Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 5:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 292 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Następna strona
 zakony klauzurowe 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: zakony klauzurowe
Kozioł, to jest wybór - CHCĘ żyć dla Pana i innych w czystości, posłuszenstwie czy ubóstwie.
CHCĘ. Nikt mnie nie zmusza.
To nie jest dla mnie opcja, warunek: jeśli chcesz żyć... zachowaj czystość.
NIE!
To te cnoty są dla mnie drogą którą CHCE podjąć.


Wt lis 06, 2012 7:00
Zobacz profil
Post Re: zakony klauzurowe
proszę nie róbcie z tego tematu, kolejnego o celibacie księży.


Wt lis 06, 2012 7:06
Post Re: zakony klauzurowe
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Bo nadal nie potrafisz zrozumieć słów Chrystusa, że są tacy, którzy dla królestwa niebieskiego SAMI ZOSTALI bezżenni.
SAMI - nikt nie zmusza nikogo, nie bierze z łapanki i przemocą nie wciela do seminariów, zakonów.
Tak trudno uszanować wybory innych dorosłych przecież ludzi???????? :o :o

Aluś, tu nie ma wyboru, tu jest warunek. Jeżeli byłby wybór, to i celibat byłby wyborem, a nie transakcją wiązaną przy wyborze kapłaństwa.
Proszę, załóżcie o tym osobny wątek.

Wiele zawodów jest warunkowane.
Dorośli ludzie mają swobodny wybór czy zgadzają sie na dane warunki.

PS. Duchowni w Kościele Metodystycznym mogą zawierać ponowne związki małżeńskie po śmierci małżonki?

mkb napisał(a):
proszę nie róbcie z tego tematu, kolejnego o celibacie księży.

Śluby czystości - celibatu - składają duchowni jak i zakonnicy/ce.


Wt lis 06, 2012 9:57
Post Re: zakony klauzurowe
szuba napisał(a):
Kozioł, to jest wybór - CHCĘ żyć dla Pana i innych w czystości, posłuszenstwie czy ubóstwie.
CHCĘ. Nikt mnie nie zmusza.
To nie jest dla mnie opcja, warunek: jeśli chcesz żyć... zachowaj czystość.
NIE!
To te cnoty są dla mnie drogą którą CHCE podjąć.

Trochę ci się mylą pojęcia, bo małżeństwo NIE JEST nieczyste, sex małżeński także.
Ponadto celibat polega na bezżenności, nie na czystości seksualnej.
Dalej: wszyscy żyjemy dla Pana.
Kapłaństwo NIE jest powiązane z bezżennością, to NIE jest wymóg wiary i NIE ma podłoża teologicznego. W KRK to tylko wymiar administracyjny. Dowodem na to są choćby inne ryty, inne Kościoły uznające zwierzchnictwo B16, a w których NIE ma obowiązkowego (przymusowego!) celibatu powiązanego z kapłaństwem.
szuba napisał(a):
To nie jest dla mnie opcja, warunek: jeśli chcesz żyć... zachowaj czystość.
I nad tym zdaniem się jeszcze zatrzymam. Skoro celibat NIE jest uwarunkowany kapłaństwem, to w rycie łacińskim jest narzuconym przymusem, "transakcją wiązaną", warunkiem nie kapłaństwa samego w sobie ale dopuszczenia do kapłaństwa przez hierarchów.


Wt lis 06, 2012 12:03
Post Re: zakony klauzurowe
Alus napisał(a):
PS. Duchowni w Kościele Metodystycznym mogą zawierać ponowne związki małżeńskie po śmierci małżonki?

Nie jest to skodyfikowane. U metodystów bardzo mało jest skodyfikowane.
Obecny biskup po śmierci małżonki ożenił się ponownie i było to bardzo ciepło przyjęte przez Braci.
Nie jest to dziś przedmiotem kontrowersji. Nie interesowałem się jak to było historycznie.


Wt lis 06, 2012 12:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: zakony klauzurowe
szuba napisał(a):
Kozioł, to jest wybór - CHCĘ żyć dla Pana i innych w czystości, posłuszenstwie czy ubóstwie.
CHCĘ. Nikt mnie nie zmusza.
To nie jest dla mnie opcja, warunek: jeśli chcesz żyć... zachowaj czystość.
NIE!
To te cnoty są dla mnie drogą którą CHCE podjąć.

Kozioł ma 100% racji. Małżeństwo JEST CZYSTE!!!! Bóg jest TWÓRCĄ małżeństwa.
Nieczysta jest np. pedofilia, homoseksualizm, a także każdy POZAMAŁŻEŃSKI stosunek płciowy. Wszystko to należy do rozpusty - czegoś obrzydliwego dla Boga.
Jeśli takie rzeczy popełniają kapłani - to na pewno nie dlatego, że "dobrowolnie ślubują czystość", tylko dlatego, że mają ZAKAZ zawierania CZYSTEGO małżeństwa.
Dlatego Bóg, za pośrednictwem Pawła, wyraźnie powiedział, iż w celu uniknięcia rozpusty - nieczystości, należy wstępować w związek małżeński. NIGDZIE Paweł nawet nie sugerował, iż małżeństwo jest "nieczyste", i szkodliwe dla służby dla Boga. Wręcz przeciwnie - wskazał zalety stanu małżeńskiego biskupów ("bo jeśli kto własnym domem nie umie zarządzać jakże może mieć w pieczy Zbór Boży").
Tak samo nieczyste jest 2,5 promila alkoholu we krwi kapłana za kierownicą (możliwość samobójstwa), któremu najwyraźniej doskwiera rzekomo "dobrowolny" celibat. Kochający mąż i ojciec nie pozwala sobie na takie balangi - tylko zrozpaczone osoby stanu wolnego (lub też porzuceni przez żony, rozwodnicy), którzy często z rozpaczy zaglądają do kieliszka.


Ostatnio edytowano Wt lis 06, 2012 19:44 przez Tomek44, łącznie edytowano 1 raz



Wt lis 06, 2012 19:34
Zobacz profil
Post Re: zakony klauzurowe
Tomek44 napisał(a):
szuba napisał(a):
Kozioł, to jest wybór - CHCĘ żyć dla Pana i innych w czystości, posłuszenstwie czy ubóstwie.
CHCĘ. Nikt mnie nie zmusza.
To nie jest dla mnie opcja, warunek: jeśli chcesz żyć... zachowaj czystość.
NIE!
To te cnoty są dla mnie drogą którą CHCE podjąć.

Kozioł ma 100% racji. Małżeństwo JEST CZYSTE!!!! Bóg jest TWÓRCĄ małżeństwa.
Nieczysta jest np. pedofilia, homoseksualizm, a także każdy POZAMAŁŻEŃSKI stosunek płciowy. Wszystko to należy do rozpusty - czegoś obrzydliwego dla Boga.
Dlatego Bóg, za pośrednictwem Pawła, wyraźnie powiedział, iż w celu uniknięcia rozpusty - nieczystości, należy wstępować w związek małżeński. NIGDZIE Paweł nawet nie sugerował, iż małżeństwo jest "nieczyste", i szkodliwe dla służby dla Boga. Wręcz przeciwnie - wskazał zalety stanu małżeńskiego biskupów ("bo jeśli kto własnym domem nie umie zarządzać jakże może mieć w pieczy Zbór Boży").
Tak samo nieczyste jest 2,5 promila alkoholu we krwi kapłana za kierownicą (możliwość samobójstwa), któremu najwyraźniej doskwiera rzekomo "dobrowolny" celibat. Kochający mąż i ojciec nie pozwala sobie na takie balangi - tylko zrozpaczone osoby stanu wolnego (lub też porzuceni przez żony, rozwodnicy), którzy często z rozpaczy zaglądają do kieliszka.

Nieststy mijasz się z prawdą - św Piotr nie tylko sugeruje, ale wskazuje trudności duchownych żonatych - Ten zaś, kto wstąpił w zwiazki, zabiega o sprawy świata, o to jakby sie przypodobać żonie. I DOZNAJE ROZTERKI )1 Kor 7,33-34)


Wt lis 06, 2012 19:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: zakony klauzurowe
Zwrócenie uwagi na trudności - to NIE ZAKAZ, ani ZNIECHĘCANIE.
Kiedy biore kogoś w ulubione moje Taterki na wycieczkę - to lojalnie UPRZEDZAM o trudnościach (zmęczenie, ból mięśni, niebezpieczeństwa, itd.) a nie, że zniechęcam. Bo mimo trudności, każdy z nas wraca SZCZĘŚLIWY z pięknej i udanej wycieczki.

Nie wiem Alus, jak twoje małżeństwo wygląda, ale nie wierzę, że jak ksiądz Tobie na jakichś kursach przygotowawczych do małżeństwa np. czytał ten właśnie fragment Biblii wskazujący na trudności występujące w małżeństwie - to tylko po to, aby ZNIECHĘCIĆ Ciebie (Twego małżonka), albo ZAKAZAĆ Tobie (małżonkowi) małżeństwa. Bo jak się umie pokonać trudności - to małżeństwo jest wspaniałym błogosławieństwem Bożym ("co BÓG ZŁĄCZYŁ niechaj człowiek nie rozdziela")
Czym innym są problemy małżeńskie - a czym innym fakt, iż umiejętność opieki nad rodziną usposabia człowieka do "pasienia trzody Bożej" - na co jednoznacznie wskazał Ap. Paweł.
Dlatego podpieranie się tym wersetem jako podstawy do ZAKAZU małżeństwa jest niepoważne.

Bóg zdawał sobie sprawę z tego, że celibat jest groźny dla człowieka - dlatego w 1 Tym. 4: 1-5 jednoznacznie go potepił wskazując na jego szatańskie pochodzenie.


Wt lis 06, 2012 19:52
Zobacz profil
Post Re: zakony klauzurowe
Jakie zagrożenie niesie celibat?


Wt lis 06, 2012 20:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: zakony klauzurowe
Ap. Paweł expressis verbis wskazał na rozpustę (1 Kor. 7:2) - czyli pozamałżeński stosunek płciowy (w tym też homo-, pedo-). Jest to grzech.
Być może nie wszyscy rozumieją doniosłość grzechu - niemniej jednak ten sam Paweł w tym samym 1 Kor. tyle tylko, że w rozdziale 6 (werset 9) wyraźnie ostrzegł że rozpustnicy nie odziedziczą Królestwa Bożego, czyli wieczna śmierć.

A co powiedzieć o 2,5 promila za kierownicą? (1 Kor. 6:10)


Wt lis 06, 2012 20:28
Zobacz profil
Post Re: zakony klauzurowe
Tomek44 napisał(a):
Ap. Paweł expressis verbis wskazał na rozpustę (1 Kor. 7:2) - czyli pozamałżeński stosunek płciowy (w tym też homo-, pedo-). Jest to grzech.
Być może nie wszyscy rozumieją doniosłość grzechu - niemniej jednak ten sam Paweł w tym samym 1 Kor. tyle tylko, że w rozdziale 6 (werset 9) wyraźnie ostrzegł że rozpustnicy nie odziedziczą Królestwa Bożego, czyli wieczna śmierć.

A co powiedzieć o 2,5 promila za kierownicą? (1 Kor. 6:10)

Wszystkie te "przypadłości" wedle prowadzonych od lat statystyk w jednakim procencie tyczą tak celiberiuszy jak i żonatych.


Wt lis 06, 2012 21:32
Post Re: zakony klauzurowe
Widze, ze dyskusja zeszla na celibat/czystosc.
Oczywiscie, ze celibat nie jest z ustanowienia Bozego lecz jest to sprawa dyscypliny koscielnej.
Kiedys zostalo to wprowadzone i kiedys (jesli wladza koscielna tak uzna) zostanie to zniesione.

Wprowadzono celibat ze wzgledow praktycznych. Ksiadz jest do dyspozycji Kosciola, moze udac sie na misje, moze podejmowac rozne zadania.Majac rodzine nie bylby tak dyspozycyjny.

Nie mozna jednak robic z celibatu dogmatu wiary.Gdyby tak bylo Kosciol nie godzilby sie na dyspenzowanie ksiezy anglikanskich, ktorzy przechodzac do Kosciola katolickiego sprawuja dalej swoje funkcje prowadzac normalne zycie rodzinne.
Tak samo jest z ksiezmi , ktorzy byli pastorami ewangelickimi i przeszli do Kosciola katolickiego.

Dostrzegam wartosc celibatu ale wiem, ze nie jest on dla kazdego.Stad Kosciol powinien wrocic do starozytnej praktyki: byli ksieza celibatariusze i byli ksieza zonaci.

Od samego poczatku a wiec w Ewangeliach i w listach Pawla traktuje sie bezzenstwo obok ubostwa w sensie wylacznosci dla Boga jako rade ewangeliczna czyli nie jest to przymus ale zalecenie.


Wt lis 06, 2012 22:17

Dołączył(a): Śr sty 11, 2012 19:17
Posty: 1188
Post Re: zakony klauzurowe
Kozioł napisał(a):
Skoro celibat NIE jest uwarunkowany kapłaństwem, to w rycie łacińskim jest narzuconym przymusem, "transakcją wiązaną", warunkiem nie kapłaństwa samego w sobie ale dopuszczenia do kapłaństwa przez hierarchów.


Praktycznie w każdej denominacji dopuszczenie do określonej funkcji wiąże sie z przyjęciem na siebie konkretnych obowiązków.I tak np:chcąc być pionierem w organizacji ŚJ dana osoba MUSI głosić ewangelię określoną liczbę godzin.W momencie niespełnienia tego kryterium zostaje pozbawiona tego przywileju.Podobnie jest w KRK.Kto chce być kapłanem przyjmuje na siebie obowiązek bycia bezżennym.Tak jak Świadek Jehowy nie musi być pionierem podobnie Katolik nie musi być kapłanem.Wiążać się jednak z określonym "stanem" przyjęli na siebie pewne obowiązki.Tak w jednym jak i drugim przypadku chodzi o konsekwencje wolnego wyboru,a nie narzucony przymus.Ale można to określić również w ten sposób:"Pragnę być kapłanem/pionierem i chcę/pragnę tego "przymusu:,jestem całkowicie świadomy wszystkich ewentualnych konsekwencji które się z tym wiążą".

W takim układzie, kto i kogo do czegokolwiek zmusza?


Śr lis 07, 2012 5:03
Zobacz profil
Post Re: zakony klauzurowe
tak.
tak samo nikt nie zmusza katolika do wchodzenia za mury klasztorne i życia w malej wspólnocie,
ale także nikt nie może mu tego zabronić, bo nie jest to grzechem, a jedynie wyborem stylu życia.


Śr lis 07, 2012 9:35
Post Re: zakony klauzurowe
Oczywiscie macie racje choc nie do konca.

Koziol ma racje piszac o pewnym przymusie.
Wolnosc wyboru jest naprawde wtedy kiedy moj wybor nie jest ograniczony zadnymi warunkami, zadnymi klauzulami.

Tradycja celibatu tak gleboko weszla w zycie koscielne, ze wielu uwaza iz celibat jest konstytutywna czescia kaplanstwa a to jest nieprawda.
Kandydat do kaplanstwa ma wybor tylko ze musi wybrac celibat jesli chce byc kaplanem a wiec musi brac wszystko z dobrodziejstwem inwentarza.

Z kolei zycie zakonne juz z gory zaklada rezygnacje z zycia rodzinnego bo tak rozumiano zycie zakonne od poczatku i wtedy kaplan-zakonnik wybiera zycie bezzenne jesli chce sie realizowac jako zakonnik w danej wspolnocie. Tutaj sprawa jest jasna.


Śr lis 07, 2012 11:00
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 292 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL