Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy i na ile duchowienstwo podlega krytyce? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
Zgadzam sie z przedmówcą :)
Taką 'łopatą' mogłoby być np posłanie niesubordynowanego Księdza na misję w dżunglę czy inną pusytnię, nie odszedłby od swego powołania a pracy miałby aż nadto :)

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Cz sie 26, 2004 6:41
Zobacz profil
Post 
Nie no....Spoonman....bez przesady

Na misje nie wysyla sie byle kogo, a juz na pewno nie osobe, ktorej moralnosc stoi pod znakiem zapytania :D

Mnie nie chodzi o to by kazac mu zaraz machac lopata....
(lopata tez trzeba umiec, bo mozna sie pokaleczyc ). Jedynie o to, by osoby oskarzone, a tymbardziej skazane, nie pozostawaly dalej w tym samym miejscu.
Bo co tutaj duzo ukrywac, taki ksiadz z wyrokiem budzi zwyczajny niesmak. Ciezko sluchac kazania od kogos kto w sposob widoczny nie stosuje sie do nauk Chrystusa.


pozdrowka


Cz sie 26, 2004 7:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
No to co proponujesz Beli robić z takimi Księżmi?
Przenosiny do innej parafi już odrzuciliśmy jak pamiętam.
Odsyłać ich do zaknów zamkniętych?
Do więzień?
" Księża na Madagaskar ?? !! " :D:D
< tylko po co tylu Księży na Madagaskarze ?? >

pzdr :)

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Cz sie 26, 2004 7:21
Zobacz profil
Post 
Spoonman

Przeniesienia na inne parafie i ukrecanie sprawie lba, to czysty przejaw glupoty zwierzchnikow. To nie jest zadne rozwiazanie, to tuszowanie problemu i ogromne niebezpieczenstwo dla kolejnych przyszlych ofiar.

Smieszne jest to, ze dla niektorych tzw. "dobro" duchownego, jest wazniejsze od dobra dzieci.

Wiezienie?....od wiezien jest sad, a nie Kosciol.
Sad w sprawie tylawskiej, wydal juz wyrok. Czy wystarczajacy? Tu juz nie da sie spekulowac. Prawdopodobnie wszystkie niejasnosci byly rozstrzygane na korzysc oskarzonego. Mimo wszystko nie bylo ich tak wiele, bo do uniewinnienia nie doszlo. Czyli wina JEST.
Potwierdzeniem tej winy, jest to, ze skazany nie zlozyl apelacji. Mimo iz nadal twierdzi, ze jest niewinny i wszyscy go oskarzaja. Skoro niewinny, to dlaczego sie nie broni?....Pokretne wyjasnienia.
Zanim doszlo do rozprawy abp. Michalik obiecywal ze zajmie sie tym po ogloszeniu wyroku i co?....minely dwa miesiace, a cisza trwa nadal.
To po prostu karygodne.
Ksiadz-przestepca, nadal odprawia Msze sw., udziela Sakramentow w dodatku w tej samej parafii w ktorej dokonal przestepstwa.

Co na to mowi Kodeks Prawa Kanonicznego?

Cytuj:
Kan. 1395 -

§ 1. Duchowny konkubinariusz poza wypadkiem, o którym w kan. 1394, oraz duchowny trwający w innym grzechu zewnętrznym przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, wywołującym zgorszenie, winien być ukarany suspensą, do której, gdy mimo upomnienia trwa w przestępstwie, można stopniowo dodawać inne kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego.


§ 2. Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego.



Jak zachowanie abp Michalika ma sie do slow Jana Pawla II wypowiedzianych w kwietniu 2002 w Watykanie, podczas wizyty amerykanskich biskupow i kardynalow?
“Ludzie muszą wiedzieć, że wśród księży i duchowieństwa zakonnego nie ma miejsca dla tych, którzy krzywdzą młodzież”.

Dlaczego abp Michalik chociazby czasowo nie zawiesil ks z Tylawy w wykonywaniu obowiazkow duszpasterskich? Bronil go zazarcie, a teraz mimo ogloszenia wyroku milczy i nie robi kompletnie nic !

Czy potrzebna nam jest afera podobna do tej w USA lub Irlandii?

Tuszowanie takich spraw moze przyniesc niewspolmiernie grozniejsze skutki, nizli nawet wydalenie jednego ksiadz-przestepcy ze stanu duchownego. Gdyz widzac takie postepowanie, ludzie zaczna watpic w KK i odchodzic od niego, a kazdy nawet ten najbardziej niewinny i wspanialy duchowny, stanie sie synonimem falszu i zle pojetej solidarnosci "zawodowej".
Dla dobra calego Kosciola, na takie sytuacje zwierzchnicy powinni reagowac stanowczo i natychmiastowo....a jezeli nie daja sobie rady, to zawsze moga ustapic miejsca innym.
Bardzo dobrym przykladem jest szybka reakcja Watykanu na skandaliczne wydarzenia w seminarium austriackim w St.Polten...tam takze miejscowy hierarcha "dal ciala" i zrobil z siebie zwyczajnego durnia, bagatelizujac zlo.
Tak wiec mozna, tylko trzeba chciec i trzeba potrafic patrzec prawdzie w oczy.

Spoonman, wydaje mi sie, ze najlepszym rozwiazaniem byloby zamykanie takich ksiezy w odpowiednich osrodkach, gdzie poprzez post i modlitwe, mogliby odpokutowac swoja wine.
Warunkiem do uzyskania przebaczenia, jest przyznanie sie do winy i szczera pokuta.

Na koniec cos do przemyslenia. Amerykanskie duchowienstwo w "Karcie Ochrony Dzieci i Mlodziezy" przyjetej w czerwcu 2002 roku w Dallas, podczas obrad Episkopatu USA. Zestawili ze soba dwa fragmenty Ewangelii sw. Mateusza:
Mt 19:14
14. Lecz Jezus rzekł: Dopuście dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie.
(BT)


Mt 18:6
6. Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza.
(BT)


pozdrowka


Cz sie 26, 2004 9:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2004 4:34
Posty: 1814
Post 
No właśnie, jak to jest z Tymi zwierzchnikami Kościoła...pomijając oczywiście Papieża.
Czemu tak trudno im przyznać, że ich podwładny dał ciała i zrobic z tym porządek raz a dobrze. Co oni chcą przez takie tuszowanie sprawy i podchody osiągnąć? Nie potrafię tego zrozumieć, może głupi jestem Najprostsze rozwiazanie jakie podałeś byłoby tu najlepsze - przyznać publicznie winę i wysłać na pokutę...krótko jasno i na temat.
Ale nie...no bo po co... :(

bu :(

_________________
http://www.odnowa.jezuici.pl/


Cz sie 26, 2004 9:22
Zobacz profil
Post 
Wydaje mi się, że w takich sprawach powinna być zastosowana zasda "zero tolerancji" - zawieszenie w kapłaństwie.
Do czasu zaniechania praktyk i odprawienia pokuty ...


Cz sie 26, 2004 16:46
Post 
Ja wysłałabym takich kapłanów do pracy, nauki, zastanowienia się nad sobą i swoja posługą do miejsc jak np. Sanktuarium Matki Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie, diecezja radomska.
Tam kapłan, Czesław Wala, ubogi, schorowany (dwa razy urlopowany z seminarium z powodu gruźlicy), gdy został wikarym w parafii Krynki, zobaczył biedną, zaniedbaną społeczność wiejską.
Poznał tych ludzi, ich problemy i doszedł do wniosku, że ze wszystkich niedostatków jaki im doskwiera, ten najgorszy to brak Boga - kościół daleko, brak dojazdu, zobojętnienie.
Postanowił coś zmienić, były to lata 70-te XX wieku... i zmienił.
Obecnie na kilku hektarach jest cały kompleks zabudowań: kościół, domy pielgrzyma, warsztaty terapii zajęciowe dla dzieci upośledzonych, trzy domy starców, eremy - pustelnie dla potrzebujących odosobnienia, Golgota - budowla kilkukondygnacyjna z kilkudziesięcioma kaplicami poświeconymi ludziom tej ziemi i znanym postaciom historycznym, droga krzyżowa, panorama świętokrzyska - gdzie można poznać historię ziemi świętokrzyskiej, grota MB z Lourdes, kaplica o.Pio....
Może tacy ludzie, takie miejsca, zadziałają terapeutycznie.


Cz sie 26, 2004 18:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 25, 2004 16:51
Posty: 49
Post 
poprawcie mnie jeśli się mylę, ale coś mi świta na temat dokumentu papieskiego (nie pamiętam jego nazwy), w którym mowa o tym, że najlepszym rozwiązaniem (wg kościoła, oczywiście :D ) w sprawie pedofilii kleru jest jak najdłuższe zatajanie tego faktu przed osobami świeckimi? coś o ochronie dobrego imienia kościoła...

_________________
"Mały świat pełen wielkich słów
tysiąc mądrych głów mówi mi, że
moje słowa bez znaczenia
życie nic nie zmienia, boję się..."

---"Dzisiaj Płaczę"---CREW


Pt sie 27, 2004 17:28
Zobacz profil
Post 
Ja coś słyszałem... Tylko zupełnie innego.
W sprawie 'księży - pedofilii' w Stanach - były wyciągane bardzo surowe sankcje ...


Pt sie 27, 2004 17:46
Post 
Sorry, komp mi szwankuje.
Natomist podejrzany o pedofilię polski biskup został usunięty ze stanowiska ...


Pt sie 27, 2004 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
"Wśród duchowieństwa i w życiu religijnym nie ma miejsca dla tych, którzy czyniliby zło młodym" - powiedział papież, otwierając bezprecedensowe spotkanie z kardynałami amerykańskimi w Watykanie. "Podobnie jak wy jestem głęboko zdruzgotany faktem, że księża i zakonnicy, których powołaniem jest pomoc ludziom w osiągnięciu świętości, wywołali cierpienia i zgorszenie" - dodał papież. Ojciec Święty przyznał, że z powodu dotychczasowego podejścia do tego skandalu spadło zaufanie wiernych do hierarchii Kościoła. "Nadużycia, które do tego doprowadziły, słusznie zasługują na miano przestępstwa. Są one także grzechem budzącym grozę w oczach Boga" -dodał Jan Paweł II. Wyraził on solidarność i współczucie ofiarom i ich rodzinom. Papież ma nadzieję, że zapoczątkowany proces oczyszczenia przyniesie spodziewane rezultaty. "Oczyszczenie to jest pilnie potrzebne w całym Kościele, jeżeli ma on skutecznie głosić Ewangelię" - podkreślił Ojciec Święty.

A wydawało mi się , że są to wystarczająco często powtarzane (od kwietnia 2002 r.) słowa, by stanowisko papieża w tej sprawie było jasne...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt sie 27, 2004 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Z wywiadu z Bp Pieronkiem
Cytuj:
- Czy ojciec Tadeusz Rydzyk i skrajnie nietolerancyjne Radio Maryja postępują wbrew chrześcijaństwu?

- Zostawmy Rydzyka, a weźmy mnie. Czasami zachowuję się nietolerancyjnie, nie dorastam do wymogów, które stawia przede mną Ewangelia. Tu leży źródło nietolerancji, które nie jest wpisane w Chrystusa, lecz w moją słabość lub w moją złośliwość. Nietolerancja jest rodzajem wykroczenia przeciwko człowiekowi wynikającym z ludzkiej ułomności. Tworzymy własną doktrynę w chrześcijaństwie, zamykamy się w oblężonej twierdzy. A jeśli ktoś - mamy wrażenie - oblega nas, musimy się bronić, odpierać wroga, walczyć. A jeśli walczyć, to i zabić. Tu leży niebezpieczeństwo.


To chyba najpiekniejsza odpowiedź na krytykę ks Rydzyka i Radia Maryja, jaką słyszałam :D
I może właśnie tak należy patrzeć. Od siebie. Nie od innych.

Pozdrawiam

Ps. Całość tutaj: http://www.wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1093672684

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So sie 28, 2004 8:44
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
"Gdy brat twój zgrzeszy przeciwko tobie, idź i upomnij go w cztery oczy! Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch lub trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik" [Mt 18,15-17]


Cytuj:
"Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko co wam polecą lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią" [Mt 23,2-3]

Kto może niech zrozumie.
Czy wszyscy ci, którzy tu na tym forum tyle rozprawiają o tym jakim to powinien być ksiądz, choć raz dostosował się do poleceń Chrystusa?

Pax et bonum! tis.


N sie 29, 2004 18:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Janek Teofil pisze
Cytuj:
Kto może niech zrozumie.
Czy wszyscy ci, którzy tu na tym forum tyle rozprawiają o tym jakim to powinien być ksiądz, choć raz dostosował się do poleceń Chrystusa?


Jasiu ksiądz , pop i pastor są takimi samymi ludźmi jak ja Ty !!! A skoro zawodowo głoszą słowo Boże . To musimy od nich wymagać by zawodowo też . Czytaj przykładnie brali przykład z Chrystusa.. I zachowywali się tak jak nakazuje nauka Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Nie ma nic gorszego jak zły przykład.. A skoro dają go przywódcy kościoła to trzeba ich jak najrychlej zmienić !! Co by nie obrażali Boga i Ludzi..

POzdrówka !!


N sie 29, 2004 21:29
Zobacz profil
Post 
Godunowie !
Powróć na łono KrK to nikt nie powie Ci nic złego jak będziesz chciec coś w Kościele zmieniać :P


Pn sie 30, 2004 15:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL