Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 19:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Dlaczego Katechizm Kościoła Katolickiego jest ważny? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Wizard



Dołączył: 02 Lip 2003
Posty: 123
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon Cze 14, 2004 17:58 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Mushin chyba się nie dogadamy. O co ci chodzi z tym klubem ? Przecież dla mnie jest oczywiste, że jeśli ktoś chce wstąpić do jakiejś organizacji to powinien zaakceptować jej zasady . Czy mogę być muzułmaninem nie wierząc , że mahomet był prorokiem ? KK nikogo nie wyrzuca z Kosciola może dlatego w Polsce w statystykach widnieje , że 90 % to spoleczenstwa to katolicy tylko ile tak naprawdę w tym prawdy? Twoja szatańska ironia bardzo ciekawa ale z zasady na ironiczne wypowiedzi nie udzielam odpowiedzi wiec teraz też sobie daruje . Pozdrawiam
Ps. Lars co masz na myśli pisząc , że ciekawy ze mnie gość ?
_________________
Każdy jest czarodziejem własnego życia !


Pn cze 14, 2004 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Hmmm...
Czy mam rozumieć, Lars - patrząc na pkt 1 - że wg Ciebie np w czasach apostolskich każdy mógł sprawować Eucharystię? A dopiero ok 200 r. ktoś wprowadził kapłaństwo? Czy tylko mi się wydaje, czy to kwestionuje sukcesję apostolską?

Tylko nie bardzo wiem, co zrobić np z takim fragmentem:
Cytuj:
Jeśli zajrzymy w głębię myśli Bożej, to dojdziemy do wniosku, że należy wykonywać we właściwym porządku wszystko to, co [Chrystus] Pan ustanowił, byśmy wykonywali w określonym czasie. Zarządził bowiem, by skłądano ofiary i sprawowano święte obrzędy, lecz nie według włąsnej fantazji i bez łądu, ale w określonych czasach i godzinach. A gdzie i przez kogo mają być odprawiane, to sam ustanowił swoją najwyższą wolą (...) Najwyższy kapłan od Boga przyjął swój święty urząd, każdemu kapłanowi wyznaczono jego miejsce

List do Koryntian, prawdopodobnie Św Klemensa, ok 96 r.

I nie wydaje mi się by jakąkolwiek wypowiedź o paleniu kotów z czarownicami lub bez można było uznać za dogmatyczną czy nawet - dotyczącą wiary...

I dogmaty stoją na straży nieomylności, czy z nieomylności Kościoła kierowanego przez Ducha Św wynika w ogóle możliwość określenia dogmatu? Przecież określenie czegoś w co należy wierzyć tylko przez omylnego człowieka, bez światła Ducha Św byłoby absurdalne?

Cytuj:
Katechizm Kościoła Katolickiego, który zatwierdziłem 25 czerwca tego roku (1992 - przyp.) i którego publikację zarządzam dziś mocą mojej władzy apostolskiej, wykłada wiarę Kościoła i naukę katolicką, poświadczone przez Pismo święte, Tradycję apostolską i Urząd Nauczycielski Kościoła i w ich świetle rozumiane.

Fragment Konstytucji Apostolskiej, mocą której opublikowany został Katechizm...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn cze 14, 2004 17:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL