Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 18:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
tak sobie jeszcze myślę, o tym strachu przed Kościołem...
czy to nie jest tak, ze ludzie po prostu boja się krzyża?


Edit.
za mocno zareagowałem.

Proszę, nie używaj takich nic w zasadzie nie znaczących haseł wytrychów używanych dziś w przestrzeni publicznej aby ludzi dzielić i skłócać.
czego maja się ludzie bać? Kawałka drewna? Chrześcijaństwa w którym wyrośli?
Jeżeli już, to bałbym się tych (i o tych), co takich haseł używają.


Pn maja 21, 2012 6:58
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
"nie wycieraj sobie gęby"...czy to jakiś nowy styl ewangelizacyjny?

hasło bojowe...
obrońcy krzyża...o czym ty w ogóle człowieku?
zadałam normalne pytanie, a w ciebie jakby piorun strzelił..

dziwne rzeczy tu się dzieją.
powstrzymajcie lepiej emocje Panowie.


Pn maja 21, 2012 7:10
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Kozioł napisał(a):
używanych dziś w przestrzeni publicznej


nic mi o tym nie wiadomo.
podejrzewam, ze nie żyjemy w tej samej przestrzeni...publicznej.

Krzyża można się bać, bo to jest symbol zaparcia się samego siebie.
czy tobie się wydaje, ze każdego na to stać?
ludzie boja się, ze będą zmuszani do różnych postaw z tym związanych.
ze będzie im niewygodnie się żyło, ze będą ograniczani w swej wolności.
to jest krzyż - trudność, wyrzeczenie czy nawet cierpienie.
co z tego, ze jest on także zwiastunem zbawienia?
...to już nie takie oczywiste dla każdego.

tak wiec nie wiem, co w tym dziwnego, ze ludzie boja się krzyża?


Pn maja 21, 2012 7:16
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
JedenPost napisał(a):
mkb napisał(a):
ja pisałam o tym co najważniejsze dla mnie w Kościele, mając na myśli Eucharystie,
a co za tym idzie, jego pośredniczeniu w zbawieniu duszy.


Miliony Indian, rozdysponowanych przez Waszego papieża pomiędzy władców najpotężniejszych ówcześnie katolickich krajów, z pewnością radują się tymi "najważniejszymi rzeczami"... Ich dusze z pewnością dziękują dziś Panu, że mogli oddać swe ziemie katolikom, by potem słodką niewolniczą pracą budować na nich kościoły.

/gwoli ścisłości, by uprzedzić zarzut: miliony "oddały" ziemie, pracowały zapewne tysiące/

Te katolickie kraje to raptem Hiszpania, która skolonizowała Amerykę Południową i Środkową, w północnej zdobyła maleńki przyczółek na Florydzie.
Ameryka Północna opanowana została przez Anglików.
Nadysponował się ten papież Indianami - zwłaszcza nadawał Anglikom.
Istotne, że Indianie Ameryki Południowej i Środkowej prztrwali do dziś, a 10% ocalałych z terytoriów północnej zyje w rezerwatach.
Może jeszcze do przestępstw papieża dorzucisz Aborygenów, których Anglicy jeszcze w latach 70-tych XX w klasyfikowali do flory i fauny Australii?


Pn maja 21, 2012 8:53
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Stosujesz mętną, wieloznaczną i niebezpieczną symbolikę. Jeżeli dobrze odczytuję (oby nie), to herezje niesamowite piszesz.

Pisz wprost!


Pn maja 21, 2012 8:55

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
tak sobie jeszcze myślę, o tym strachu przed Kościołem...
czy to nie jest tak, ze ludzie po prostu boja się krzyża?


Strach przed krzyżem?

A niby czemu ktoś ma się Go dzisiaj bać?
Krzyż to przecież jedynie symbol.
Jezus umarł na nim tylko dlatego, że tak zadwali śmierć Rzymianie w Jego czasach.
Gdyby było to w innym miejscu i czasie, to mogłaby to być na przykład gilotyna.
Możliwe, że każdy wierny nosił by wtedy na szyji małą gilotynkę.
Miała by ona wtedy dokładnie tyle samo mocy co krzyż.

Nie przeczę, że krzyż był czasem powodem strachu, czy nawet budził grozę.
Prawdopodobnie wszyscy ci, których "nawracano" siłą czuli ogromny lęk przed krzyżem.
Był on przecież dla nich symbolem nieszczęść, cierpienia, niewoli i śmierci, a nie zbawienia.

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Pn maja 21, 2012 8:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Alus napisał(a):

Te katolickie kraje to raptem Hiszpania, która skolonizowała Amerykę Południową i Środkową, w północnej zdobyła maleńki przyczółek na Florydzie.
Ameryka Północna opanowana została przez Anglików.
Nadysponował się ten papież Indianami - zwłaszcza nadawał Anglikom.
Istotne, że Indianie Ameryki Południowej i Środkowej prztrwali do dziś, a 10% ocalałych z terytoriów północnej zyje w rezerwatach.
Może jeszcze do przestępstw papieża dorzucisz Aborygenów, których Anglicy jeszcze w latach 70-tych XX w klasyfikowali do flory i fauny Australii?


Nie tylko Hiszpania ale i inne kraje.
Co do zaliczania tubylców do fauny i flory:
Po odkryciu i skolonizowaniu Ameryk, Kościół Katolicki miał duży problem, co zrobić z Indianami.
Teologowie, kardynałowie, biskupi i myśliciele nie wiedzieli do czego zaliczyć Indian.
Przed długie lata w Watykanie dominował pogląd, że Indianie nie mają duszy podobnie jak zwierzęta.
Można więc było ich zarzynać tak jak bydło.

Przykładowo; jednym ze sposobów "dezynfekowania" wtedy odniesionych ran, było zalewanie ich wrzącym zwierzęcym tłuszczem.
Na europejskich polach bitew wykorzystywano w tym celu zwykle konie.
W Ameryce, podczas na przykład walk na terenie obecnego Meksyku, koni było bardzo mało.
Tłuszcz wytapiano więc z Indian w majestacie kościelnego i świeckiego prawa.

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Pn maja 21, 2012 9:05
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Może jednak gdy twierdzisz takie nonsensy jak tłuszcz z Indian, to uczciwie byłoby wskazać źródło takich informacji.


Pn maja 21, 2012 9:09
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
krzysztofff, nie wiem czy jesteś chrześcijaninem, ale każdy chrześcijanin przechodzi przez swój własny krzyż aby dojść do zbawienia, wiec nie jest to jedynie symbol. kto chce kroczyć za Chrystusem musi wziąć swój własny krzyż i zaprzeć się siebie samego. dla wierzącego, to jest realny świat decyzji i działania, nie świat pustych symboli.


Pn maja 21, 2012 9:25

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
krzysztofff, nie wiem czy jesteś chrześcijaninem, ale każdy chrześcijanin przechodzi przez swój własny krzyż aby dojść do zbawienia, wiec nie jest to jedynie symbol. kto chce kroczyć za Chrystusem musi wziąć swój własny krzyż i zaprzeć się siebie samego. dla wierzącego, to jest realny świat decyzji i działania, nie świat pustych symboli.


Tak, masz rację, dla każdego wierzącego symbole mają moc i wielką wagę.
Zawsze tak było i już chyba zawsze tak zostanie.
Szkoda...

Alus, oto źródło wiedzy na temat podboju Meksyku, spisane przez naocznego świadka.

Bernal Diaz del Castillo, "Pamiętnik żołnierza Korteza czyli Prawdziwa historia podboju Nowej Hiszpanii" (wyd. MON, Warszawa 1962).

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Pn maja 21, 2012 9:42
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Trudno traktowac owe pamietniki w kategoriach faktograficznych, skoro autor we wstępie odrzuca wiarygodnośc innych autorów opisujących tamtą historię
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=65331


Pn maja 21, 2012 10:17

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Alus napisał(a):
Trudno traktowac owe pamietniki w kategoriach faktograficznych, skoro autor we wstępie odrzuca wiarygodnośc innych autorów opisujących tamtą historię
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=65331


Widzisz, tak to już jest ze "źródłami" wiedzy, że zawsze można znaleźć powody, by podważyć ich wiarygodność.
Wystarczy tylko tego chcieć, a podważyć można wiarygodność wszystkiego, nawet Biblii.

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Pn maja 21, 2012 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Alus napisał(a):
Te katolickie kraje to raptem Hiszpania, która skolonizowała Amerykę Południową i Środkową, w północnej zdobyła maleńki przyczółek na Florydzie.


A Portugalia to pies?

Alus napisał(a):
Nadysponował się ten papież Indianami - zwłaszcza nadawał Anglikom.


Rozdysponował tzw. Nowy Świat pomiędzy Hiszpanie i Portugalię. Ogromna większość Indian mieszkała właśnie w Ameryce Środkowej i Południowej, nie dziwne więc, że więcej ich mieszka tam i dziś.

Alus napisał(a):
Może jeszcze do przestępstw papieża dorzucisz Aborygenów, których Anglicy jeszcze w latach 70-tych XX w klasyfikowali do flory i fauny Australii?


Nie dorzucę, znam nieźle historię kolonializmu i wiem, gdzie grabili katolicy a gdzie protestanci.

Alus napisał(a):
Trudno traktowac owe pamietniki w kategoriach faktograficznych, skoro autor we wstępie odrzuca wiarygodnośc innych autorów opisujących tamtą historię
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=65331


Jest coś dziwnego w tym, że osoba znająca przebieg pewnych zdarzeń z autopsji określa źródła pisane przedstawiające inny ich bieg jako niewiarygodne?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Ostatnio edytowano Pn maja 21, 2012 14:48 przez JedenPost, łącznie edytowano 1 raz



Pn maja 21, 2012 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
strach wyziera z tego co napisałeś, agresywny strach.


Nie, nie boję się Ciebie akurat i nie czuję wobec Ciebie gniewu. Po prostu Twój tok rozumowania jest wg. mnie rzeczą straszną i pokazującą, jak mogło dochodzić do innych strasznych rzeczy, które miały miejsce w historii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 21, 2012 14:45
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
strasznie przesadzasz :-)


Pn maja 21, 2012 15:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL