Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 03, 2024 23:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Kościół Katolicki po II wojnie światowej 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 12, 2007 14:27
Posty: 1
Post Kościół Katolicki po II wojnie światowej
Jak to właswicie bylo ?
Tytul postu jest jednoczesnia tematem mojej pracy z historii. Praca jest obowiazkowa i nasza profesorka przydzielala wszystkim wybrane przez siebie temty. Gdy przydzielila mi ten pomyslalam " o jejciu ale latwizna, szybko sie z tym uporam". Jednak to nie jest takie latwe. Posiadam w domu 2 olbrzymie encyklopedie historyczne i obie sa wydane z 1999 roku, ale w zadnej z nich nie ma nic na ten temat. Wspominaja tlyko o kosciele ale nic sensownego tam nie umiescili procz (cytuje) "po II wojnie swiatowej rozpoczal sie wielki ruch ekumeniczny" ( koniec cytatu).

A ja zawsze myslalam, ze sprawa religii jest bardzo wazna w historii, przeciez nieodłacznie sie wsyztsko z nia wiaze.

W internecie praktycznie tez nic nie znalazlam na ten temat, jedynie suche wyjasnienie pojecia jak np. ekumenizm.

Moze ktos z was móglby mi doradzic gdzie szukac? Byc moze w internecie jest tego pelno tylko albo ja trafiam na sam spam albo poprostu nie umiem szukac :cry:

jedynie co do tej pory zrobilam to ustalenie planu pracy skladajacego sie z 4 punktow:
- kościoł wobec ateizacji i laicyzacji po II w.s
- ruch ekumeniczny po II w.s
- sobor Watykanski II ( akurat na ten temat mam sporo informacji :) ... )
- ruch NEW ANGE i sekty religijne w chrzescijanstwie po II w.s

Jakby ktos z was wiedzial, gdzie, jak szukac albo mial jakies informacje na ten temat bylabym bardzo wdzieczna za pomoc.


So maja 12, 2007 16:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 06, 2007 8:24
Posty: 126
Post 
Pius XII - jego życie i działalność, Stefan Kardynał Wyszyński, Karol Wojtyła jako biskup - już masz sporo. W ich biografiach będzie też o ogólnej sytuacji w Kościele sporo. Zresztą łatwo dotrzeć do krótkich opisów życia tych postaci.
Krytyczne spojrzenie na SV II - rózne strony tradycjonalistyczne np. www.piusx.org.


Pn maja 14, 2007 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
W kontekście Vaticanum Secundum warto siegnać do dokumentów soborowych - są w internecie. Populatne opracowania często pisą bzdury podciągając pod "Sobór uchwalił" późniejsze wydarzenia dokonane metodą faktów dokonanych.

Warto też wspomnieć o "teologii wyzwolenia" - swego czasu to było groźne zjawisko i nie do końca udało sie je zlikwidować.

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Pn maja 14, 2007 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 06, 2007 8:24
Posty: 126
Post 
Z opracowań ogólnych - Historia Kościoła z ATK, ostatni tom. Powinna być w księgarniach za niewielkie pieniądze (8- 10 zł.). Jako pewna "rama" powinno być dobre.


Pn maja 14, 2007 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
B. Kumor - "Historia Kościoła" - chyba tom VIII
M. Banaszak - "Historia Kościoła - tom IV (mam wersję elektroniczną, mogę Ci podesłac mailem jeśli chcesz)

Powinnaś poruszyć problemnatykę Piusa XII, rozwoju ekumenizmu, aggiornamento, odnowy liturgicznej i eklezjologicznej(wszystko to w kontekście Vaticanum II), teologii wyzwolenia, sytuacji Kościoła w państwach komunistycznych, ateizacji Europy, rozwoju ruchów religijnych w Kościele, wyjątkowości pontyfikatu Jana XIII (usmiechniętego papieża) i Jana Pawła II (papieża pielgrzyma)


Pn maja 14, 2007 16:24
Zobacz profil
Post 
Karlheinz Deschner, POLITYKA PAPIESKA W XX WIEKU ( Tom II, od Piusa XII do Jana Pawła II), Wydawnictwo UREAUS, Gdynia.

Karlheinz Deschner, I ZNOWU ZAPIAŁ KUR. KRYTYCZNA HISTORIA KOŚCIOŁA, Wydawnictwo UREAUS, Gdynia.

Paul L. Williams, WATYKAN ZDEMASKOWANY - MAFIA, ZBRODNIA, PIENIĄDZE, Książka i Prasa, Warszawa.

Peter de Rosa, NAMIESTNICY CHRYSTUSA - CIEMNA STRONA PAPIESTWA, Publishers, Warszawa.

John Cornwell, PAPIEŻ HITLERA. TAJMENICZA HISTORIA PIUSA XII, Da Capo, Warszawa.


Pn maja 14, 2007 23:56

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
LAF napisał(a):
Karlheinz Deschner, POLITYKA PAPIESKA W XX WIEKU ( Tom II, od Piusa XII do Jana Pawła II), Wydawnictwo UREAUS, Gdynia.

Karlheinz Deschner, I ZNOWU ZAPIAŁ KUR. KRYTYCZNA HISTORIA KOŚCIOŁA, Wydawnictwo UREAUS, Gdynia.

Paul L. Williams, WATYKAN ZDEMASKOWANY - MAFIA, ZBRODNIA, PIENIĄDZE, Książka i Prasa, Warszawa.

Peter de Rosa, NAMIESTNICY CHRYSTUSA - CIEMNA STRONA PAPIESTWA, Publishers, Warszawa.

John Cornwell, PAPIEŻ HITLERA. TAJMENICZA HISTORIA PIUSA XII, Da Capo, Warszawa.


Dodajmy do powyższych pozycji "Kod Leonarda" Dana Browna i broszurki wydane przez PZPR, WKP(B) oraz ADL.

Zaleca sie również roczniki pism "Fakty i mity" oraz "Nie".

;->

_________________
Contra negantem principia non est disputandum


Wt maja 15, 2007 9:06
Zobacz profil
Post 
m_q napisał(a):
Dodajmy do powyższych pozycji "Kod Leonarda" Dana Browna i broszurki wydane przez PZPR, WKP(B) oraz ADL.
Zaleca sie również roczniki pism "Fakty i mity" oraz "Nie".;->


To właśnie czytanie o Kościele kat. z historyków kościelnych przypomina poznawanie historii ZSRR z Krótkiego kursu WKP(b).


Wt maja 15, 2007 11:42

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A ja proszę o powrót do tematu


Wt maja 15, 2007 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL