Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kościół a Państwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 18:43
Posty: 12
Lokalizacja: Drzewica
Post Kościół a Państwo
Witam! :-) Na fali ostatnich wydarzeń spod Pałacu Prezydenckiego odżyły na nowo pomysły lewicy na odseparowanie Kościoła od Państwa. I tu moje pytanie :-) Czy taki rozdział jest możliwy i w jakim stopniu? Wiele osób dziś zarzuca Kościołowi,że "wpycha się z buciorami do polityki".

_________________
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Cz wrz 02, 2010 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kościół a Państwo
A kto konkretnie jest tym Kościołem, który wpycha się w politykę? Bo to kwestia chyba konkretnych ludzi, cały Kościół na całej planecie nie wpycha się wyjątkowo właśnie w naszą politykę.

I co właściwie oznacza ten rozdział? Chodzi o angażowanie się, czy wpływy? Pytanie też kogo wybrali obywatele, oraz jaka władza sprzyja wiązaniu różnych interesów na linii państwo-Kościół?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 02, 2010 22:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 18:43
Posty: 12
Lokalizacja: Drzewica
Post Re: Kościół a Państwo
W tym przypadku chodzi mi o pojęcie Kościoła w ujęciu hierarchii. Tak,miałem na myśli angażowanie się Kościoła. Bo sprawa np. ustawy aborcyjnej która wyszła z ramienia rządu może wydawać się sprawą czysto polityczną podczas gdy Kościół ma obowiązek interweniować i jawnie sprzeciwiać się takim ustawom,zaś niektórzy obywatele widzą już w tym działaniu ingerencję w politykę.

_________________
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Pt wrz 03, 2010 9:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kościół a Państwo
Zastanawia mnie czy może w tym też nie jest problem że polityka, ekonomia czy również etyka oraz inne dziedziny przeplatają się ze sobą i jak można odsuwać całkowicie kogoś od polityki gdy zajmuje się ona również sferami istotnymi dla tego kogoś, tutaj np etyka dla Kościoła. Nie do końca można też ustrzec się od swostej agitacji np przeciw komunistom - czy takie "wtrącanie się" również jest naganne?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt wrz 03, 2010 11:10
Zobacz profil
Post Re: Kościół a Państwo
Trafnie ujął bp Pieronek
- "Trzeba odejść od polityki. Nie od tego jest Kościół. Oczywiście nie chodzi o politykę jako o roztropną troskę o dobro wspólne, ale jako walkę o władzę, o jej przekazywanie i rządzenie" (wywiad dla Rzepy).


Pt wrz 03, 2010 11:37

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 18:43
Posty: 12
Lokalizacja: Drzewica
Post Re: Kościół a Państwo
Rozumiem. Nie wiem tylko czy niektórzy politycy są świadomi tego,że Artykuł 5 konkordatu pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską zapewnia swobodne pełnienie misji Kościoła w sferze publicznej (http://lex.pl/serwis/du/1998/0318.htm podaje link bo nie wiem jak tam cytować te umowy prawne ;) ) A więc Państwo chcąc odseparować od siebie Kościół musiałby zerwać konkordat? Niech mnie ktoś uświadomi bo jestem trochę "lewy" w tym temacie :D

_________________
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!


Pt wrz 03, 2010 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 29, 2010 19:39
Posty: 1
Post Re: Kościół a Państwo
valdemar88 napisał(a):
Rozumiem. Nie wiem tylko czy niektórzy politycy są świadomi tego,że Artykuł 5 konkordatu pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską zapewnia swobodne pełnienie misji Kościoła w sferze publicznej (http://lex.pl/serwis/du/1998/0318.htm podaje link bo nie wiem jak tam cytować te umowy prawne ;) ) A więc Państwo chcąc odseparować od siebie Kościół musiałby zerwać konkordat? Niech mnie ktoś uświadomi bo jestem trochę "lewy" w tym temacie :D


No właśnie Bracie..., ale czy misją kościoła jest zajmowanie urzędów publicznych bądź umieszczanie tam swoich ludzi - raczej nie, czy jest gromadzeni bogactw w celu bezpiecznej i wygodnej egzystencji fizycznej - raczej nie. Wszystko to Kościół przerabiał w swojej historii i nie wychodziło to za dobrze.

Nie da się ukryć aktywne angażowanie się wielu duchownych w sprawy drugo, trzeciorzędne, które nie koniecznie mieszczą się w Misji Kościoła.


Śr wrz 29, 2010 19:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
odżyły na nowo pomysły lewicy na odseparowanie Kościoła od Państwa. I tu moje pytanie :-) Czy taki rozdział jest możliwy i w jakim stopniu?

A przepraszam, bo ja nie wiem, czy my o tej samej Polsce mówimy...

Z tego, co ja wiem, taki rozdział istnieje. A jakakolwiek współpraca wynika z aktu prawnego - umowy międzynarodowej zwanej potocznie konkordatem.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz wrz 30, 2010 10:18
Zobacz profil WWW
Post Re:
ToMu napisał(a):
Z tego, co ja wiem, taki rozdział istnieje. A jakakolwiek współpraca wynika z aktu prawnego - umowy międzynarodowej zwanej potocznie konkordatem.
Moim zdaniem jednoznacznie wynika z Konstytucji, która taką współpracę ustanawia.


Cz wrz 30, 2010 10:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wskazuje powinność jej istnienia. Podstawą bezpośrednio współpracy jest konkordat.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz wrz 30, 2010 11:30
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kościół a Państwo
Nie mogę zakładać nowych wątków, a ten chyba najbardziej pasuje do tego co napiszę.

Otóż ostatnio odbyła się 24. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę. Jak pisze GW, udział w niej wzięło mniej niż 50 parlamentarzystów! Zastanawiam się jak to było w latach poprzednich? Też tak mało? Przecież to mniej niż 10% posłów i senatorów. Z drugiej strony jest to pewien wskaźnik religijności społeczeństwa, odpowiadający mniej więcej wynikom badań kościelnych (communicantes). Osób bardzo religijnych jest około 10% społeczeństwa. Niemniej jestem zaskoczony, że wśród parlamentarzystów tylko tylu zdecydowało się na udział w pielgrzymce.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... droga.html

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So lut 02, 2013 22:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Kościół a Państwo
Witaj Jajko. Jakże dawno już do ciebie nie pisałam.
Ja osobiście powstrzymałabym się od twierdzenia, że te 50 osób w jakikolwiek sposób obrazuje wskaźnik wiary w naszym społeczeństwie.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So lut 02, 2013 23:32
Zobacz profil
Post Re: Kościół a Państwo
Nie obrazuje ani wiary społeczeństwa, ani wiary parlamentarzystów.
W tym drugim przypadku wojna między PO i PiS przenosi się także sferę wiary.
Najwidoczniej trudno stanąć ramię w ramie przed ołtarzem, gdy dzieli się sanktuaria na "nasze" i gdy słyszy się słowa Jakim prawem ci z PO tam poszli i panoszą się przed ołtarzem, kto im pozwolił, kto ich tam wpuścił..


N lut 03, 2013 9:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kościół a Państwo
Jajko, ja też nie chodzę na pielgrzymki. Nie jest to żaden wyznacznik. Nie każdy zresztą chodzi bo by cały kraj był zablokowany. Można spojrzeć w drugą stronę, że to i tak sporo.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lut 03, 2013 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kościół a Państwo
Ale żeby mniej niż 10% poszło? A właściwie pojechało. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale nasi wybrani chyba nie szli na tę pielgrzymkę tylko zostali dowiezieni. Na miejscu pewnie spędzili kilka godzin, ot i cała wycieczka, znaczy się pielgrzymka. Żadnego blokowania kraju nie stwierdzono. No ale może się mylę, poprawcie mnie jeśli tak jest.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N lut 03, 2013 21:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL