Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 2:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Wymiar religijny i społeczny sakramentu 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Andy72 napisał(a):
Twierdzisz że zło nie istnieje? Istnieje

http://www.youtube.com/watch?v=d3pCQysucls
Andy72 napisał(a):
czyli przyjmujesz sobie aksjomat i budujesz teorię - trash in = trash out

Tak, jak wszyscy. W tym matematycy.
Należy znaleźć aksjomat (nie wymyślic sobie - bo aksjomat musi odpowiadać rzeczywistości) i na jego podstawie zbudować tezy.
Dla mnie istnienie jest wyższe od nieistnienia aksjomatycznie. Jak byt jest wyższy od nie-bytu, jak doskonałośc jest wyższa od niedoskonałości.
Andy72 napisał(a):
Co chcesz niby udowodnić przyjmując ten "aksjomat", że Bóg istnieje z dowodu św. Anzelma?

Ja niczego nie udowadniam.
Dyskutowałem tylko, do pewnego czasu, z tredje, póki nie okazało sie, że sprzeciwia się dla kaprysu sprzeciwiania.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sty 06, 2014 12:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
medieval_man napisał(a):
Zło to brak.


To tylko jedna z bardzo wielu interpretacji problemu zła.


medieval_man napisał(a):
Zło to brak. A więc nieistnienie.
I odwrotnie: każde nieistnienie to w pewnym sensie zło.


Jak wyżej.

medieval_man napisał(a):
To samo odnosi sie do losu potępionych


Nieistnienie potępionych byłoby gorsze niż ich istnienie? Ciekawy pomysł, jednak wbrew temu co twierdzisz bardzo nieoczywisty, wręcz sprzeczny z intuicją i zdrowym rozsądkiem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 06, 2014 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8963
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu

Argumentacja "Einsteina" została dawno obalona. Gdyby tak było to przed stworzeniem świata musiało by panować nieskończone zło. A tymczasem niebyt to ZERO, zbiór pusty, dobro to wartość dodatnia, zło - wartość ujemna

medieval_man napisał(a):
Należy znaleźć aksjomat (nie wymyślic sobie - bo aksjomat musi odpowiadać rzeczywistości) i na jego podstawie zbudować tezy.

To ja mogę przyjąć inny aksjomat: że byt nie jest lepszy od niebytu i na nim budować teorię. I będzie bliższa rzeczywistości. Ale w ogóle takie naśladowanie matematyki w filozofii nie daje rezultatów, filozofia to nie matematyka. A na przykład libertarianie próbują naśladować matematykę w polityce i wychodzi im utopia.

medieval_man napisał(a):
Dla mnie istnienie jest wyższe od nieistnienia aksjomatycznie. Jak byt jest wyższy od nie-bytu, jak doskonałośc jest wyższa od niedoskonałości.

Jeżeli chodzi o aksjomat "doskonałośc jest wyższa od niedoskonałości", to można by się nawet z tym zgodzić, ale "istnienie jest wyższe od nieistnienia" udowodniłem że jest błędne.
A może dać aksjomat "sens jest lepszy od bezsensu"?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
To, ze nieistnienie jest mniej doskonale niz istnienie to nie aksjomat. W ogole nie mozna tych rzeczy porownywac.
Ale twierdzenie Goedla ma znacznie wiecej slabych punktow. Wlasciwie, gdzie nie stuknac, tam sie wali.
Dlatego pisalam o jego niezrownowazeniu psychicznym. Jezeli uwierzyl w swoje stwierdzenie to mozna mu co najwyzej wspolczuc. Inaczej trzeba by go uznac za oszusta.
Jakby byl uczciwy, to by napisal - istniejaca rzecz najdoskonalsza istnieje (czyli jest obiektem realnym)- jezeli istnieje.
Z tego, ze istnienie jest doskonalsze od nieistnienia ( z czym sie nie zgadzam) wynika, ze wieksze jest doskonalsze. Bo "bardziej" istnieje. Wtedy za to "najwieksze" trzeba by uznac wszechswiat - i idea Boga nie jest potrzebna.
Co najwyzej Bog jest tak samo potrzebny jak Najwiekszy Smok.
Obiekty realnie istniejace nigdy nie sa doskonale - nie ma w rzeczywistosci doskonalego kola.
Czy istnienie wirusa wscieklizny jest lepsze niz nieistnienie?


Pn sty 06, 2014 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8963
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
O co chodzi z tym twierdzeniem Goedla ?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Jeszcze jedno - skad u sie wzielo, ze najdoskonalszy jest akurat Bog? A nie wszechswiat, wielki smok czy plecymolia?
Andy - poszukaj w wikipedii. Taki bzdurny zbior poboznych zyczen.


Wt sty 07, 2014 6:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8963
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Jest dość skomplikowany i po angielsku w Wikipedii, po polsku nie ma nigdzie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 07, 2014 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Nie jest skomplikowany, po prostu to belkot.


Wt sty 07, 2014 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
A zreszta, przetlumacze na normalny jezyk. Najpierw autor bierze z sufitu zalozenie, ze Bog jest nadoskonalszy.
O ty nie pisalam, bo myslalam, ze kazdy srednio rozgarniety to zauwazy. Wiec pytanie do medieval_man - to tez jest aksjomat?
Potem drugie zalozenie z sufitu - istnienie/istniejacy obiekt jest doskonalsze (tu kwestia stopniowalnosci doskonalosci) od nieistnienie/nieistniejacego obiektu. Bog jest najdoskonalszy wiec musi istniec.
I masz caly "dowod". Podawany jako dowod naukowy!!
Ciekawi nmie dlaczego ludzie religijni tak latwo sie mijaja z prawda. Jest np, masa badan nad szkodliwoscia aborcji/wplywem na raka sutka itp. W zasadzie - nie ma wplywu. Ale nie, beda sie upierac, ze aborcja w sposob znaczy zwieksza ryzyko.


Wt sty 07, 2014 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8963
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Po przetłumaczeniu wyszedł dówód św.Anzelma ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt sty 07, 2014 22:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
No właśnie. Nie wiem, jaki jest sens dyskusji, skoro rozmówcy piszą o czym innym.

tredje, a może, tak dla hecy, odniesiesz się do tego, co napisał Godel? Tutaj może będzie jaśniej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ontologica ... G.C3.B6del

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 08, 2014 0:05
Zobacz profil
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Już po pierwszym aksjomacie połowa ludzkości (ta śniada i skośnooka) uśmiecha się znacząco.


Śr sty 08, 2014 0:11

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Alez ocywiscie, Goedel nie mowi nic wiecej niz Anzelm. Reszta to ozdobniki. Zalozenia z sufitu - co zauwazyl ErgoProxy.
Tez jest to gra slow, dlatego chyba nie mona znalezc tego po polsku - bardziej pewnie widac miejsca przekretow.


Śr sty 08, 2014 6:19
Zobacz profil
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Po polsku mamy... on się chyba nazywa Jacyna-Onyszkiewicz. Zdaje się, że (nad)używa teorii mnogości w podobny sposób, tylko że jest znacznie bardziej, hm, rozgadany i zamiast sformułować jeden szkicowy argument jak Goedel, on sporządził całą teorię matematyczną ("matematyczną"?) dowodzącą istnienia Trójcy Przenajświętszej. Tyle tylko, że oprócz tego nie może się poszczycić jakimś głośnym dorobkiem.


Śr sty 08, 2014 7:44

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Wymiar religijny i społeczny sakramentu
Jeszce raz Goedel, akby ktos mial watpliwosci.
Zaklada, Boga, i ze jest on tylko "positive". Co to znaczy positive? Wasserman pozytywny? I drugi raz zaklada ze istnienie jest lepsze niz nieistnienie, bez tych dwoch wzietych z sufitu stwierdzen caly "dowod" lezy.
Smok jest tylko smoczysty-plus. Bardziej plus jest to co istnieje. Smok istnieje.
A czemu w garazu? Bo w lazience od wilgoci mu luski odpadaja, i dostaje grzybicy pazurow.


Śr sty 08, 2014 10:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL