Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Z czego żyją (powinni żyć) księża? 
Autor Wiadomość
Post Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Ponieważ jest sporo niedomówień, niejasności, błędnych sądów i braku wiedzy (w tym mojej) chciałbym rozważyć z czego żyją polscy księża katoliccy.
Na pewno nie żyją z tacy - to idzie na potrzeby parafii i kurii.
Dochody osobiste ksiądz może czerpać z :
- zamawianych mszy
- wypominek
- chrztów
- pogrzebów
- ślubów
- kolędy
- szkolnej katechezy
- dzierżawy ziem, budynków
- opłat cmentarnych (na pewno "pomnikowe", nie wiem jak z prolongatą)
- wszelkich zaświadczeń (@humalog - także z "licencji")
Te pieniądze trafiają do wspólnej kasy (poza katechezą czy np. honorariami autorskimi) i proboszcz decyduje ile z tego dać wikaremu. W małych wiejskich parafiach bywa i podział 50/50, w miejskich częstą praktyką jest stała stawka dla wikariusza, a reszta idzie do dyspozycji (najczęściej do kieszeni) proboszcza (stąd proboszcz zarabia nawet kilkakrotnie więcej od wikariusza).

Bywa i tak, że w biedniejszych, prowincjonalnych, mniej licznych parafiach proboszcz z tych pieniędzy dopłaca do utrzymania parafii.

Jakie są stawki "co łaska"?
Jeden rankingu na portalu colaska.pl widełki stawek są ogromne:
ślub od 50 - 2000 zł
chrzest 20 - 500 zł
zaświadczenie 2 - 200 zł (@szarotka, u ciebie jest stawka z górnej półki!)
pogrzeb 50 - 4500 zł
msza 10 - 300 zł
wypominki 5 - 200 zł


Pn paź 29, 2012 10:29
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Ofiarom mszalnym poświęcony jest w prawie kościelnym osobny rozdział, w którym istotny wydaje się następujący przepis:
    Kan 947 - Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie¹ usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.

Istnienie takiego przepisu potwierdza samo przez się, że problem istnieje. Cenniki rzeczywiście się zdarzają, choć w świetle powyższego przepisu są bezprawne. Zarówno księża jak i wierni różnie rozwiązują tę sprawę. O księżach już było, to może teraz sposoby wiernych:
  1. Rozmawiać z proboszczem w obecności trzech świadków. Mnie oni nie wadzą. A księdzu dlaczego? To na ogół wystarcza, aby chciwy księżulo się złamał.
  2. Zaprzyjaźnić się z proboszczem wcześniej. Rozmawiać z nim na różne tematy. Także o prawie kanonicznym.
  3. Należeć do wspólnoty jakiejś. Najlepiej z tych poważniejszych. Poprosić opiekującego się księdza o pośrednictwo.
  4. Być krewnym członka lub nawet członkiem rady parafialnej.

Wreszcie, kiedy zostaniemy zmuszeni do zapłacenia (najlepiej w obecności świadków), donieść do kurii. Wbrew pozorom jest to najbardziej właściwy sposób postępowania. Księża już od seminarium (władza widzi wszystko) są przyzwyczajani do tego, że nieustannie patrzą na nich inni. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie [Mt 5,16]. Ksiądz, który sobie pozwala jest gorszycielem. Sam sobie przywiązuje kamień młyński do szyi (18,6), więc informując władzę, oczyszczasz Winnicę Pańską i przyczyniasz się do zbawienia duszy (25,45) tego prezbitera.
____________
  1. Bezwzględnie to znaczy to samo, co naprawdę bezwzględnie, absolutnie bezwzględnie i niezależnie, samorządnie i bezwzględnie.


Pn paź 29, 2012 12:43
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
A na to ksiądz, lekko żartobliwie, powie ci tak jak powiedział mi lokalny katolicki proboszcz (nota bene: dusza człowiek, prawdziwy przewodnik, pasterz, pełen miłości do ludzi i miłości uczący, o niewyczerpalnych pokładach cierpliwości i humoru; ale laurka mi się zrobiła) : na parafii proboszcz papieżem. 8)


Pn paź 29, 2012 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Może żyję w nietypowej paraii (franciszkanie)
u nas rzeczywiście jest "co łaska", przy ślubie ksiądz nam oddał część kwoty
"pewnie teraz pieniędze są wam potrzebne",
gdy załatwialiśmy pogrzeb stała już w kancelarii puszka na ofiarę
- ksiądz nawet nie widział ile wrzucamy

Efekt? Rzeczywista, konkretna bieda.
No, ale freanciszkanie chcą żyć ubogo więc mają co chcieli...
Gorzej, że nie starcza też na utrzymanie kościoła.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn paź 29, 2012 13:30
Zobacz profil
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Kozioł napisał(a):
A na to ksiądz, lekko żartobliwie, powie ci [...] na parafii proboszcz papieżem. 8)
Dopóty dzban wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie.

    Kan. 1741 - Przyczyny, dla których proboszcz może być usunięty z parafii zgodnie z przepisami prawa, są zwłaszcza następujące:
      1° sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie;
      2° nieudolność albo trwała choroba umysłowa lub fizyczna, która czyni proboszcza nieużytecznym w wypełnianiu jego zadań;
      utrata dobrego imienia u uczciwych i poważnych parafian [podkr. moje - C.] lub niechęć w stosunku do proboszcza, które według przewidywania szybko nie ustaną;
      4° poważne zaniedbanie lub naruszanie obowiązków parafialnych, które trwa mimo upomnienia;
      5° złe zarządzanie dobrami doczesnymi, z wielką szkodą Kościoła, ilekroć na zaradzenie złu brak innego środka.
    [KPK - Sposób postępowania przy usuwaniu proboszczów]


Pn paź 29, 2012 13:33
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
jesienna napisał(a):
Może żyję w nietypowej paraii (franciszkanie)

Oj, chyba w bardzo nietypowej.


Pn paź 29, 2012 14:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Ja mieszkam w zwyklej podmiejskiej średniej wielkości parafii, nie zakonnej. Wcześniej mieszkałam w dużej typowo miejskiej obejmującej głownie osiedla bloków.
W tej pierwszej parafii jak dziś pamiętam pierwszą kolęde. Mieszkanie mieliśmy jeszcze nie urządzone, nie skończona kuchnia, gołe ściany. Przyszedł młody, sympatyczny wikary, pogadaliśmy. Na koniec chcieliśmy dać ofiarę której nie przyjąl kategorycznie, powiedział- jesteście młodzi, w nowym mieszkaniu, tyle macie potrzeb, pewnie wam brakuje na wykończenie.
Teraz nasz proboszcz nie jest ani odrobinę pazerny. Nie jest bogaty, jeździ niemłodym autem. Zaświadczenia są wydawane bezpłatnie. Na mszę jest dobrowolna ofiara, ksiądz nigdy nie patrzy ile i nie otwiera koperty- msza zawsze jest odprawiona. Bywa, że nie weźmie od kogoś pieniędzy. Zwyczajowo ludzie dają 50-70 zł. Nie wiem ile dają inni na chrzest czy ślub. Kiedy my chrzciliśmy synka 5 lat temu jeszcze w tamtej parafii, daliśmy chyba 100 zł bo tak nam inni mówili. Nikt nie zaglądał ile, nigdy w życiu nie spotkałam się z żadnym komentarzem na ten temat. Dla mnie jeżeli ktoś chce i może dać więcej, to jest jego sprawa i niech da. Swoją drogą przy ślubach jeżeli wesele kosztuje nieraz 20 tysięcy trochę głupio brzmi narzekanie że trzeba dać księdzu 150 czy 200 zł a spotkałam się z takim u ludzi gdzie wesele naparwdę było bardzo drogie.

_________________
Ania


Wt paź 30, 2012 17:17
Zobacz profil
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Cytuj:
Jakie są stawki "co łaska"?
Jeden rankingu na portalu colaska.pl widełki stawek są ogromne:
ślub od 50 - 2000 zł
chrzest 20 - 500 zł
zaświadczenie 2 - 200 zł (@szarotka, u ciebie jest stawka z górnej półki!)
pogrzeb 50 - 4500 zł
msza 10 - 300 zł
wypominki 5 - 200 zł


W mojej parafii - 12 tys mieszkańców.
ślub od 50 - 500 zł
chrzest od 20 - 200 zł
zaświadczenia od 5 - 20 zł
pogrzeb od 50 - 500 zł
intencja mszalna od 20 - 60 zł
wypominki od 10 - 50 zł (całoroczne większa kwota).
Stałą stawkę bierze organista - 150 zł ślub/pogrzeb.


Wt paź 30, 2012 17:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
U mnie w parafii kiedyś jedna pani zmarła. Jej mąż chciał zapłacić za pogrzeb, ale ksiądz nie chciał tych pieniędzy przyjąć. Powiedział, aby sobie zostawił na zaspokojenie potrzeb rodziny (rodzina trochę biedniejsza)

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Wt paź 30, 2012 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Ja największy kontakt mam z franciszkanami, u nich zasada jest jasna:
cała kasa z tego, co kapłan zarobi (szkoła, przedszkola, hospicja itd) trafia do Ekonoma zakonu, który nią rozporządza. Każdy dostaje potem tyle, ile mu potrzeba. Albo i mniej, różnie bywa. Na większe ubrania, kurtkę, obuwie itd dostają bodajże dwa razy w roku.

Msze świętą można zamówić nawet za "Bóg zapłać". Pamiętam, jak mój serdeczny przyjaciel otrzymał kopertę, a w kopercie karteczkę z wersem Pisma Świętego: "darmo otrzymaliście, darmo dawajcie".
Msze oczywiście odprawili, natomiast zachowania tej osoby nie komentuje, zostawiam Bogu ocenę.

Wiele razy chciałam zamówić Msze Świętą, za co nie przyjęli ode mnie żadnej ofiary, bo czasami udało mi się jakoś im pomóc.

A moją parafią jest parafia wiejska, księży diecezjalnych - w której w kancelarii jest po prostu PUSZKA, do której każdy wrzuca tyle, ile mu pasuje. Ksiądz w rękę nie zagląda.
(Aczkolwiek zawsze rozbawia mnie tendencyjny napis na puszce: Radosnego dawcę miłuje Bóg).
Natomiast bardzo pięknie parafia działa, proboszcz bardzo wiele rzeczy robi, remontuje, wiele pomaga innym, uboższym od siebie w parafii.

Życie NA SZCZĘSCIE jest inne, niż tylko sensacje z pierwsych stron gazet ;)


Śr paź 31, 2012 5:48
Zobacz profil
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
szuba napisał(a):
Życie NA SZCZĘSCIE jest inne, niż tylko sensacje z pierwsych stron gazet ;)
NA SZCZĘSCIE rozwiązanie patogenne nie oznacza, ze wszędzie jest patologia. Parafia katolicka na terenie której mieszkam takze jest tego przykładem. Niestety nie każda taka jest, co widzę w parafii kilka wiosek dalej. Na portalu colaska.pl sa i bardzo dobre i bardzo naganne przykłady.

Czy chcielibyście zmienic zasady wynagradzania księży? Na czym miała by sie nowa zasada opierać?


Śr paź 31, 2012 9:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Zdaje mi się, że są prowadzone prace
nad uregulowaniem tej kwestii - gdzieś o tym czytałam
- tylko nie pamiętam gdzie.

Gdzieś już tu na forum pisałam o tym co za chwilę
ale tu krótko powtórzę - moim zdanie skandalemn jest,
że są parafie gdzie proboszcz żyje skrajnie biednie

(np. we wsiach wsie popegeerowskiech, gdzie ludzie
nie tylko nie mają z czego dać -ale jeszcze patrzą
żeby to ksiądz im pomógł)

i takie, że parafie ma ogromne dochody

Myślę, że powinnoi istnieć coś
w rodzaju "funduszu solidarności)
między parafiami na ktory składałyby się
bogatsze parafie.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr paź 31, 2012 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
I to niegłupi pomysł gdyby wszedł odpis od podatku na Kościół.
Wtedy z tego podatku można by finansować pensje księży.
Tylko jak "wyceniać" ich pracę? Wszyskim po równo?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn sty 07, 2013 20:55
Zobacz profil
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
jesienna napisał(a):
I to niegłupi pomysł gdyby wszedł odpis od podatku na Kościół.
Wtedy z tego podatku można by finansować pensje księży.
Efektem czego byłoby, że gdy ktoś chciałby płacić niższy podatek, deklarowałby się jako niewierzący. A ponieważ raporty szłyby z powrotem do władz kościelnych, to taki osobnik miałby zamkniętą drogę do sakramentów. W ten właśnie sposób Kościół na zachodzie Europy chyli się ku upadkowi.


Wt sty 08, 2013 0:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: Z czego żyją (powinni żyć) księża?
Kościół na zachodzie staje w obliczu prawdy. Ale też zbiera żniwo rozmaitych afer.

Dobrowolny podatek wiernych, tak powinny moim zdaniem być finansowane wszelkie religie.

_________________
pajacyk.pl


Wt sty 08, 2013 0:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL