Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 9:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Sposoby definiowania kościoła 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 06, 2005 2:24
Posty: 1
Post Sposoby definiowania kościoła
Piszę pracę licencjacką na temat "rola i miejsce polskiego kosciola katolickiego w życiu publicznym". Mam problam z jednym zagadnieniem- chodzi o dwa sposoby definiowania kosciola: kościół w ujęciu modelowym czyli jako wspolnota wierzacych i kościół jako instytucja, swoista grupa interesu. Nie wiem skad mam zaczerpnac wiedzy na ten temat więc prosze was o pomoc.


N mar 06, 2005 3:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 06, 2005 2:05
Posty: 7
Post 
nie wiem czy jestem kompetentna osoba do udzielania takich informacji ale....
Kosciol zalorzony przez Jezusa Chrystusa to byla wspolnota wiernych. nie episkopat ktory czest miesza sie do polityki, ale pojedynczy ludzie.

_________________
Przemow mlodziencze, jesli cie juz o to usilnie dwa razy proszono - w niewielu slowach zmiesc wiele tresci.
Pokaz ze jestes taki, ktory cos wie i jednoczesnie umie milczec.
non vos me elegistis sed ego elegi vos
A.M.D.G.


N mar 06, 2005 3:48
Zobacz profil
Post 
"Interes" Kościoła leży zawsze tam, gdzie istnieje potrzeba nieugiętego wstawienia się w interesie ogółu i przypominania o podstawowych wartościach ogólnoludzkich.
Zatem - dla przykładu - aborcję i eutanazję Kościółzawsze winien nazywać morderstwem, morderstwo - morderstwem, rozkład pożycia małżeńskiego - złem - niezależnie od polityki ...


N mar 06, 2005 10:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 06, 2005 2:05
Posty: 7
Post 
penie masz racje... ale dla mnie jedynym interesem kosciola powina byc milosc - w jaknojogolniejszym tego slowa pojeciu.

_________________
Przemow mlodziencze, jesli cie juz o to usilnie dwa razy proszono - w niewielu slowach zmiesc wiele tresci.
Pokaz ze jestes taki, ktory cos wie i jednoczesnie umie milczec.
non vos me elegistis sed ego elegi vos
A.M.D.G.


N mar 06, 2005 17:20
Zobacz profil
Post 
Cóż przede wszystkim sięgnij po kodeks prawa kanonicznego.

Pomocna Ci może być księga II (lud boży- kanony od 204-329)
hierachiczna struktuta kościoła kan 330-579)

Warto też zajrzeć do konkordatu.

Nie mam sumienia ale możesz przerzeć katechizm kościoła katolickiego


N cze 12, 2005 10:36
Post 
Cytuj:
Kosciol zalorzony przez Jezusa Chrystusa to byla wspolnota wiernych. nie episkopat ktory czest miesza sie do polityki, ale pojedynczy ludzie.


To trochę przeczy sobie.

Skoro K to nie episkopat, który miesza się do polityki tylko ludzie, to ci ludzie sto razy częściej mieszają się do polityki, ba nawet zostają politykami (a episkopat nie może zostać ministrem) a więc K miesza się do polityki. Jakie więc ma to znaczenie, że episkopat się miesza, skoro nie jest K a K się miesza, bo to ludzie a ludzie się mieszają?

Czy K opowiada się zawsze w interesie ogółu ??? No chyba raczej nie. Inaczej musiałby w pewnym okresie pochwalić politykę III Rzeszy, państw "osi" i Rosji.


Pn cze 13, 2005 10:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL