega rozprzestrzenianiu się HIV, jest wierność i jeden partner/partnerka, a nie prezerwatywa. Kondom jedynie opóźnia moment zakażenia.


So lut 15, 2014 20:22

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Kael napisał(a):
Namawiamie do wstrzemiezliwosci, wiernosci i odpowiedzialnosci za siebie i partnera pewnie by te pania przeroslo...


Możliwe, niemniej bardziej istotne jest co z większym prawdopodobieństwem przerośnie beneficjentów tej akcji: stosowanie prezerwatyw czy wstrzemięźliwość. Pewnie, że ta druga jest lepszym środkiem zapobiegawczym w wypadku jednostki, ale w skali społeczeństwa środek łatwiejszy do rozpropagowania, choć gorszy, może okazać się skuteczniejszy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So lut 15, 2014 21:44
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Jakoś nie przypominam sobie aby stwierdzono, że liczba zakażeń HIV i zachorowalność na AIDS zmalała w państwach, w których jako profilaktykę zastosowano rozdawanie kondomów.


So lut 15, 2014 21:53

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
A jak z tymi, gdzie propagowano wierność? Bo rozumiem, że w tym, krajach, o których Ty mówisz, propagowanie wierności nic nie dało?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So lut 15, 2014 21:57
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Prof. Farzin Davachi, lekarz amerykański, specjalista ds. HIV/AIDS, pracował w Ugandzie: "W 1989 zostałem zaproszony na konsultacje z rządem. Wówczas Uganda była epicentrum AIDS na świecie. 38 proc. dziewcząt od 15 do 18 lat było zakażonych. (...) Doradziłem więc, by w szkołach w całym kraju rozpoczęto kampanię edukacyjną na rzecz abstynencji i wierności małżeńskiej. WHO doniosła w 1999, że stopień zakażenia wirusem HIV wśród dziewcząt od 15 do 18 lat zmniejszył się do 7,3 procent. To spadek o 80 procent!

Takich wyników nie notujemy nigdzie indziej na świecie" (Rzeczpospolita 2001.09.07)

Cytat z tej strony.

Inny tekst na ten temat: http://fronda.gliwice.pl/czytelnia.php5?id=307


So lut 15, 2014 22:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
W Kenii od 2001 r., kiedy rząd przyjął program aktywnego wspierana użycia prezerwatyw, liczba osób zarażonych HIVspadła z 12,8% populacji do 6,2% w 2012 r. (W Ugandzie wynosiła 7,2% populacji w 2012 r. a program realizowany w Ugandzie od końca lat 80tych nazywał się The ABC Approach...Abstinence, Be Faithful, Use Condoms i uwzględniał wszystkie 3 obszary - omówienie w linku, niestety dostęp jest płatny, to nie propagandowa gazetka. Nacisk na jedynie abstynencje w ostatnich latach spowodował, że w Ugandzie, od 2006 r. liczna zarażonych HIV wzrosła.).

Edukacja seksualna - nie tylko dzieci i młodzieży - jest istotna i niezbywalną częścią wszystkich programów zapobiegania AIDS w Afryce. Ich częścią jest także stosowanie prezerwatyw, zwłaszcza w sytuacjach podejmowania zachowań ryzykownych. Odkąd istnieje świat ludzie podejmowali działania ryzykowne,nie tylko w dziedzinie relacji seksualnych, i będą to robić. I w każdej dziedzinie, każdy system społeczny to uwzględnia.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So lut 15, 2014 23:22
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Wiesz, Piotrze, że prezerwatywa jedynie opóźnia zakażenie, a nie jemu zapobiega?


So lut 15, 2014 23:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Wiesz, Piotrze, że prezerwatywa jedynie opóźnia zakażenie, a nie jemu zapobiega?


Zmniejsza i to znacznie (a nie opóźnia) ryzyko zarażenia. Abstynencja też nie zapobiega, a zmniejsza ryzyko. Dzięki temu jest coraz mniej zachorowań.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


So lut 15, 2014 23:56
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Piotr1 napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Wiesz, Piotrze, że prezerwatywa jedynie opóźnia zakażenie, a nie jemu zapobiega?


Zmniejsza i to znacznie (a nie opóźnia) ryzyko zarażenia.

Strasznie spodobał mi się ten fragment pierwszego z tekstów, które wcześniej zacytowałem:

W 1996 r. w BMJ (British Medical Journal) opisano, że na VIII Światowym Kongresie Seksuologii w Heidelbergu (Niemcy) w 1987 r. około 800 uczestników poproszono o wskazanie przez podniesienie ręki, czy zdecydowaliby się na kontakt seksualny z osobą HIV pozytywną używając jako jedynej ochrony prezerwatyw. Jedna osoba podniosła rękę ¬dziennikarz, który powiedział że zrobiłby to także bez prezerwatywy. Na X kongresie w Amsterdamie w 1991 r. to samo pytanie padło na warsztatach dotyczących edukacji seksualnej. Nikt z 60 obecnych profesjonalistów nie podniósł ręki.

Cytuj:
Abstynencja też nie zapobiega, a zmniejsza ryzyko.

Abstynencja zapobiega zakażeniu drogą płciową, tak samo jak wierność jednemu partnerowi, który nie współżył z nikim innym.


N lut 16, 2014 8:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Cytuj:
Abstynencja też nie zapobiega, a zmniejsza ryzyko.

Piotrze, w jaki sposób???? Tzn nie mam na myśli zakażenia inną drogą, np dożylną.
Głównym problemem w wielu krajach Afryki są nagminne zdrady małżeńskie, gwałty (naprawdę myślicie że gwałciciel nałoży sobie prezerwatywę?) , i kultura która generalnie uczy całkowitej swobody zwłaszcza mężczyzn. Ja nie mówię że nie można zastosować prezerwatywy w stałym związku gdzie jedno jest zakażone, nie tylko HIV, w polskich realiach często HCV, to oczywiście nie zabezpiecza w 100% (!!!) a tylko zmniejsza ryzyko (wbrew temu co pisze Piotr oczywiście abstynencja zabezpiecza przed zakażeniem drogą seksualną, nie wiem jak miałoby być inaczej). W biednych krajach afrykańskich ludzie masowo umierają na AIDS (nie ma leków, nie ma żadnej świadomości jak mozna zarazić się chorobą!) , na malarię, na gruźlicę. NIe ma czym i za co leczyć chorych. I co, ile im rozdacie prezerwatyw? Ile na osobę? I komu? I za czyje pieniądze? A może lepiej sfinansować leczenie chorych?
Rozmawiałam z kobietą która pracowała jako nauczycielka na misjach w Afryce kilka lat. Poziom wiedzy nauczyciela tam oceniała na naszą 5-6 klasę podstawówki. Na wsiach nikt nie ma pojęcia skąd się bierze AIDS (z wody, z czarów itp)

_________________
Ania


N lut 16, 2014 9:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
Yarpen_Zirgin napisał(a):
[color=#4000FF]Prof. Farzin Davachi, lekarz amerykański, specjalista ds. HIV/AIDS, pracował w Ugandzie: "W 1989 zostałem zaproszony na konsultacje z rządem. Wówczas Uganda była epicentrum AIDS na świecie. 38 proc. dziewcząt od 15 do 18 lat było zakażonych. (...) Doradziłem więc, by w szkołach w całym kraju rozpoczęto kampanię edukacyjną na rzecz abstynencji i wierności małżeńskiej. WHO doniosła w 1999, że stopień zakażenia wirusem HIV wśród dziewcząt od 15 do 18 lat zmniejszył się do 7,3 procent. To spadek o 80 procent!


Super. Rozumiem, że w tym czasie oczywiście nie prowadzono w Ugandzie innych działań, np. promocji użycia prezerwatyw, bądź po prostu uświadamiających w jaki sposób przenosi się wirus?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 16, 2014 12:24
Zobacz profil
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw jest dla was moralne/niemoral
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
[color=#4000FF]Prof. Farzin Davachi, lekarz amerykański, specjalista ds. HIV/AIDS, pracował w Ugandzie: "W 1989 zostałem zaproszony na konsultacje z rządem. Wówczas Uganda była epicentrum AIDS na świecie. 38 proc. dziewcząt od 15 do 18 lat było zakażonych. (...) Doradziłem więc, by w szkołach w całym kraju rozpoczęto kampanię edukacyjną na rzecz abstynencji i wierności małżeńskiej. WHO doniosła w 1999, że stopień zakażenia wirusem HIV wśród dziewcząt od 15 do 18 lat zmniejszył się do 7,3 procent. To spadek o 80 procent!


Super. Rozumiem, że w tym czasie oczywiście nie prowadzono w Ugandzie innych działań, np. promocji użycia prezerwatyw, bądź po prostu uświadamiających w jaki sposób przenosi się wirus?

Zastosowano tzw metodę ANC - abstynencja + wstrzemięźliwość + prezerwatywa.
Nie głównie prezerwatywa, jaką prezentują koncerny farmaceutyczne zarabiające krocie na rozdawnictwie prezerwatyw.


N lut 16, 2014 12:41
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy stosowanie prezerwatyw w wakce z AIDS jest moralne?
Metoda ABC:

    A - Abstinence - Abstynencja przedmałżeńska
    B - Be Faithful - Bądź wierny/a
    C - Use Condoms - Używaj prezerwatyw

kropeczka_ns napisał(a):
Piotrze, w jaki sposób????

Skoro Piort pisał o metodzie ABC, to znaczy, że zapewne miał na myśli wstrzemięźliwość (abstynencję) przedmałżeńską.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lut 16, 2014 13:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL