Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorskim 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorskim
Ks. prof. Stanisław T., kierownik katedry historii źródeł kościelnego prawa polskiego, w poniedziałek przed południem stawił się wraz ze swoim adwokatem w Prokuraturze Rejonowej Lublin-Południe.

Usłyszał zarzut plagiatu - przywłaszczenia sobie autorstwa cudzych utworów. Chodzi o książkę "Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku" opublikowaną w 2008 r. przez Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Znalazły się w niej obszerne fragmenty innych prac, ale ich autorów ks. T. nie wskazał. Grozi mu teraz do trzech lat pozbawienia wolności.

- Nie przyznał się do winy. I złożył bardzo krótkie wyjaśnienia - mówi Justyna Rutkowska-Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... rskim.html

Najciekawsze jest jednak to:

Dlaczego uczelnia nie powiadomiła prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jej pracownika?

Gdy pytaliśmy o to w lipcu, ówczesny rzecznik prasowy KUL Radosław Hałas, tłumaczył nam: - Obowiązek zawiadomienia mają instytucje publiczne, a my jesteśmy instytucją prywatną [której właścicielem jest Kościół katolicki - red.], stąd nie mieliśmy takiego obowiązku.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt gru 04, 2012 8:56
Zobacz profil
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Jajko, przeczytałeś uwagę admina i pomimo to założyłeś ten temat, czy może przeoczyłeś?
viewtopic.php?p=716368#p716368


Wt gru 04, 2012 9:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Nie przeczytałem, bo "uwaga" admina pojawiła się później. Przynjmniej tak mi się wydaje.

A ja sam proponowałem utworzenie stosownego działu (czyli czegoś właśnie na kształt zbiorczego tematu, ale o czytelnej formie), to adminka nie wyraziła zainteresowania. Ciekawe dlaczego? Jeden wspólny wątek dla wszystkich tematów o złu w Kościele mija się z celem. Stanie się szybko wielki i nieczytelny i nikt nie będzie miał siły i ochoty się przezeń przebijać. No ale może to właśnie jest celem? Takie zepchnięcie niewygodnych tematów na margines, pod dywan...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt gru 04, 2012 9:36
Zobacz profil
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Tak, wydaje Ci się. Uwaga pojawiła się wczoraj o 23.57.
Proponuję w.w. zapytania umieścić w dziale moderacji, lub zapytać admina na PW.


Wt gru 04, 2012 9:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Chyba masz rację. Po prostu nie czytałem starych wątków przed założeniem nowego i stąd "niezastosowanie się" do "propozycji" adminki.

W.w. zapytania zostały umieszczone w dziale moderacji i zaopiniowane negatywnie przez adminkę, po czym temat został zamknięty. Czyli nawet nie można było podyskutować, odwołać się, poznać opinii innych. Nieładnie.

Tak, wiem, jak się nie podoba, to mogę spadać. Ale proszę nie wmawiać nikomu potem, że forum jest otwarte na dyskusje itd itp.

Edit: może administracja raczy otworzyć wątek i przemyśleć sprawę? Masz Mariel na to jakiś wpływ?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt gru 04, 2012 9:53
Zobacz profil
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Wniosek o utworzenie nowego działu został odrzucony.
Co do uwagi, aby wszystkie newsy o skandalach w Kościele umieszczać w jednym temacie, możesz się odwołać (tak jak napisałam) w wątku Uwagi do moderacji, lub poprzez PW do admina.


Wt gru 04, 2012 10:50
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Jajko napisał(a):
Gdy pytaliśmy o to w lipcu, ówczesny rzecznik prasowy KUL Radosław Hałas, tłumaczył nam: - Obowiązek zawiadomienia mają instytucje publiczne, a my jesteśmy instytucją prywatną [której właścicielem jest Kościół katolicki - red.], stąd nie mieliśmy takiego obowiązku.

Być może obowiązku prawnego nie było (choć coś mi świta, ze chyba każdy obywatel ma obowiązek informować o przestępstwie, czy cos się tu zmieniło?) ale czy nie pozostał obowiązek moralny?

Mamy więc dwa wymiary tego wydarzenia: wymiar osobisty (księdza profesora) i wymiar instytucji (KUL i KRK). Smutna sprawa :-(


Wt gru 04, 2012 12:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Kozioł napisał(a):
Być może obowiązku prawnego nie było (choć coś mi świta, ze chyba każdy obywatel ma obowiązek informować o przestępstwie, czy cos się tu zmieniło?) ale czy nie pozostał obowiązek moralny?

Mamy więc dwa wymiary tego wydarzenia: wymiar osobisty (księdza profesora) i wymiar instytucji (KUL i KRK). Smutna sprawa :-(


Jestem tego samego zdania. Plagiaty zdarzają się na uczelniach, ale wydawać by się mogło, że KUL powinien sprawę potraktować dogłębniej i uczciwiej niż jakaś tam prywatna szkoła. No ale może stereotypowy obraz uczciwego księdza jest fałszywy?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt gru 04, 2012 12:33
Zobacz profil
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Jajko napisał(a):
Kozioł napisał(a):
No ale może stereotypowy obraz uczciwego księdza jest fałszywy?

Tu raczej nie chodzi o stereotyp księdza ale o zupełnie inne uwarunkowania. KK, w przeciwieństwie do większości innych Kościołów, przez wieki był państwem w państwie, a raczej ponad państwo i państwowe prawo. Większość problemów, incydentów załatwiał wewnętrznie. Wśród duchowieństwa sa zupełnie inne relacje, na poły braterskie a na poły ojcowsko-synowskie, czy mistrz-uczeń. Dodaj to tego pewna świadomość wyodrębnienia, wyjątkowości, a także wyobcowania w swojej misji. Skutkuje to różnie, także i fałszywie rozumiana lojalnością i niechęcią do dopuszczenia do problemu kogoś spoza takiego kręgu. Podobne zjawiska występują obecnie w dużych korporacjach ale także np. w polskiej prokuraturze, sądownictwie, czy ... PZPN.


Wt gru 04, 2012 13:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Ksiądz profesor Stanisław Tymosz, który odpowiadał przed sądem za plagiat, stracił pracę na KUL. Uczelnia zapowiada zaostrzenie kursu wobec przypadków nieuczciwości naukowej wśród pracowników i studentów

Ks. Stanisław Tymosz do środy był kierownikiem Katedry Historii Źródeł Kościelnego Prawa Polskiego, w przeszłości pełnił też funkcję skarbnika Towarzystwa Naukowego KUL. Duchowny właśnie pożegnał się z uczelnią. Jak poinformowała w komunikacie przesłanym do redakcji "Gazety" Lidia Jaskuła, rzecznik prasowa uczelni, rektor rozwiązał z Tymoszem stosunek pracy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... i_dla.html

Cieszy zmiana postawy uczelni. Rok temu uważali sprawę za niewartą dyskusji - dziś zwalniają księdza-oszusta. Kościół sie zmienia na lepsze.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt paź 11, 2013 6:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Kozioł napisał(a):
Być może obowiązku prawnego nie było (choć coś mi świta, ze chyba każdy obywatel ma obowiązek informować o przestępstwie, czy cos się tu zmieniło?)


"Społeczny" obowiązek i to nie o każdym.

Naprawdę was ta sprawa aż tak podnieca?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt paź 11, 2013 17:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Nie wiem jak innych, ale mnie cieszy, że instytucje kościelne zaczynają cokolwiek robić ze swymi nieuczciwymi pracownikami. Czas zamiatania pod dywan się skończył. Zaczyna się wysypywać...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N paź 13, 2013 17:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Cieszy cię to, że Kościół będzie teraz wychodził z kryzysu i rósł w siłę, najpewniej zwiększając swoje wpływy w państwie? :)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 13, 2013 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Plagiat na KUL. Ksiądz profesor z zarzutem prokuratorski
Cieszy mnie, że Kościół pozbywa się ze swoich instytucji oszustów i pedofilów. Cieszy mnie, że zaczyna głośno o tym mówić, że zaczyna przyznawać, że ma problem. To pierwszy krok na długiej drodze do uzdrowienia. A co do zwiększania wpływów w Państwie, to mam wątpliwości.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N paź 13, 2013 19:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL