Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 17:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Czy i na ile duchowienstwo podlega krytyce? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Teofil pisze
Cytuj:
Z tych słow dyskusji między nami wynika, że Ty Godunow "powieważ" Ewangelią niby szturmówką na pierwszomajowym pochodzie a w rzeczy

Faktycznie ekumenizm panuje na tym forum jak mnie i Beli....... do jednego worka wkładasz..!!!
Jan Pisze
Cytuj:
Chyba jasno napisałem, że zakończyłem upominanie na tym pierwszym etapie. A zatem skoro to było "w cztery oczy", to trzeba być niesamowitym plotkarzem, żeby się pytać o co upominałem. A przynajmniej jest to mało chwalebna, powiedziałbym naganna ciekawość.

Teofilu ja pytałem czy ich napominałeś..! Anie o co ich napominałeś .. A to zdaje mi się jest różnica..!!
Piszesz Teofilu Janie
Cytuj:
Dlaczego te imiona przestawiasz? Czyżbyś w jakiś sposób miał ochotę mnie obrazić?

No gdzieżbym śmiał obrażać Ciebie . Lubie czytać Twoje wypowiedzi.. A przestawiane Twoich imion to nic innego jak tylko dowód jaką Ciebie darzę estymą..
Janie Teofilu vel Teofilu Janie
Pozdrawiam Bardzo Serdecznie i szczerze Godunow – Zbyszek ( możesz przestawiać dowolnie)
Pozdrówka


Pt wrz 03, 2004 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 03, 2004 20:02
Posty: 37
Post 
Krytyka duchowieństwa? Hmm! Widzę w tej sprawie przynajmniej trzy wątki.
1. krytyka medialna, która jakoś dziwnie kojarzy mi się z atakiem na Kościół. Może przez mieszanie faktów z interpretacjami, podawanie faktów sprawdzonych razem z niesprawdzonymi, a często i zmyślonymi, podawanie półprawd itp
2. Krytyka "plotkarska", czyli mówienie o księżach w towarzystwie, w którym ich nie ma (czyli "poza oczy"). Tu można też mówić o niestworzonych, zasłyszanych gdzieś sprawach, można dowolnie uogólniać (np. każdy ksiądz ma nieślubne dziecko), bo przecież mówimy o kimś nieobecnym, a więc nie mogącym się bronić
3. Krytyka skierowana wprost do księży
Zatrzymam się na tej trzeciej. Mój kontakt z księżmi był swego czasu dosyć intensywny. Ten okres uświadomił mi bardzo wyraźnie, że księża podlegają takim samym mechanizmom psychologicznym, jak inni ludzie. Tak samo jak i my nie lubią, gdy się ich krytykuje. Ale czy nie wyciągają z tej krytyki wniosków? Kilkakrotnie zdarzyło mi się zaobserwować zmianę decyzji, lub zmianę postępowania na skutek czyjejś krytyki, mimo iż wydawało się, że ksiądz krytyki zupełnie nie przyjmuje a jego pierwsza reakcja nie zachęcała do dalszej rozmowy. Więc może jednak nie bójmy się mówić im, co nam się w ich zachowaniu nie podoba.
Inna sprawa to sposób, w jaki mówimy im nieprzyjemne rzeczy - to też z obserwacji - na ogół nie stać nas na spokojne, rzeczowe przedstawienie sprawy, od razu atakujemy, mówimy z dużym ładunkiem negatywnych emocji (może to jest lęk i niepewność, ale przez krytykowanego odczytywane jest jako agresja). Poza tym często mamy do nich absurdalne pretensje, wymagamy, by od razu byli świeci, a przecież 6 lat seminarium nie zrobi automatycznie z człowieka anioła.
A co do pedofilii księży, to widać już objawy pojawiającej się psychozy, no ale jeśli za czyn lubieżny traktowane jest posadzenie sobie dziecka na kolanach (pamiętam wypowiedź pewnej pani w naszej TV), to o czym my mówimy. W pewnym kościele (w Polsce!!!) mamusia zwróciła głośno i dość ordynarnie uwagę Ojcu zbierającemu na tacę, który pogłaskał jej synka po główce.

_________________
Bogu zaś i Ojcu naszemu chwała na wieki wieków. Amen. Flp.4,20.


So wrz 04, 2004 8:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL