Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Gdzie jest nowa wiosna Kościoła? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post Gdzie jest nowa wiosna Kościoła?
Widziałem plakat reklamujący książkę kard. Dziwisza z hasłem, że dotyczy ona najważniejszego pontyfikatu w dziejach Kościoła (ciekawe co na to np. św. Piotr?).

A cóż się wydarzyło w trakcie owego pontyfikatu? Ano nic nowego, kontynuacja trendów rozpoczętych wcześniej. Spadek ilości powołań kapłańskich i zakonnych, spadek uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych, wprowadzanie kolejnych nowinek liturgicznych i panoszenie się kolejnych pseudoteologów (również na naszym polskim poletku).

We Francji - w niedziele chodzi do kościoła mniej niż 10% katolików. Aż tyle, bo 1/3 z tego stanowią wszelkiej maści tradycjonaliści.

W Holandii przeciętny katolik chodzi do kościoła kilka razy w roku, a ogólnie jest taki bajzel, że nawet neokatechumenat wydaje się w tamtejszych realiach oazą konserwatyzmu.

W Polsce, w ciągu ostatnich kilku lat niedzielna frekwencja na mszach spadła o 18% - z 55% do 45%. Osobiście obserwuję, że na nabożeństwach i mszach w tygodniu wyraźnie dominują ludzie starzy, a to wróży dalszy spadek frekwencji w niedziele. W parę lat zapewne spadniemy do 30%.

Gdzież więc jest ta nowa wiosna Kościoła? Cóż takiego optymistycznego się dzieje? Co ważnego z punktu widzenia DUCHOWEGO wydarzyło się w trakcie ostatniego pontyfikatu? Dlaczego uważany jest za największy, skoro na jego początku Kościół miał się już niespecjalnie, a na jego końcu znacznie gorzej niż na początku?

Proszę o jakieś pozytywy, bo chłodna analiza danych statystycznych dotyczących kondycji Kościoła nie skłania mnie do radości, tylko do postu i modlitwy...

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Cz maja 17, 2007 23:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Kościół ma się coraz lepiej. Bo nie o ilość tu chodzi, a o jakość. "Bądź zimny albo gorący, nie zaś letni". Dobrze że letni się wykruszają. Dobrze że zimni się deklarują jako zimni. Niech zostaną ci co są naprawdę gorący. Na przykładzie młodego pokolenia chrześcijan widać zaangażowanie i świadomość religijną. I to w dzisiejszych młodych, którym leży na sercu dobro Kościoła, widzę szansę
Ale nie tylko młodzi mają tu swoją rolę. Ogromny wzrost liczby różnych ruchów religijnych w Kościele, napędzanych przez świeckich, oraz wzrost znaczenia świeckich w Kościele, świadczą o tym, że "społeczeństwo chrześcijańskie" powoli, ale systematycznie zaczyna zdawać sobie sprawę ze swojego miejsca w Kościele, a co za tym idzie - ze swojego zadania


Pt maja 18, 2007 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Kamyk napisał(a):
Dobrze że letni się wykruszają. Dobrze że zimni się deklarują jako zimni. Niech zostaną ci co są naprawdę gorący.


SZOK!

Dobrze, że letni się wykruszają?

Dobrze, że grozi im potępienie?

To zbawienie dusz nie jest już najważniejsze?

Dobrze to by było, gdyby letni stawali się gorący!

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Pt maja 18, 2007 12:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Dobrze to by było, gdyby letni stawali się gorący!

Fakt, to byłby ideał. I takie procesy również zachodzą
Więc dodam małe sprostowanie. Letni niech staną się gorącymi, albo niech się wykruszą


Pt maja 18, 2007 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
vox de profundis napisał(a):
SZOK!

Dobrze, że letni się wykruszają?

Dobrze, że grozi im potępienie?

To zbawienie dusz nie jest już najważniejsze?


Widocznie na tym polega Nowa Ewangelizacja: oddzielaniu ziarna od plewów.


Pt maja 18, 2007 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
SweetChild napisał(a):
Widocznie na tym polega Nowa Ewangelizacja: oddzielaniu ziarna od plewów.


No pewnie. Nowi ewangelizatorzy uzurpują sobie kompetencje Pana Żniwa i anielskich żeńców. Brawo.

A ja mam wrażenie, że ostatnio sporo ziarna trafia do pieca, za to plewy panoszą się w stodole.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Pt maja 18, 2007 13:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
@vox - masz nieznośną tendencję to krytykanctwa. Odnieś się do mojej odpowiedzi, czy Cię satysfakcjonuje?
Oraz meritum - jakie widzisz rozwiązanie tego problemu?


Pt maja 18, 2007 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Kamyk napisał(a):
Oraz meritum - jakie widzisz rozwiązanie tego problemu?


To jest jakiś problem?

Ja się pytam o pozytywy. Widzę spadającą liczbę katolików, spadającą liczbę księży, spadający udział we mszach, spadający wpływ Kościoła na społeczeństwa - i mnie to bardzo niepokoi.

Równocześnie słyszę trąbienie o najwspanialszym pontyfikacie w historii. Bardzo cenię Jana Pawła II, ale obiektywnie rzecz biorąc podczas jego pontyfikatu Kościół znacznie osłabł. To może, skoro pontyfikat był tak udany, gdzieś są sukcesy, które równoważą porażki?

I nie piszcie mi o roli Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, bo to jest sprawa ŚWIECKA.

Jeśli pontyfikat był udany, to musiały być jakieś mierzalne osiągnięcia Kościoła w okresie jego trwania.

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Pt maja 18, 2007 13:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ale temat dałeś "Nowa wiosna Kościoła" :P nic o pontyfikacie Jana Pawła II :P
Nie sądzisz że to mówienie o "najwspanialszym pontyfikacie w historii" to jest takie nasze typowo polskie zaściankowe myślenie? Wszak powszechna jest w Polsce świadomość, że to był "nasz papież", "papież-polak" etc. I źródła tych zdecydowanej większości tych eufemizmów należy szukać chyba własnie tutaj


Pt maja 18, 2007 13:38
Zobacz profil
Post Re: Gdzie jest nowa wiosna Ko¶cio³a?
Nie znajdziesz "wiosny Kościoła kat." bo jej nie ma, jest za to wyraźna Jesień Koscioła kat. i Twój post to dowód że ją dostrzegasz :)


Pt maja 18, 2007 21:00

Dołączył(a): So cze 28, 2003 12:04
Posty: 12
Post 
Wiosna jest, ale wśród katolików tradycyjnych. Jeżeli tradycyjne seminaria duchowne w Europie zachodniej pękają w szwach, jeżeli we Francji w nielicznych kościołach gdzie sprawowana jest Msza Trydencka - przychodzi na nią po 10 razy wiecej ludzi, jeżeli tradycyjne rodziny posiadają po 4,5,6 i wiecej dzieci - to to są dobre owoce - i o czym tu wiecej mówić.


Wt maja 29, 2007 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Pozostają jeszcze dobre owoce wśród tzw. posoborowych katolików


Wt maja 29, 2007 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
PORYS napisał(a):
Wiosna jest, ale wśród katolików tradycyjnych. Jeżeli tradycyjne seminaria duchowne w Europie zachodniej pękają w szwach, jeżeli we Francji w nielicznych kościołach gdzie sprawowana jest Msza Trydencka - przychodzi na nią po 10 razy wiecej ludzi, jeżeli tradycyjne rodziny posiadają po 4,5,6 i wiecej dzieci - to to są dobre owoce - i o czym tu wiecej mówić.

Rodziny związane z Neokatechumenatem mają jeszcze więcej dzieci. To dopiero owoce! :D

Co do Francji - prawdziwe oblężenie przeżywają na przykład tzw. nowe wspólnoty, a liturgia przez nie sprawowana [i nie tylko liturgia] gromadzi tłumy wiernych.

Na pewno nie można powiedzieć, że wiosna dotyczy jedynie tradycji.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt maja 29, 2007 22:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
angua napisał(a):
Rodziny związane z Neokatechumenatem mają jeszcze więcej dzieci. To dopiero owoce! :D

Co do Francji - prawdziwe oblężenie przeżywają na przykład tzw. nowe wspólnoty, a liturgia przez nie sprawowana [i nie tylko liturgia] gromadzi tłumy wiernych.

Na pewno nie można powiedzieć, że wiosna dotyczy jedynie tradycji.


A ksiądz Marcelo Rossi to już nie tylko wiosna, ale pełnia lata i nieomal klęska urodzaju :)


Śr maja 30, 2007 10:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Hehe :D

Ani mi w głowie bronienie księdza Rossiego, tak samo jak twierdzenie, że wszędzie jest różowo. Ale nie mogłam przejść obojętnie nad tym, co napisał Porys, bo zdanie, że wiosna dotyczy wyłącznie tradycji, jest po prostu nieprawdziwe. Przy czym nie dam się wciągnąć w forumowe rozgrywki polegające na wybielaniu jednej opcji z jednoczesnym oczernianiem drugiej. Jeśli liturgia trydencka naprawdę przyciąga wiernych, to po prostu się cieszę i nie zamierzam ani tego negować, ani temu przeciwdziałać. A jednocześnie jest mi przykro, że na skutek świadectwa naszych forumowych braci tradycjonalistów straciłam wszelką ochotę do odkrywania jej piękna... Może we Francji nie ma for dyskusyjnych? ;)

Uczciwość wymaga powiedzenia jednak, że wymienione przez Porysa owoce widoczne są nie tylko w środowiskach skupionych wokół tradycji. Więc jeśli wymienia te konkretnie argumenty, to trzeba dopisać, że ten tak przez nich "ulubiony" Neokatechumenat naprawdę kształtuje liczne rodziny, więc nie jest to domena wyłącznie tradycjonalistów. Liturgia wcale nie musi być trydencka, żeby w zlaicyzowanej Francji przyciągnęła rzesze ludzi. I nie musi też mieć nic wspólnego z show księdza Marcelo. Piękno takiej liturgii oddaje na przykład dostępna w necie jutrznia Wspólnot Jerozolimskich...

Chodzi mi po prostu o zachowanie choćby minimum obiektywizmu - bo ja ciągle wierzę, że jest to możliwe i na forum dyskusyjnym ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr maja 30, 2007 11:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL