Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Katolicki pogrzeb dla apostatów. 
Autor Wiadomość
Post Katolicki pogrzeb dla apostatów.
W masowej świadomości w Polsce istnieje możliwość odmowy pogrzebu katolickiego jeżeli zmarłego ksiądz w kościele nie widywał lub sam zmarły nie miał opinii wierzącego. W tym duchu prowadzona była dyskusja w wątku Nie przyjmujesz kolędy? Nie licz na pogrzeb!.
Zupełnie inaczej patrzą na to biskupi w Austrii, o czym możmy przeczytać w notce POGRZEB TAKŻE DLA 'APOSTATÓW' na portalu ekumenicznym.
W Austrii mozliwy jest nawet katolicki pogrzeb apostaty jeżeli wyraził przed śmiercią chęć powrotu do KK lub wykonał jakiś znak jednoznacznie wskazujący na jego przynależność (przeżegnał się? wezwał lub chciał wezwać księdza?). Jeżeli zmarły nie wyraził jednoznacznie chęci pochówku świeckiego, to ksiądz nadal może poprowadzić pogrzeb lecz bez odprawiania mszy. Nawet gdy jest pogrzeb świecki, to ksiądz nadal może towarzyszyć rodzinie zmarłego (ale bez szat liturgicznych).

Czym się różni katolicyzm austriacki od polskiego, że są tak różne podejścia?
Czy wytyczne biskupów austriackich bulwersują was?


Śr mar 07, 2012 15:40
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Kozioł napisał(a):
Czym się różni katolicyzm austriacki od polskiego, że są tak różne podejścia?
Czy wytyczne biskupów austriackich bulwersują was?


Nie wiem czym się różni. Wiem tylko jedno. Jeżeli czlowiek za życia nie zastrzeże sobie że nie chce miec pogrzebu katolickiego (np Wisława Szymborska czy Zbigniew Religa) to ksiądz go i tak pochowa.


Śr mar 07, 2012 16:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Gdzie to można zastrzec??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 07, 2012 17:26
Zobacz profil
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Jajko napisał(a):
Gdzie to można zastrzec??

Wystarczy napisać w swoim testamencie (akt woli). Może być u notariusza (ale nie musi)


Śr mar 07, 2012 17:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Kozioł napisał(a):
W masowej świadomości w Polsce istnieje możliwość odmowy pogrzebu katolickiego jeżeli zmarłego ksiądz w kościele nie widywał lub sam zmarły nie miał opinii wierzącego. W tym duchu prowadzona była dyskusja w wątku Nie przyjmujesz kolędy? Nie licz na pogrzeb!.
Zupełnie inaczej patrzą na to biskupi w Austrii, o czym możmy przeczytać w notce POGRZEB TAKŻE DLA 'APOSTATÓW' na portalu ekumenicznym.
W Austrii mozliwy jest nawet katolicki pogrzeb apostaty jeżeli wyraził przed śmiercią chęć powrotu do KK lub wykonał jakiś znak jednoznacznie wskazujący na jego przynależność (przeżegnał się? wezwał lub chciał wezwać księdza?). Jeżeli zmarły nie wyraził jednoznacznie chęci pochówku świeckiego, to ksiądz nadal może poprowadzić pogrzeb lecz bez odprawiania mszy. Nawet gdy jest pogrzeb świecki, to ksiądz nadal może towarzyszyć rodzinie zmarłego (ale bez szat liturgicznych).

Czym się różni katolicyzm austriacki od polskiego, że są tak różne podejścia?
Czy wytyczne biskupów austriackich bulwersują was?


Kiedyś była sprawa pogrzebu jakiegoś człowieka którego rzadko widywano w Kościele, któremu proboszcz jego parafii odmówił pochówku. Rodzina zwróciła się do biskupa podając jakieś fakty mające świadczyć o tym, że zmarły był związany z Kościołem.

Biskup odpowiedział (i odpowiedź została upubliczniona), że pogrzeb nie jest sakramentem i nie ma czegoś takiego jak "prawo do katolickiego pogrzebu". I decyzja o uczestniczeniu w pogrzebie księdza leży wyłącznie w gestii proboszcza i zależy od jego uznania. Rodzina znalazła wyjście - pogrzeb poprowadził zakonnik z pobliskiego klasztoru.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr mar 07, 2012 18:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
wklejam z kodeksu Prawa Kanonicznego
jak widać biskupi bywają też niekompetentni w sprawie
(jestem pewna, że oświadczenie biskupa brzmiało tak jak je przytoczyłam,
na pewno nie zniekształciłam sensu tej wypowiedzi)

Tytuł III

POGRZEB KOŚCIELNY
Kan. 1176 -

§ 1. Wierni zmarli powinni otrzymać pogrzeb kościelny, zgodnie z przepisem prawa.

§ 2. Pogrzeb kościelny, w którym Kościół wyprasza duchową pomoc zmarłym, okazuje szacunek ich ciału i równocześnie żywym niesie pociechę nadziei, należy odprawiać z zachowaniem przepisów liturgicznych.

§ 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Rozdział I

ODPRAWIANIE POGRZEBU

Kan. 1177 -

§ 1. Nabożeństwo pogrzebowe za każdego wiernego winno być z reguły odprawione w jego własnym kościele parafialnym,

§ 2. Każdy jednak wierny albo ci, do których należy troska o pogrzeb zmarłego, mogą wybrać inny kościół na pogrzeb, za zgodą tego, kto nim zarządza, i po zawiadomieniu własnego proboszcza.

§ 3. Jeśli śmierć nastąpiła poza własną parafią i nie przeniesiono do niej zwłok ani nie został zgodnie z prawem wybrany inny kościół pogrzebu, nabożeństwo należy odprawić w kościele parafii, gdzie śmierć nastąpiła, chyba że prawo partykularne wyznacza inny kościół.

Kan. 1178 - Nabożeństwo pogrzebowe za biskupa diecezjalnego winno być odprawione w jego własnym kościele katedralnym, chyba że wybrał on inny kościół.


Kan. 1179 - Nabożeństwo pogrzebowe za zakonników lub członków stowarzyszenia życia apostolskiego ma być z reguły odprawione we własnym kościele lub kaplicy. Jeśli instytut lub stowarzyszenie są kleryckie, odprawia je przełożony, w pozostałych wypadkach kapelan.



Kan. 1180 -

§ 1. Jeśli parafia posiada własny cmentarz, na nim powinni być grzebani wierni zmarli, chyba że inny cmentarz został zgodnie z prawem wybrany przez samego zmarłego albo przez tych, do których należy zajęcie się pogrzebem zmarłego.

§ 2. Jeśli tylko prawo tego nie zabrania, każdemu wolno wybrać cmentarz pogrzebania.

Kan. 1181 - Co do ofiar składanych z okazji pogrzebu, należy zachować przepisy kan. 1264, z zastrzeżeniem jednak, aby w nabożeństwie pogrzebowym nie było żadnego wyróżniania osób oraz by biedni nie byli pozbawieni należnego pogrzebu.

Kan. 1182 - Po pogrzebie należy sporządzić akt w księdze zmarłych, zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego.

Rozdział II

OSOBY, KTÓRYM NALEŻY UDZIELIĆ LUB ODMÓWIĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO



Kan. 1183 -

§ 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.

§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.

§ 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.



Kan. 1184 -

§ 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:

1° notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2° osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3° inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.



§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.

Kan. 1185 - Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr mar 07, 2012 19:19
Zobacz profil
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Moim zdaniem apostaci nie powinni mieć pogrzebów kościelnych w żadnym wypadku. Skoro decydują się na wystąpienie z kościoła, to również z wszystkimi tego konsekwencjami.

W ogóle obecność księdza (w tej właśnie roli) na pogrzebie apostaty jest dla mnie nie do przyjęcia. Świadczy o kompletnym braku szacunku dla zmarłego i dla jego woli. Ludzie występują z kościoła po to, by się od tego kościoła i jego obrzędów odciąć. Również po to, by nie mieć w przyszłości pogrzebu katolickiego. Taki pochówek z udziałem księdza jest dla apostaty tym, czym dla wierzącego katolika jest pogrzeb poprowadzony przez duchownego innej wiary.


Śr mar 07, 2012 21:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Chyba nie zrozumiałaś, przeczytaj jeszcze raz pierwszy post lub link.

_________________
pajacyk.pl


Cz mar 08, 2012 0:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Kozioł napisał(a):
W Austrii mozliwy jest nawet katolicki pogrzeb apostaty jeżeli wyraził przed śmiercią chęć powrotu do KK lub wykonał jakiś znak jednoznacznie wskazujący na jego przynależność


Ale jasno to przecież wynika z artykułów przytoczonych przez jesienną: apostaci nie mają szans na pogrzeb, "jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz mar 08, 2012 8:16
Zobacz profil
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Różnice między duchownymi katolickimi w poszczególnych krajach bywają zasadnicze
W Polsce osoby żyjące w konkubinacie znajdują się w stanie grzechu ciężkiegi i nie przystępują do Komunii.
Moja siostrzenica pracuje i mieszka w Niemczech. Mieszka ze swoim chłopakiem.
Ksiądz zauważył w kościele, że nie przystepują do Komunii, więc spytał o powód.
Gdy dowiedział się, że powodem jest brak ślubu kościelnego, powiedział im, że to żadna przeszkoda, bo skoro się kochają, to nie grzeszą.


Cz mar 08, 2012 9:01
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
tanie_wino napisał(a):
Chyba nie zrozumiałaś, przeczytaj jeszcze raz pierwszy post lub link.

Chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Przeczytaj więc sobie jeszcze raz:

Temat wątku brzmi:
Katolicki pogrzeb dla apostatów.

Autor pisze:
W Austrii mozliwy jest (...)
Czy wytyczne biskupów austriackich bulwersują was?

Moja odpowiedź:
W ogóle obecność księdza (w tej właśnie roli) na pogrzebie apostaty jest dla mnie nie do przyjęcia. (...)

To po pierwsze.

Po drugie, jeśli pojawia się jakiś temat i chciałabym coś od siebie dodać w związku z nim, a niekoniecznie będzie to dosłowna odpowiedź na pytanie autora, to zrobię to. Zakładanie dziesięciu podobnych wątków, w którym każdy poruszy coś trochę innego, uważam za niepotrzebne mnożenie tematów na forum.
Nie muszę sztywno odpowiadać na pytania, żeby pozostawać w temacie rozmowy.

A po trzecie, najmniej na temat jest tu Twój własny komentarz. Zbędna uwaga, a do dyskusji nie wnosisz kompletnie nic :roll:


Cz mar 08, 2012 9:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Alus napisał(a):
Różnice między duchownymi katolickimi w poszczególnych krajach bywają zasadnicze


Hmm, no ale formalna teoria katolicka jest chyba jedna i duchowni, jak sądzę, powinni się jej trzymać we wszystkich krajach jednakowo... Ten ksiądz niemiecki chyba dokonał własnej, niezgodnej z oficjalną, interpretacji przepisów kościelnych.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 08, 2012 10:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 21, 2011 21:45
Posty: 238
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Alus napisał(a):
Różnice między duchownymi katolickimi w poszczególnych krajach bywają zasadnicze
(cut)
Gdy dowiedział się, że powodem jest brak ślubu kościelnego, powiedział im, że to żadna przeszkoda, bo skoro się kochają, to nie grzeszą.


To wg mnie typowe spłycanie wiary i naginanie jej do własnych celów. Właściwie to wg mnie jawne przyzwolenie na grzech. Pismo Święte i przykazania są proste i bez niedomówień. "Nie códzołóż" i tyle. Tu nie ma warunku "jeśli się kochacie".
Przykre to, ponieważ do zła namawia osoba duchowna...
piona

_________________
John & Stasi Eldredge -"Miłość i wojna" - Obowiązkowa lektura dla każdego małżeństwa :)


Cz mar 08, 2012 10:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Alus napisał(a):
Gdy dowiedział się, że powodem jest brak ślubu kościelnego, powiedział im, że to żadna przeszkoda, bo skoro się kochają, to nie grzeszą.


Powód jest prosty: w krajach zachodnich już prawie nikt nie żyje zgodnie z zasadami wiary, a nacisk na to, by chodzić do kościoła, nie istnieje w ogóle. Albo więc ksiądz będzie tolerował grzech, albo nie będzie miał z czego żyć. Sądzę, że w Watykanie też doskonale sobie z tego zdają sprawę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz mar 08, 2012 10:36
Zobacz profil
Post Re: Katolicki pogrzeb dla apostatów.
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W Austrii mozliwy jest nawet katolicki pogrzeb apostaty jeżeli wyraził przed śmiercią chęć powrotu do KK lub wykonał jakiś znak jednoznacznie wskazujący na jego przynależność


Ale jasno to przecież wynika z artykułów przytoczonych przez jesienną: apostaci nie mają szans na pogrzeb, "jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty".

I tu austriaccy biskupi maja inne zdanie, bo ze względu na rodzine i je potrzeby duchowe dopuszczają pogrzeb katolicki (ale bez mszy) dla apostaty jeżeli on sam za życia nie zastrzegł inaczej, nawet gdy nie wyraził woli powrotu do KK.

-Vi- napisał(a):
Moja odpowiedź:
W ogóle obecność księdza (w tej właśnie roli) na pogrzebie apostaty jest dla mnie nie do przyjęcia. (...)

Jest to bardzo egoistyczna postawa, bo twoi bliscy mogą pociechy duchowej potrzebować.
No i prawdopodobnie mozesz nie mieć nic do gadania.

Johnny99 napisał(a):
Alus napisał(a):
Gdy dowiedział się, że powodem jest brak ślubu kościelnego, powiedział im, że to żadna przeszkoda, bo skoro się kochają, to nie grzeszą.

Powód jest prosty: w krajach zachodnich już prawie nikt nie żyje zgodnie z zasadami wiary, a nacisk na to, by chodzić do kościoła, nie istnieje w ogóle. Albo więc ksiądz będzie tolerował grzech, albo nie będzie miał z czego żyć. Sądzę, że w Watykanie też doskonale sobie z tego zdają sprawę.

Może tak, a może nie. A może zupełnie co innego kierowało księdzem...

Wracając do tematu: a może austriaccy biskupi są nieco bliżej swoich owieczek i zamiast straszyć brakiem ceremonii dbają o żyjące owieczki i o ich potrzeby duchowe w okresie żałoby?


Cz mar 08, 2012 11:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL