Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Wiara narzędziem pedofilii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Kościół molestowanie nieletnich w swoim prawie uznaje za przestępstwo. W kanonie 1395 par. 2. obowiązującego dziś Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy: „Duchowny, który w inny sposób wykroczył przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu, jeśli jest to połączone z użyciem przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu, powinien być ukarany sprawiedliwymi karami, nie wyłączając w razie potrzeby wydalenia ze stanu duchownego”.

Również w poprzedniej wersji kodeksu, pochodzącej z roku 1917, znajdujemy bardzo jednoznaczne sformułowanie, w myśl którego księża, którzy przyznają się do przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z nieletnimi poniżej 16. roku życia „muszą (…) zostać zawieszeni, ogłoszeni nikczemnymi”, a także pozbawieni sprawowanych urzędów i beneficjów (KPK 1917, kanon 2359, par. 2).

Potwierdzeniem, że Kościół traktuje pedofilię jak przestępstwo są słowa Jana Pawła II skierowane w kwietniu 2002 roku do biskupów amerykańskich: „Nadużycia, które doprowadziły do tego kryzysu, są według wszelkich standardów złem i słusznie społeczeństwo traktuje je jako przestępstwo; są one ciężkim grzechem także w oczach Bożych”.

Benedykt XVI w 2006 roku powiedział do biskupów z Irlandii, że przestępstwa pedofilii to „zbrodnie, które łamią serce”.


Tyle o stanowisku KK w ostatnim 100-leciu. Z tekstu, do którego link podałam wyżej.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So sty 24, 2009 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Człowiek wierzący musi zdawać sobie sprawę z tego, że będąc osobą konsekrowaną przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wiarę, i w gruncie rzeczy ( oczywiście trzeba to dobrze rozumieć ) także za samego Boga ( " co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie " ). Jeżeli więc ktoś, będąc osobą konsekrowaną, pozwala sobie na coś tak ohydnego, jak molestowanie seksualne niepełnosprawnych dzieci, to jest to największa możliwa obraza wiary, Chrystusa, i Kościoła. Bardziej zgrzeszyć już się chyba nie da. A jeżeli ktoś sobie z tego nie zdawał sprawy, to znaczy, że nigdy nie był wierzący.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 24, 2009 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Człowiek wierzący musi zdawać sobie sprawę z tego, że będąc chrześcijaninem przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wiarę, i w gruncie rzeczy (oczywiście trzeba to dobrze rozumieć) także za samego Boga [dokładniej: Jego obraz w świecie, bo po uczniach oceniają Nauczyciela].

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sty 25, 2009 10:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Tak, ale jeżeli wierzymy, że w Eucharystii jest prawdziwy i żywy Chrystus, to biorąc odpowiedzialność za sprawowanie Eucharystii ( czyli za Kościół, bo wszak Kościół cały istnieje wokół Eucharystii - Najświętszego Sakramentu ) bierzemy odpowiedzialność za coś więcej, niż tylko " obraz " Boga. Warto sobie z tego zdać sprawę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N sty 25, 2009 12:45
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): So sty 17, 2009 22:02
Posty: 63
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Myślę, że zachowanie tajemnicy miało na celu ochronę obu stron, ksiadz może był przeniesiony, miał szanse zacząć od nowa, zaś pewnie jego przełożeni wiedzieli o tym i ich zadaniem było obserwować ich i pilnować, by już nie doszło do podobnych sytuacji (to jakoś miałoby zapewnić bezpieczenstwo dzieci), w innym przypadku taki ksiądz nie miałby szans "pracowac" w żadnej parafii.
Nie uwierzę, że gdyby ujawniono na początku co sie stało, byłoby ok. Bo niby jak? Przychodzi taki ksiądz na parafię i co? Proboszcz przedstawia go wiernym - zobaczcie to nasz nowy ksiądz, ma na sumieniu to i to, przyjmijcie go dobrze i dajcie mu szanse. Już to widzę. Taki ksiądz musiałby być całkowicie odsunięty od działalności wsród ludzi. Myślę, że w takiej sytuacji cała odpowiedzialność spoczywałaby tu na proboszczach parafii, którzy byliby odpowiedzialni za to, by nie stało sie nic złego, a prawda nie musiałaby być całkowicie ujawniona. To jednak są tylko takie moje przemyślenia. Jak rzeczywiście się dzieje nie mam pojęcia i jak to jest uregulowane prawnie (mowie o prawie Kościelnym)


Człowieku, taki ksiądz powinien siedzieć w więzieniu a nie odpoczywać w swoim drogim mieszkaniu w Watykanie. To tylko przykład z Poznania.

_________________
Odpowiedzialność zbiorowa stosowana przez Boga jest ..............


N sty 25, 2009 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2007 19:10
Posty: 93
Post Wniosek o zmianę nazwy Tematu
Wniosek o zmianę nazwy Tematu – szyldu:
"Wiara narzędziem pedofilii"

Szyld - Temat „Wiara narzędziem pedofilii„ sugeruje wniosek, z którym nie może pogodzić się serce człowieka wiary
Szyld ten odczytujemy jako pewnego rodzaju wniosek – uogólnienie problemu

Jest mocno krzywdzące i niesprawiedliwe, gdy przypadki, które Vacarius opisujesz od razu uogólniasz do tezy, że w ogóle nasza wiara jest zła

Niesprawiedliwe jest łączenie faktu, że dziecko wierzące będzie bardziej dyskretne w ujawnianiu tego rodzaju zbrodni, z generalną oceną wiary w Pana Jezusa

Czy nie sprawiedliwie byłoby użyć w takim przypadku nazwy Tematu
np. moje oburzenie z powodu pedofilii wśród osób duchownych ?

Tu nie wiara była powodem, czy narzędziem opisywanego czynu, ale właśnie odstępstwo od tej wiary tej osoby duchownej, w momencie popełniania przestępstwa
, zapomnienie w tym momencie o podstawowym przesłaniu Jezusowym jakim jest miłość i troska o bliźniego oraz przykazanie czystości
Przecież takie zranione dziecko ma rodziców i w ufności do nich może powierzyć im tą bolesną prawdę
Jeżeli wierzące dziecko milczy…

Vacarius
serdecznie prosimy, staraj się wyważać i gruntownie przemyśleć słowa, które zapisujesz na naszym Forum
Wszystko co czynisz, czyń mądrze i: patrz końca

Oczywiście, że nie można nie poruszać trudnych problemów występujących w naszym Kościele, ale z drugiej strony nie można nierozważnym działaniem propagować niechęci czy odejścia od wiary
Trudno sobie wyobrazić jak grzechy te ranią Boże serce, ale tez to Boże serce jest gotowe przebaczyć największemu nawet zbrodniarzowi

Szyld – nazwa tematu jest ważna, bo jest hasłem całej dyskusji
pomyśl jak do tego może odnieść się osoba poszukująca Boga, wątpiąca, a jest przecież wiele takich osób uczestniczących na naszym Forum
Pomyśl też, że taki szyld to może być „woda na młyn” dla osób, mediów, które z polecenia złego ducha podejmują działania przeciw wierze, Kościołowi i jego ludziom


Drodzy w Chrystusie !

Jak w tej wspaniałej Bożej pieśni
„Pośród wszystkich życia trosk i kłopotów”
- I przeze mnie także Kościół ma rosnąć

raczej przez wzajemne braterskie upominanie się, stałą modlitwę całego Kościoła, łącznie z ludem Bożym
o umocnienie osób duchownych w wierze, o ich mocny kręgosłup moralny, który sprzyjać będzie wiarygodnej postawie nauczyciela, duszpasterza i kapłana Chrystusowego

Nie można mieć obrazu Kościoła wyidealizowanego, bez brania pod uwagę ludzkich ułomności i grzesznej natury człowieka, niezależnie, jaką funkcje piastuje
/oczywiście im ważniejsza funkcja społeczna, tym odpowiedzialność za złe świadectwo, zgorszenie rośnie/

Rozważ Vacarius
Choćby tylko to, co podsumowuje naszą myśl:
W tych najboleśniejszych dla naszego Pana chwilach życia ziemskiego, kiedy On może najbardziej potrzebował wsparcia swych uczniów, w takiej chwili Piotr - pierwszy papież trzykrotnie się swego Pana zapiera
Pomyśl, jakie to w tym czasie było świadectwo nie tylko wobec ludu wrogiego Chrystusowi, którego skazali na bolesna mękę
Ale też, jaki to mógł być cios dla Pana
A niedługo potem ten sam Piotr czyni cuda w imię Jezusa.

nasz Św. Kościół to Wspólnota, która ma cały czas nieustannie rosnąć, doskonalić swe oblicze przed Bogiem, podejmując nieustanny zbiorowy wysiłek ku Bożemu budowaniu każdego z nas i naszych duszpasterzy i ojców naszego Kościoła.

Pamiętaj, że dla Boga, jak nas naucza Kościół jest ważniejsze, by grzesznik odwrócił się od grzechu i skierował swe oblicze na Boże Miłosierdzie, które jest ratunkiem dla każdego bez wyjątku

Dlatego Jutrzenki Pokoju bardzo proszą, dla dobrego imienia naszego Forum, o zmianę nazwy tematu na nazwę odpowiadającą tematowi dyskusji.


Pokój i Dobro, Pokój Wam


Wt lut 03, 2009 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Nagłówek zdaje się sugerować, że ktoś wykorzystuje wiarę do pedofilii, a nie, że człowiek wierzący jest pedofilem. Podobnie tytuł mówiący; 'kapłaństwo narzędziem złodzei' - ktoś podszywa się pod księdza, jest darzony większym zaufaniem i łatwiej mu okradać ludzi - nie jest tym samym co; 'księża to złodzieje'. Moim zdaniem tytuał nie narusza regulaminu, ale jeśli Vacarius zechce zmienić nagłówek to proszę mi napisać PW. pozdrawiam irespect for all 8)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Wt lut 03, 2009 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wiara narzędziem pedofilii
Na szczęście zdarzają się sprawy, w których nawet święte krowy (czytaj: księża rzymsko-katoliccy) bywają skazywani.

Gdańska prokuratura ciągle zajmuje się sprawą proboszcza z Bojana, który pod koniec 2011 roku został skazany za molestowanie parafianki. W połowie 2012 roku do prokuratury wpłynął wniosek, który miał podważać wyrok sądu i zapewniać, że ksiądz został fałszywie oskarżony.

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/tr ... omosc.html

A tej akurat sprawie najciekawsze jest że:

Dowodem w sprawie miały być nagrania dźwiękowe, na których słychać jak molestowana przez księdza dziewczyna potwierdza, że wcześniej złożyła fałszywe oskarżenia.

Dziś wiemy już, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w tej sprawie, ponieważ ekspertyza wykazała, że nagrania są zmanipulowane. W związku z tworzeniem fałszywego dowodu, który miał uniewinnić księdza z czynów, za które został skazany prokuratura wszczęła jednak nowe postępowanie.


Niezły proboszcz, nie ma co. Rozpija i obmacuje panienkę, a potem nakłania do fabrykowania dowodów niewinności i składania fałszywych zeznań! Jeśli to prawda, to powinni go wywalić. Ale raczej tego nie zrobią. A ciekawe co by zrobił Franciszek?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 18, 2013 22:30
Zobacz profil
Post Re: Wiara narzędziem pedofilii
Jajko napisał(a):
Niezły proboszcz, nie ma co. Rozpija i obmacuje panienkę, a potem nakłania do fabrykowania dowodów niewinności i składania fałszywych zeznań! Jeśli to prawda, to powinni go wywalić. Ale raczej tego nie zrobią. A ciekawe co by zrobił Franciszek?
co zrobiłby Franciszek możemy się tylko domyślać. Wiemy za to co zrobił abp Głódź - awansował go na kanonika kolegiaty.
Ks. Kanonik mgr Mirosław B po skazaniu go przez sąd został przez abp Głódzia nominowany na prałata Kustosza Kapituły Kolegiackiej Staroszkockiej.


Pt kwi 19, 2013 10:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL